Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Uto Feb 05, 2013 5:58 am

:gr8:
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Uto Feb 05, 2013 8:07 pm

Sad naletim na ovaj sajt mozda nesto pasuje ili prave po narudzbini
http://www.gomma.rs/2/index.php?option= ... &Itemid=53
radza991
Garaža: Alfa romeo 147, 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Mar 10, 2013 10:08 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Uto Apr 16, 2013 9:06 pm

Dusane, imam jedno pitanje. Na 147-ici 1.9 jtd, 8v, 85kw mi je riknulo to crevo, nema od krpljenja nista, pa planiram da odnesem negde da se napravi drugo jer ni novo ni polovno ne mogu da nadjem nigde... e sad, prema ovoj slici sto si slikao na mestu gde treba da stoji ne mogu da se snadjem nikako, pa me zanima sledece: Da li crevo koje je na ovim nacrtima u potpunosti odgovara oreginalu (mislim na dimenzije i krivinu onu)? Prilicno mi je sve zbijeno tamo gde stoji to crevo, a ovde na ovoj tvojoj slici mi deluje da ima dosta vise mesta...
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Sre Apr 17, 2013 2:28 pm

Na slikama su dimenzije creva nešto veće dužine i piše da se seku viškovi - seče se "na meru" sa obe strane. Krivina nije predviđena, jer je crevo išlo na 147cu koja ima BMC-CDA 85-150 filter za vazduh...
Alfa je stil... ostalo je status...
radza991
Garaža: Alfa romeo 147, 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Mar 10, 2013 10:08 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Sre Apr 17, 2013 3:07 pm

Ok, hvala na informacijama... ipak cu zbog te krivine morati da nosim negde, pa po uzorku da naprave takvo crevo
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Avg 26, 2013 8:43 am

Meni je palo na pamet da uzmem plasticni cep za metalne cijevi, ona rebra popunim silikonom, i kad se osusi zacepim ovaj ulaz u usisno crijevo i stegnem metalnom selnom. Kolike su vakumske sile tu? Da se ne desi slucajno da turbina uvuce taj cep pa da se izlomi sve unutra...
I da li ima potrebe stavljati nesto na kraj iberlauf crijeva? Neku mrezicu ili tako nesto zbog insekata i ne znam ni ja?
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Avg 26, 2013 12:21 pm

Piše u prvom postu ove teme...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Avg 26, 2013 12:49 pm

pa vidim da ima ovaj oil catch can ali ja to ne mogu da napravim.. kontam da ima da se naruci negdje ali znam da su ljudi na starijim autima ostavljali crijevo samo da visi bez icega na kraju pa me interesuje vase misljenje da li je neophodno i to..?
I sto se tice zacepljanja crijeva, sta mislis da li bi plasticni cep (koriste se za zacepljanje metalnih cijevi) bio dobar?
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Avg 26, 2013 1:30 pm

Može i samo crevo, ali... Perforirana posuda (je zapravo filter male pumpe za vodu) i holender (za spajanje baštenskog creva na slavinu) kupljeni su u prodavnici opreme za vodovod, a crevo (između MAF i ulaza u kompresor) prema drugom crtežu naruči u http://www.hemija.co.rs/gumiplastivon/.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Avg 26, 2013 1:35 pm

Najbolje resenje staviti pripremnu grupu od kompresora, mnogo delotvorinije od pravljenje Oil catch cana-a a povoljne nego gotov, plus ne znam da li ima kod nas uopste da se nadje...
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Avg 26, 2013 1:44 pm

Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Avg 26, 2013 1:45 pm

ahaaaaa, to nisam znao... to onda moze lagano da se odradi... a crijevo cu vjerovatno da narucim..
extra! hvala ljudi! :drink
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Sep 09, 2013 8:56 pm

evo mali update cijele price ako kome zatreba:
Crijevo od MAF-a do turbine u gumiplastu je 2000 din sada i moze da se naruci.
Ovaj improvizovani oil catch can se sastoji od usisne korpe za vodenu pumpu i holendera. Korpa konkretno sa slike je bas onako handy za ovu priliku, pravi je firma avit iz NS (http://regulacija.avit.rs/en/catalog/se ... isna-korpa)
U NS imaju prodavnicu a u bg veleprodaju a ima to da se uzme na uglu gavrila principa i balkanske, kantal se zove prodavnica, odmah pored restorana zavicaj. Najbolje je uzeti usisnu korpu od cola jer se onda holender mnogo lakse nalazi (vecina holendera za cesme je od cola) a i postoji holender sa izlazom (koje ustvari ulazi u iberlauf crijevo) od 3/4 cola sto je taman koliko je crijevo.

Sve napisano je rezultat potrage od par sati u subotu i danas i obilazenja 7-8 prodavnica elektro i vodo materijala a bogami i farbara po bg. Ko me sisa pa sam prvo poceo da obilazim prodavnice umjesto da guglam :banghead:
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Sep 09, 2013 9:14 pm

Alfista! :plavi_voli:
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Ned Feb 23, 2014 1:13 pm

Vadim temu iz naftalina.

Kod mene kod creva koje povezuje maf i turbinu, sem ulaza za iberlauf, sa dodnje strane postoji jos jedno crevo koje ide negde prema kutiji filtera za vazduh, sa prednje strane. Jel to neki fabricki odvod ili sta? Evo po eperu slika

Slika
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Ned Feb 23, 2014 6:24 pm

Znam kako to izgleda kod 156ce (ne postoji kod 147/GT), ali mi nije jasna funkcija tog dodatnog creva. Moguće je da ide od airbox rezonatora, kojeg mnogi na 147/GT seku i nastali otvor zatvaraju aluminijumskim limom (šrafljenje + lepljenje).

