Alfa Romeo 156 kupovina vodic

Bez duše bismo bili samo mašine...
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Alfa Romeo 156 kupovina vodic

Pet Sep 08, 2006 12:43 pm

Alfa 156 se prodala u dosta pristojnom broju kod nas od uvoznika Delte. Ta kola imaju nesto vecu cenu kao polovna jer su u proseku presla manje kilometara nego njihovi vrsnjaci u inostranstvu i moze se znati servisna istorija automobila. Zbog toga se cesto u oglasima kao dodatni adut cesto napise .kupljen u Delti., .odrzavan u Delti.. S druge strane kola kupljena ovde vozena su po losijim putevima i to treba uzeti u obzir jer to vuce neke probleme koje uvezene Alfe nemaju. Takodje treba znati da ima falsifikatora Deltinih racuna i papira koji na taj nacin hoce da povecaju cenu kola. Isto tako .odrzavan u Delti. moze da znaci da je samo jedan servis odradjen, a to jel` te nije odrzavanje. Sve se to moze proveriti.
Uvoz iz Italije cesto je meta pljuvanja, s jedne strane opravdanog jer u Italiji se ne vodi uredna servisna istorija kola i jer u proseku voze nesto ostrije od drugih. Ipak, predrasuda je da Italijani ne odrzavaju kola i da su aljkavi. Pogotovu je smesno kada mi to kazemo kod kojih je tehnicka kultura na vrlo niskom nivou. Uvesti Alfu iz Italije uopste nije losa stvar ako se moze .iskontrolisati ceo proces.. Nigde nema tako dobrih servisa za Alfe nego u Italiji i nigde nema toliko Alfi nego u Italiji. Zato ako imate nekog poznatog koji poznaje kola, ili ako mozete sami da odete i kupite Alfu u Italiji to moze biti dobar potez.
Kupovina u Nemackoj je najmanja rizicna ako se auto kupuje .naslepo., ali dobre 156 nisu tako jeftine u Nemackoj kao sto se misli. Neki minimum da auto necemu valja je oko 6000 evra.
Sto se tice drugih zemalja ima uvoza iz Holandije i Belgije, a ta kola su mahom sa ugradjenim gasom. Ja prezirem gas u Alfi, ali za ljude koji nemaju taj otpor prema gasu mozda to i nije losa solucija jer Alfe nisu stedise benzina.
Nakon svega, ipak bih prednost davao kolima koja su kupljena kod nas, kod ovlascenog dilera.
Kod nas na placevima polovnjaka situacija je uglavnom vrlo losa. To su mahom kola koja na Zapadu niko nije hteo. Uostalom, sta mislite kakva je 156-ica koja kod nas kosta 6000-7000 evra...da li ste se zapitali koliko je taj auto placen plus neko treba da zaradi nesto na njemu ovde...Mislim da ovde u klubu i forumu Alfista treba da sirimo pristojnu tehnicku kulturu, a ne da pristajemo i podrzavamo .balkanska poluresenja s koca i konopca. i zbog toga ne treba ohrabrivati ljude da kupuju .krseve u najavi.. Kupovina takvih kola samo ce povecati broj nezadovoljnih korisnika Alfe, pa ce se zbog toga siriti prica kako su to losa i nekvalitetna vozila. Bar mi ovde treba da imamo stroze kriterijume za dobro Alfista.

Odlucili ste odakle cete nabaviti 156 i sada ostaje da se izabere dobar primerak. Za pocetak gledajte da je auto presao sto manje km. To bi, po meni, trebalo da bude primarna stvar kada se kupuje Alfa. Da ne bude zabune Alfe mogu da prdju dosta kilometara, ali pre svega ako su uredno odrzavane i da ih je vozio sto manji broj razlicitih ljudi. Normalno, kilometraza moze da se steluje, ali uvek se moze naci neki primerak gde se to moze znati - bilo zato sto je odrzavan sve vreme ovde, ili zato sto znate auto od ranije ili ga neko drugi zna (ako je auto u inostranstvu). Ako ne mozete to znati, onda se gledaju neke stvari koje mogu pokazati da li je auto puno presao.
Alfa 156 je prilicno zahvalan auto da se gleda da li je limarija ostecena i prilicno nezahvalna za one koji hoce nesto da sakriju. Ona je izvajana sa puno dizajnerskih detalja, krivina, nabora tako da je tesko sve to .ispeglati. u slucaju havarije. Dobro pogledajte spojeve branika, haube i krila. Ako je auto udaran vrlo tesko ce svi ti spojevi izgledati kao fabricki - uvek ce postojati naki zazor. Fabricke natpise pozadi vrlo je tesko namestiti na prvobitnom mestu, pa ako nisu tu ili stoje nekako kako ne treba to je dobra indikacija da je auto farban otpozadi, a samim tim najverovatnije udaran. Pored toga treba obrattiti paznju da li se poklapaju oznake na svim staklima i farovima.
Unutrasnjost 156 dok ne upalite motor nece vam mnogo reci da li je auto presao mnogo posto su ti delovi uglavnom u ok stanju i posle nekoliko godina - sedista, dugmici, pokazivaci, itd...Unutra ima vise nivoa opreme - plastika, koza, drvo, karbon look. Kozna sedista su izvanrednog kvaliteta i postoje dve vrste. Drvene aplikacije mogu biti od plastike i od pravog drveta. ovo drugo je relativno retka pojava. Enterijer je znatno unapredjen od Giugaro restylinga. GTA verzija ima posebna sedista, kao i multifunkcionalni display na sredini konzole koji je posle usvojen i kod svih drugih restilizovanih 156-ica.

Sto se tice motora ne zna se koji je bolji i sa svakim necete pogresiti. Twin Spark ima problem sa varijatorom koji je ovde nasiroko obradjen. Uglavnom rezime je - nista strasno, ali nervira. Pored toga treba ponekad ocistiti leptir usisa, o cemu je ovde isto raspravljano. 1.6 ide vrlo solidno, 1.8 izvanredno, 2.0 malo bolje od njega, ali sa mnogo vise lakoce i ubedljivosti. 2.0 trosi oko 12-14 litara, slabije varijante za 1-1,5 manje u proseku. 2.0 se smatra najuravnotezenijom i najuspelijom varijantom. 2.5 V6 je stepenica iznad sa izvanrednim perfomansama, 6 brzinskim menjacem i elektronskom komandom gasa, ali trosi i do 18 litara po gradu. Pored toga radi se vecnoj masini koja se tesko kvari. GTA je nesto opet posebno, njegova potrosnja krece se do 20 litara, ali ko uopste u Alfi 156 GTA o tome vodi racuna. Radi se o bolidu na 4 tocka koji je mozda i suvise fina masina za ovdasnje podneblje. JTS motor je sjajan, ima bolji obrtni moment od TS, mada nema takoi lep zvuk. S obzirom da se radi o motoru sa dir.ubrizgavanjem benzina treba ispitati kako se ponasa u duzoj eksploataciji sa ovdasnjim losim benzinom. Uopste sa motorima u 156 ne bi trebalo da bude puno problema samo se treba drzati servisnih intervala i sipati propisane tecnosti. Tu ne sme da bude improvizacija.
Oko manuelnih menjaca i kocnica takodje ne bi trebalo da bude problema. Selespeed menjace na kolima koja su puno presla treba izbegavati kod nas jer ako krenu da zezaju nesto vezano za elektroniku mozete samo da placete. Ako kupite 156 GTA treba proveriti da li su vam napred diskovi od 305mm ili 330mm. Ako su od 305 odmah ih treba zameniti sa 330mm. Alfa je to sama menjala tokom redovnih servisa, ali se jos ponegde moze naci primerak sa manjim promerom koji je nedovoljan i izaziva pregravanja i hiper ubrzano trosenje plocica.
Elektronika moze biti problem. On se cesto istice u zapadnoj stampi, mada kako su mi rekli u Delti ti problemi nisu kod nas toliko izrazeni kao neki drugi problemi koji opet nisu izrazeni u inostrantvu. Uglavnom stara prica sa italijanskim kolima - paljenje i gasenje lampica na instrument tabli bezveze, lazno paljenje abs senzora, otkazivanje nekih eletronskih sklopova. Verzije do kraja 2000 godine su podesene da se klima uvek pali sa paljenjem motora, ali to se u instruction manualu moze resetovati. Uopste, verzije od kraja 2000. godione su znatno (spolja neprimetno)unapredjene, kao i restilizovana Giugaro 156 od 2003. koja je kvalitativno na jos visem nivou. Koliko sam shvatio iz tudjih iskustava i saveta autoelektricara, nije dobro Alfe voziti sa losim akumulatorom jer to moze da izazove vezane probleme sa elektrikom.

