Izbor kamere...

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 7:27 am

alfaholic napisao:Širok je spektar cena kad su DSLR u pitanju, to što kažeš ima smisla samo kod jeftinijih sa APS-C senzorom, pa i tu je veliko pitanje.

...

Tako da je "kvalitet" različita stvar za različite ljude, neko traži optički, a neko u smislu dodatnih opcija koje skupi compact nudi.
Moje je mišljenje da compact kamere do 200 Eura nemaju mnogo smisla ako se već ima telefon sa 5 ili 8 megapiksela, novije generacije.
Zasto bi jednostavno kad moze komplikovano? Ja sam pokusao da sve sumiram u neku jednostavnu ravan, ali dobro, pretpostavljam da svako ima pravo na svoje misljenje.

Jeste, postoji veliki raspon cijena i kategorija kada su u pitanju (D)SLR aparati, kao sto (uslovno receno), postoji i reciprocno veliki raspon kada su u pitanju jeftiniji/skuplji telefoni, ultra/midrange/prosumer kompakti. Naravno da se ovdje ne govori o aparatima u kategoriji sa Hasselbladom, Mamiyom, Leica-om i nekim modelima ostalih proizvodjaca kod kojih samo aparat, bez objektiva, blica, dodatne baterije, stativa i ostalih dodataka, kosta preko 5000$/EUR, jer bilo kakvo poredjenje u tom slucaju gubi svaki smisao, sem ukoliko nije cilj podsticanje dalje rasprave provokacijom.

Da telefon kupujem radi slikanja, obratio bih paznju na kvalitet kamere, koja po meni, ne ispunjava neke moje kriterijume ni kod jednog modela za koji znam. Zato ga i kupujem radi komunikacije.

Licno mislim da je kupovina "idiot" aparata od cca 200 evra opravdana, samim tim jer isti pruza daleko bolji kvalitet slike nego ijedan smartfon. Znate i sami: Opticki zum (kljucna stavka 1), jaci blic, opticka stabilizacija slike (sada uveliko prisutna), daleko bolji balans bijele boje (kljucna stavka 2), nivo detalja, manja kolicina suma i hromatskih aberacija, neuporedivo veci otvor blende i upotrebljivo fotografisanje u uslovima slabije vidljivosti (kljucna stavka 3). Zasto sve ovo pominjem? Pa to su upravo parametri zbog koga bih ja, recimo, upravo KUPIO aparat od 200 eura, iako imam relativno OK smartfon. Kao sto rekoh ranije, svakom svoje. Kome treba ultrazoom, prosumer, otporan na vodu/udarce/prasinu, ultracompact, taj ce da kupi takav aparat. Ko je zadovoljan slikama koje dobija sa telefona, taj nema potrebe da kupuje jos jednu spravicu koja bi mu smetala. Licno sam za varijantu da nosim nesto manje, sto nece da mi smeta, a sto pruza kvalitet slike dovoljno dobar da mogu da u PS-u izdvojim onaj dio slike koji mi treba. Trenutno koristim jedno 5 godina star Canon IXUS 80, kojim sam relativno zadovoljan, sem time sto nema sirokougaoni objektiv i karakterisu ga prilicno lose performanse pri slabom svjetlu (sto je tipicna boljka kompakt aparata, pogotovo onih iz 2008.). Da sam se tada pri kupovini odlucio za npr. Fuji, vjerujem da bih morao da pristanem na neke druge kompromise, ali dobro, to samo ostavlja prostor za detaljniju analizu pri narednoj kupovini.

Na srecu (ili zalost), danas su (entry level) dSLR aparati pristupacniji nego ikada, te se samim tim i veliki broj onih koji kupe dSLR samoprozove fotografom te kaci slike po fejsari na sve strane. Licno, nemam nista protiv, posto kontam da ljudi koji su spremni da daju 500 i vise eura na aparat, znaju sta kupuju i da ce barem malo da se informisu oko istog, a ne da ga samo kupe da bi se pokazali u drustvu i iskoristili 2x u zivotu... i to na AUTO podesavanjima, ukoliko ih isti posjeduje.

