kocnica???

Trkačice modernog doba u civilnom odelu...
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

kocnica???

Ned Feb 15, 2009 1:48 am

malo pre mi se desila vrlo cudna stvar, na vecem gasu pocela da se pali kontrolka za kocnice, sto znaci bas kad odvrnem gas i oko 5 soma rpm, na oduzimanje gasa gasi se, a kocnica mi malo otvrdnula kasnije, i pri kocenju kad radi auto cuje se isti zvuk kao kad je ugasena a stisnes kocnicu, tj vazduh iz serva :blink: , i slabije koci, pritom nisam pregrejao kocnice niti sam nesto divljao da da bi doveo do toga, bilo je mozda par jacih kocenja ali nista posebno u granicama normalnog, a svitkanje lampice sam primetio kad sam jednom dodao naglo gas a tek kasnije se desavalo ovo sa papucicom, jel zna neko sta bi moglo biti, ne mogu sad po mraku da vidim jel ima i koliko ulja u boci ali kako sam pipao bocicu i oko nje nema nigde nista vlazno a kao da se malo oseca neki cudan miris pod haubom kao kad se upali ulje, sta znam, a mozda se i tirpujem da je od toga :rolleyes: uglavnom neki cudan miris jeste , mada nije gubila ulje do sada, nemam pojma, bas me zateklo, do sada nisam imao problema sa kocnicama sem sto rucna ne radi :rolleyes:
Poslednja izmena od OMP u Ned Feb 15, 2009 12:00 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 12:00 pm

malo pre sam pogledao ima ulja u sudu e sad jel dovoljno to ne znam ali ima ga solidno, recimo vise od pola :rolleyes: , koliki treba da bude nivo, jel ima negde nesto obelezeno, nisam primetio :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Pittatore
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: AR 155 3.0 24v Reborn
AR 166 jtd Familiare
Opel Zafira OPC Familiare XL
Yamaha FZR1000 EXUP Hajde da se volimo XD
AA500 Dvogumena raga
Lokacija: BG
Lokacija: Beograd
Postovi: 2299
Pridružio se: Pon Dec 29, 2008 10:08 am

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 12:34 pm

Ulja treba da ima do one velike spoljne ivice posude. Pregledaj ventil na servu kocnice,eventualno da ga ocistis,to je nepovratni ventil koji hoce da zabagri i onda dobijes tvrdu kocnicu a od njega ide crevo do usisne grane.
UTD-Performance
Raven Club Serbia 063/666-156
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 12:54 pm

jel mislis do ovog dela posude?

Slika

a gde je taj ventil na servu? mada mi je cudno sto svitka lampica za ulje i to samo na vecem gasu :rolleyes: a i sto se to odjednom sve desilo bez ikakvih simptoma :scratch:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 1:00 pm

Pogledaj i donji cilindar kvačila da nije počeo da slinavi na njega pa da kvasi lamelu
pa otud taj čudan miris , pu , pu daleko bilo :eek:
Slika
Korisnikov avatar
Pittatore
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: AR 155 3.0 24v Reborn
AR 166 jtd Familiare
Opel Zafira OPC Familiare XL
Yamaha FZR1000 EXUP Hajde da se volimo XD
AA500 Dvogumena raga
Lokacija: BG
Lokacija: Beograd
Postovi: 2299
Pridružio se: Pon Dec 29, 2008 10:08 am

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 1:04 pm

Jeste do te ivice,ali crevo ne vidim nigde kao ni ventil koji bi trebao da bude na tom dobosu.Kad dodas gas vakum iz grane povuce visak vazduha iz serva preko tog ventila (radi samo u tom smeru).
UTD-Performance
Raven Club Serbia 063/666-156
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 1:09 pm

nisam gledao cilindar kvacila ali nema nikakve veze sa lamelom niti se sta cudno desava sa kvacilom,sve je suvo oko kocionog cilindra i serva a taj miris ko zna od cega je nije bas kao pregorelo ulje bem li ga moze biti bilo od cega i mozda se pre osecao,ma to je vrlo malo, posle cu opet da je malo provozam da vidim sta se desava :rolleyes: , malo pre sam je onako samo napred nazad provozao i koci normalno sem sto je kocnica za nijansu tvrdja i cuje se onaj vazduh kad se stisne, kao sto rekoh isto kao i kad je ugasen auto a stiskas kocnicu :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 1:20 pm