Izgleda mi da bi usisni sistem 156ce mogao da se pojednostavi izbacivanjem rezonatora (i creva čija je funkcija nepoznata), zatvaranjem otvora rezonatora alu limom i rotiranjem airboxa tako da izlazni otvor bude okrenut ka turbini, a ulazni otvor bude gore...

A mnogo brže, jednostavnije i bolje za protok vazduha je da se napravi sistem:

BMC-CDA (ili K&N) filter + koleno + MAF + crevo => ulaz u kompresor

tako da vazduh u turbinu ulazi direktno sa prednje strane (gril). Na 147ci i na GT sam to pravio i pokazalo je dobre rezultate.
Slika
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Ned Feb 23, 2014 11:29 pm

Jel rezonator ova desno kutija na slici sto se nastavlja na kutiju filtera? Jesi siguran da jtd ima rezonator?

Slika
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 1:31 am

Deo sa prednje strane airboxa...
Slika
Na tvojoj slici nije airbox za dizel?
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 10:11 am

Nije , slika je sa benzinca. Kod njega vidim svrhu rezonatora, ali kod jtd-a ne vidim zbog cega je on tu. Ulaz za njega je odmah ispod ulaza iberlauf-a, pa mi je logicnije da ce ulje ,ako dodje iz ibrlaufa, da se sliva direktno u njega.
Jel i kroz njega ide vazduh? Malo mi je nelogicno s obzirom da se nalazi posle maf-a, da i kroz rezonator vuce vazduh.
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 10:56 am

Vidim da bi jtd trebao da ima 2 rezonatora, gornji i donji. Ovaj na slici je donji a gornji se nalazi na onoj "U" savijenoj plasticnoj cevi posle mafa, koje spaja maf i crevo od turba. Taj gornji rezonator se nalazi pored hladnjaka motora na par milimetara.
Secam se kad sam ga skidao da je imao rupu na sebi, ali mi je izgledalo kao da je lego na hladnjak i da se istopio pa se napravila rupa. Naravno ja sam je zatvorio. Sad vidim po net-u pise da bi rupa tu i trebala da bude zbog izjednacavanja pritiska. :scratch: Ali mi je malo nelogicno jer se ta rupa na gornjem rezonatoru nalazi posle mapa pa vuce vazduh koji maf ne meri. Ako se neko seca da li neko od vlasnika jtd-a ima tu rupu ili je nema u gornjem rezonatoru neka javi.
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 3:30 pm

Deki javi se...
Alfa je stil... ostalo je status...
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2451
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 3:44 pm

mladenke napisao:Vidim da bi jtd trebao da ima 2 rezonatora, gornji i donji. Ovaj na slici je donji a gornji se nalazi na onoj "U" savijenoj plasticnoj cevi posle mafa, koje spaja maf i crevo od turba. Taj gornji rezonator se nalazi pored hladnjaka motora na par milimetara.
Secam se kad sam ga skidao da je imao rupu na sebi, ali mi je izgledalo kao da je lego na hladnjak i da se istopio pa se napravila rupa. Naravno ja sam je zatvorio. Sad vidim po net-u pise da bi rupa tu i trebala da bude zbog izjednacavanja pritiska. :scratch: Ali mi je malo nelogicno jer se ta rupa na gornjem rezonatoru nalazi posle mapa pa vuce vazduh koji maf ne meri. Ako se neko seca da li neko od vlasnika jtd-a ima tu rupu ili je nema u gornjem rezonatoru neka javi.

Isto to sam i ja kod mene primetio i isto tako sam postupio - zatvorio sam tu rupu. :D
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 3:47 pm

Ja zalemio plastikom tu rupicu na rezonatoru. Vise mi lici na bahato namestanje tog "U" creva nekog od prethodnih majstora, pa da je lego na hladnjak tim gornjim rezonatorom. Vidi se otisak koji je hladnjak napravio. Ostaje da se javi neko ko je voljan da to proveri na jtd 8v.

Ulaz u crevo od usisa gde je bio iberlauf sam blokirao a na crevo od iberlaufa sam stavio usisnu korpu, tj filter usisne korpe kako je neki zovu od vodene pumpe.U mrezici sam stavio sunjder cisto da mi od uljnih isparenja ne kape po dvoristu, pa neka se skuplja u sudjer koji mogu vremenom da promenim kad se natopi. Crevo je od iberlaufa do turba bilo strokavo od uljnih isparenja a od iberlaufa prema maf-u cisto. Ceo zahvat 60 dinara za usisnu korpu. :drink
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 5:31 pm

Dosta dimi iberlauf (rešenje sa korpom "dvorišne" pumpe za vodu) kad se ugasi motor posle vožnje i na semaforu...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Mali mod cevi usisa u turbinu - JTD

Pon Feb 24, 2014 6:11 pm

Upravo sam primetio da dimi. Ali sam primetio i mirniji rad u leru. Imao sam vibracije volana u leru koje su se verovatno prenosile od motora, sada ni tih vibracija nema. Mozda ako bi se napravila neka posuda, sa pregradama i filterima koja ce da razbiju taj "dim", pa na izlazu iz te posude bude bilo manje dima?
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910

Povratak na “Squadra Corse”