Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Bez duše bismo bili samo mašine...
stanko666
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 1.9
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Uto Feb 13, 2018 1:17 am

Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 1:46 am

Pozdrav ljudi,

Alfu imam vec tri godine, presla je 217 000 kada sam je kupio presla je 180000. Radila je sjajno uz redovno godisnje odrzavanje. Medjutim pocela je da zeza poslednjih dva meseca i bukvalno se javljaju kvarovi na nedeljnom nivou. Sledeci kvar se desavao sledecim redosledom.

Prvo je pocela da rasipa gorivo. Usred grada sa ostao bez goriva da bi na kraju utvrdili da je dihtung koji izlazi iz filtera ka motoru, se otkacio i crevo je bukvalno isisalo sve gorivo u najkracem roku. Kada sam to zavrsio i zamenio crevo, akumulator mi se ispraznio, te nije hteo da upali. Napunio sam ga, proverio alternator, punio je normalno 13,86V. Zamenio sam akumulator, do sada je palio ko mina.

Za sadasnji kvar neophodno je da kazem da je jos jednom bio izbio dihtung i da je krenuo da sipa gorivo po ulici. Mada kada sam mu menjao akumulator morao sam da mu skinem plastiku pa je moguce da sam zakacio dihtung.

Sada mi se ugasila u sred voznje i isfrustriran vec prethodnim kvarovima, zaverglao sam je dvaput i ostavio na parkingu da sutra cekam slep da me vozi kod majstora. Da li moze da se upali, pojma nemam. Nikakav kvar osim strandardnog (System control monitor failure, sto mi je majstor reko da je sonda za vazduh i fuse error, grejaci) ne prijavljuje.

Gledajuci na forumu nasao sam neke standardne kvarove zbog kojih se alfa ugasila (izlistacu ih od najgoreg ka najblazem, prema mom shvatanju)

- Puko zupcasti kais i pokrivio ventile - ne bih bio toliko uplasen od toga da mi se pre mesec dana to nije desilo na ladi nivi za lancem i spanerima. RIP Lada.

- Otisao senzor radilice - Ovo ni ne znam sta je i cemu sluzi, citajuci po forumu skapirao sam da kada to crkne auto se preventivno ugasi da ne bi doslo do veceg kvara.

- Skamenjene dizne - Kada je ostao bez goriva verovatno je povukao neku gadnu stroku iz rezervoara zavukao je u dizne i sada nece ni da povuce.

- Regulator pritiska goriva - To mi deluje isto tako da je verovatno, previsoki pritisak goriva je mozda izbio dihtung (prema mom shvatanju) ali koliko sam citao 147 obicno upozori na takvo nesto.

Moze li neko da mi kaze koji je scenario najverovatniji i na sta sledece da obratim paznju kad su takve stvari u pitanju. Ovih nekoliko kvarova su se desili bukvalno u 50 predjenih kilometra.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 8:40 am

Probaj da sada zaverglas, najverovatnije je senior radiloce, kada se ugreje ugasi auto, i kada se ohladi upali bez problema, i ondak pravac kod majstora.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
stanko666
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 1.9
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Uto Feb 13, 2018 1:17 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 11:01 am

Hvala ti na brzom odgovoru, ali nazalost nije...

Pukao je zupcasti kais i sada me ceka obrada, ventili, set kaisa i koznastajos... Kljucna stvar je bila kada je majstor reko ovo malo ubrzano vergla, odmah mi je bilo jasno da mi se opet isto s**** :banghead: desilo ko sa ladom nivom. Puko je bez bilo kakvog ostecenja, bez poderanih zubaca, samo prekid na tom jednom mestu. Vrlo sam zabrinut posto ne znam uzrok toga, tj nisam siguran da mi se to nece desiti cak ni nakon remonta. Ali avaj, za pare koje cu da dam na popravku ne mogu da kupim sigurno tako dobar auto.

Da stvar bude najgora pre sest meseci mi se rascvetao kais na alternatoru, i ja budala umesto da proverim zupcasti kais ja se valjda paralisem zbog dodatnog troska i iskuliram.

