Ventilator hladnjaka Alfa 164

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
mikica1
Garaža: ?
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 26
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 10:09 am

Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 1:22 pm

Imam problem sa ventilatorom na hladnjaku. Naime, non stop vrti. Ono shto sam nedvosmisleno utvrdio je da nisu u pitanju termostat i relej (onaj kod fara).
Dakle... cim se da kontakt, relej zatvori i ventilator pocne da vrti. Takodje nastavlja da vrti i kada se iscupa konektor sa termostata.

Alfa Romo 164 Super, 2.0TS, 1995.

Ima li predloga... gde dalje nastaviti pretragu?
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 1:35 pm

Ovo mi deluje kao da je povezano "direkt". Jesi skoro kupio auto ili...
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 1:39 pm

*kad iscupas kontakt sa davaca, ECU tek tad definitivno izgubi informaciju o temperaturi i, bezbednosti radi (za svaki slucaj), drzi ventilator ukljucenim.

nije to kec. nase "male" su malo pametnije... :grin: ne mozes tek tako da ih zeznes.

1. probaj unimerom vrednosti otpora na davacu, kako se menjaju spram temperature. uporedi sa fabricki preporucenim.
2. ako je neko menjao mapu (chip tuning), mozda je promasio podverziju, tada takodje "bezbednosti radi" drzi ventilator ukljucen non stop...
Korisnikov avatar
gaston
Garaža: EX.....164/156 2+2=4.0
147 Mjet 260 HP +Djulieta 2.0 170 HP
Lokacija: Belgrade
Postovi: 184
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 3:12 pm

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 1:50 pm

Mislio je na termo davac na hladnjaku a ne na sezor temp koji ide na ecu ( plavi senzor) , sa obzirom da isti vent sluzi i za klimu , mora da postoji negde nesto , odnosno neki jos relej da ne zalazimo dublje u elektroniku , uglavnom , cim se da kontakt dobije impuls za okidanje releja za ventilator , ako je neko imao iskustva .... ili zna gde se nalazi jos neki relej , teoretski nam je jasno ali niko , ako ima ne da elektricnu shemu .
http://www.youtube.com/watch?v=Pf0JT4jsR9Y" onclick="window.open(this.href);return false;
mikica1
Garaža: ?
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 26
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 10:09 am

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 2:08 pm

sErGiO napisao:Ovo mi deluje kao da je povezano "direkt". Jesi skoro kupio auto ili...
Ne... proshle nedelje je to pocelo da se deshava. Prvi put je drzao ukljucen oko 20 minuta, pa iskljucio, a sledecih nekoliko puta po 10 sec. pa iskljuci. Ali je prestalo posle par dana.
I od juce opet, s tim da sada drzi non stop.
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 2:24 pm

termodavac nije termicki prekidac vec samo davac informacije (otpora) kompjuteru koja je temperatura. prekinuta je veza s njim i ECU pali ventilator za svaki slucaj, jer ne zna koja je temperatura (pri tom, ne mesati senzor koji daje otklon skazaljki na satu i senzor koji "pokrece" ventilator). pronadji prekid / zameni davac.

*i meni se desi ponekad, nevezano za bilo sta na motoru. upali "check engine" lampicu i posle nekoliko sekundi krece ventilator, bila temperatura 40 ili 90, svejedno. ugasi se takodje bez pravila posle nekoliko sekundi. verujem da imamo slican problem, s tim sto se kod tebe bas zainatilo...
mikica1
Garaža: ?
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 26
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 10:09 am

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 2:46 pm

dekideki napisao:termodavac nije termicki prekidac ...

Sada sam pricao sa Gashom... izgleda da jeste samo obican prekidac... kod nas.
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 2:57 pm

ako jeste tako
i ako nije prevezan da radi non stop
i ako si ga otkacio
i ventilator i dalje radi

znaci da ga nesto drugo "okida".

prost termodavac je bimetal kao termostat na bojleru i on prekida i uspostavlja prosto strujno kolo. ako si ga otkacio a ventilator radi i dalje, znaci da je otkacen vec ranije i da ga nesto drugo kontrolise. sto kaze gasha, klima. sta oko klime, bemliga. ako nadjete javite i meni da mu se nahebem keve...

*moras da mi oprostis na teoretisanju, imam i malo iskustva oko toga, ali ne konkretno na tvojem modelu Alfe... :blush: samo pokusavam da pomognem :beerchug:
mikica1
Garaža: ?
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 26
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 10:09 am

Re: Ventilator hladnjaka Alfa 164

Sre Jan 28, 2009 3:07 pm

@dekideki

Ma naravno! Ni mi nemamo ideju... samo teoretishemo.. (Dok... i ako se pojavi neko ko to zna)

Dakle:
Sigurno, pored ovog termo prekidaca postoji i neki sklop koji okida ventilator a vezan je za klimu. Jer kada ukljucim leti klimu, ventilator se pali vec posle 1 minuta, i ako je motor josh hladan. I to je u redu. E sada... gde se nalazi ta elektronika od klime koja okida ventilator, i kako to funkcionishe... da mi/nam je da znam???

:)

Povratak na “Area Servizio”