Stvar koja izaziva kod nas najvise problema je donji postroj. Alfa je koncipirala za 156 multilink ogibljenje koje je napredno i omogucava sjajno ponasanje na putu. Ali, to je napravljeno za neke druge zemlje u kojima nema rupcaga na svakom koraku. Znaci, kod nas cesto odlaze selen blokovi, viljuske, gumice u ramenima, balans stangla...kada se auto proba vrlo je bitno da se oslusne da li nesto cvili, lupa ili skripi dole. Svaki ljubitelj Alfe 156 zna sta koji zvuk znaci . Srecom, pa ti delovi i nisu toliko skupi. Vezano s tim je i kontrola trapova. Nailazio sam na ljude koji nikako ne mogu da rese problem stelovanja trapova i onda krene drvlje i kamenenje na Alfu. Radi se o tome da oni voze zapusten auto u kome su lezista trapova u takvom stanju da se ne mogu vise dovesti na fabricke norme. Trapove treba redovno kontrolisati. Veliki tockovi i felne su lepi, ali oni samo gore navedeno mogu da pogorsaju, tako da tu treba naci neki kompromis. Inace, 156 se prodavao sa tzv. Sport Paketom 1,2 i 3. On se mogao naruciti i kod Delte. SP3 je imao 16. felne, zavesice, Bilstein amortizere, Eibach opruge i jos neke detalje u unutrasnjosti auta. Taj paket dosta unapredjuje ponasanje na putu, ali cini voznju malo neudobnijom. Ja bih licno mnogo voleo da na mom autu to imam. Takodje, kupci kola koja su kupili sasvim uredan auto (recimo u Nemackoj) koji je presao 200000 km (uglavnom na izvanrednim auto putevima) i na kojem je sve utegnuto i nista ne skripi, cijuce moraju da znaju da ta kola ako se ne vodi dosta racuna odjedanput pocnu da prave velike probleme sa donjem postroju na nasim putevima.

Od ostalih eventualnih problema u inostranoj stampi sam vidjao da se tu i tamo desavlo prodiranje vode u kabinu u ranijim godistima.
Da ne zaboravim da obavezno dobijete oba kod kljuca kad kupujete auto.
O servisima i delovima ima posebnih diskusija ovde na forumu - dobro je 156 odrzavati u servisima koji imaju dijagnostiku jer je to savremen auto.

Karavan verzija (Sportwagon i Crosswagon) spadaju medju najlepse karavane, ali nemaju veliku nosivost. Alfa je kod konstrukcije karavana napravila jedna vrlo pametan, a u sustini cicijaski pristup. To je prakticno prekrojena limuzina sa vrlo malo razlicitih delova u odnosu na limuzinu. Isto je medjuosovinsko rastojanje, cak i zadnji farovi... Sve je to ok, to niko ni ne primecuje, ali su napravili jednu gresku - nisu pojacali zadnje ogibljenje (a vec smo pricali da je osetljivo), tako da 156 SW nikako nije za tegljenje cementa i drugih jako teskih stvari, vec za neke .fine prevoze., sto se ipak mora uzeti za manu...Nikako ne stavljati sport paket na sw verziju - sve ovo sto sam napisao je jos gore u tom slucaju.
Crosswagon je izdignuta verzija sa pogonom na cetiri tocka. Ta verzija se jos pravi i nije nimalo jeftina. Uz nju ide samo 1.9jtd 16v motor. Pogon na cetiri tocka je izuzetno napredan sa tri diferencijala. Izrada i materijali su vrlo luksuzni, jedina je mana sto se stavljaju serijske gume koje nisu za ozbiljnu offroad voznju. Vrlo smekerski auto.
I jos jedna stvar - nemojte na Alfu 156 stavljati alarm po mogucstvu, a ako ga stavljate samo vrhunske i kod najboljih majstora. Moze biti dosta stete od losih alarma.

Samo par opshtih napomena sa moje strane. Prema kilometrazhi koja stoji na brojachu Alfi sa poreklom iz Italije budite krajnje obazrivi! Italija je generalno zemlja autotransporta (chitaj najvishe koriste drumski prevoz). Nije ni malo chudna stvar da ljudi dnevno prevaljuju i po 300 km odlazeci i vracajuci se sa posla, shto realno umanjuje shanse da na automobilu bude neka mala prihvatljiva kilometrazha. Ovo se pogotovo, podvlachim, pogotovo odnosi na JTD motore koji su Italijanima omiljeni! Dakle ako je mala kilometrazha obratite pazhnju na enterijer i druge stvari koje mogu signalizirati stepen korishcenja automobila. Generalno sam chuo da se na dijagnostici mozhe utvrditi koja je prava kilometrazha automobila (nisam siguran da je 100% tachno), ali zakachiti auto na kompjuter pre kupovine bi bio dobar potez...

Vezano za TS motore preporuka je definitivno ici na 2.0 verziju, jer je taj motor komplet Alfin - motori 1.6 i 1.8 koriste Fiatov blok shto generalno te motore ne chini manje kvalitetnim, ali... Ultraalfisti, znate na koji agregat cete ici!

Na karoseriji 156-ica, do sada nije primecena pojava korozije, a jedini deo koji mozhe korodirati (i verovatno jeste) je fabrichki izduvni lonac...

Nakon kupovine 156-ice pozeljno je ako ne i obavezno zamena svih kaiseva, filtera i ulja, jer ipak je to mali trosak kada se sagleda cinjenica da se nikad tacno ne moze utvrditi kada je prosli vlasnik to uradio a steta moze biti ogromna u slucaju npr. pucanja kaisa?