Enjoy life :)
Korisnikov avatar
sibin
Garaža: 5,4L
Lokacija: bgd
Postovi: 1656
Pridružio se: Uto Feb 16, 2010 1:12 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 8:57 am

lepo receno, stim sto bih dodao da recimo entery level dslr (sa kit zum objektivom) nije daleko od dobrog compakt aparata. dslr ima iskljucivo vrednost kao pocetna osnova za kasniju nadogradju sa objektivima i blicevima koji cesto predju vrednost tih jeftinijih dslr tela.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 9:57 am

Zillgian napisao:pretpostavljam da svako ima pravo na svoje misljenje.
Nemoj da pretpostavljaš, to jeste tako. :)
Lepo si započeo svoju rečenicu sa "lično mislim", kao što sam ja svoju sa "smatram da", ubeđivanje je suvišno. :wave:
sibin napisao:entery level dslr (sa kit zum objektivom) nije daleko od dobrog compakt aparata
Nije daleko ni u ceni.
Korisnikov avatar
sibin
Garaža: 5,4L
Lokacija: bgd
Postovi: 1656
Pridružio se: Uto Feb 16, 2010 1:12 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 11:37 am

pa tacno je da nije daleko u ceni, ali poenta je za nesto ozbiljnije dslr trazi dosta ulaganja. da se razumemo mislim da je dslr uvek bolji izbor koga ozbiljnije zanima fotografija, samo sto se tada ulazi u zacarani krug iz koga se tesko izlazi :P


Slika
cisto jedna ilustracija :)
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 12:45 pm

A sto je ova slika ovako mutna hahaha
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 2:34 pm

sibin napisao:pa tacno je da nije daleko u ceni, ali poenta je za nesto ozbiljnije dslr trazi dosta ulaganja. da se razumemo mislim da je dslr uvek bolji izbor koga ozbiljnije zanima fotografija, samo sto se tada ulazi u zacarani krug iz koga se tesko izlazi :P


Slika
cisto jedna ilustracija :)
Sad ga i ti pretera. ;)
Ti si profesionalac i to je druga kategorija. Ja se lično bavim fotografijom iz neke svoje ljubavi, nemam presiju da moram mladu da uslikam sa ISO6400 i da posao bude obavljen u određenom roku, već nosim kameru sa sobom i fotografišem ono što smatram interesantnim, jedan dan prođe sa 200 snimaka, drugi bez i jednog, prosto imam tu slobodu jer sam amater u tom smislu. :)

Hoću da kažem da sve ovo što ti imaš nije neophodno za dobar optički kvalitet jednom naprednijem amateru ako uslove određuje sam a ne klijent za koga radi kao u tvom slučaju gde moraš ispuniti neku normu i kvalitet koji se od tebe očekuje, pa će tako jedan D5100 i jedan prime objektiv biti jako dobra osnova, ne mora da se potroši bogatstvo na opremu. :)
Da sad ne ulazimo u umetnički momenat, gde ni taj optički kvalitet nije primaran. ;)

Inače, oprema koju imam u studiju pokriva 40 kvadrata i sam pogled na to stvara strahopoštovanje kod klijenata koji dolaze, sa svim onim lampicama i rekovima punim sprava, ali realno efektivno od toga koristim samo mali deo i taj deo imam i kod kuće, gde završavam 90% posla.
Opet, hoću da kažem da nije ta količina opreme presudna za kvalitetan proizvod, pa ne treba niko da se plaši da će mu trebati mnogo para da sa DSLR rigom napravi dobre fotke.
E sad, ako si kao ja pa voliš tehniku i uvek bi nešto kupovao, to je već pitanje za psihologa. ;)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 3:38 pm

Generalno, dobar dio nas je takav, pod uslovom da imamo mogucnosti :)

