Engine undertray (donja zaštita motora)...

Ulepsavanje i odrzavanje prepoznatljivog imidza; Alfa Romeo
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Uto Maj 06, 2008 9:03 pm

40€ ??? Okosta skoro 200€...
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Re: Engine undertray (donja zaštita motora)...

Uto Maj 06, 2008 9:19 pm

dusan147 napisao:Gde može da se kod nas nabavi tzv. engine undertray (tj. donja zaštita motora) za Alfu 147JTD. Originalna (oko ÂŁ40) je plastična i lako se ošteti, pa često visi i može da kači neravnine na putu. Aluminijumska je bolja, duže traje, ali je oko 130ÂŁ. Na slikama je plastična i aluminijumska. Izgleda mi da to može da se napravi od ploče aluminijuma. Da li je bolji oblik kao na slici levo ili desno ... Ima li neko neku ideju?
Na forumima kažu da je bolje da ova zaštita ostane (iako naši majstori tvrde da je njeno postojanje potpuno bez razloga) jer obezbeđuje bolju aerodinamičnost i zaštitu creva/cevi u donjoj zoni motora.
Pozdrav. Dušan.
SlikaSlika

Zbog ovog boldiranog dela sam pitao
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Uto Maj 06, 2008 10:05 pm

To je 40ÂŁ tj. oko 60€... To je najniža cena napolju (ima plastična i za 90£ˆˆ). A kod nas, dok se svi ugrade... Može da se napravi i od neke žilave, ali čvrste plastike... i izgleda da je to najjednostavnije.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Sre Maj 07, 2008 7:21 am

Ok, ja sam po automatizmu pomislio da se radi o eurima, sad sam video da je u funtama....ali svejedno i to mu je 5000 dinara, sto je prihvatljivo......za razliku od 10 ili 16.000 ili sta ti ja znam.....e sad koliko kostaju postanski troskovi i sve ostalo....nije ni cudo sto ovde traze 200 e za to.........ipak je resenje mala privreda izgleda
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Pet Maj 30, 2008 3:57 pm

Evo cisto malo da osvezim temu, jel neko mozda trazio resenje za under tray......ja sam danas primetio da mi jedan deo otpao, pa sam pozvao prijatelja jednog, u ponedeljak mu teram auto da vidi da li moj moze da iznituje pa da ga fiksira vislje ili cemo praviti alternativnu varijantu od tankog i malo lakseg lima.....ako neko ima neko drugacije resenje neka vice :lool:
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Sub Maj 31, 2008 6:56 am

Juče sam razgovarao sa vlasnikom jednog servisa (Alfa, Fiat, Lancia) koji kaže: skinuće šuspleh sa Alfe 147 jednog svog prijatelja, otići kod .plastičara., gde može da se izlije novi šuspleh... (5-10 komada)...
Ovo mi izgleda kao da ćemo se načekati... Imao sam nedavno udes i nabavljao sam delove - ili sam ili u servisima, pa poučen tim iskustvom (skupo, dugo se čeka, ne stigne traženi deo..) hoću da
uradim sledeću stvar: u servisu uzmem meru za šuspleh za Alfu 147 (stavim providnu najlon foliju, zavrnem šrafove kao za šuspleh i iscrtam konturu šuspleha na foliji) i napravim šuspleh od alumijuma (do 5mm) sa gumenim podlošcima po konturi... Ovo ne bi trebalo da bude skupo, a bilo bi trajno... Napraviću i thenički crtež sa tačnim dimenzijama šuspleha, staviću na ovaj forum, pa ko hoće može da pravi...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Sub Maj 31, 2008 8:52 am

To bi stvarno bilo sjajno jer bi time resio svoj problem za mnogo vremena, a i ostali bi imali mogucnost da kasnije urade ako zele....imam samo jedno pitanje, gde se moze nabaviti aluminijumska tabla debljine do 5mm i koliko ona kosta......i kakav je aliminjum u takvoj tabli za kasniji rad, da li moze da se savija u kucnoj radinosti ili treba neka masina....ovo pitam jer sam se ja skoro vec odlucio za neki tanji lim, ali ako aluminijum u tablama moze da se nabavi i lak je za obradu naravno da bi se odlucio za njega kao resenje....hvala
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Sub Maj 31, 2008 10:03 am

.DAK Komerc., Temerinski put 21, Novi Sad, tel. 021/6414818.
Tabla dimenzija 1.0mx2.0m debljine 4mm trebalo bi da košta oko 50€. Iz te table može da se dobije jedan šuspleh - možda u komadu, a možda i sa nekim spajanjem, ali sve vrlo jednostavno (ubodna testera+baterijska bušilica+šrafciger). Može kao gumena podloška-damper na konturi da se stavi samolepljiva traka za zaptivanje prozora...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Sub Maj 31, 2008 10:57 am

jeste li vi normalnida stavljate table 5mm debljine :shock: pa znate li vi koliko je to tesko...a i potpuno nepotrebno,ne znam sta moze 5mm da zastiti a da ne moze 2-3mm ;)
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Sub Maj 31, 2008 11:20 am