Sto se tice JTD motora imah dva 1,9 i 2,4. Koji od motor da se izabere nece se pogresiti jer oba imaju dovoljno konja (105/110/115 i 136/140/150) vec prvenstveno zbog velikog obrtnog momenta. To se najvise moze osetiti u gradu gde ima dosta startova iz mesta i naglih ubrzanja pri malim brzinama. Za ljude koji pretezno voze u gradu sasvim je dovoljan 1,9 kao best buy, ali za otvoreno ipak je mnogo bolji 2,4 jer omogucava mnogo vecu dinamiku ?ugodne? voznje. Sto se tice potrosnje sa srpskim gorivom se krece u gradu oko 8,5l a na auto-putu (150km/h) oko 6,5l za motor 1,9. Dok za 2,4 treba dodati do oko 1l. JTD motori vaze za tihe dizele, ali ne i najtise, i jedini pravi zvuk dizela se cuje dok se malo ne zagreje motor. Zbog turbine preporucljivo je da se sa autom ne ?divlja? sve dok auto ne postigne radnu tempreraturu i jos + par km, tj. dok ulje se ne zagreje, a isto tako nakon ?divljanja? treba auto (turbinu) pustiti da radi na leru par minuta. Po iskustvu domacih vlasnika JTD motora oni ne trose ni kap ulja, ali to ipak ne mora da vazi za svaki JTD motor.
Ono sto je mene, a i mnoge ce, zbunilo i zacudilo je radna temperatura,koja je kod mene oko 75C, a tek u gradu kad je sada otoplilo znalo da ode do 90C. Nakon lutanja po netu, konslutacija u servisu, uvideo sam da je kod 156-ica to normalno. Na sajtu http://www.alfa156.net" onclick="window.open(this.href);return false; (koji inace svim sadasnjim kao i buducim vlasnicima preporucujem da ga dobro pregledaju) nasao sam podatak da Alfa za razliku od ostalih proizvodjaca ne prikazuje srednju temperaturu, vec trenutnu pa zato i ima ceste oscilacije iste.

Motori (1997-2001)

Motor Kw (Bhp) / RPM Ccm Nm / (RPM) Max brzina (Km/h) 0-100 (sec) Tezina (Kg) Standardni tockovi

1.6 TS 16V 88 (120) / 6300 1598 144 (4500) 200 10,5 1230 185/65R15
1.8 TS 16V 106 (144) / 6500 1747 169 (3500) 210 9,3 1230 185/65R15
2.0 TS 16V 114 (155) / 6400 1970 187 (3500) 216 8,6 1250 205/60R15
2.5 V6 24V 140 (190) / 6300 2492 222 (5000) 230 7,3 1320 205/60R15
1.9 JTD 77 (105) / 4000 1910 255 (2000) 188 10,4 n/a 185/65R15
2.4 JTD 100 (136) / 4000 2387 310 (2000) 203 9,5 1350 185/65R15

Euro 3 engines (2001-> )

Motor Kw (Bhp) / RPM Ccm Nm / (RPM) Max brzina (Km/h) 0-100 (sec) Tezina (Kg) Standardni tockovi

1.6 TS 16V 88 (120) / 6200 1598 146 (4200) 200 10,5 1230 185/65R15
1.8 TS 16V 103 (140) / 6500 1747 163 (3900) 208 9,4 1230 185/65R15
2.0 TS 16V * 110 (150) / 6300 1970 181 (3800) 214 8,8 1250 205/60R15
2.5 V6 24V 141 (192) / 6300 2492 218 (5000) 230 7,3 1320 205/60R15
1.9 JTD 81 (110) / 4000 1910 275 (1800) 191 10,3 n/a 185/65R15
2.4 JTD * 103 (140) / 4000 2387 304 (1800) 205 9,4 1350 185/65R15

* Bice zamanjeni sa 2.0 JTS i novim 2.4 JTD Q2 2002

Facelift 2002 & GTA:

Motor Kw (Bhp) / RPM Ccm Nm / (RPM) Max brzina (Km/h) 0-100 (sec) Tezina (Kg) Standardni tockovi

GTA 184 (250) / 6200 3179 300 (4800) 250 6,3 1410 225/45R17
2.0 JTS 121 (165) / 6400 1970 206 (3250) 220 8,2 n/a 205/60R15
2.4 JTD 110 (150) / 4000 2387 305 (1800) 212 9,4 1385 185/65R15

Dodati 50 kg za SportWagon.

I za kraj iskustvo Brabusa sa njegovom 156 2,4JTD:

?Evo da sumiram utiske...cisto zbog buducih vlasnika 156-tice, pokazem moje vidjenje o predrasudama koje prate Alfe.
Auto sam imao oko 20 meseci, od toga sam ga vozio oko godinu dana, 8 meseci je bio na prodaju, vozen, ali vrlo malo i to uglavnom ne s moje strane. Auto je po mojoj proceni imao oko 200-230.000 kad sam ga uzeo. Na satu je bilo 130.000, ali je zadnji servis uradjen na 180.000 nekih godinu dana pre nego sto je auto dosao u Srbiju. Ukupno sam s njim presao oko 45.000, od toga 40.000 za godinu dana, i oko 5.000 kad sam dolazio za Srbiju, gde je auto stajao.

Auto sam najvise vozio po auto-putu, skoro 90% je bila takva voznja, na relaciji Nemacka-Srbija (6 puta za to vreme) i kad sam putovao do posla (oko 100 km dnevno, 6 meseci). U prvom slucaju, brzina je bila izmedju 150 i 160 km/h uglavnom i prtom je auto trosio 7-7.5l sa Nemackim gorivom, sa nasim oko litar vise (mereno vise puta od cepa do cepa, sa oko 900km izmedju tankanja). U drugom slucaju, brzina idealna, od 90 do 120 km/h + 5km gradska voznja, i tako sam uspevao da predjem 1000 km na tank od 63l, takodje mereno dosta puta. Po gradu po Nemackoj nisam nikad uspeo da predjem 100km u jednom cugu, a kod nas mi je na nasem gorivu trosio izmedju 9 i 10l na 100. Cale je uspevao da potrosi i 8l, ali ja imam tesku nogu. Toliko o tome da je Alfa sda 2400 kubika veliki potrosac. Jedna predrasuda srusena...

Odrzavanje: Sto se redovnog odrzavanja i potrosnog materijala, mislim da je u rangu sa cenama odrzavanja Passata i Vectre (plocice, kaisevi, filteri...). Ko ne veruje, moze da proveri vrlo lako...Jos jedna predrasuda srusena....

Kvarovi: Za 40.000 koje sam napravio u godinu dana, auto me NIKADA i nigde nije izneverio. Palio je na -20, izdrzavao bez problema 15-16 sati voznje punim tempom, pritom ulje nije trosio uopste. Samo sipam gorivo, zamenim ulje, filtere i ostalo, svakih 10.000km i vozim. Ispunjavao je svoju funkciju savrseno, bas ono sto mi je trebalo - pouzdan auto, koji nece da rikne negde na sred puta u sred Evrope, gde bi mi skinuli kozu s ledja za popravku...i nije.

I verovatno bi sve bilo kao u bajci, da ne zivimo u zemlji Srbiji...tj. ja ne zivim, ali sam servisirao auto, zato sto sam cesto bio dole prosle godine.

