166 JTDm reprogramiranje automatskog menjaca

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
jvsquier
Garaža: Alfa Romeo 166 JTDm Sportronic
Lokacija: Pancevo
Postovi: 7
Pridružio se: Sub Sep 24, 2016 9:52 pm

166 JTDm reprogramiranje automatskog menjaca

Čet Feb 15, 2024 11:44 pm

Pozdrav svima! :arflag

Posle 8god pisem prvi post. 2002 166TS je otisla u penziju. Uzeo sam opet 166 ali 2005 JTDm automatik. Menjac ne radi kako treba.

Iako sam do sada sve na aitomobilima radio sam (na nekima i generalne), zbog nedostatka vremena sam obisao par majstora s namerom da platim koliko treba za popravku...
Majstori ko majstori, nece da se bakcu sa starudijama, naterali me da opet udjem u kanal...

Tteba sam da uradim ispiranje menjaca, ocistim solenoide...

Problem je sto ne mogu da nadjem kako se na Alfi 166 radi relearn-reprogramiranje Aisin AW55-50sn menjaca (pet brzina + rikverc ugradjivan u 166ce samo na facelift diesel-e), koje je svakako obavezno posle bilo kakve inrervencije a posebno posle skidanja solenoida.

Dakle: "AW55-50sn relearn procedure" ali za Alfa Romeo...

Nasao sam gomilu uputstava na netu koje se razlikuje od brenda do brenda automobila, iako je menjac isti, ali za Alfu bas nista...
Korisnikov avatar
Pittatore
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: AR 155 3.0 24v Reborn
AR 166 jtd Familiare
Opel Zafira OPC Familiare XL
Yamaha FZR1000 EXUP Hajde da se volimo XD
AA500 Dvogumena raga
Lokacija: BG
Lokacija: Beograd
Postovi: 2299
Pridružio se: Pon Dec 29, 2008 10:08 am

Re: 166 JTDm reprogramiranje automatskog menjaca

Pet Feb 16, 2024 10:36 am

Imas opciju u Multiecuscan-u pod Adjustments Self-learning, minut posla posle toga treba provozati auto u raznim stilovima voznje.
UTD-Performance
Raven Club Serbia 063/666-156
Slika
jvsquier
Garaža: Alfa Romeo 166 JTDm Sportronic
Lokacija: Pancevo
Postovi: 7
Pridružio se: Sub Sep 24, 2016 9:52 pm

Re: 166 JTDm reprogramiranje automatskog menjaca

Pet Feb 16, 2024 10:09 pm

Hvala!

Uspeo sam da nadjem da definitivno sa tim programom treba da se resetuje. Svakako sam hteo da uzmem neku tako namensku dijagnostiku. Kolko vidim na oglasima program je oko 10ak eur a i adapter elm327tousb je slicna cifra...

E sad...

Kod drugih brendova sa ovim menjacem, posle reseta postoji tacna procedura kako,na kom rpm i koliko treba da se vozi u kojpj btzini i kod svih je razlicito. Da li i za Alfu postoji odredjen proces ili samo voznja dok se ne prilagodi?
sasami
Postovi: 552
Pridružio se: Pon Dec 22, 2008 9:36 am

Re: 166 JTDm reprogramiranje automatskog menjaca

Čet Feb 22, 2024 10:38 am

Svrati do Brane u Vranicu, siguran sam da ce ti resiti problem....
jvsquier
Garaža: Alfa Romeo 166 JTDm Sportronic
Lokacija: Pancevo
Postovi: 7
Pridružio se: Sub Sep 24, 2016 9:52 pm

Re: 166 JTDm reprogramiranje automatskog menjaca

Sre Mar 13, 2024 9:31 pm

Oprao menjac sa 18L Mobil 3309. Situacija daleko bolja. I dalje trazi puno obrtaja za promenu brzine (2000-2500 i cima pri kretanju kad se ugreje ali moze lepo da se vozi (MES I Alfa OBD imaju opciju za relearn menjaca ali skoro se nista ne desi, jedva primetna promena), kapiram da je sledece ciscenje ili zamena solenoida na hidro bloku.

Glavni problem nastaje kada se ukljuci klima!

Sa ukljucenom klimom proklizava pri promenama i cima iz 2-3 i 3-4. Ako previse prokliza iz 4-5 pali se limp mode i ostaje u 4toj do sledeceg paljenja. Iskljucim klimu i vrati se u normalu, lepo menja i ne proklizava cak ni pri punom gasu uzbrdo i na malim ni na vecim obrtazama. I u toku voznje ako probavam da ubrzam sa i bez klime sve simptome pokazuje kolko god puta probao i na hladno i na vruce. Meni je jedina logika za ovaj slucaj struja. Probao sa jos dva akumulatora i isto. Voltaza na alternatoru je 14,1v. Na akumulatoru 13,8V. Na dijagnostici ECU motora prijavljuje 13,5v-13,8v a ECU menjaca 13,1v. Ne menja se sa klimom ili bez. Precesljao sve osigurace, releje, dzekove i isto...

Mozda se sve sredi promenom solenoida a mozda i ne.

Ako neko ima neku ideju...

Povratak na “Area Servizio”