Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Ned Dec 14, 2008 7:39 pm

Ponekad (ali samo ponekad) mi se na potpuno suvoj podlozi dešava sledeća stvar: ako moram da kočim, pa pritisnem kvačilo, a zatim i kočnicu, kočenje je vrlo slabo i isprekidano, kao da kočioni disk nije dovoljno pritisnut. Kada je podloga klizava i kada se aktivira ABS pri kočenju utisak je sličan, ali je to normalno.
Probao sam više puta da ovo simuliram (tj. da stvorim istu situaciju), ali je kočenje uvek bilo OK.
Kako vam ovo izgleda tj. šta bi moglo da bude? Ako je o ovome već pisano izvinjavam se i preduzimam jedan "search".
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
mishkom
Lokacija: Negotin
Postovi: 182
Pridružio se: Ned Dec 07, 2008 12:50 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Ned Dec 14, 2008 10:32 pm

Moze da bude kriv disk, paknovi istroseni pa koci metal na metal..

A jel su ti iste dimenzije guma?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Ned Dec 14, 2008 11:33 pm

Gume su sve četiri Goodyear Excellence 205/60/15" (stare 6 meseci), a u servisu je majstor gledao i diskove i pločice i sve je bilo OK.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
vule
Garaža: AR 164 TS 2.0 Super
Postovi: 35
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 10:55 am

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pon Dec 15, 2008 4:53 pm

Indikativno je da se desava posle kvacila. Kod skoro svih alfi su kocioni cilindar i cilindar kvacila u istom paketu i koriste istu tecnost (kociono ulje) za svoj rad. Pocni od najjeftinije solucije - promeni kocionu tecnost. Uz put proveri creva na kocionom cilindru i cilindru kvacila. Ako ne upali - idemo dalje sa idejama.
Pozdrav,
Vule

Slika
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pon Dec 15, 2008 9:31 pm

Dakle vule to je OK ideja - tako ću i da uradim... Jedino mi je problem što u svakom servisu treba da prepričavam šta pišemo na ovom Forumu - jerbo se majstori dosta loše snalaze (te nije to ništa, te preteruješ, te ulje za kočnice se ne menja...)
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
mishkom
Lokacija: Negotin
Postovi: 182
Pridružio se: Ned Dec 07, 2008 12:50 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Uto Dec 16, 2008 9:36 pm

Kako se ponasaju kocnice kad postoji vazduh u sistemu? Mislim kad nije ispusten?
Korisnikov avatar
vule
Garaža: AR 164 TS 2.0 Super
Postovi: 35
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 10:55 am

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Čet Dec 18, 2008 2:06 pm

mishkom napisao:Kako se ponasaju kocnice kad postoji vazduh u sistemu? Mislim kad nije ispusten?
Propada papucica kocnice - u zavisnosti od kolicine vazduha propadanje je brze ili sporije. Isto tako ako uzastopno par puta pritisnes papucicu, ona otvrdne i kocenje je primetno bolje, pa onda opet pocinje da hvata sve nize i nize. U ekstremnim slucajevima na prvi pritisak papucice se nista ne desi.
Pozdrav,
Vule

Slika
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Čet Dec 18, 2008 6:38 pm

Dakle... Bio sam u renomiranom NS servisu, dao majstoru da provoza Alfu, nije nađeno ništa neobično. Moj problem (naglo propadanje pedale kočnice i skoro potpuni izostanak kočenja) se javlja samo povremeno - desio se tri puta u poslednjih nedelju dana.
Može li uzrok da bude problem sa glavnim kočionim cilindrom (odgovarajuće zaptivke/gumice). Napominjem da mi je rezervoar ulja kočionog sistema pun, što je nekakav znak da ulje ne curi. Ipak može li kočioni cilindar da funkcioniše, a da povremeno "pusti" ulje (što se manifestuje propadanjem pedale) i da zato njegov rezervoar izgleda pun.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Čet Dec 18, 2008 10:57 pm

Postoji šansa da propadnu gumice u samom cilindru ,
ali onda bi stalno propadala pedala a ne povremeno ,
na druk bi dobijo pedalu , ali posle pola minuta opet ništa ,
hteo sam ti reći da nemora da curi ulje da bi kočnice bile neispravne.
Slika
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 6:02 am

Problemi sa kočnicama, a sa povremenim simptomima su najopasniji.
Da li da u servisu skinu kočioni cilindar i da ga zamene novim i koja još creva da pogledaju? Probali smo da skidamo kapice na za ispuštanje vazduha na kočionom sistemu i da drukamo pedalu košnice - ulje šiklja na svakom točku i majstor kaže da nema vazdušnih čepova. Uzgred majstor kaže da nije u svojoj karijeri menjao nijedan kočioni cilindar na Alfama, jer ne otkazuju.
U tom smislu bi moglo da se postavi pitanje kvaliteta/starosti ulja.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 9:40 am

U svakom sluchaju ne boli da promenish ulje bez obzira na "savete" tipa "to se ne menja"... Pa ako to ne reshi problem idi dalje... I to da na Alfama ne propada kochioni cilindar i cilindri kvachila su gluposti! Ne igraj se sa kochnicama, i najmanji problem moze da prouzrokuje trista svashta. To shto po tvojoj prichi postoji veza izmedju kvachila i kochnica kada je problem pojavljuje, zaista moze da znachi da je kochiona technost izgubila svojstva.
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 12:12 pm