Kada je bilo price o obicnom limu pricano je o 1,5 mm a sada posto se prica o aluminijumskom koji je odsta laksi prica se o 4mm mada sam ja u Su upravo nasao aluminijumski lim debljine 2mm i mislim da ce to biti moje konacno resenje (4mm se u su tesko nalazi i cini mi se d aje nepotrebno).....ako imas neki drugi predlog molim te budi ljubazan pa podeli sa nama, jer moram da resavam taj suspleh koliko vec sledece nedelje jer mi je pola otpalo :lool:
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Sub Maj 31, 2008 1:35 pm

Ne bi trebalo zaboraviti da strujanje vazduha ispod šuspleha pri nekim (većim ili manjim?) brzinama vozila može da napravi vibracije čija frekvencija je u čujnom opsegu...
Masa komada alu-lima od 150cmx100cmx4mm je oko 16.2kg... Samo imam utisak da će tanji lim da zvoni-vibrira, a deblji i teži da priguši vibracije i to je jedini razlog za izbor debljeg lima... Inače može i 2mm a može i 4mm...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Sub Maj 31, 2008 1:49 pm

Dusane potpuno si u pravu sto se tice ovoga vezanog za zvuk, ali je moja ideja bila da lim osim na onim mestima na rubu predvidjenim za fiksiranje jos na neki nacin pricvrstim za karoseriju na mestima u centru odnosno tezistu suspleha (recimo za nosac auspuha ili nesto, to cu videti kad podignem auto i vidim da li za to ima mesta i mogucnosti)....kao sto rekoh kod nas u SU se mnogo lakse nalazi lim 2mm a cena mu je ista kao onaj od 4mm u Novom Sadu......pretpostavljam da tezina proporcionalno ide dole pa ako je tabla od 4mm cirka 16 kg onda je ovaj od 2mm ispod 10 kg sto mislim da je sasvim prihvatljivo...takodje uvijanje lima i davanje zvececeg zvuka se moze spreciti ako se sa gornje strane dijagonalno srafovima pricvrsti jedan alu profil koji je isto tako lagan koji ce dati cvrstinu limu a nece puno remetiti tezinu (bar mislim, ako gresim molim Vas ispravite me)
Pozdrav, Milos
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Sub Maj 31, 2008 4:30 pm

Nadam se da, ako napravimo šuspleh kao onaj od plastike, čak i ne bude potrebe za dodatnim ukrućenjem... jer su rastojanja između šrafova relativno mala... ali svako dodatno ukrućenje je dobrodošlo... Uzgred, gde je gore vezan nosač auspuha?
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Sub Maj 31, 2008 7:50 pm

vrlo prosto,kupite pocinkovani lim 1.5mm debljine,napravite ga po meri onog plasticnog koji imate i uzivjte,nece biti nikakvog uvijanja,cudnih fijukanja i sl...
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Pon Jun 02, 2008 12:02 pm

Pronasao sam u Madjarskoj ovaj deo, aftermarket, cena mu je 100 eura (malo manje u stvari oko 95) kazu da je izdrzljiviji nego original.......sto se originala tice imaju i njega i on je oko 150 eura.......ako neko ima zivaca da ceka povrat AFA-e na granici to smanjuje cenu jos 20%.....najverovatnije idem u subotu preko da ga kupim i montiram...

Pozdrav
Milos
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Pon Jun 02, 2008 4:39 pm

Ovo su dobre vesti - bravo milosh024. Možeš li da daš neku www adresu (jel' to u Segedinu ili u Pešti) pa da pronađem i pogledam...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Pon Jun 02, 2008 4:44 pm

Pa momak koji prodaje aftermarket i koji mi garantuje za cvrstinu je u okolini Peste (nije obicna plastika nego neka sa vlaknima staklene vune valjda nisam bas razumeo :oops: ).....a ima jedna radnja u Szegedinu gde moze da se naruci neki drugaciji, isto plastican, ali mislim da i taj radi posao kako valja.....evo ga sajt LINK a part number za 156 je KK0107795....cena je 95 eura
Slika

Znaci prica je ta da na sajtu pronadjes radnju u Szegedinu koja je zastupnik te Madjarske firme koja radi delove, narucis deo telefonom i posle par dana odes i podignes.....
radnja u Szegedinu
link 2
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Pon Jun 02, 2008 5:01 pm

kakav lep prizor - ceo šuspleh... Hvala ti na pomoći milosh024... Ako ništa ne uradim sa onim aluminijumom verovatno naručujem...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
milosh024
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Subotica
Postovi: 776
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 12:27 am

