Felne i gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
andrix
Postovi: 109
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 10:22 am

Felne i gume

Pon Nov 24, 2008 9:16 pm

Nisam baš siguran oko par stvari vezanih za gume i felne, a nekako verujem da je to dosta iskustvena stvar, a verujem da će uvek biti raznih pitanja o ovoj temi pa mislim da nije koše imati i ovakav topik.

Da pređem na stvar. Na prošlom automobilu sam imao alu felne 15" ali nisam siguran koja je širina felne bila i na njima su bile montirane po dve gume Barum (ne sećam se modela) i dve Tigar HITRIS. Sve gume su imale istu oznaku 205/60 R15 i isti brzinski indeks V mislim i indeks nosivosti (91 ili 95), a ono što mene muči je to što kada su bile montirane uopšte nisu izgledale kao iste Tigar je bila nekako kao balonka, a ova Barum baš onako kvadratast presek. Da li je ovo uopšte moguće? Da li različiti proizvođači imaju ipak različite profile za gume istih dimenzija, pa čak možda i prečnike? Kakva su vaša iskustva?

A sve ovo je vezano za ono što me takođe interesuje. Treba da menjam gume na Alfi i trenutno su montirane BRIDGESTONE 205/60 R15 (i fabrička preporuka) na 15" felne 7j. Šta mislite koja je prava dimenzija guma za ovakvu felnu? (Ove postojeće mi izgledaju balonasto) i da li ovakav podatak daje svaki proizvođač guma, pardon pneumatika?
AndRix
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: Felne i gume

Pon Nov 24, 2008 9:38 pm

mozes da stavis i 225 i 195 na 7j... pitanje je sta ti zelis... 60 je ok za nase puteve... malo ce da zvace zid pri ostrom skretanju ali je mnogo udobnije...
/50 uzmes ako zelis da se odreknes udobnosti za malo bolje lezanje i manje zvakanja volana u krivinama kada je malo ostrije vozis...

tako da... odluci sta zelis od gume i prema tome ih kupi... razlika izmedju 60 i 50 zida je kao nebo i zemlja u voznji... stim da je 205/60 je udobno a 195/50 je surovo tvrdo...
Korisnikov avatar
flojd
Garaža: Giulietta 1.4 TB
EX alfa romeo 33 1.7 IE Imola
EX alfa romeo 33 1.7 IE
EX Alfa Romeo 156 1.8TS 2001g
Lokacija: Pirot
Lokacija: Pirot
Postovi: 896
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:03 am

Re: Felne i gume

Pon Nov 24, 2008 10:42 pm

Hitris u V brzinskom indexu ne postoji vec samo u H indexu i po recima ljudi koji se bave ispitivanjem guma u tigru dobro je pumpati ih na 2,5bara inace ako ih napumpas na 2bara izgledaju ko da su ispustile to je moje zapazanje!Malo truckaju kad su tako napumpane ali se spasi guma a bogami i felna prilikom udarca u neku rupu mislim veca je verovatnoca da guma i felna prezive!Eto to je moje neko zapazanje!
Korisnikov avatar
Stefan Zailac
Contact:
Garaža: Nešto strano i privremeno...
Lokacija: Pancevo
Lokacija: Pančevo
Postovi: 838
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 11:33 am

Re: Felne i gume

Uto Nov 25, 2008 9:11 am

Ja sam imao Fireston 195/55/15 na felnici od 7j. Gume su izgledale baš pravougaono ali nisam bio zadovoljan držanjem u krivinama. Auto je plivao i bio mek.
Sada ima nove Hitris 195/50/15 i stvarno izgledaju kao balonke ali drže odlično.
Drugi auto :thumbsup:
Idu na 2.4/2.2 bara malo više truckanja ali se vozi fantazija i mogu da kažem da su vrlo tihe. Posebno dobro se ponašaju na kiši (JBG asimetrična kišna šara). Prvi utisak posle 10tak dana :good: prevazilaze moja očekivanja Fireston vs Tigar :rotfl:
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Felne i gume

Uto Nov 25, 2008 3:02 pm

Ja sam do skoro vozio Hitris na 2.5 At.Tek kad sam skinuo pritisak na propisanih 2.2/2.0 uocio sam koliko mi je auto ustvari lupao i treskao na svakoj neravnini,samo zbog malo veceg pritiska.Eb ga,Srbija :banghead: ...