Kao sto reče Pittatore , može da bude do povratnog ventila da je nekako zalepio ,
pogledaj sa serva crevo (obično plastično) ide do usisne grane , na njemu je .
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 1:29 pm

znam koje je to crevo i gde je ventil, uh, iznervirao sam se :banghead: , videcu jos nesto ako mogu sam i provozacu je posle malo da preciznije utvrdim sta se desava pa onda kod majstora sutra pekosutra, nema mi druge :scratch:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 1:39 pm

Javi šta si uradio :eek:
Slika
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 6:11 pm

moja teorija:

drugi cilindar kvacila koji se nalazi na menjacu je vezan na sistem za kocnice (servo, ulje, sve isto) i ako on pocne da slini na manzetni, smrdece ti ulje (kociono pogotovo resko zaudara). pasce ti nivo ulja za kocnice, pri povratku klipa u tom cilindru hvatace vazduh i kocnica ce te sve vise zezati. na kraju ces izgubiti kvacilo, propasce do patosa...

proveri ti ipak cilindar za kvacilo, razgrni kablove i baci pogled. nalazi se odozgo menjaca. ako je musav, spremi 1360din plus ulje (jesi ti bese 8V?), mozes sam da ga menjas lako slobodno. skines akumulator, skines postolje akumulatora i eto ga pred tobom. dva srafa, jedno crevo, ispustis vazduh na sisicu i eto. nista strasno... ;)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 6:22 pm

hvala deki na savetu provericu i to, da kod mene je 8v,ma cilindar nije skup mogu sam da ga zamenim nije frka ali nisam primetio nikakve promene na kvacilu u zadnje vreme :rolleyes:
pogledacu sutra po danu kakav je, mada idem do druga mehanicara pa cemo tamo pogledati, ima logike da i to zeza ali sto se pali lampica za rucnu samo na 5.000rpm tj na vecem gasu :scratch: , ako opadne nivo ulja onda ce lampica svetleti u svakom slucaju
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 6:42 pm

jedina stvar koja me iznenadila kod Alfe kao i kod svakog automobila novije generacije je - da te kvalitetan deo "proda" sasvim nenajavljeno i totalno. naviknuvsi da odrzavam i vozim svakodnevno Zastavu 101, takve stvari su mi se desavale npr. sa sajlom za kvacilo. sve drugo kad krene da crkava, to traje i traje... imas fore da reagujes. pogotovo kad vozis svakog dana, lakse uocis sta te ceka.

ovde? velika nepoznanica za sve nas. neke delove i ne gledamo i nismo ni svesni kako funkcionisu dok ne crknu.

*ocekujem da je taj cilindar povukao vazduh i da, kad napravis veliki podpritisak na usisu koji pokrece servo, padne na kratko nivo ulja i upali ti lampicu. i neka sto se to desilo, barem si dobio najavu kvara. :)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 6:59 pm

evo sad sam je provozao par krugova i koci naj normalnije, cak je i pedala ok, ali imam utisak da kad upalim auto i dok stoji u mestu kocnica mi je nesto tvrdja nego ranije :rolleyes: i pri stiskanju se cuje vazduh, inace koci super, u voznji pedala nije tvrda, bas sam nabadao kocnicu par puta i sve je ok, ali ostao je problem paljenja lampice ali samo u visokim obrtajima :scratch:
e sad nesto razmisljam i vracam film da se ja nocas nisam istripovo da mi je pedala otvrdnula :blink: , jeste da sam bio jako umoran i malo pripit :grin: ali obicno u tako nekim procenama ne gresim i svaku promenu na autu primecujem pa me to sad baca u rebus da nisam nesto utripovao, cale je danas isto probao i kaze da nista cudno nije primetio ali ja njega ne uzimam kao parametar neke tacnosti u takvim procenama jer njemu uglavnom ni neke krupnije stvari u voznji ne smetaju i ne primecuje ih :D
u svakom slucaju idem sutra do majstora da pogledamo nivo ulja, cilindar kvacila i eventualno jos neke stvarcice vezane za servo uredjaj tipa ventil, crevo i sl. :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: kocnica???

Ned Feb 15, 2009 7:05 pm

samo da dodam to, da mi je 10-15% (odokativno subjektivno) bolja, jaca kocnica a 20% (o s) mekse i lakse kvacilo od kad sam promenio cilindar novim.

jeste sekundarna stvar, ali znacajno utice na sistem za kocenje!
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Pon Feb 16, 2009 3:25 pm

dodjoh malocas od majstora, deki bio si u pravu, cilindar kvacila procureo, vlazan je i musavo oko njega a nivo ulja u sudu opao skoro na minimum, sad cu da dolijem ulje u sud pa da vidim ovih dana da kupim cilindar, nego sad sam zvao kit i on mi kazu da dok se ne skine cilindar ne mogu da mi kazu koji je :scratch: ima 2 varijante od 1500 i 2000 i nesto din, (kako si ti rekao to je ovaj jeftiniji) ali jel 100% taj da znam jel da ga kupujem ili sta da radim??? i jel moze da se remontuje stari, ti rece da ces tvoj stari da sredis pa rekoh ako moze da se sredi stari da ga sad sredim ako moze mada je opet bojle da kupim nov samo sto ovi iz Kit-a ne salju brzom postom nego bi morao da cimam ortaka da ide da mi to kupi pa da mi on salje :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: kocnica???

