podešavanje farova (visina)...

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

podešavanje farova (visina)...

Sre Feb 11, 2009 11:06 am

juče sam stavio Osram Night Breaker (imam i dva Cool Blue u rezervi) - H7-ice. Drugar ugradio. I ranije su mi farovi bili "razroki", ali sam sada odlučio da ih sredim. I sada, kada je jedan far sa onim plastičnim sranjcem podignut na maksimum, a drugi spušten, opet nisu u ravni (ovaj što je zakucan na gore, morao bi još malo gore, a ovaj što je zavrnut do kraja na dole, bi morao još dole). To verovatno znači da je ono "prezupčilo". Kako to srediti?

Oba motora za podizanje i spuštanje rade normalno.

Takođe, plastika na farovima nije baš sjajna, malo je ispucala od toplote ili čega već (jako jako sitne pukotinice).

šta raditi, gde ići i tako to?
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Sre Feb 11, 2009 11:08 am

Eh, da, ko ne zna - moja alfa je ovde

viewtopic.php?f=6&t=40608

slike su malo niže
Turismo Internacionale
testera
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 170 CV berlina
Lokacija: bg
Lokacija: Beograd
Postovi: 205
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 8:37 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Sre Feb 11, 2009 12:25 pm

Jednostavno, bilo kakav problem ili pitanje u vezi osvetljenja na kolima zovi Vladu.
Odličan je majstor. I sam vozi Alfu 156.


Tel: 063 / 277-053
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Sre Feb 11, 2009 9:27 pm

Pogledaj ovo o podešavanju farova za 147cu, možda pomogne:
Slika
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
ljube-kugla
Contact:
Garaža: alfa 75
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 166
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 147
1.9 jtd 8v
Lokacija: Batajnica
Lokacija: batajnica
Postovi: 3401
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 8:10 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Sre Feb 11, 2009 10:26 pm

pazi u krajnjem slucaju odes na tehnicki i trazis da ti nasteluju na aparat,ali ako su raz.ebani srafovi za stelovanje,to je malo teze,postoji mala mogucnost podmetanjem sajni ispod nosaca fara pa da se koliko toliko podese

ja sam pre par meseci stelovao i sve je relativno dobro ali sam za svaki slucaj otisao na tehnicki i na aparatu pokaze nijanse a ta intervencija ne kosta vise od 500din,zavisno od servisa
ko na nas krene iz mesta je naje&o
Korisnikov avatar
alfamen
Contact:
Garaža: ALFA 166 TS
ALFA 166 2.4 JTD
LANCIA LIBRA 1.9
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 1602
Pridružio se: Sre Jan 21, 2009 11:46 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Čet Feb 12, 2009 9:15 am

Ako volis i ako si spretan u "fazonu uradi sam" odvoji malo vremena i uradi to kako treba.
Isti problem sam imao na mojoj alfi jer je neko ko zna kada lepio "vario" nosace levog fara, tako da je on svetleo max. 4m ispred auta a desni je bio odlican.
1.Obori svetla max na dole pomocu motora a onda uzmi karton stavi ga ispred dobrog fara i flomasterom nacrtaj liniju na kartonu koju pravi svetlo.
2.Postavi karton ispred loseg fara i podbacuj sajbne ispod donjeg nosaca sve dok ti se linija svetla ne poklopi sa nacrtanom linijom.
Naravno karton mora da bude na istom ostojanju i na istoj visini ispred loseg i dobrog fara
3.Na ovaj nacin mozes da ih postavis indenticno a ako nisi zadovoljan onda ga dosteluj jos malo ,rucno.
4.Sve lepo stegnes,vratis na mesto i stelovanje sa motorom ce funkcionisati besprekorno.(ako su motori ispravni)
Pozdrav i srecan rad!!!! :wave:
Retko ce koji majstor da se zeza na ovaj nacin a mnogo je jednostavno!!!
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Čet Feb 12, 2009 12:03 pm

testera napisao:Jednostavno, bilo kakav problem ili pitanje u vezi osvetljenja na kolima zovi Vladu.
Odličan je majstor. I sam vozi Alfu 156.


