Ne radi brzinomer na 145/155/146: Rešenje problema

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Ne radi brzinomer na 145/155/146: Rešenje problema

Ned Dec 07, 2008 11:16 pm

Brzinomer mi se u poslednje vreme ponašao malo čudno, tj. radi tek kad temperatura u kolima onako fino poraste, a do tada ili ne radi uopšte, ili skoči do 60 pa padne na 0 i sl. Pošto me to mnogo nerviralo, malo sam čitao servisno uputstvo i rešio da to sredim. Počeo sam negde oko 17h, već je bio mrak napolju, i snimio očajne fotke koje neću da postujem, ali popravka je vrlo jednostavna:

1. Skine se instrument tabla (odvrnu se dva imbusa u dnu table, povuče se malo prema sebi i gore i tabla je napolju)
2. Skinu se kontakti redom s desna na levo (ima ih 5, i svi su različite širine, nema šanse da se omaši pri vraćanju)
3. Okrenite zadnji deo table prema sebi, proverite da neki od pinova drugog po redu kontakta sa desne strane nije oksidirao. Ako jeste ošmiglajte ga i wd40
4. Pogledajte iznad kućišta brzinomera (beli okrugli plastični deo učvršćen sa 3 šrafa, ima Veglia-Boretti logo) i videćete trožilni kabl, crno zeleni, koji ima konektor na kraju i uboden je u ležište. Skinite ga samo tu iznad kućišta (mnogo će lako da ide, jer ako brzinomer ne radi ležište je popustilo, ultra kvalitetna plastika), ošmirglajte pinove i wd40, vratite da lepo legne i zalepite izolir traku preko.
5. Sklopite sve nazad.

Ovo traje 15 min max, meni je trebalo jedno 2h. Prvo sam vozio bez table sa unimerom pobodenim u kontakte da provalim koji pin dovodi napon na brzinomer, pa onda malo mudrovanja kako se taj signal dalje distribuira kroz instrument tablu.

Pošto mi je imbus ispao negde unutra, rasklopiću opet za neki dan pa ću da slikam sve ako ovo nije bilo dovoljno jasno.
Korisnikov avatar
sasa km
Garaža: AR 155 1.7 TS 8V /94
Lokacija: Kosovska Mitrovica
Lokacija: Kosovska Mitrovica
Postovi: 320
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 7:23 pm

Re: Ne radi brzinomer na 145/155/146: Rešenje problema

Sub Dec 13, 2008 6:11 pm

mislis na ovo a taj trozilni kabl je ispod ? :confused: :scratch:
samo sto sam je ja skidao da zamenim sijalicu ;)

Slika
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Ne radi brzinomer na 145/155/146: Rešenje problema

Sub Dec 13, 2008 7:03 pm

Ne, taj trožilni kod tebe ni ne postoji :grin: :grin: :grin:

Iznad. Moguće je da na nekim verzijama ne postoji.
Korisnikov avatar
alfa romeo
Garaža: 123
Lokacija: 123
Postovi: 23
Pridružio se: Pon Dec 22, 2008 8:51 pm

Re: Ne radi brzinomer na 145/155/146: Rešenje problema

Uto Dec 23, 2008 3:53 pm

meni ta sprava priredjuje malo drugacija iznenadjenja ali sobzirom sta se desava "ja nis' ne bi dir'o"
dakle kada okrenem kljuc na kontakt bravi i sacekam 10s sve skazaljke odu u patos i lepo se vrate nazad, kao na onim besnim motorima, izgleda ludo.
ali ni sad ne znam da li je to kvar ili ne...
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Ne radi brzinomer na 145/155/146: Rešenje problema

Uto Dec 23, 2008 4:10 pm

Dešava se i to, kad su kondenzatori na ploči pri kraju. Kad tabla prestane da daje znake života izmenjaš kondenzatore ili nabaviš drugu koja radi.

Povratak na “Area Servizio”