Pitanje u vezi zakona

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Pitanje u vezi zakona

Ned Dec 23, 2018 2:52 pm

Prijatelji, da li neko zna možda neke informacije vezane za zakon kada se proda automobil.

1. Ako sam ja dao automobil na kupoprodajni tj. ugovor o poklonu. Ako lice sa ugovorom zaustavi policija i piše kaznu da se neregistrovani auto vozi, kome ide ta kazna, meni kao vlasniku ili tom licu koje je vozilo automobil?

2. I još jedna još bitnije stvar da kažemo je, ako odjavim auto odnesem tablice i saobraćajnu. I posle toga lice vozi to vozilo, neregistrovano, kome ide kazna i da li mogu da spavam mirno?

3. Da li on sutra može da ide na tehnički bez tablica i saobraćajne, i da plati porez za vozilo?

Dečko kome sam prodao auto odugovlači sa tehničkim i auto je neregistrovan 2 dana, i bojim se da mi ne stignu neke kazne, jer su mi već stigle dve za parking za mesec dana. Ne mogu da se piiiip sa sudovima i slično, ne daj Bože sutra da mi se pravi lud kad dođu kazne jer ja svakako imam kupoprodajni ugovor taj koji smo overili, valjda mogu da dokažem da nisam ja.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Pitanje u vezi zakona

Ned Dec 23, 2018 6:29 pm

Ako je overen ugovor nemas problema. Ako neko vozi neregistrovan auto platice kaznu onaj ko vozi, a ne na koga se vodi auto. Tehnicki moze da odradi kad hoce, a kako ce stici do tehbickog bez tablica nije tvoj problem. Porez moze da plati ako je ugovor o poklonu, ako je klasican kupoprodajni mozda ces morati ti da budes prisutan, to se razlikuje od opstine do opstine.
Slika
916
Garaža: gtv ts,mito 155
Lokacija: Zemun
Postovi: 471
Pridružio se: Pon Dec 29, 2014 10:40 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Ned Dec 23, 2018 6:40 pm

Ako je napravljen ugovor o poklonu kod notara on plaća porez u svojoj opštini,ti više nemaš ništa sa tim autom.Ja sam tako uradio idem sutra da registrujem jednu 164ku!
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Pitanje u vezi zakona

Ned Dec 23, 2018 7:06 pm

Ako si uradio ugovor o poklonu, a nije isto registarsko područje treba da odeš sa tablicama u SUP i odjaviš auto da bi on mogao tamo da ga registruje. Tako mi je bilo za Seata. Poslao mi lik tablice, odjavljen auto u BG pa ga on registrovao tamo.
Kod klasičnog kupoprodajnog imaš opciju da platiš porez ti ili kupac. Obično svi idu na to da kupac plati. Ja sam spustio cenu 147 za porez, platio sve to i ne boli me glava. Za 2007-o 147 je malo manje od 100€ notar i porez.
Ne dam auto bez prenosa pa da mi je ne znam kakav rod. Od kada sam sebe uhvatio da lažem ne verujem nikome :)

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
If it ain't broke, don't fix it.
Korisnikov avatar
MWDP
Drug Član
Drug Član
Garaža: Mercedes CLS350CDI
ex Spider 2.0 TS
ex Brera 2.4
ex 166 2.4
Lokacija: BG
Postovi: 1536
Pridružio se: Uto Maj 10, 2016 3:25 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Ned Dec 23, 2018 9:38 pm

Ako ga zaustave, ne gledaju na koga se vodi auto nego ko je počinio prekršaj. U većem si problemu ako napravi neku glupost gde ga niko ne zaustavlja (snimi ga kamera kroz crveno, radar, itd). U svakom slučaju sa overenim ugovorom dokazuješ da to nisi bio ti.

Kako planiraš da odjaviš auto i vratiš tablice ako ti ih on ne da?

Za pitanje 3... Na tehničkom ne puštaju ni sa manjom naprslinom na karoseriji, a kamoli bez tablica
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Uto Dec 25, 2018 4:22 pm

tablice nemaju veze sa tehnickim, kako radis tehnicki kad kupis nov auto ili iz uvoza??? problem je oterati taj auto do tehnickog ali to je druga prica a na samom tehnickom tablice ne trebaju ako su uredno odjavljene stare ili ako se auto registruje prvi put, vecinu kola koja prodam iz uvoza Ja licno vozim na tehnicki, a logicno sva kola su bez tablica tako da...
a staru saobracajnu, uredno ponistenu mora da ima za tehnicki jer kako da upisu vozilo bez ikakvih papira, to je jedini papir od auta, a kad je u pitanju auto iz uvoza onda gledaju carinsku i amss homologaciju

za ovo ostalo je sve kako su kolege vec napisale
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Pitanje u vezi zakona

Uto Dec 25, 2018 9:46 pm

Kad smo već kod auta iz uvoza...Auto uvežen 2013. I zadnje dve-tri registracije na ovom vlasniku a sad mu tražili carinsku koju on naravno nema pa je morao tražiti u sup Novi Sad. Koji je sad to fazon i što im to na tehničkom treba kad je toliko puta do sad registrovan? Još mu rekli da to nosi u auto ako mu policajci budu tražili.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Uto Dec 25, 2018 9:57 pm

prvi put cujem tako nesto, mada cuo sam da ljudi kopiraju carinske da imaju za sebe onako, ali nisam cuo da su nekom trazili panduri ili prilikom registracije, ne znam sta ce im :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Uto Dec 25, 2018 10:20 pm

Već sam pisao o tome, i meni su tražili carinsku za breru, iako sam registrovao auto nekoliko puta pre toga. To traže za određene modele, koji su uvezeni pre određenog datuma u 2014. Ako je carinska kojim slučajem izgubljena, vadi se overena kopija, uz naravno, taksu
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Uto Dec 25, 2018 10:57 pm

pa dobro moguce da je bilo nekih specificnosti oko odredjenih modela, ja nisam cuo do sad za to, mada nije na odmet kopirati carinsku, neka stoji
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Uto Dec 25, 2018 11:27 pm

Ili original, ili overena kopija. Samo fotokopirana carinska ništa ne znači.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Sre Dec 26, 2018 12:37 pm

BobanR napisao: vadi se overena kopija, uz naravno, taksu
U supu su mu dali običnu kopiju i to verovali ili ne za džabe i to je bilo dovoljno na tehničkom pregledu.Ja sam se čudio kako tolika halabuka a rešava se sa nekakvom kopijom-papirom bez overe ali je to tako. Inače radi se o Fiat Ulyese.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Pitanje u vezi zakona

Sre Dec 26, 2018 2:20 pm

Moje iskustvo, koje se svakodnevno ponavlja, je da velika većina i ljudi i organizacija nema pojma šta je propisano, a u najboljem slučaju ne znaju kako se to primenjuje. Bez obzira koja je oblast u pitanju - banke, organizacije, državne institucije... Kakvih sam se gluposti samo naslušao.

Kod nas je uobičajeno usmeno prenošenje znanja pa je jako čest slučaj da bukvalno svi rade pogrešno. U poslednje vreme prvo pročitam zakon/pravilnik pa onda radim dalje. Naravno, potpuno sam svestan da kod nas ono što je propisano najčešće ne znači mnogo.

Evo jednog primera: trebalo je da se prijavi javni skup (sportsko takmičenje) i čovek koji je zaboravio to da uradi na vreme pao u bedak. Pročitam tih par strana zakona i lepo piše da se javni skupovi u zatvorenom ne prijavljuju. A bukvalno svi koji se takmiče u sali trče da se prijave.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.

Povratak na “Cafeteria da Romeo”