Super & bezolovni

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
SCHUMACHER
Garaža: Ex ALFA ROMEO 155 2.0 8V T.SPARK
Ex ALFA ROMEO 145 1.4 16V T.SPARK
ALFA ROMEO 155 2.0 16V T.SPARK
ALFA ROMEO 156 1.9 JTD
ALFA ROMEO 166 2.4 JTD
ALFA ROMEO 166 3.0 V6 24V
Lokacija: PODGORICA
Lokacija: PODGORICA
Postovi: 3944
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 11:54 am

Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 3:09 pm

Kad sam prije par dana bio na benzinskoj zamalo su mi sipali super,i radnik pumpe mi kaze da ako nemam katalizator slobodno mogu da sipam super,ici ce bolje nego na bezolovni jer ima 98 oktana???
"Tresu se soliteri,
jer mi smo bombarderi,
kolaju po prasini
price o zloj masini".
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 3:46 pm

u principu i jeste tako, da ako nemas kat. mozes i super da sipas, mada ja ga nemam ali ipak sipam bezolovni, navika, a to da li ce bolje da ide je relativna stvar obzirom da nas super i nema pravih 98 oktana vec mu dodje isto kao i bez. nekih (trebalo bi 95) ali nemaju ni toliko pa onda ni razlike nema, ali kad bi sipao neki orig. shell 99+ recimo onda bi razlika vec bila primetna, moj drug za trke u jugicu koristio par puta shell iz Svice taj 99+ ili kako ga tamo zovu Sumaher :D (jer ga on reklamira) i razlika je primetna, ne toliko da ti sam osetis ali stperica da (kad proba auto na reperu), sto se tice motora ne vidim sto bi mu smetao super :rolleyes: tamo posle rata smo sipali sta je imalo na pumpama pa kolima nista nije falilo(tad sam vozio 33ku), kao i u onim kriznim godinama kad se sipalo na flasu :D
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7782
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 4:07 pm

Sipaj samo BMB.Sa superom ces ubiti L sondu ;) .
Korisnikov avatar
coda tronca
Postovi: 76
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:29 pm

Re: Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 4:59 pm

Ako vozilo ima katalizator onda sipanje supera ne dolazi u obzir posto ce zacepiti kat. i gusice motor dok se kat. ne raspadne. Ja sam iz mog auta ('97. TS 8 ventila) izvadio kat. i sipao super ali su na prvoj uzbrdici ventili poceli da se bune, tako da se drzim bezolovnog.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 5:11 pm

Flavio napisao:Sipaj samo BMB.Sa superom ces ubiti L sondu ;) .
mislis da steti lambdi? nisam cuo za to, mada i nebitno mi je jer koristim bmb u svakom sl. ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 5:21 pm

Steti sondi. Ja sipam bmb,
Nigy
Garaža: .
Lokacija: ...
Postovi: 2436
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 4:33 am

Re: Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 5:38 pm

Lamda sondi navodno steti i plin, sad sta je tu zaista istina, nek neko pojuri na netu.
Licno svoj TS koji je imao katalizator (a jos pre dolaska kod mene je skinut) vozim na tzv. super, tj. olovni benzin. On kod nas ima istu oktansku vrednost kao i bezolovni (raspitao se na vise mesta) al ga nesto manje trosi. :rolleyes:
A da olovni steti ventilima na motorima starije generacije - sumnjam. Mislim da je neko vreme po prvim ugradnjama katalizatora bilo predvidjeno od strane konstruktora da ce ventile kupati i olovna jedinjenja. A i da nije tako, rezervoar bezolovnog ce sigurno sprati naslage olova od par rezervoara sa superom pre njega. ;)
A na motorima gde vodjice ventila zahtevaju olovo za podmazivanje bezolovni nije pametno koristiti bez aditiva...
Lead

