Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 12:50 pm

Eur 1 ti ne treba kod boljih speditera, tako da carinu nemas, a takodje ti uracunaju i amss u cenu. Kao sto rece Sinica carina bi te izasla dosta jeftinije ako ti spediter posalje njihovu fakturu za kupovinu kola i onda je oni carine na ime pravnog lica i posle kao prodaju tebi auto (ili onom kome prodajes auto na ime), u tom slucaju mislim da bi te izaslo sve oko 1200e+transport. Jeste na neki nacin carinski prekrsaj ali ga ne pravis ti jer se auto ne uvozi na tvoje ime, 99% uvezenih automobila je na taj nacin i oni ne mogu da dokazu da li je to dupla faktura, niti gde si ti stvarno kupio taj auto jer nema fiskalnog racuna. Najjeftinija varijanta ti je da odes prikolicom i doteras auto na njoj, ako mislis da je vozis samo tablice su ti 250e+gorivo+putarine+put tamo
Slika
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 1:33 pm

Slazem se za deo oko uvoza i prodaje ne "na ime kupca", nego na pravno lice (firmu), jer onda formalno carinski prekrsaj nije tvoj, nego ga je uvoznik nacinio. Ipak, kod carinskih prekrsaja Carina ima pravo da privremeno oduzme/zadrzi robu, tj. automobil, gde im je nebitno ko je krajnji kupac... Ima nekoliko takvih carinskih magacina u gradu gde automobili stoje godinama, neki od njih su tu samo zbog papira.

Slazem se da je to dobro uigrana rutina uvoznika/speditera, i da obezbedjuje solidnu ustedu, ali ja bar nisam hteo da razmisljam o Marfijevom zakonu. To je svakako samo moj rezon :)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 2:01 pm

sinisa napisao:1) transport 250-300€
2) carina 12.5% na cenu vozila + stavka 1)
3) PDV 20% na stavku 2)
4) AMS homologacija 120€
5) špediter 160-180€
6) ekološka taksa 100€ po toni vozila (nisam siguran za ovu stavku)
Carina ne ide 12,5% na cenu vozila tj koliko si ti platio auto nego na katalosku vrednost tog auta a kataloska vrednost varira od godista, motora (snaga-kubikaza) i opreme vozila.

transport za 250-300e jedino na kamionu sto se meni licno ne svidja, ovako da ti neko dotera na prikolici sto je mnogo sigurnije je duplo vise.

amss jeste 120e

cena speditera je relativna stvar, znam neke koji uzimaju 50-100e max. takodje zavisi dal si stalna musterija ili ne.

ekoloska taksa nema bar ja ne znam za to.

konkretno cena carine za 159ku je oko 1000-1200e, primera radi 156ica 2005-6 je u Subotici 650e sa uracunatim amss-om a GT 2006-7 je 900 isto sa amss, na to ostaje samo transport i registracija, naravno jtd motori.
benzinci su oko 100e jeftiniji za carinjenje.
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 2:02 pm

pa mislio sam da odem sa svojim autom i kupim tamo, i sa tablama privremenim se vratim. mene brine zezanje na granici i carini, vreme troskovi i to... sta mi sve tu treba da bih sam zavrsio sve.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 2:22 pm

to oko papirologije ne znam tacno, ja sam sad u fazi uvoza jednog auta ali moje je bilo samo da nadjem auto u oglasu i dogovorim cenu sa prodavcem, sve ostalo mi zavrsava covek koji mi doteruje auto na prikolici, tako rade i neki moji drugari koji uvoze kola, retko ko ide sam po auto, mnogo je vece cimanje a ustedis 100-150e, jedino se isplati kad imas nekog tamo pa da odes malo u goste i usput nadjes auto natenane inace da placas smestaj i sl. je prilicno skupo
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 2:39 pm

to se slazem. hvala svakako
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 2:59 pm

Najbitnije od svega je imati pouzdanog i dostupnog speditera koji zavrsi 85% tog gadnog posla oko papira.
U zavisnosti od zemlje iz koje se uvozi,razlikuje se i papirologija.

Mi smo potrosili oko 350e goriva za oko 2500km. Vukli smo prikolicu sa Espace 1.9dci.
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 3:05 pm

iz Berlina bih ja, nisam dalji grad mogao da nadjem u Nemackoj :D
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 4:05 pm

jel si nasao auto tamo ili ides pa da trazis na licu mesta?
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 5:04 pm

Nasao
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 6:56 pm

pa dobro to je vec laksa varijanta, ako je sa placa onda znaju sta od papira da ti daju ako je od vlasnika jbg obicno nisu u toku sa izvozom i papirologijom
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 7:18 pm

Nije plac, vlasnik privatno :glare:
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 8:19 pm

onda se dobro raspitaj sta ti treba pre nego krenes u tu pricu, drugar je prosle godine tako doterao auto iz CH i koliko znam vlasniku je dao pare a ovaj njemu kljuceve i saobracajnu i nista vise, kaze kod njih je saobracajna zakon, ako je imad auto je tvoj, nikakve papire nisu potpisivali niti sta, sa tom saobracajnom i svojim pasosem je otisao u nesto tipa mesna zajednica u tom mestu i tamo uzeo colke i krenuo za srbiju :rolleyes: ali mozda se u nemackoj nesto razlikuje
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 8:55 pm