Ja bih, recimo, sem na tehniku, pare dao na stripove, Omega satove, W40K figurice... i generalno vecinu onih stvari koje su bolesno dobro dizajnirane, od stolova i stolica, do kisobrana :) (izostavljam porodicu, prijatelje, i slicne vrijednosti)

...a i to sto smo alfisti je, po nekima, ionako vec slucaj za psihologa, sam po sebi :)
Korisnikov avatar
SikterBre
Garaža: Alfa Romeo 147 FL 2006 Rosso
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 230
Pridružio se: Čet Sep 20, 2012 12:46 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 3:56 pm

Drugar ima Nikon d5100, uzeo je u paketu sa neka dva objektiva, ali je kasnije kupio i neki objektiv 35mm 1.8, to sabija kakve slike pravi, konkretno portrete toliko izoštri, a pozadi zamuti, ispadne slika vrhunska. Ja nisam imao dodira sa DLSR fotoaparatima, osim sa tim njegovim, i ne mogu da se snađem nikako u manualnom modu, ima točkić za ekspoziciju, a beše kombinacija WB i tog točkića otvara i zatvara blendu, valjda je moglo to i malo jednostavnije da naprave, ali sve u svemu vredi svaku paru..
Korisnikov avatar
sibin
Garaža: 5,4L
Lokacija: bgd
Postovi: 1656
Pridružio se: Uto Feb 16, 2010 1:12 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 4:55 pm

sigurno da ne treba brdo novca da se napravi optimalni sistem da zadovolji prosecne potrebe. sliku sam samo stavio kao ilustraciju kako izgleda poodmakli stadijum bolesti :P jer nekada davno sam i ja poceo sa osrednjim stvarima, pa se lagano dodje do toga da zum objektiv i nije objektiv ako nema fiksnu f2.8. kod neke profi upotrebe se dodje to te tacke da neki fotografi prave takve greske kao moj kolega recimo kupio covek nikon d4 i slika sa amaterskim objektivom, dok recimo ja koristim nikon d700 sa profesionalnom serijom objektiva. ali dobro kod nas je valjda vazno da se covek pokaze u svom selu sa skupim autom a sto ima celave gume :) to nije bitno.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 9:22 pm

Vidiš, meni je i dalje najslađe da slikam sa 50/1.8 AF-D ili 35/2 AF-D. Za šljakere ima smisla da gruvaju opremu, ali ako slikaš za dušu nije to toliko važno. Meni više znači da je torba malo laganija, ostarelo se. ;-)

Tapatalk
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 9:34 pm

I kod mene je uvek 35mm f1.8G ili 50mm f1.8D u zavisnosti od toga jesam li napolju ili unutra, 50 je malo uzak na crop telu pa nije baš za sve prostore.
Ovako nema razmišljanja mnogo, korak napred ili nazad, kadrirajto je to. :)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 10:46 pm

Tacno je da zum objektivi uvijek djeluju impresivnije od fiksnih. Pa i meni nekada smijesno izgleda kakav fisheye objektiv na nekom masivnom full frame aparatu poput Canona 5D koji sam imao prilike da koristim.

Medjutim, i dalje ne mogu da zaboravim odusevljenje fotografijama napravljenim recimo 50mm/f1.2 canon socivom L serije u kombinaciji sa pomenutim aparatom. JBTE!

Kako mi rece daleko iskusniji kolega: "Mani se bacanja para, jer je staklo to koje pravi sliku"
Korisnikov avatar
sibin
Garaža: 5,4L
Lokacija: bgd
Postovi: 1656
Pridružio se: Uto Feb 16, 2010 1:12 pm

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 11:19 pm

na gore navedenoj slici ima jedan slican canon 55mm f1.2 ssc serija :) inace zum objektivi su nuzno zlo prime je zakon :P
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Izbor kamere...