The mixture known as gasoline, when used in high compression internal combustion engines, has a tendency to autoignite (detonation) causing a damaging "engine knocking" (also called "pinging") noise. Early research into this effect was led by A.H. Gibson and Harry Ricardo in England and Thomas Midgley and Thomas Boyd in the United States. The discovery that lead additives modified this behavior led to the widespread adoption of the practice in the 1920s and therefore more powerful higher compression engines. The most popular additive was tetra-ethyl lead. However, with the discovery of the environmental and health damage caused by the lead, and the incompatibility of lead with catalytic converters found on virtually all newly sold US automobiles since 1975, this practice began to wane (encouraged by many governments introducing differential tax rates) in the 1980s. Most countries are phasing out leaded fuel; different additives have replaced the lead compounds. The most popular additives include aromatic hydrocarbons, ethers and alcohol (usually ethanol or methanol). In the US, where lead had been blended with gasoline (primarily to boost octane levels) since the early 1920s, standards to phase out leaded gasoline were first implemented in 1973 - due in great part to studies conducted by Philip J. Landrigan. In 1995, leaded fuel accounted for only 0.6% of total gasoline sales and less than 2,000 short tons of lead per year. From January 1, 1996, the Clean Air Act banned the sale of leaded fuel for use in on-road vehicles. Possession and use of leaded gasoline in a regular on-road vehicle now carries a maximum $10,000 fine in the US. However, fuel containing lead may continue to be sold for off-road uses, including aircraft, racing cars, farm equipment, and marine engines.[15] The ban on leaded gasoline led to thousands of tons of lead not being released in the air by automobiles. Similar bans in other countries have resulted in lowering levels of lead in people's bloodstreams.[16][17]

A side effect of the lead additives was protection of the valve seats from erosion. Many classic cars' engines have needed modification to use lead-free fuels since leaded fuels became unavailable. However, "Lead substitute" products are also produced and can sometimes be found at auto parts stores. These were scientifically tested and some were approved by the Federation of British Historic Vehicle Clubs at the UK's Motor Industry Research Association (MIRA) in 1999. http://www.fbhvc.co.uk/fuel/index.htm
Ceo tekst u kome ima dosta zanimljivog o benzinu da se procita mozete naci OVDE.
Korisnikov avatar
coda tronca
Postovi: 76
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:29 pm

Re: Super & bezolovni

Čet Jan 22, 2009 11:22 pm

Vjerovatno nisam bio jasan, ventili su se bunili zbog slabe oktanske vrijednosti (nominalno 98 ali...), poceli su da zvone kao ludi. Pretpostavljam da ove nase pumpadzije razmisljaju na slijedeci nacin " to se sipa u Lade i Zastave, svakako nece osjetiti razliku...". Uglavnom mislim da je poenta slijedeca: Bezolovni u vozila koja imaju (ili su imala) fabricki ugradjen katalizator, super u vozila koja nemaju katalizator.
Olovo koje se nalazi u super benzinu, osim funkcije podizanja oktanske vrijednosti sluzi i za podmazivanje sjedista i vodjica ventila, tako da dugotrajnije koriscenje bezolovnog benzina u motorima predvidjenim za super dovodi do trajnih ostecenja.
Ovo se ne odnosi na Alfine NORD motore (i Jaguarove XK motore) koji imaju fabricki ojacana sjedista ventila tako da mogu koristiti bezolovni bez problema. :arflag
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7782
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Super & bezolovni

Ned Jan 25, 2009 4:53 pm

coda tronca napisao:Vjerovatno nisam bio jasan, ventili su se bunili zbog slabe oktanske vrijednosti (nominalno 98 ali...), poceli su da zvone kao ludi.
Ne zvone ventili vec su to detonacije goriva koje se pali samo,pre vremena ;) .
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Super & bezolovni

Ned Jan 25, 2009 5:52 pm

Super je veoma los za lambda sondu, TNG nema velikog uticaja, sem nesto vece toplote na izduvu. sto se tice sastava, gas sagoreva skoro bez ostataka, tako da bi trebalo da bude kontra - da je blagotvorniji po sondu, a ne agresivniji...

Povratak na “Area Servizio”