Zamenio ja PK kais tako negde pre leta, otsio za nemacku, doso u Nis za leto, presao ukupno oko 8000 sa tim kaisem, kad odjednom upalim auto i cujem neki uzasan zvuk iz motora, kao da se raspada....mislio - gotovo, prezubio 100% (zupcasti promenjen pre 30.000km). Otvorim, pogledam, kad ono PK kais u fronclama, jos se drzi, ali froncle udaraju po motornom prostoru i prave takav zvuk. Odvezem se do majstora, pogleda, kaze, spaneri su uredu,mora da je kais los bio. Kupim nov kais, namontira ga on, dodjem u Nis (posle 50km), isto sranje. Odvezem kod drugog majstora, koji vazi za najboljeg u regionu za Alfe ( o!o je najbolji), kaze, ceo set spanera otisao, tj. nosac remenice mora da se zameni. Krenem ja u potragu sirom Srbije za taj deo, nema ga apsolutno NIGDE, pa cak ni u Delti. Nadjem na jedvite jade jednog sto ga ima, i krece zajebancija....treba da se donese iz Grcke, ovo ono.....15 DANA sam cekao piiiip spaner koji kosta 200e Na celu tu avanturu (3 kaisa + spaner + majstori) sam puko oko 350e, ali pomirio se s tim...prva stvar koja crkava, piiiip. Odmah cim je namontiran, cuo se mnogo vise nego pre, majstor kaze da ce da .nalegne., ovaj se pravi LUD u radnji, ja morao da palim za Nemacku nazad. Nakon toga ostavio auto, i cale morao da menja ponovo sve, posle 15.000 km. Srpska klasika - majstor tvrdi da ga nije namestio, prodavac da ga nije prodao. Ostalih primedbi na motor nisam imao, mada sam osetio da ce i turbina morati da se menja uskoro, malo mi je popustila.

I najgora stvar, ogibljenje Ono nije normalno, sto bi reko Dora, kao da ima Gremlini unutra neki. Dobronameran savet - ako krene da vam se cuje u trapovima na 156-tici nesto, bolje pocnite da prodajete auto, jer ste upravo usli u zacarani krug, koji mnogo kosta, a iz kog tesko da moze neko (majstor) da vas izvadi. Sve je pocelo posle duzeg boravka u Sribji i voznje po sveze raspalim putevima u prolece. I to je prilicno naivno pocelo Naime, prilikom prolaska preko poprecnih neravnina nesto skripne, ne jako, ali iritira. Buka se progresivno povecavala i pocela da se javlja na drugim mestima. Uglavnom, posle zamene svih stabilizatora i svega sto je imalo lufta...ono sranje se jos cuje. Najebao se keve svim majstorima koji su ucestvovali u toj akciji, otiso kod drugih, na jos boljem .glasu., da ne imenujem servis, posto vidim da se neki ovde kunu u njega.....posle celodnevnog pipanja i cudjenja, ocigledno nesto podmazali, buke nestalo, uredno naplatili (odrali)....i posle prve kise isto sranje. Nisam imao zivaca da dobar deo svog kratkog boravka provedem jureci razne majstore i sedeci s njima u kanalu i juriti delove po gradu, kao da trazim nesto za Discovery Space Shuttle....resih da se oslobodim auta.

Ali hehe....ne ide bas to lako u zemlji Srbiji. na oglase se skoro niko nije javljao, u pocetku cena bila visoka. Nije se javljao ni kad cene nije bilo, apsolutno niko. Nije problem bio ni to sto auto u Nisu, auto je mogao da se pogleda u Bg svake srede, da je neko hteo. Na auto-pijaci beze ko djavo od krsta - to trosi, kvari se, skupa registracija....nije Passat. Posle 8 meseci, naidje SELJACINA, nepismeni, zadrigli, iz selendre u sred picke materine, ciji je osnovni motiv da kupi Alfu 156 to sto je njegov komsija iz sela kupio isti auto pre nekolko dana, pa je ovaj brze-bolje doso na pijacu i kupio prvu na koju je naisao. Dobio sam Punto i nesto malo kesa, uzasno sam prosao prilikom prodaje, na autu izgubio mnogo para....ostao mi beli Punto dizel da ga prodajem.


Da svedem utiske - sa ekonomske strane, bolje bih prosao da sam uzeo neki Passat, vise bih ga platio, ali bi ga zato bolje prodao. Sa majstorima nebih imao zajebanciju.....ali bih vozio auto koji ni po cemu ne moze da se poredi sa 156. i koji mi nebi doneo ni priblizno toliko lepih stvari kao 156.....nauzivao sam se vozeci Alfu, zavoleo je stvarno, krivo mi je sto je teko moralo da se zavrsi kako se zavrsilo, ali u uslovima u kojima sam, moralo je tako da bude.

Ne zalim pare koje sam slupao u auto, jer je auto ono sto mi najvise mozda i zadovoljstva pricinjava u zivotu, ima nekih stvari koje ne mogu da se izraze parama, Alfisti to dobro znaju....

Da li cu da kupim Alfu ponovo ? Hmmm....nisam siguran, to ce da zavisi od materijalnog stanja i alternativa koje imam. U principu mogu sebe ponovo da zamislim u jednoj Alfi, ali u drugim uslovima (nov auto, garancija...). Ima vremena.... ?

Ako neko ima problema prvenstveno sa grejanjem koji se ispoljava tako sto grejanje pocne ali nakon toga u roku od 5min uvek pretezno odrzava manju tempreraturu od zadate. Problem je u tome sto se zaglavio (kao sto je bilo kod mene) ili pokvario ventilator koji se nalazi odmah iza senzora temperature. Uloga ventilatora je da, posto se senzor nalazi unutar centralne konzole u kojoj je vazduh uvek malo topliji od vazduha u kabini, uvlaci vazduh iz kabine kako bi taj senzor imao pravilno ocitavanje temperature. Ako se ventilator samo zaglavio, sto i nije cudo koliko je bilo prasine na njemu, treba ga samo malo naprskati WD40 i razraditi.

I jos jedan savet u vezi zamene sijalica na centralnoj konzoli za klimu/ventilaciju (a predpostavljam i da je tako sa sijalicama na svim cajgerima). Kada dodjete do sijalice koja se nalazi u svom postolju, nemojte da je pokusavate da iscupate iz istog jer su nozice od sijalice zalemnjene za to isto podnozje . Ja sam za zamenu koristio standardne 1,2W sijalice ali se one ipak malo razlikuju od fabrickih tj. ove fabricke imaju malo krace grlo sijalice koje ulazi u postolje.