"Nije do konja, vec do konjusara" kako kaze ona stara poslovica...
Korisnikov avatar
nole1985
Garaža: ex Alfa 147 jtdM 16v 2006. 5p distinctive
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1212
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 10:40 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 12:38 pm

Pre koliko si radio veliki servis...ili možda nisi ni radio? :scratch:
stanko666
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 1.9
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Uto Feb 13, 2018 1:17 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 2:27 pm

Kako da ti kazem imao sam prema alfi malo drugaciji pristup... U proseku ga vodim na servis svakih godinu dana tacnije 10000 km, tako da, svaki put kada se cifra na brojcaniku zaokrugli, ja ga odvedem kod majstora i kazem mu treba mu zamena ulja, filtera i proveri da li treba jos nesto.
Prepustio sam majstoru, koji mi je komsija i u kog bas imam dosta poverenja, da odluci sta treba da mu se menja u datom trenutku, te sam verovao njegovom sudu.
Tako on nije trazio, ja nisam insistirao, nisam ni imao servisnu knjizicu kola.

Izmedju ostalog imam gomilu drugara koji nemaju pojma mehaniku automobila, ne znaju da odvrnu sraf a sve znaju o kolima motoru, menjacu. Uvek sam dobijao dijagnoze tipa: Ma to je negde probusen rezervoar (odvalio se dihtung pa je curelo gorivo napred), e stradao ti je plivajuci zamajac ako nije to onda moras da kupujes menjac (lamela se otkacila sa viljuske), rikno ti je alternator (akumulator bio prazan). Ovde na forumu je druga prica, ljudi razmenjuju iskustva sa auta (cisto da vas izuzmem od te price).

Tako da kada se provuce neki pametan komentar, tipa: Cim se kupe kola radi se veliki servis, ja pustim da ode uz vetar, pitam majstora on kaze: Nema potrebe, ja kazem:Onda nema potrebe.

Tako sada se samo nadam da je kvar reparabilan tacnije da klipovi i ventili nisu mnogo isudarali,
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 3:01 pm

Meni je malo neverovatno da si kupio auto i vozio ga skoro 40000km bez velikog servisa, a ne znas kada je radjen. Nema tu majstor sta da kaze, ne moze se videti kada ce zupcasti da pukne, zato postoji interval na koliko se menja, a kod alfe je to 60000. Normalna je stvar da se to uradi kada se kupi auto ako nema neku servisnu istoriju kojoj se moze verovati. Hoce sad taj majstor da ti plati popravku?
Slika
Korisnikov avatar
nole1985
Garaža: ex Alfa 147 jtdM 16v 2006. 5p distinctive
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1212
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 10:40 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 3:15 pm

Sam si sebi dao odgovor...znao si kako treba i nisi tako uradio. Ja shvatam da ljudi nisu pri parama prilikom kupovine auta, retko ko ostavi nešto para preko cene auta, ali da si prešao toliko i nisi uradio veliki servis...to već ne shvatam. Učinio si sam sebi medveđu uslugu, a taj drugar mehaničar te mnogo pametno naučio.
Edit: Ja se tek sad vraćam unazad i čitam da ti tri godine imaš auto i nisi uradio veliki servis!? Auh...i posle ćeš da kažeš loša alfa...
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 3:50 pm

Ljudi nemojte tako.
Ima ljudi koji se I'm ne razumeju u kola.
Evo naprimer ja iz mladjih dana,
Imao sam 19 godina kad su moji kupili omegu 2.0 8v, tj na jesen, diplomirao sam negde 2009 na prolece, negde kad sam spremao zurku za diplomu pukne mi zupcasti, odem kod mog majstora, zameni mi, i pun gas, tj. na 2.0 ohc motoru se ne stizu ventili i klipovi, a da me sad ubijete, ne bih znao da li sam ikada zameni zupcasti na omegi, a ja sam vodio racuna o odrzavanju kao mladi novopeceni vozac u familiji.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 3:57 pm