Tel: 063 / 277-053
Mislis na Vladu Triona? I razmišljam da ugradim Xenone, valjda će onda i to da mi sredi :)
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Čet Feb 12, 2009 12:07 pm

ljube-kugla napisao:pazi u krajnjem slucaju odes na tehnicki i trazis da ti nasteluju na aparat,ali ako su raz.ebani srafovi za stelovanje,to je malo teze,postoji mala mogucnost podmetanjem sajni ispod nosaca fara pa da se koliko toliko podese

ja sam pre par meseci stelovao i sve je relativno dobro ali sam za svaki slucaj otisao na tehnicki i na aparatu pokaze nijanse a ta intervencija ne kosta vise od 500din,zavisno od servisa
Ja sam i otisao, a on mi reče da nisu sijalice dobro postavljene i da ne može da se namesti. I onda sam otišao u drugi servis i rekli su mi da su sijalice ok, da ne mogu da se nameste loše, već da treba da se našteluje. Međutim, u donjem položaju motora (3), kao i u gornjem (0), svejedno, levi far puca na dole, a desni mnogo gore. Pravilno je tačno između ta dva. I sad kad smo podigli levi sa šrafovima, do maksimuma gore, a desni spustili dole, takođe do maksimuma, opet levi pada malčice ispod linije, a desni malo iznad, mada je 95% stvar sređena, ali daleko od idealnog. Plus, ni OSRAM Night Breaker nije ne znam koliko bolji od ovih što sam ranije imao (Isto OSRAM, ali nisu bile ni Cool Blue ni NB). Praktično ista stvar. HID je HID, jbga.
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Čet Feb 12, 2009 12:09 pm

alfamen napisao:Ako volis i ako si spretan u "fazonu uradi sam" odvoji malo vremena i uradi to kako treba.
Isti problem sam imao na mojoj alfi jer je neko ko zna kada lepio "vario" nosace levog fara, tako da je on svetleo max. 4m ispred auta a desni je bio odlican.
1.Obori svetla max na dole pomocu motora a onda uzmi karton stavi ga ispred dobrog fara i flomasterom nacrtaj liniju na kartonu koju pravi svetlo.
2.Postavi karton ispred loseg fara i podbacuj sajbne ispod donjeg nosaca sve dok ti se linija svetla ne poklopi sa nacrtanom linijom.
Naravno karton mora da bude na istom ostojanju i na istoj visini ispred loseg i dobrog fara
3.Na ovaj nacin mozes da ih postavis indenticno a ako nisi zadovoljan onda ga dosteluj jos malo ,rucno.
4.Sve lepo stegnes,vratis na mesto i stelovanje sa motorom ce funkcionisati besprekorno.(ako su motori ispravni)
Pozdrav i srecan rad!!!! :wave:
Retko ce koji majstor da se zeza na ovaj nacin a mnogo je jednostavno!!!
Upravo smo tako i radili kod "majstora", koji nisu električari, ali su super ljudi, nisu ništa ni naplatili. Pozvaću Vladu, da se vidim sa njim, pa da se saberem da li imam para za planinarenje :)
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
Coha_the_King
Garaža: 164 2.0 V6 turbo - ex
156 Polizia Stradale 2.4 JTD - ex
159 1.9 JTDm SW - S_Ex
Lokacija: Beograd
Postovi: 236
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 9:27 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Čet Feb 12, 2009 1:06 pm