Boxa napisao:pa mislio sam da odem sa svojim autom i kupim tamo, i sa tablama privremenim se vratim. mene brine zezanje na granici i carini, vreme troskovi i to... sta mi sve tu treba da bih sam zavrsio sve.
Na granici nemas zezanja, samo prijavis auto, oni ti kazu gde da odes da ti naprave ulazne papire, platis koliko kosta i vozis dalje, imas 3 dana da ga ocarinis od tada. Ako uzimas privremene tablice auto mora imati i vazeci tehnicki, tj potvrdu, ako nema moras i to da vadis, a postoji velika sansa da ne prodje tehnicki i onda nista od tablica.
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 9:04 pm

bums85 napisao:Ako uzimas privremene tablice auto mora imati i vazeci tehnicki, tj potvrdu, ako nema moras i to da vadis, a postoji velika sansa da ne prodje tehnicki i onda nista od tablica.
za CH ovo ne vazi sumnjam da nemci nesto drugacije rade jer ako je tako mogli bi da uvozimo 30% kola iz oglasa jer se kod njih kola prodaju upravo zeto jer im istekao MFK a nemaju racunicu da ga ponovo rade
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 10:05 pm

Moj savet ti je da prvo nadjes dobrog speditera. On ce ti reci sta treba gore da dobijes od papira.
Na granici pogledaju auto,broj sasije,km i upute te u agenciju (odmah na granici),gde ti prave ulaz (1500din) i upucuju na carinu.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Čet Okt 12, 2017 10:12 pm

Ne gledaju nista na granici (uglavnom), samo ti naprave papire. Cena je 1500din ako carinis u subotici, a ja sam platio 4000 jer sam carionio u pancevu i razlikje se od grada do grada. (wtf)
OMP napisao: za CH ovo ne vazi sumnjam da nemci nesto drugacije rade jer ako je tako mogli bi da uvozimo 30% kola iz oglasa jer se kod njih kola prodaju upravo zeto jer im istekao MFK a nemaju racunicu da ga ponovo rade
Vazi za nemacku, za druge drzave ne znam, a zbog toga je i jeftinije doterati auto na kamionu ili prikolici. U nemackoj vazi 2 godine pa mnogi imaju. E sad postoje 2 vrste privremenih tablica u nemackoj, zute i crvene. Mozda se zute mogu izvaditi bez tehnickog, ali se sa njima ne bi smelo voziti van nemacke i mnogima je madjarska policija skidala te tablice u povratku. Letos sam bio po auto i morao sam imati tehnicki za crvene "col" tablice
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Pet Okt 13, 2017 8:04 am

i u svajcarskoj MKF vazi 2 godine. OK mozda je u nemackoj obavezan MFK za colke mene vise zanima CH za uvoz pa sam se tu vise raspitao.

sto se tice crvenih i zutih tablica u nemackoj, one sa crvenom trakom su zoll tj tablice za izvoz, zute su privremene i sluze da se auto privremeno registruje (na mesec-dva, mozda cak i na nekoliko dana) i vozi tamo i ne mora posedovati MFK ali sa njima ne mozes van zemlje zato i skidaju madjari jer to nije legalno kao colke.

btw Subotica je jos uvek najpovoljnija sa cenama carine, uporedjivao sam cene u SU i ovde kod mene u KŠ razlika 50-100e na ovim vozilima gde carina ne prelazi 1000e na skupljim vrv i vise razlika
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Ned Nov 26, 2017 10:22 am

Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Ned Nov 26, 2017 11:28 am

Ne znam dal sam bas razumeo tekst, ali prvi put cujem da su nekome pisali kaznu ako je u propisnom roku vozio na col tablama...
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Ned Nov 26, 2017 11:32 am

nisu ni do sada pravili probleme bar ja nisam cuo
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Ned Nov 26, 2017 11:34 am

Ma budale ovi iz polovnihautomobila ne znaju ni sta pricaju
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Ned Nov 26, 2017 12:30 pm

u nemackoj je mozda i bolje kupiti auto od balkanca nego od nemca , to je samo mit da oni odrzavaju , a ustari voze u servis samo kad mora , i kad je nov auto onda po servisnoj , zato sto im je skupo , skupi su servisi bas ... a nas ima mogucnost i u srbiji da odrzava ... naravno ne vazi za sve , ali dosta njih znam da je tako ... skoro kad sam kupovao auto gledao 2-3 alfe , on austrijanaca , poslednji put u servisu sve bile pre 2-3-4 godine ... a voze se sve vreme , dok moze da prodje tehnicki ne diraj nista u principu ... e kad vec nemoze onda prodaj ....
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Ned Nov 26, 2017 6:01 pm

Ja koliko znam moze se voziti na col tablama dok se auto ne ocarini, posle toga je prekrsaj
Slika
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Carina, spedicija, transport automobila iz Inostranstva

Ned Nov 26, 2017 6:40 pm

Može se voziti i bez tablica, samo ne sme ;)

Po trenutno važećem ZOBS-u i članu 273 - ne sme, jer taj član ne poznaje razliku između stalnih i privremenih stranih tablica. Ideja ovog člana je da se spreči da državljani RS sa stalnim prebivalištem u RS ne mogu da upravljaju ni na koji način vozilom koje nije registrovano u RS , bez plaćene carine, pdv-a, teh.pregleda i svega ostalog. Ako neko poznaje carinski zakon, neka malo prokomentariše ovu temu da nam bude jasnije. Po tom istom članu državljanin RS ne može da upravlja vozilom sa stranim tablicama čak ni kada vlasnik vozila sedi u vozilu. To mi je 2013 in vivo prilikom rutinske kontrole objasnio jedan vrlo ljubazni saobraćajac. U vozilu smo bili vlasnica vozila i ja, ja sam vozio. Prihvatio je objašnjenje da smo se, kao što i jesmo, zamenili za volanom tokom vožnje. Kad sam na povratku kući proverio s mojim pravnikom opcije te situacije - saobraćajac je imao sva prava da mi napiše prijavu jer pomenuti član 273 ne poznaje situaciju "vlasnik je u vozilu".
Toliko o našim zakonodavcima.

Povratak na “Cafeteria da Romeo”