Razlike izmedju JTS i TS motora na osnovu iskustva Starac Vujadina:

?Imao sam zadovoljstvo da nekoliko sati vozikam u ostrijem tempu 156 2.0 JTS, znaci motor sa direktnim ubrizgavanjem, 165ks (10ks vise od 2.0TS). Auto je 2002. godiste i ima restilizovanu unutrasnjost, felne 16. telefonke, ali nema SP3.
Prva dobra stvar kod JTS je mnogo bolji odziv na gas izmedju 1000 i 2000 o/min. Auto ima vecu elasticnost u donjem podrucju. Posle 2000 obrtaja rast snage i ubrzanja je skoro isti, ali subjektivni osecaj u TS je bolji zbog mnogo boljeg zvuka. Zvuk JTS-a je bezveze i nema nikakve veze sa Alfom, vise lici na neku japansku ili koreansku konfekciju.
Druga dobra stvar su 16. koje u odnosu na moje 15. doprinose jos sportskijem ugodjaju u voznji sa direktnijim i (prijatno) tezim volanom u brzini.
Restilizovana unutrasnjost generalno deluje kvalitetnije. Crveno osvetljenje pokazivaca deluje atraktivno, ali u sustini zamara jer se sitnije cifre ne vide dobro kao u verziji sa zelenim osvetljenjem. Volan sa komandama na volanu od perforirane koze je atraktivan, ali je tanji nego na mojoj Alfi i nekako mi je slabiji osecaj u rukama. Putni racunar na sredini konzole koji se prvi put pojavio kod Alfe GTA je malo vise sminka, jer za razliku od GTA ne daje podatke o pritisku i temperaturi ulja. Dvozonska klima radi super, ali prekidaci klime sa .kao hromiranim. ringovima deluju krhko jer se nekako pomicu u svim pravcima, pa se ima subjektivni osecaj neznosti. Meni licno ne smeta, jer pazim kako se ophodim sa svim prekidacima, ali nekom .opustenijem. vlasniku bi ovo islo na nerve.
Inace, ovaj motor se prakticno moze odrzavati samo u Delti u slucaju nekog problema, jer u AMAG-u je bilo :shock: kada je doveden na servis. Motor trazi sintetiku (preporuceno ulje je Selenia Racing 10-60). kada je doveden na servis. Motor trazi sintetiku (preporuceno ulje je Selenia Racing 10-60).?

I jos jednom savet, odrzavajte 156-icu u DOBROM I PROVERENOM SERVISU i sve po PS, a ona ce vam se oduziti tri puta vise.

Mali update:

Ako je radna temperatura motora ispod 90 stepeni, onda treba obavezno otici u servis i proveriti/zameniti isti. Nakon provere mog termostata kod majstora konstatovano je da je termostat svo vreme bio otvoren. Nakon zamene istog radna temperatura je zakucana oko 90 stepeni.

Znaci preporuka svim vlasnicima 156-ice ako vam temperatura nije oko 90 stepeni uvek, onda obavezno proverite/zamenite termostat.
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Sub Sep 09, 2006 6:29 pm

Nemam reci..............................
aplauz aplauz aplauz aplauz aplauz aplauz aplauz aplauz aplauz aplauz
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Čet Sep 14, 2006 10:18 am

Nadovezao bih se na ovaj dio teksta jer u praksi od 97 imao sam drugačija iskustva na motoru 2.0 :

.Ako je radna temperatura motora ispod 90 stepeni, onda treba obavezno otici u servis i proveriti/zameniti isti. Nakon provere mog termostata kod majstora konstatovano je da je termostat svo vreme bio otvoren. Nakon zamene istog radna temperatura je zakucana oko 90 stepeni.

Znaci preporuka svim vlasnicima 156-ice ako vam temperatura nije oko 90 stepeni uvek, onda obavezno proverite/zamenite termostat..

Ako temperatura koju pokazivač pokazuje nije ispravna ne znači odmah da je termostat pokvaren. Kvar može biti još u senzoru temperature rashladne tekućine koji daje podatke centrali, senzoru temperature koji šalje podatak pokazivaču temperature i u samom pokazivaču temperature, a to se na alfama također kvari. Tek pravom dijagnostikom se kvar točno dijagnosticira. Kod mene je ternutno neispravan pokazivač temperature u kabini)

U otvorenoj vožnji temperatura bi trebala biti oko 80, a u gradskoj kad su topliji dani ne bi smjela prelazit 90-95 ukoliko su svi navedni mjerači ispravni.

Ako je termostat neispravan osjeti se na potrošnji koja poraste 1 do 2 litre ovisno o vožnji.

Prava dijagnostika takvih problema nije baš ni jednostavna i zahtijeva stručnjake u tom poslu. A troškovi izmjene ovih elemenata i nisu nešto veliki. Zamjenski termostat košta oko 50-70 eura a senzori 10-20.
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Čet Sep 14, 2006 3:10 pm

Provera ispravnosti termostata ne zahteva nikakvu narocitu strucnost niti je neki veliki posao. Samo treba da znas sta radis i dijagnostika je gotova za 10 min. Jos ako je tu pri ruci neka komjuterska dijagnostika.... :lool:
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Pet Sep 15, 2006 9:57 am

To je istina ali nije alfa njemac da bi na njoj trebala temperatura biti zakucana na 90.
Ovo je sa http://www.alfa156.net/

Water temperature display :.

The water temp rises too slowly, hitting 90c° only after 10Km (driving
about 90Km/h with 5c° outside), when temp reaches 90 it suddenly drops
to 75-80 and then rises a little but usually is always below 90c°.

Reason:
Alfa uses a different way of showing the temperature compared
to i.e. Opel, Audi, VW. I guess Seat is VW so......
The difference is that in fact the temperature always goes up and
down because there is a thermostat (in all cars!!) that opens when
the cooling circuit reaches a certain temperature like 90dgr.
When the thermostat opens, a whole lot of relativaly .cold. cooling
drops from 90 to 70-75dgr.
Alfa shows this immediately on the temperature indicator whereas many
other cars measure an AVERAGE temperature that goes up and down very
slowly and certainly will not show the peaks like the Alfa way.
I guess this is done because the .normal. car driver will get in panic
and goes and see their dealer to check if nothing is wrong and Alfa is
of the opinion that Alfisti, as real, true car drivers, as enthousiastic
and knowledgeable car dirvers and can .see through. this.

So, forget about bothering the dealer, just enjoy your Alfa and keep
a regular eye on all engine fluids; don't forget the fuel tank ;-)

Thanks to Gert-Jan from Holland for this info!

.: Water temperature display :.
ki
kilson
Drug Član
Drug Član

Pet Sep 15, 2006 10:42 am

Momci? Zashto pravite diskusiju od teme koja treba biti vodilja pri kupovini 156-ice. Biggy je lepo zamenio termostat na kome je konstatovan kvar i sada sve funkcionishe.

Sav vishak u diskusiji cu rascepiti od osnovne teme i napraviti novu u roku od 48h.
Dalja zapazhanja i dopune koja se tichu uputstva za kupovinu mozhete i dalje izlagati u ovoj temi koja ce se neminovno naci i na web strani kluba. ;)

Pozz
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Pet Sep 15, 2006 11:21 am

superhik napisao:To je istina ali nije alfa njemac da bi na njoj trebala temperatura biti zakucana na 90.
Ovo je sa http://www.alfa156.net/

Water temperature display :.

The water temp rises too slowly, hitting 90c° only after 10Km (driving
about 90Km/h with 5c° outside), when temp reaches 90 it suddenly drops
to 75-80 and then rises a little but usually is always below 90c°.