Uto Maj 21, 2013 11:32 pm

Pa kad bi se imalo para (Kad' bi svi koji vole ziveli od toga) onda bi se i kupovalo, ovako jedan zoom i jedan prime i to bi bilo to. Uvek ima novijih, kvalitetnijih, boljih ali treba sve to iskoristiti, jel' tako Brzi? :P

Mnogo bolja diskusija od Monarhije ili Zemljanih ako mene pitate :)
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 12:38 am

Možda nije pravo mesto ovo da pišem, al kad ste razvili već temu- imam Canon Rabel xsi (450d) sa 18-45mm objektivom na prodaju. Telo je u perfektom stanju, a na objektivu je odjednom prestao da radi AF (nikad nije padao, bio prašnjav i sl.)- rekli su mi da je banalna popravka, al tek treba da ga odnesem u servis da vidim tačno u čemu je problem.

Aparat je koristila moja devojka koja studira fotografiju, ali je sad višak jer je poručila Nikon D90.

Pored Canona imam i Fuji S5600 na prodaju isto u odličnom stanju.

Ako je neko zainteresovan neka me kontaktira na PM za cenu i ostale detalje. ;)
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 6:27 am

Najbolje ti je da to oglasis u Kupujem/prodajem temi.
Korisnikov avatar
sibin
Garaža: 5,4L
Lokacija: bgd
Postovi: 1656
Pridružio se: Uto Feb 16, 2010 1:12 pm

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 7:40 am

Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 9:28 am

erdeljan napisao:Mnogo bolja diskusija od Monarhije ili Zemljanih ako mene pitate :)
Ne pitamo te. ;)
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 9:47 am

Sva sreća :P
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 11:30 am

Razmišljam šta da radim sa 18-105mm f3.5-5.6 VR, uglavnom mi stoji u torbi zbog tih 18mm, a i zbog toga ga retko vadim.
Nije bio jeftin a opet za taj novac ne postoji brži zoom, 14-24mm f2.8G, jel ima nešto slično i jeftinije u isto vreme, ovaj Nikkor je preko 1500 Eura?
Korisnikov avatar
sibin
Garaža: 5,4L
Lokacija: bgd
Postovi: 1656
Pridružio se: Uto Feb 16, 2010 1:12 pm

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 12:37 pm

u principu nema, jedino za aps-c senzor neki tamron ili sigma 18-50/2,8 to je cirka oko 500e tamron su nesto hvalili, a imao sam licno sigmu bolja je od tog nikona sto imas a losija od nikon 18-55/2,8
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 1:14 pm

Taj 18-105 je jedno od najboljih kit stakala. Ne znam šta ti smeta kod njega? Možeš da ideš na blendu 2.8, ali pametnije je da ga udružiš sa prajmom i uwa.

Tapatalk HD
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 6:29 pm

Pa to sam i uradio sa 35 f1.8 i 50 f1.8, malo sam se upoznao sa njima i mnogo je lepo sa njima raditi.
Šta znam, ne žalim se na 18-105 ali gotovo da ga ne koristim pa da pretočim taj novac u nešto što bih koristio više, a neki širokougaoni f2.8 bih koristio sigurno mnogo više, samo to je ipak malo veće ulaganje od proste zamene.
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 8:09 pm

erdeljan napisao:12000 kosta nov trenutno ali je ipak dobar za taj novac! DSLR je skroz druga prica iako Canon PowerShot SX130 IS lici po izgledu :)
http://www.tradera.com/canon-powershot- ... _182590450

Bio danas na aukciji i otisao za €45, mislio sam da ga pazarim samo da vidim o cemu je rec :D Ali uspeo sam da iskuliram! :rofl:
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Izbor kamere...

Sre Maj 22, 2013 8:12 pm

Ja sam sestri dao 18-105 jer meni zavrsava 18-200 a 50 f1.8 jos nisam stigao da upoznam kako treba jer je lose vreme i ne stizem od trenutnih obaveza. Mrzelo ma da po kisi menjam objektiv na Huji a bio sam ga poneo sa sobom :banghead:
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!

Povratak na “Cafeteria da Romeo”