Hoj, ja skoro resio da zamenim svetla i uzeo Osram Najt Brejker. Namestili mi preko dana, sve ok. Bilo mi malo cudno uvece na kratkoj voznji, nekako mnoogo jako svetlelo... Ja rekoh- extra, kake lampice...Kad ono- medjutim: blickali neki u susret, cudno mi bilo al pomislio da li je moguce da je tolika razlika...I najzad prekosutra odem da proverim, i za milimetarche nisu bile sijalice dobro uglavljene u leziste! Klik klik- i sad je strava. Ogromna je razlika pre sa obicnim i sad sa lepo namestenim ONB-om.
ps. proveri ti jod jednom da li su bash bash dobro nalegle u rupicu (levo-desno, napred-napred).
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Feb 13, 2009 12:41 pm

ne mogu ja to sam da proverim, ne znam kako :)
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
Macan
Garaža: -Alfa Romeo 147 jtd ti-Alfa Romeo GT 1.8 ts
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 12:15 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Sub Feb 14, 2009 6:30 pm

Isti problem sam imao i ja kad sam menjao sijalce.Verovatno ti je jedan od motora prezubio i sada je u nenormalnom polozaju koji mozes da resis jedino otvaranjem motora za far i ponovnim stelovamjem.To se i meni desilo pa mi je lk sa tehnickog pregleda sve sam otvorio i nastimovao kako treba.Covek mi se sam ponudio da to uradi a ja pristao.Trajalo je bogami sat vrem.jer je uzasno pipavo ali je lik resio problem.Mslim da Vlada to sigurno moze da resi
zeljko_v
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Jan 13, 2009 7:51 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Jun 19, 2009 11:22 pm

Pozdrav svima...

Eto nisam se mogao načitati prijedloga o podbacivanju šajbi, papira, klada, i ostalog... :nene:

Danas sam otvarao farove i sve četiri plastike su bile polomljene.

Budući da nam je Google prijatelj, obratio sam se njemu i dobio:

Malo uputstvo za servis mehanizma farova
...gdje je lijepo objasnio proceduru.

Evo i dvije slike sa njegove stranice:

Slika

Slika

Tako da sam i ja, danas poslijepodne, oba fara otvorio popravio, i zatvorio.

Doduše, nisam pravio element, već sam ga ljepio sa nekakvim epoksidnim smjesama, uz dodatak armature. (mrda se, mrda se).

Osim toga, jedna od dobrih strana čitave ove priče je, da sam oprao unutrašnju stranu stakla, i dobio bolji kvalitet osvjetljenja.

Eto toliko za sad, i molim vas da više ne spominjete metode majstora ispod šljive.
Ipak, Alfe su to.
:arflag

Pozdrav,
Željko
Korisnikov avatar
darkbgd
Garaža: Alfa Romeo 147 Q2 JTDm
Lokacija: Pozarevac
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 714
Pridružio se: Pon Nov 23, 2009 9:51 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Čet Okt 14, 2010 8:36 am

ljube-kugla napisao:pazi u krajnjem slucaju odes na tehnicki i trazis da ti nasteluju na aparat,ali ako su raz.ebani srafovi za stelovanje,to je malo teze,postoji mala mogucnost podmetanjem sajni ispod nosaca fara pa da se koliko toliko podese

ja sam pre par meseci stelovao i sve je relativno dobro ali sam za svaki slucaj otisao na tehnicki i na aparatu pokaze nijanse a ta intervencija ne kosta vise od 500din,zavisno od servisa
ja sam otisao na tehnicki da mi spuste svetla pa mi pojebao oba motora i sve sam morao da menjam. samo bog zna sta je on vrtio sa kljucem i kao spustao
Korisnikov avatar
Dewillex
Garaža: Alfa Romeo 147 selespeed
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 897
Pridružio se: Uto Feb 09, 2010 11:03 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Čet Okt 14, 2010 8:54 am

neznam kako može da prezubi motorić na 156. Na 147 nemože da prezubi i rašteluje se. Ili radi ili neradi. Da nije možda ubudžen neki sličan motorić? :scratch:


Ufff. Pa ovo su stari postovi. Ljudi se nejavljaju već godinu.
Slika
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 12:27 am

mene zezaju izgleda motorici za svetla

Pala su mi skroz dole i ne mogu iz kabine da ih podignem. Do pre neki dan je to sljakalo. Da nije mozda od ovih hladnoca sto su bile?
Ima li to neki osigurac, da pokusam da zamenim njega?
Ako ne, sta onda da radim. Kako se popravljaju ti motorici. Jel mogu rucno da ih podignem?
Korisnikov avatar
alfamen
Contact:
Garaža: ALFA 166 TS
ALFA 166 2.4 JTD
LANCIA LIBRA 1.9
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 1602
Pridružio se: Sre Jan 21, 2009 11:46 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 10:57 am

Oko tih motora ti ne mogu pomoci!
Naravno da rucno mozes lepo da ih ustelujes( kod mene ima dva plasticna srafa za imbus) i namestis kako hoces a kada popravis motore ili osigurac tada ce se sve to lepo sloziti i icice zajedno gore dole!
Pozz.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 11:09 am

jel ima neko ideju zasto svaki put kada zamenim sijalice rasteluju se farovi?

znaci bukvalno samo ubacim novu umjesto stare, na isti nacin, nije problem da nisam dobro namestio sijalicu... svaki put moram inbusom da stelujem farove ponovo, da li je moguce da su sijalice razlicite za po makar 1mm po pitanju ugla staklo/noseci lim sijalice (dovoljno je da pravi problem)? probao sam vise marki sijalica
Korisnikov avatar
Sale-Qchewo
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 115ks
Lokacija: Kucevo
Postovi: 374
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 11:24 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 11:51 am

na mojoj 147 na meniju za farove 1,2,3 ne reaguje nista barem ja ne primecujem da reaguju svetla...sta to moze biti?? :scratch: Zmam da sam gledao farove i ima na svakom za imbus kljuc po 2 kom. za podesavanje, a zasto ne reaguje iz kabine??..hm
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 1:00 pm

A jel ti zuji motorcic kada podizes-spistas farove iz kabine?
Korisnikov avatar
Bug
Contact:
Garaža: AR 156 q4 1.9mJTD
Lokacija: SUbotica
Lokacija: SUbotica
Postovi: 844
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:41 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 1:08 pm

moze biti da su ti loe podeseni farovi... tako sam i ja prosao, mislio da ne radi (jer se nije video efekat) a kad sam podesio far onda se video efekat
Korisnikov avatar
Sale-Qchewo
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 115ks
Lokacija: Kucevo
Postovi: 374
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 11:24 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 2:10 pm

evo sad sam proverio..desni motorcic se cuje samo, a levi nista..na svetlima i dalje nikakve razlike,a i ovaj desni sto se cuje..zuji i kad kad prekida zujanje..kao da trokira..e sad??
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 2:20 pm

A sad ako zuji motorcic ona probaj da ga skines i da vidis dal nije polomljen onaj ''beli jezicak'' a ako nije polomljen proveri dal izlazi napolje ili se vraca kad pomeras iz kabine. Motorcici se lako skidaju samo ih okrenes, od levog fara suprotno od kazaljke na satu, od desnog fara u smeru kazeljke. Ja ti sve pricam kako je na 156 kapiram da je isti princip i na 147.
Korisnikov avatar
Sale-Qchewo
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 115ks
Lokacija: Kucevo
Postovi: 374
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 11:24 am

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 2:42 pm

evo slika ovog sto radi..gde je tu motorcic? Ja msm da je ovo crno ali nisam siguran.. :scratch: Stvarno nisam nikad bio u prici sto se tice ovog pa ne znam..
Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: podešavanje farova (visina)...

Pet Mar 02, 2012 3:22 pm

Potpuno drugi princip nego na 156. Da to crno ti je motorcic. Ovo obelezeno crveno na slici ti je taj jezicak kojeg gura motorcic i on treba da se krece napred-nazad (plava strelica) i tako pomera socivo fara.
Slika

Povratak na “Area Servizio”