Reason:
Alfa uses a different way of showing the temperature compared
to i.e. Opel, Audi, VW. I guess Seat is VW so......
The difference is that in fact the temperature always goes up and
down because there is a thermostat (in all cars!!) that opens when
the cooling circuit reaches a certain temperature like 90dgr.
When the thermostat opens, a whole lot of relativaly .cold. cooling
drops from 90 to 70-75dgr.
Alfa shows this immediately on the temperature indicator whereas many
other cars measure an AVERAGE temperature that goes up and down very
slowly and certainly will not show the peaks like the Alfa way.
I guess this is done because the .normal. car driver will get in panic
and goes and see their dealer to check if nothing is wrong and Alfa is
of the opinion that Alfisti, as real, true car drivers, as enthousiastic
and knowledgeable car dirvers and can .see through. this.

So, forget about bothering the dealer, just enjoy your Alfa and keep
a regular eye on all engine fluids; don't forget the fuel tank ;-)

Thanks to Gert-Jan from Holland for this info!

.: Water temperature display :.
So What?
Sve sto je napisano na Alfa 156 je po defaultu istina?
Ma daaaaj....

Covek koji je pisao tekst ne poznaje princip rada termostata i zbog toga tekst nema nikakvu potporu sa tehnicke strane.
Kada termostat dostigne temperaturu otvaranja, recimo 90 stepeni (nebitno), on polako pocinje da se otvara, jer je tako konstruisan. Kao sto u specifikaciji termostata postoji deklarisana temperatura POCETKA otvaranja, tako postoji i temperatura na kojoj je on otvoren u potpunosti. I obicno se ovaj podatak kod vecine proizvodjaca tesko nalazi, ali ce se lako pronaci u fabrickim uputstvima za dati auto. Konstruktori su predvideli optimalan rad motora na nekoj temperaturi i oscilacije od 15-20-25 stepeni predstavljaju iskakanje iz tog optimuma. Npr. voznja sa podhladjenim motorom je jedna od najgorih stvari sto mozes da uradis motoru. Neko je rekao da je 1km voznje sa podhladjenim motorom = 100km voznje u normalnim uslovima. Naravno, misli se na habanje motora.
Dakle, da ne duzim, ukratko princip rada termostata: Temp. rashladne tecnosti dostize odredjenu vrednost, termostat POLAKO pocinje da pusta vodu iz motora u hladnjak, ako temperatura rashladne tecnosti i dalje raste, za jos recimo 5 ili 10 stepeni, termostat dolazi u polozaj kada je skroz otvoren i kada je protok vode kroz hladnjak na maksimumu. Dakle termostat je tako konstruisan da odrzava temperaturu rashladne tecnosti na sto ujednacenijem nivou, i ako je ispravan, nece .polivati. taman zagrejan motor punom kolicinom vode iz hladnjaka.
Zamisli sta bi se desilo zimi, na recimo -25 stepeni. Voda u hladnjaku je dakle na -25, motor dostize radnu temp. od 90 stepeni, i u tom trenutku iz hladnjaka, u motor, ODJEDNOM ulazi velika kolicina vode, cija je temperatura 115 stepeni NIZA od temperature motora.
Da li zaista mislis da bi fabrika konstruisala tako nesto?
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Pet Sep 15, 2006 12:33 pm

Naravno da nebi.
Ovo što ti kažeš je istina i nije u suprotnosti s onim što sam ja napiso.

Ĺ˝elio sam samo upozoriti buduće kupce rabljenih na činjenicu da ono što vidie u kokpitu na pokazivaču temp. ne mora odmah značiti da je termostat u kvaru i da ima još drugih stvari koje se znaju pokvariti (kao npr. kod mene na 156 1.6 i 2.0 motorima -vidi prethodni post).
To je bio dobronamjeran savjet.

Vozio sam i nekoliko njemačih automobila kod njih je temperatura u vožnji stvarno zakucana na 90 . Na ovim alfama koje sam ja vozio nije. ( s prvom sam napravio oko 220.000km, a s drugom oko 100.000km )

Killaz briši naše nesporazume da ne .ubijemo. bifootov post koji je stvarno super napisan!
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Pet Sep 15, 2006 12:49 pm

Samo moram jos jednom naglasiti da sam preporucio PROVERU/ZAMENU termostata. To znaci otici kod majstora, proveriti da li je termostat ispravan, sto kaze Nikola posao od 10 minuta, a ako nije problem u njemu onda je u senzoru ili eventualno u samom pokazivacu temperature u kabini.
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Pet Sep 15, 2006 1:12 pm

Sve 5. Možda je zgodno u onom updatu nešto promjeniti tako da se ne ograničiš samo na termostat.

Ja bih recimo kod kupnje rabljenog sa xxx km osim izmjene remenja, rola i zatezča izmjenio i termostat sa senzorima jer u usporedbi sa cjenama remenja i natezača to je mali trošak.

Evo ovako izgleda kad je vani oko 0 a termostat je skroz otvoren nakon jednog sata vožnje
[img][img]http://img153.imageshack.us/img153/5978/qqtf0.th.jpg[/img][/img]

Ako se ne diže temp. na otvorenoj vožnji onda je 100 % termostat i pošto je niska temp. centrala na bazi podatka senzora temperetutre motora predozirava motor gorivom, a auspuh je uvijek crn zbog bezolovnog goriva.

Na sve i jednom autu u fiat grupi temp u vožnji ide dole. Koliko? Ovisi o vanjskoj temp. Što je vani zrak hladniji, biče i niža temp. motora jer ga strujanjem kroz kiler u vožnji hladi. Ispravan termostat nebi smio spustit temp ispod 70 st. to je donja granica inače je normalno da je oko 80-85. Satovi u alfi 156 su dosta nepouzdani pogotovo ovi koji su danas več stari 5 i više godina. Pokuzuje se puno manja temp. nego što stvarno je (u večini slučaja) Ako je vani vruče i ako forsirate motor temp. po satu ide uvelike preko 90. Ista stvar je po velikim vručinama u gradskoj vožnji. Auti koji imaju klimu če imat nešto nižu temp jer zbog upaljene klime ventilatori su češče i duže upaljeni pa se motor bolje hladi
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Pet Sep 15, 2006 1:51 pm

Evo sjetih se još nečeg.

1)BALANS ŠTANGA

Moja 2.0 je iz 97. Kad mi je ošla balans štanga prema broju šasije su mi prodavali štangu po cca 300 eura što je cifra .boli glava. za štange koje su inače oko 100-120 eura. Skinuo sam je i s njom otišo u servis. Naravno da paše i ova po 100-120. Nema razlike u dimenzijama. Samo je oblik .uha. na koji se veže s vertikalnom sponom malo drugačiji. Od kad sam je promjenio užitak u vožnji je opet onaj stari.

2)KVAčILO
Obično rikne između 100.000 i 150.000 km. Prilikom izmjene kvačila (korpa+lamela+potisni ležaj) savjetovao bih svima da provjere/promjene gumena creva od kvačila. Neka gurnu ruku pod akumulator i detaljno prepipaju gumena creva. Ako su nauljena obavezno ih promjeniti jer neće dugo potrajati.
Kod promjene kvačila na 2.0 motoru zadihtati 2 gumena čepa na motoru jer tamo kasnije slini ulje.