LM,@andrix,izbor i promenu guma bi trebao da uradis u odnosu na original velicinu gume za tvoj auto.Ono sto te buni za Barum i Tigar ... Nacelno,gume se rade u std. visinama tipa /55,/60,/65,/70 ... Nacelno a u praxi se rade sa tolerancijom od -3% do +2%.Neznam koja je tacno kolika ali nije nemoguce da su ti npr. Barum u praxi bile 205/57/15 a Tigar 205/62/15 pa mozda i otud utisak da ti 2 izgledaju ko baloni spram druge 2 gume.
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4320
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Felne i gume

Uto Nov 25, 2008 3:15 pm

Koliko kapiram pitanje da li je dimenzija 205x60/15 kod svakog ista? Pa, naravno da je ista. A kako subjektivno guma iste velicine izgleda na felni iste velicine je totalno nebitna stvar...isto kao sto je nebitno kao izgleda profil.
Acqua-Olio-Benzina
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Felne i gume

Uto Nov 25, 2008 3:23 pm

Prica o gumi
Prebacio sam moj tekst sa CB-a, sigurno ce pomoci, a i nije lose saznati bitne stvari o gumama ;)
Korisnikov avatar
andrix
Postovi: 109
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 10:22 am

Re: Felne i gume

Uto Nov 25, 2008 9:21 pm

@StaracVujadin: Da, sa montersko- mehaničarskog aspekta to su iste gume ali veruj mi da ipak nije isto kad ih gledaš. E sad da ne ulazim u analizu kakav sve raspored sila može da se sklopi na zidovima pneumatika zavisno od toga da li je presek pravougaoni ili balonasti ali verovatno to može da uzrokuje kraći ili duži vek pneumatika, udobniju vožnju, veće ili manje bočne sile pri promeni pravca..., ali verovatno ima razlika

A celu temu sam i namenio pre svega razmeni iskustva tako da možemo da na jednom mestu skupimo što više iskustvenih podataka kao što je Stefan Zailac poslao ili Flavio

@ Flavio: Verovatno je tu negde istina, a mislim da se nešto može zaključiti i iz sledeće slike

Slika

Naime u oznaci pneumatika prvi broj (širina) se odnosi na širinu sekcije "section width" drugi je "section height" visina u % od širine, ali ono što ne piše na pneumatiku je širina gazeće površine (footprint width), a izgleda da se ta dimenzija razlikuje od proizvođača do proizvođača i od tipa gume

Elem rešavajući ovu "Hamletovsku" dilemu, trilemu, Quatrolemu....naišao sam na ovaj koristan link na zadatu temu
http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

E da, mislim da nije loše da na ovom mestu razmenjujemo i iskustva sa raznim proizvođačima guma i tipovima guma.
AndRix
Nigy
Garaža: .
Lokacija: ...
Postovi: 2436
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 4:33 am

Re: Felne i gume

Sub Dec 06, 2008 12:09 pm

andrix napisao: Naime u oznaci pneumatika prvi broj (širina) se odnosi na širinu sekcije "section width" drugi je "section height" visina u % od širine, ali ono što ne piše na pneumatiku je širina gazeće površine (footprint width), a izgleda da se ta dimenzija razlikuje od proizvođača do proizvođača i od tipa gume
Da, sustina je da tih propisanih npr 195 u stvari sirina najsireg dela, a ne gazeceg sloja koji se razlikuje i do proizvodjaca, ali i do modela. Kad na to dodas i dozvoljenu toleranciju (ne daju dzaba sajtovi poznatih proizvodjaca obim pneumatika kao i broj obrtaja po milji), sve ti je jasno. ;)

Povratak na “Area Servizio”