Pon Feb 16, 2009 3:45 pm

Tvoj cilindar je ovakav

Slika
ako nije oštećen cilindar može da se remontuje , zamene se gumice i ki nov :thumbsup:
ja sam gumice naručivao ovde http://www.sigurnost.co.yu/ , provereno dobre :good:
inače ovakav cilindar koriste i 33-ka , 145/6-ca sa box motorima i 164-ke
nek me ispravi neko ako grešim :this:
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Pon Feb 16, 2009 4:37 pm

hvala Tihomirce, pa videcu kad ga skinem ako su samo gumice nema fke a ako je ostecen i cilindar morace nov, a kako da narucim gumice mislim kako da znam koje su :rolleyes: a ima ovde kod mene jedan lik sto radi samo kocnice i to odlicno radi pa ima tih gumica na tone pogledacu prvo kod njega
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
flojd
Garaža: Giulietta 1.4 TB
EX alfa romeo 33 1.7 IE Imola
EX alfa romeo 33 1.7 IE
EX Alfa Romeo 156 1.8TS 2001g
Lokacija: Pirot
Lokacija: Pirot
Postovi: 896
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:03 am

Re: kocnica???

Pon Feb 16, 2009 4:50 pm

Jeste Tihomirce to je isti cilindar ko na 33-ci dve iste gumice idu unutra i jedna je ova zastitna!Ma cimni Autostil poslace ti cena je oko 300 dindzi mislim a i salju brzom postom skoro smo menjali drugaru na 146-ci 1.4ts iste gumice idu i u njegov cilindar!
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: kocnica???

Pon Feb 16, 2009 4:51 pm

Ne mogu sad da nađem gde mi je koplet za rezervu ,
ide po prečniku , probaću da nađem pa da ti javim :this:
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Pon Feb 16, 2009 5:26 pm

ok, hvala, a ako ima u stil autu nema frke onda, znaci bitno je da trazim iste kao za 33 i 145/46 sto je i logicno, videcu ovih dana kad malo otopli da skinem cilindar i vidim pravo stanje, ako ne moze da se reparira ide nov a ako su samo gumice onda cu ga reparirati pa dok izdrzi a posle ide nov
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
flojd
Garaža: Giulietta 1.4 TB
EX alfa romeo 33 1.7 IE Imola
EX alfa romeo 33 1.7 IE
EX Alfa Romeo 156 1.8TS 2001g
Lokacija: Pirot
Lokacija: Pirot
Postovi: 896
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:03 am

Re: kocnica???

Pon Feb 16, 2009 5:28 pm

Ma samo ti njima kazi sta ti treba i za koji auto znaju oni dobro sta gde pasuje ;)
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: kocnica???

Uto Feb 17, 2009 1:06 pm

nema sta, manji je za 8V, veci je za 16V, treci za TS ne postoji...
u Kit-u imaju Metelli, italijanski, i veoma je kvalitetan. moja preporuka. polovan ti je samo par stotina dinara jeftiniji. ako hoces da me poslusas da ti dam savet: uradi kao ja. kupi i ugradi nov, a stari remontuj, za nedajBoze. kad stavis nov, to eliminises u startu i gledas dalje. ovako, nikad neces biti siguran da li ti je stublina ok, da li ima ili nema riseve, da li je spoljna manzetna citava i cela, ili je ispucala i pusta prasinu, kakav ti je zavrsetak koji gura polugu kvacila da li ce da zapinje ili ce da klizi itd...
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: kocnica???

Uto Feb 17, 2009 1:28 pm

pa videcu ovih dana da skinem prvo moj i vidim kakav je, vidi se pravo stanje kad se rasturi tj videce se kakav je cilindar i klip, mislio sam da ga remontujem pa kako bude za sada, ako pocne ponovo da slinavi menjam ga novim to bar nije problem onda, drugar remontovao par puta na nekim automobilima i kaze da uz kvalitetne gumice nema frke, nije imao reklamacija do sada :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji

Povratak na “Alfa 145 | 146 | 155 | 164”