U pravu si speedfreak968 - majstori se ponekad utripuju u neku bajku... Evo već danima mi koči sasvim OK, ali sam napet jer se problem može da pojavi iznenada.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Nigy
Garaža: .
Lokacija: ...
Postovi: 2436
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 4:33 am

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 3:32 pm

Nikad nije menjao kocioni cilindar na Alfi???
Jel' to isti onaj sto nikad ne menja kocionu tecnost?
Ako nije, ti imas talenat da pronalazis dragulje medju majstorima. Daj nekom drugom da ti odvede makinu u servis. ;)

Ako je isti, onda ne znam sta da ti kazem...
Kao sto i ne znam sta da ti kazem kad posle onoliko postova u temi o unapredjenju kocionog sistema, ti jos uvek nisi promenio kocionu tecnost... :rolleyes:
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 3:59 pm

Ja tražio zamenu ulja i na jednom mestu rekli da preterujem, a na drugom rekli da je čisto, žuto i OK. Jel' imaš ti, Nigy, neki predlog za servis u NS?
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 4:59 pm

Javi se prezidenteu, on će da te uputi.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 6:58 pm

Onda Sasha molim te zaokruži nekog sa spiska:
a) Autoitalia - Novi Sad
b) Fiatino - Novi Sad
c) Dragan - Futog
d) Stojanov - Novi Sad
e) Joja - Novi Sad
f) ...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pet Dec 19, 2008 7:11 pm

a) Autoitalia - Novi Sad - Ja sam kod njih išao dok sam vozio 164-ku, odrade ono što im kažes ali ništa preko toga.
b) Fiatino - Novi Sad, nemam iskustva
c) Dragan - Futog, izbegavaj, čovek je na prvom mestu prodavac polovnih delova, a kako radi nemam pojma i ne želim da znam
d) Stojanov - Novi Sad, ne znam koliko su stručni iako su zvaničan servis, probaj
e) Joja - Novi Sad, nikad čuo
f) Dodji sutra na rodjendan kluba, biće dvojica drugara koji rade Alfe pa popričajte :D ;)
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Sub Dec 20, 2008 12:07 am

Danas pre podne idem kod Stojanova... a uveče f)...
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Sub Dec 20, 2008 6:06 pm

Dakle... danas sam bio kod "Stojanova" gde je zamenjeno ulje u kočionom sistemu (korišćena je odgovarajuća skalamerija sa sudom pod pritiskom). Pored toga očišćen je i MAP senzor i deo unutrašnjosti usisne grane gde ulazi MAP senzor...

A u vezi sa komentarima na majstore/servise: do sada sam 147cu radio u "Fiatinu", kod Dragana u Futogu, kod Stojanova, a delove kupovao kod, u nekoj od prethodnih poruka, nabrojanih servisa/prodavnica. Sa svim majstorima (pa i sa vlasnicima servisa) imam pozitivna iskustva i ne mogu da im zamerim što ne dele moj entuzijazam kada je u pitanju sređivanje moje Alfe. Verovatno je tim ljudima već muka od popravke tuđih vozila i rešavanja manjih/većih tuđih problema. Možda i ne možemo da zahtevamo da oni budu profesionalci, a zapravo su često slabo plaćeni, izrabljivani od strane vlasnika i prepušteni sami sebi kada je u pitanju obuka i obrazovanje. Ako se slažete da živimo u zemlji gde ima dosta neprofesionalizma (ovo sam ja blag i pristojan) onda da ne tražimo da majstori u servisima budu entuzijaste i eksperti i da sve bude skoro džabe. Ovo je jedna ozbiljna tema i voleo bih da o tome prodiskutujemo.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
sasa164
Lokacija: karavukovo,srbija
Postovi: 35
Pridružio se: Ned Nov 23, 2008 3:30 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Sub Dec 20, 2008 11:27 pm

Jel ima boljitka i koliko para su uzeli.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Ned Dec 21, 2008 7:03 am

Evo, prepisujem sa računa - 3512.00din. U to ulazi zamena ulja u kočionom sistemu, čišćenje MAP senzora i dijagnostika Examinerom.
Kao što sam i ranije naglasio, moj problem se ispoljavao povremeno i u specifičnim uslovima. I pre nego što sam potražio pomoć majstora i članova foruma problem je prestao da se ispoljava, pa ne mogu da kažem da je nešto popravljeno. Ulje u kočionom sistemu je zamenjeno da bih ga isključio kao uzrok problema.
Ako se problem ponovi sledeći na redu je glavni kočioni cilindar, pa onda ABS sistem itd.
Povremeno probam naglo kočenje pri većoj gradskoj brzini (naravno ako to uslovi u saobraćaju dopuštaju) i sve je OK. Nadam se da je problem rešen.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...
testera
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 170 CV berlina
Lokacija: bg
Lokacija: Beograd
Postovi: 205
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 8:37 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Pon Dec 22, 2008 11:02 am

Reče da su ti čistili map senzor. Kako je izgledao pre čišćenja, i da li ima nekih promena posle čišćenja?
Ja se odavno spremam da ga očistim.
Pozdrav
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Problem sa kočnicama ili sa ABSom?

Uto Dec 23, 2008 12:37 am

MAP senzor nije izgledao prljav od čađi kako sam očekivao već samo prekriven tamnim/crnim uljem. Majstor u servisu ga je očistio krpom, bez upotrebe nekog rastvarača (carb cleanera, na primer). Ne mogu da kažem da se nešto bitno promenilo osim da imam utisak da su start i vožnja na malom broju obrtaja "lakši" nego pre.
Pozdrav. Dušan.
Alfa je stil... ostalo je status...

Povratak na “Area Servizio”