spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Alfa Romeo 75 | Alfa Romeo Alfetta | Alfa Romeo GTV | Giulietta | Alfa 90 | SZ/RZ
Legende koje jure.
superfly tnt
Contact:
Garaža: Ford Tabanus
Lokacija: Zagreb
Postovi: 386
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 12:53 am

spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Pet Nov 28, 2008 4:55 pm

spustanje prednjeg kraja se radi tako da se digne prednji kraj na tronosce, skinu kotaci, izbije donja kugla. cijela glavcina sa diskom i celjustima i gornjim ramenima se tada oslobode. njih treba zavezat za nesto gore da ne smetaju. sad treba odsarafit donji kraj amortizera i probat izbit balanstangu iz donje vilice. ako neide, oslobodit balanstangu na polumjesecima na karoseriji, pa nek visi. bitno je da vilice ne utjecu jedna na drugu. sad je donja vilica potpuo slobodna i treba izmjerit od neke tocke (ja uzimam od amortizera ) udaljenost.
sad dolazi tezi dio. treba izvuc torzionku, najbolje da ogulite gumu oko 5cm sa svakog kraja torzionke da vidite za radite. ubacuje se alat za izvlacenje i lagano se napinje. ako nece van, treba udrit par puta po torzionki i po vilici pa ce popustit. opet treba napet alatom torzionku i ponovit postupak ako nece van. kada izađe treba dobro ocisti zube na torzionki i po mogucnosti u vilici. natopit sve sa uljem i masčobom. vilica se sada podesi na zeljenu visinu i to tako da ako zelimo spustit auto 3cm, podignemo vilicu 3cm od pocetnog polozaja koji smo izmjerili. najbolje sa krokodikom podizat vilicu dok ne dodjemo do zeljene visine. sad treba torzionku vratit na mjesto, vjerojatnost je 1/34 da ce te pogodit, treba malo strpljenja. znaci okretat ju treba dok ne krene ulazit. meni treba u najgorem slucaju oko 5 minuta da pogodim , a nekad pogodim iz prve. napucat torzionku do kraja i drugu stranu isto tako te vratit sve kako je bilo. :drive:

evo da nadovezem stvar sa slikama

izmjerite stanje
Slika
Slika
oslobodite donju kuglu i amortizer te objesite rukavac sa gornjom vilicom da ne smeta i opterecuje vilicu te izmjerite razmak vilice od neke tocke( ja sam uzeo od najvise tocke unutar blatobrana)
Slika
sa alatom izvlacite torzionku
Slika
Slika
Slika
isti postupak vrijedi i za drugu stranu
Slika
namjestite vilicu sa onoliko cm koliko zelite od odabrane tocke ( uzeo sam 3 prema dole da podignem auto za 3 cm )
Slika
i onda gadjate tozionku tako da je rotirate dok ne upadne u vilicu ( zubi prvo upadnu u traverzu iza, a tek onda u vilicu, pomazem laganim udarcima po torzionki iza i ako su udarci tupi znaci da se zubi nisu poklopili sa vilicom, tada se izvuce malo van , okrene i ponovno)

sve fino postezete i ako vam kisa ne poremeti planove, gotovi ste za najvise sat vremena
Slika

evo prestala kisa i krajnji rezultat je ovakav
Slika

upamtite, prije vadjenja torzionke ZAPISAT polozaj vilice, tako da imate tocku od koje cete spustat/dizat auto!!!
Nigy
Garaža: .
Lokacija: ...
Postovi: 2436
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 4:33 am

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Pet Nov 28, 2008 9:04 pm

:clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
Bravo, lepo je imati uputstvo u slici i reci. :thumbsup:
VRomeo
Postovi: 25
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 9:12 pm

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Ned Feb 01, 2009 3:48 am

Ej,ne sporim tvoje znanje
ali ja sam ovo radio mnogo,mnogo jednostavnije....
Nisam skidao torziju.
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Ned Feb 01, 2009 10:34 am

Pa daj i to objašnjenje :this: ako možeš napravi i kakvu sliku :good:
Slika
superfly tnt
Contact:
Garaža: Ford Tabanus
Lokacija: Zagreb
Postovi: 386
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 12:53 am

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Ned Feb 01, 2009 1:43 pm

VRomeo napisao:Ej,ne sporim tvoje znanje
ali ja sam ovo radio mnogo,mnogo jednostavnije....
Nisam skidao torziju.

daj i mene zanima, sta si izbijao vilicu sa torzije i podigao ju za jedan zub?
VRomeo
Postovi: 25
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 9:12 pm

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Ned Feb 01, 2009 2:16 pm

Upravo to
Cini mi se jednostavnije.
superfly tnt
Contact:
Garaža: Ford Tabanus
Lokacija: Zagreb
Postovi: 386
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 12:53 am

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Ned Feb 01, 2009 2:21 pm

treba jedno 3 puta vise vremena za skinut vilicu, trebas odsarafit one 2 matice sta drze vilicu za karoseriju, pa ti smeta auspuh, pa moras nagazit na vilicu da mozes izbit sarafe, a nemas odkud zamahnut jer smeta karter. i kao nagradu dobijes nevozljiv auto kojem je prednji kraj pao za oko 7cm (ovisno o modelu)
superfly tnt
Contact:
Garaža: Ford Tabanus
Lokacija: Zagreb
Postovi: 386
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 12:53 am

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Ned Feb 01, 2009 2:24 pm

ovako otprilike to izgleda
Slika
Korisnikov avatar
Dora
honorable
honorable
Contact:
Garaža: FIAT :(
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1552
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 10:00 pm

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Pon Feb 02, 2009 7:15 pm

Tačno, kad se tako radi jedan zub je od 5 do 7 cm pa izgleda kao jarac ili legne na patos i nije za vožnju...
Korisnikov avatar
ljube-kugla
Contact:
Garaža: alfa 75
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 166
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 147
1.9 jtd 8v
Lokacija: Batajnica
Lokacija: batajnica
Postovi: 3401
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 8:10 pm

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Pon Feb 02, 2009 8:06 pm

e zato podelis sa pozadi sitnijim zubima i dobijes 3-4cm,ja sam recimo isao napred 5 zuba a pozadi 6 zuba i dobiju idealnu visinu,nije zaboden

ovako
Slika

i visok ko gliser
ovako
Slika

a hod amortizera u slucaju da kaci pri jacem udaru moze se ograniciti sa stos gumama

ja sam ubacivao na postojecu stos gumu,obican silen blok slicnih dimenzija koji su dosta tvrdji od postojecih,za nijansu je neudobniji auto ali ipak radi,s obzirom da su mi tockovi van ruba,i kad idem sam na naglom propadanju zakaci pozadi rubove a sa umetcima ni kad troje sedi pozadi ne kace sem na drasticnom propadnaju ali nije strasno
ko na nas krene iz mesta je naje&o
VRomeo
Postovi: 25
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 9:12 pm

Re: spustanje ili podizanje prednjeg kraja

Sre Feb 04, 2009 11:50 am

Nisam imao problema skidajuci viljuske
a radio sam to na vise 75ica,ustvari jedino sto sam radio oko visine je uparivanje
leve i desne,pajseri(lokalni mehanicari) menjaju levu ili desnu viljusku nekoj musteriji i dobiju da auto stoji slogirano.
Kad vise ne znaju sta ce,zovu Vladu da resava.Stvarno mi na vishe njih nije bilo mucno skidati viljuske.

Povratak na “Alfa Romeo Transaxle”