Osuste paljbu...mada i jeste za osudu :D ali mislim da je i sam ukapirao da se dobro zaj..bo.
Ajde malo da ti i dam tracak nade, burazeru je na Stilu pukao kais, zaglavila pumpa, i ako je od V. servisa presao nepunih 10 000. Ventili su ostali citavi, nista se bitnije nije desilo osim klackalica koje su zamenjene u kompletu.
Trosak prava sitnica u odnosu na ono koliko je moglo da izadje.
Javi na kraju sta je bilo i kako si prosao.
stanko666
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 1.9
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Uto Feb 13, 2018 1:17 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 4:19 pm

De, de ljudi opljuvaste me onako znacajno. Dovoljno se sjebano osecam i bez toga. Mene je alfa sluzila sa jedinim vecim kvarom vezanim za lamelu, koja nije bila losa, vec lose montirana, tako da ne mogu da kazem da je alfa los auto. Naprotiv, dovela me je dva puta do lajpciga i nazad a da nije stucnula ni jedanput. U svakom slucaju, kada bude doslo vreme za sledeca kola, Giulia je opcija.
Iskreno, ne znam sto mu nisam odradio veliki servis. Valjda vozeci krseve pre alfe stekao sam mentalitet da dok god ide dobro je. Jbg.
Sto se tice mehanicara, lik je dobar majstor (ostavljam slobodu da mozda nije dobar dijagnosticar ali sve sto je namestao na alfi radi i dan danas bez problema) Bio sam kod njega brdo puta i nikada nisam dva puta dolazio zbog iste stvari. Krivica zbog kaisa je moja i samo moja, nisam pratio cifre niti uputstvo za upotrebu. On je mehanicar ali kola su ipak moja.

Naravno, dobicete kompletan raport sta je i koliko izaslo.
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Uto Feb 13, 2018 4:37 pm

Sredjuj to i teraj dalje. Naučio si lekciju i dobro je platio.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Uto Feb 13, 2018 7:33 pm

Inače, sam kaiš ne bi trebalo nikada da pukne, verovatno ležaj bude gecrkt, pa onda usled trenja pukne kaiš, a kad se desi havarija, niko to ne razmatra kao uzrok, jer je zaboga, pukao kaiš. Zato je bitnije zameniti kotrljajuce delove, nego sam kais ( koji se ipak mora menjati. )
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Sre Feb 14, 2018 12:08 pm

stanko666 napisao:U svakom slucaju, kada bude doslo vreme za sledeca kola, Giulia je opcija
Nadamo se da ćeš njoj raditi veliki servis, da je ne sačeka ista sudbina :D
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Sre Feb 14, 2018 2:08 pm

Nek uzme benzinca, on ima lanac :D
Slika
stanko666
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 1.9
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Uto Feb 13, 2018 1:17 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Sre Feb 14, 2018 3:18 pm

Nadamo se da ćeš njoj raditi veliki servis, da je ne sačeka ista sudbina :D
Definitivno, koga zmija jednom ujede... :D
stanko666
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 1.9
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Uto Feb 13, 2018 1:17 am

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Sre Feb 14, 2018 3:23 pm

bums85 napisao:Nek uzme benzinca, on ima lanac :D
Lada je isto imala lanac koji je polomio spanere (nekoliko puta. Spaneri nisu rotirajuci a plasticni. Konstrukcija pod uticajem vodke), oderao poklopac i na kraju prezupcio. Nije puko tho, ali steta nevertheless.
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Sre Feb 14, 2018 3:49 pm

Pre bih rekao da ta Niva nije imala baš najsrećnije održavanje, jer igrom slučaja takodje imam Ladu 1.7 i ne znam kakav vozač možeš biti da bi taj auto uništio. U kakvim sve uslovima su motor i školjka pretrpeli i autu ništa, od Alfe bi ostali samo točkovi, ako se i oni ne bi raspali :D
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Alfa 147 JTD 1.9 se ugasio usred voznje i nece da upali

Sre Feb 14, 2018 4:32 pm

stanko666 napisao:. Spaneri nisu rotirajuci a plasticni. Konstrukcija pod uticajem vodke
Kanda su onda mnogi konstruktori bili pod uticajem vodke ;)

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”