3) LONAC
U odnosu na druge automobile traje dugo. Otprilike kao kvačilo. Ako stavljate neke zamjenske nikad više neće biti isti zvuk kao original.

4) TUNING
Na twin spark motorima ne dobija se puno. Ja sam svome 2.0 mjenjo softwer, skido katalizator i stavljo protočni lonac i ne dobija se previše. Max. brzina poraste na 226 (pri čemu je na testu sa bmw 320 cupe 2.2. motorom bila al pari u max. brzini), ali se izgubi puno na okretnom momentu. Kako sam čovjek u godinama vratio sam natrag katalizator i lonac jer me je od buke bolila glava.

Dizelaši su druga priča. Vrlo su zahvalni po tom pitanju i diže im se snaga 20tak posto.

5) ISPUŠNA GRANA
Na nekim modelima t.s. motora pucao je nosač ispušne grane na mjestu spoja s motorom te se olabavi grana i može napraviti problema. Na 156 nisu od običnog materijala. ts euro 2 motori do 2001 godine ( za druge ne znam) imaju ispušnu granu 4 u 2 u 1. Obavezno provjeriti da nije napuknuta. Može se variti ako nije pukla na nezgodnom mjestu.

6) FLEKSIBILNA CJEV AUSPUHA
često puca i zamjenska kod dobrog majstora rješava probleme

7) Bosh elektronika - Protokomer i motor ler gasa
često otkazuju poslušnost

8) čep za promjenu ulja
Nakon n izmjena odlazi navoj u aluminijskom karteru pa slini ulje

9) Potrošnja ulja
Imam iskustva samo s benzincima. 1.6 i 1.8 uglavnom ne troše ulje. !.6 mi je na 220.000 km trošio 5 do 7 dcl na 10.000 km (selenia).
2.0 voli trošiti ulje (isto mi kažu i drugi). Moje je trošio oko 7 dcl na 1.000 km, a nakon polugeneralnog uređenja troši oko 4 dcl na 1.000 km (ali samo ako ga se šarafi preko 150 km/h)
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Ned Jan 28, 2007 1:09 pm

Kao buduci kupac na sta bih trebao obratiti paznju pri kupovini i gde u Bg ima dobar servis koji bi mi mogao pregledati auto pre kupovine da znam da me neko vreme nakon kupovine ne cekaju neka ogromna ulaganja. Kolika je srednja cena velikog servisa i delova koji su boljka modela 2.0ts. HVALA
Boki_Dj
Garaža: Ex Alfa 33 1.4IE Imola, '93;
156 SW Distinctive, 2.0 JTS, '03
Lokacija: Nis
Lokacija: Niš
Postovi: 265
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 11:38 am

Re: Buyers guide for Alfa 156

Pon Dec 21, 2009 10:39 am

Da dopunim, posle nekoliko nedelja provedenih citajuci po netu i raznim forumima...u originalu:

- Windscreen wipers do not turn off.
- Continual blowing of headlights and break light globes.
- Motor Control Failure message at least 2 days a week.
- Manual gearbox stripped several teeth.
- Heater/fan motor failed.
- Diff gear problems.
- On board computer screen failed.
- Lose speaker wiring.
- Thermostat opens too early.

A kako sam se posebno bavio JTS problematikom, najcesce muke oko motora su:
bregasta usisnih ventila, ECU (softver, potreban update kod verzija starijih od 2005-e), naslage karbona po ventilima i klipovima (sto u najgorem slucaju dovodi do crkavanja isih ili glave), pucanje dihtunga glave, redji slucaj crkavanja induktora, ali cest crkavanja brizgaljki. Pozeljno redovno dodavati aditiv za gorivo, bar dva puta godisnje, koji sluzi za ciscenje brizgaljki. Preporuceno je i jednom u 3god odraditi (majstorskim recnikom) TRETMAN sistema brizgaljke-ventili-klipovi. Moze se odraditi licno, kupi se wurth-ov ili motulov ilisl. aditiv za sve to, sipa u rezervoar i istera nekih 500-600km u cugu (autoput). Moze i u servisu koji ima adekvatan uredjaj, prikace ga umesto rezervoara...izvrte neko vreme...zaneverovati je sta sve izadje iz motora kroz izduv. Ovo ne vazi samo za Alfe, dobro je i za bilo koji moderniji motor...
"Oversteer is when you hit the wall with the back of the car, understeer is when you hit the wall with the front of the car, horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take it with you."
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Buyers guide for Alfa 156

Pon Dec 21, 2009 2:28 pm

Svaka cast za text...odlican je!!!!!!
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
bojanlg
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Feb 15, 2010 10:15 am

Re: Buyers guide for Alfa 156

Pon Feb 15, 2010 10:40 am

Koliko je ralno platiti za solidnu 156 2.0 T.S. pr. od 2001 pa nadalje? :confused:
Ivan76
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Jul 15, 2010 1:11 am

Re: Buyers guide for Alfa 156

Ned Avg 15, 2010 3:09 pm

Pozdrav drugari i potencijalna sabraco! :arflag

do pre pola sata bio sam duboko odlucan da sebi priustim jednu 156-icu 2004-5 godiste ali vi me sahraniste sa ovim komentarima. :cry: Prvo je sve super i onda krece prica o problemima od kojih mi se dize kosa na glavi. Ne samo u ovoj temi nego generalno: viljuske, trapovi, cvili - ne cvili, trza u voznji, bio sam kod majstora - trza i dalje, menjali su senzore ovo-ono i nista, klima hladi - ne hladi, promeni filter - jedan kaze dobro je hladi(!) drugi kaze - i dalje ne hladi... Ma iscitao sam ceo forum i sludjen sam!!!!!!!
Servisi valjaju ili ne valjaju, ugradjuju se u cenu delova, Delta ne valja, AMAG valja ali je kod Vlade bolje, Ninic je dobar ali nije "ovlascen" MA BRE ODLEPIO SAM SKROZ!!!!!!!!!!!! :banghead:

Evo samo par pitanja kratko:
1. Treba mi auto da ga volim i lickam ali i da me sluzi odlicno.
2. Nemam vremena da obilazim majstore i nedeljama da ustanovljavam gde je kvar i ima li delova! Hocu dobro da se vozim i hocu i ako treba dobro da platim (DOBAR) servis. Necu da razmisljam, hocu da se vozim udobno i brzo ali da se vozim i zavrsavam poslove od kojih zivim i od tih para da odrzavam kola. Necu da se vozim od majstora do majstora (od kojih kako kazete vecina ni ne ume da radi svoj posao).
Nisam neki lovator, da jesam ne bih kupovao polovan auto ali necu ni da me auto smara. Decu imam, ne treba mi jos jedno. Nije mi zao da platim kad treba ali mi je zao da u gubim vreme. Meni auto nije hobi ali ni samo prevozno sredstvo, verovatno nesto izmedju. :amen:
3. Jel valja servis u Delti ili ne? Cena servisa na stranu... Strucnost me zanima. Koji je bolji?