Pon Jun 02, 2008 5:01 pm

I da, jos nesto, kroz pricu sa momcima koji voze Alfe u Madjarskoj skrenuli su mi paznju da aluminijumski undertray koji moze da se naruci sa sajta alfisti.net ima i svoje mane, a to je krutost sto u odredjenim situacijama nije dobro....ukoliko recimo auto nalegne na neku neravninu na sredini te .tacne. ili dobije udarac u istu, moze da se desi da se tacna zbog toga sto nije elasticna jednostavno iscupa napolje zajedno sa srafovimai time osteti delove za koje je pricvrscena.......to su retke situacije ali su mi skrenuli paznju da su imali neke slicne slucajeve i da razmislim malo o tome pre narucivanja
Alfa Romeo Sportwagon 2.0 JTDM
Ex Alfa Romeo 156 Sportwagon
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Pon Jun 02, 2008 5:04 pm

I meni je ta priča logična - lomi se tamo gde je najslabije - zato bi trebalo da je šuspleh slabiji od prednjeg branika...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Uto Jun 10, 2008 7:46 am

Malo stara tema ali nema veze...
Bavim se pomalo nekom vrstom limarije i dolazim u dodir sa vise vrsta lima. Ako bude ko radio ovu zastitu od lima ne prelaziti 1.5mm debljine od Alu lima ili 0.63 (0.75) pocinkovanog lima. Te debljine imaju malu tezinu a bice dovoljno savitljive da ne cupaju srafove kad nalegnu na neku povrsinu. Citam ovo gore o zastiti od 5mm, to je definitivno previse jer sa 5mm se i presa muci dok savije :)
I meni taj dio nedostaje na autu (jes da nije Alfa) planiram to napraviti, pa kad zavrsim uzlikacu da vidite ;)
Pozz Nikola
Korisnikov avatar
Damjan156
Garaža: AR 156 2.0TS 155ks +chip tuning, +K&N filter

Chevrolet Captiva LT 2.0D AWD 150ks
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1189
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 11:04 pm

Čet Jul 24, 2008 12:12 am

Ova moja zaštita očito onda nije lim jer je mnooooogo lagana a čvrsta!Slikaću sledeći put kada budem menjao ulje,a to je uskoro.
Ova moja znači jeste debljina 5mm,ali ima 2kg po mojoj nekoj proceni.
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Sre Avg 13, 2008 7:15 pm

Damjane, jesi li slikao? Od cega ti je napravljena zastita?

Da li je neko napravio ovu zastitu od lima ili aluminijuma?
I gde ako jeste?

pukla mi je i leva i desna stana,
mislim da je ovakva,

Slika

zakrpicu cu je limom i popnitnama ali planiram da uradim nesto trajnije
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Uto Okt 14, 2008 6:24 am

Da malo osvežimo temu...
Pre nekog vremena sam stavio DIY undertray (schutzblech) ili po naški šucpleh na moju 147cu. Napravljen je od 1.5mm aluminijumskog lima (tabla od 1mx2m kupljena je za oko 3500din u .DAK-Komerc. Temerinski put u NS). Izrezan je ubodnom testerom prema šablonu od kartona koji sam uzeo sa šucpleha jedne 147ce koja je bila kod prijatelja u servisu (hvala nepoznatom donatoru dimenzija i oblika šucpleha). Mogao sam da biram aluminijumski lim od 0.6mm-5mm. Dimenzija od 1.5mm mi se učinila odgovarajućom za ovu namenu. Šucpleh koji sam napravio podseća na onaj aluminijumski koji se u AutoDelti prodaje za ÂŁ141.00 (inc VAT), ali nema pregib, već je u jednom nivou i nema proreze/otvore za cirkulaciju vazduha. Učinilo mi se da će snabdevanje intercoolera vazduhom da bude OK, sa prednjeg grila, pa nisam pravio otvore na donjoj strani šucpleha...
Između šucpleha i šasije je bandaž gumena traka (kupuje se na metar u .Rekordu. u Temerinskoj - NS), a na mestu šrafova su podložne pločice sa gumenim podlošakama...
Nema nepoželjnih bibracija i problema u vožnji...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Uto Okt 14, 2008 8:04 am

Ajde ako te ne nrzi da slikaš to.
Moje je još uvek u poprilično dobrom stanju, sem jednog parčeta sa leve strane napred gde fali oko 10cm2 plastike. Možda bi probao da napravim, ali nevidim kako samo ubodna testera, a da ti nije trebalo neko oblikovanje presom ili bar čekićem.
Pozdrav

Povratak na “Alfa Stile”