Uskladu sa ovim gore napisanim ajde onako iskreno: Jel Alfa uopste auto za mene? :(

Pozdrav drugari, napisite neku rec, dajte neki savet. :beg:

Ivan
Bogdan156
Garaža: Alfa Romeo 156 2.4 JTD M-jet
Postovi: 1221
Pridružio se: Sub Jun 13, 2009 9:18 am

Re: Buyers guide for Alfa 156

Pon Avg 16, 2010 12:41 am

Eo par recenica iz iskustva. Alfu 156 2.4 JTDm 2003. godiste vozim nesto vise od godinu dana i presao sam 23.000 km za taj period. Za to vreme odradio 2 puta mali servis, po 100e, menjao gornje viljuske i gumice na balans stangli, sa rukama 150 evra i crkao neki deo na konzoli, 50e. Mislim da te pare dati za odrzavanje na godisnjem nivou zaista nije puno, imajuci u vidu da se trapovi rade mnogo redje. U sustini sve ti zavisi od kvaliteta Alfe koju uzmes, umeju da budu rupa bez dna ako su lose u startu, ali ako su dobro pazene od strane prethodnih vlasnika ne bi trebalo da bude problema. Sto se udobnosti tice, ako si iz Bg-a sumnjam da ces biti zadovoljan, jer su prilicno tvrde i rupe se osecaju, o 17" ja ne bih ni razmisljao. Sto se samih motora tice, svi su jako dobri, mada ako gledas 2004-2005 definitivno uzmi dizela, ili 1.8 jer JTS nije sjajan motor za nasu zemlju zbog loseg goriva. Koji god da uzmes neces pogresiti, u principu su svi motori dobri i sa dosta snage. A iskreno, Alfa je za ljude koji zaista vole automobile, i smartraju ih ne samo prevoznim sredstvom. Delta je ovlasceni servis, ali svakako nije najbolji, ali najskuplji jeste. Ima par majstora po Bg-u koji kvalitetno rade, a nisu preskupi. Nadam se da te nisam odvratio od kupovine, govorim kako onako kako jeste, makar iz mog iskustva. Ako ti ista znaci ovo, ja se nisam pokajao sto sam uzeo Alfu iako cu je verovatno uskoro promeniti. Sumnjam da cu ikada ijedan auto voleti kao ovaj koji sada vozim. Pozz. :arflag
Korisnikov avatar
DejanGT
Garaža: Giulietta MultiAir | 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1478
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 12:09 am

Re: Buyers guide for Alfa 156

Uto Avg 17, 2010 12:09 am

Ivan76 napisao:
Uskladu sa ovim gore napisanim ajde onako iskreno: Jel Alfa uopste auto za mene? :(

Ivan

Ako voliš da voziš Alfa je svakako auto za tebe. Ceo štos je da nađeš neizmučeni primerak i uz potpuno normalno redovno održavanje služiće te kao i bilo koji drugi automobil. Ni bolje, ni gore.

Uostalom, sve što si pročitao ovde na forumu o problemima koje ljudi imaju možeš da pročitaš i na bilo kom drugom forumu o bilo kojoj drugoj marki automobila, ako uopšte zavređuju da o njima neko nešto priča i piše. Čak i ako budeš imao neki problem s kolima, bar Alfa će ti to nadoknaditi svojim šarmom i uživanjem u vožnji... Zamisli da ti se pokvari neki dosadni i ružni automobil pa još i grozan za vožnju, a i takvi se kvare...

E sad, kako kupiti neki neizmučen primerak... to se postiže mešavinom znanja, želje, iskustva, istrajnosti, strpljenja, umetnosti, sreće, magije... i pouzdan odgovor na to pitanje ustvari ne postoji... Desi se i najboljima da kupe najgore... i obrnuto...
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Buyers guide for Alfa 156

Uto Avg 17, 2010 11:17 am

Tesko je ovde ista dodati. Eto, sustina je u pronalazenju pristojnog primerka. Problem je sto takva obicno kosta vise od ostatka ponude, koja se uglavnom svodi na nalickane krseve iz uvoza.

I sam sam slicno razmisljao. Sad mi je zao sto odmah, kada sam imao novac za bolji auto, nisam uzeo Alfu.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
StefanGlogonj
rookie
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Mar 13, 2011 1:44 am

Re:1.8 16v TS Pancevac '93

Ned Mar 13, 2011 2:45 am

Prvo da se zahvalim na ovakvim opsirnim informacijama i da zamolim da mi se pomogne...
Relativno sam mlad i prvi put se susrecem sa Alfom, kupio sam 156-ticu 1.8 16v 103kw karavan model sa full opremom koza, klima...itd...Kupio sam auto na auto placu u Pancevu i dao sam 4300e auto je 2003god.....Jako sam zadovoljan njegovom snagom preciznoscu, dinamicnosti koju oslobaca prilikom gasiranja, jednom recju nemam zamerke na auto. Jedino sto je jaci potrosac ali mislim da to nije nesto preterano sobzirom n uzitak koji imamo....E SADA ME INTERESUJE SLEDECE:
1. Da li auto oterati u ovlascenom servisu?
2. Sta sve treba servisirati i nasta obratiti posebnu pazlju?
3. Koje tecnosti sipati? (ulje za motor, kocnice, menjac, servo...itd...)
4. Sta stavljati od ovog potrosnog materijala? (Kaisevi, spaneri, svecice....itd..)
5. Ako mi neko moze objasniti malo vise sto se tice servisiranja klime.?

Hvala svima od <3 ! Kazu da kada covek jednom kupi Alfu celog zivota ostaje u njoj...i mislim da je to tacno.....:)Weleki pozdrav...! :wave: :hello:
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Buyers guide for Alfa 156

Ned Mar 13, 2011 12:45 pm

Dobrodošao. Sve što te interesuje je već do detalja obrađeno na forumu, ima gore desno jedno dugme Search (Pretraga) pa onda ukucaš pojam koji te zanima, potrošiš pola sata svog vremena čitajući rezultate pretrage i saznaš odgovore na sva svoja pitanja :)
Korisnikov avatar
StefanGlogonj
rookie
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Mar 13, 2011 1:44 am

Re: Buyers guide for Alfa 156

Ned Mar 13, 2011 5:41 pm

Hvala....potrudicu se da nacem sve sto me zanima ali mislim da je potrebno malo vise od 30 min izgubljenog vremena, ali nije problem kada je u pitanju auto....:))) HVALA! :grin: :arflag
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Buyers guide for Alfa 156

Sre Dec 14, 2011 10:53 am

Ili se provozaj do mene pošto smo blizu, pa ćemo o svemu što te interesuje natenane... :wave:
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Buyers guide for Alfa 156

Sre Dec 14, 2011 11:01 am

Mislim da ti je alfaholic dao najbolji predlog. Popijete kaficu i covek ti sve lepo objasni...

Ne zaboravi da je predstavis u Virusu.

:arflag
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
voki147
Contact:
Garaža: opel corsa c 1.2 , Alfa romeo 147 1.6 120ks
Lokacija: NIS
Lokacija: Nis
Postovi: 93
Pridružio se: Pon Feb 21, 2011 6:50 pm

Re: Buyers guide for Alfa 156

Sre Dec 14, 2011 11:12 am

detaljnije ne moze. :) da li neke stvari vaze i za 147?

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”