1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Krkacic
Garaža: Alfa Romeo 156 FL 1.9 Mjet
Lokacija: Nis
Postovi: 68
Pridružio se: Ned Apr 30, 2017 3:11 pm

1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 12:14 am

Pozdrav
Interesuje me objasnjenje oko termostata na 1.9 motoru sa 150 ks.

Kako radi sistem? Jel donje crevu na gladnjaku ide iz motora u hladnjak,a gornje iz hladnjaka u motor tj blok?
Gde se nalazi termodavac,tj merac temperature rashladne tecnosti?

Sumnjam da mi je los termostat,jer i posle 20 min lagane magistralne voznje nemam radnu temperaturu. Cim sam iskljucio grejanje temperatura je malo porasla.

I nakon vise od sat vremena voznje i temperature oko 75-80 stepeni meni je gornje crevo hladno,a donje vruce.
Grejanje krece lagano nakon pet sest minuta voznje,i kad je temp oko 65-70 grejanje je dosta dobro.
Jel to znaci da je riknuo termostat?

Hvala :)
Korisnikov avatar
milosg
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4 JTD, Nero Pergusa
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd (Borča)
Postovi: 267
Pridružio se: Sre Okt 11, 2017 12:32 pm

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 1:27 am

Verovatno termostat, ali proveri bolje to u servisu. Može da se desi da na tabli pokazuje manje nego što očitava ECU. To je meni bio slučaj na HDi.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4584
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 1:16 pm

Na 156 pokazivac temperature cesto laze, mada im i termostat nije jaca strana. Takodje na ovim temperaturama je veoma moguce da se ne zagreje motor za to vreme ako vozis lagano
Slika
Krkacic
Garaža: Alfa Romeo 156 FL 1.9 Mjet
Lokacija: Nis
Postovi: 68
Pridružio se: Ned Apr 30, 2017 3:11 pm

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 3:55 pm

Znam da nije tacan pokazivac.on laze za nekih 12-15 C i to mereno preko dijagnostike,tako da sam pisao otprilike realne temperature,ne ono sto pokazuje :)

Samo ako mozer pojasnjenje,jel donje crevo ide iz bloka u hladnjak?
Gde stoji merac temperature tecnosti,tj temperaturu cega ja vidim na pokazivacu?
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4584
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 4:42 pm

Merac stoji na termostatu, ima dzek na njemu, a posto je termostat gore logicno mi je da donje crevo sluzi za odvod iz hladnjaka u motor, ali nemoj da me drzis za rec.
Slika
Korisnikov avatar
IvanNS
Garaža: 159 kle kle kle, punto kle kle kle, superb kle kle kle
Lokacija: NS
Postovi: 192
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 8:44 pm

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 5:06 pm

Na 147 sa tim motorom takodje uzasno lose postize radnu temperaturu, menjao sam termostat, pa onda reklamirao pa jos jednom i opet situacija nije kao na 159 ili na fiatu sa tim motorom.

159 i fiat idu lagano, ali sigurno do 90c i kada dodju do 90c zakucaju i ne pada temperatura makar radili u leru pola sata sa ukljucenim grejanjem, a ugreju se i najlaganijom voznjom.

Dok mi 147 lagane gradske ili magistralne voznje dodje do 80c kada su hladnoce sa grejanjem naravno, na autoputu na 120 ili preko vec brzo postigne 90c, ali kada duze radi u leru ili je lagana voznja u pitanju hoce da padne do 80c, kada je bilo 10c ili vise iznad nule to se ne desava.

Ne znam koliko znaci suspleh za grejanje motora jer ga jedino na 147 nemam.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 5:12 pm

Kod mene je drugacija situacija, isto 147 jtdm 16v. Temperatura se penje normalno i stoji na 90 stepeni bez obzira na uslove voznje. Imam suseh i egr nije zatvoren.
Drejk
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 16V
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 96
Pridružio se: Pon Sep 22, 2014 12:26 pm

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Ned Feb 25, 2018 5:28 pm

Kod mene na 16V je ista situacija kao i kod Ivanans. Stavio sam nov termostat ali opet mu po gradu treba malo vise vremena po ovoj temperaturi da dostigne 90. Cim izadjem na otvoreni put, brzo dostigne i drzi na 90. EGR nije ugasen.
slavko2
rookie
Garaža: Alfa Romeo 147 giulietta 20jtdm
Lokacija: beograd
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Feb 27, 2018 3:13 pm

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Uto Feb 27, 2018 6:56 pm

oko termostata ima puno priče.stvari stoje ovako.alfa nije postizala temperaturu bez obzira na uslove.termostat je demontiran i stavljen u lonac sa termometrom i običnim termostatom čuveni reno 4.posle grejanja i dostizanja tačke ključanja stanje je bilo oba otvorena,sada sledi polako hlađenje i kontrola temperature.na 80 stepeni "reno" zatvara, termostat alfe i dalje ostaje otvoren sve do 66 stepeni.zaključak otvara ranije i ostaje otvoren na nižim temperaturama
pošto je funkcija grejanja kabine direktno vezana za položaj termostata nema grejanja kabine.rešenj sa r4 provereno i funkcioniše ali to nije bila ideja alfe.
Krkacic
Garaža: Alfa Romeo 156 FL 1.9 Mjet
Lokacija: Nis
Postovi: 68
Pridružio se: Ned Apr 30, 2017 3:11 pm

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Pet Mar 02, 2018 10:36 pm

Ja u medjuvremenu testirao malo auto,koliko mi to slobodno vreme dozvoljava :)

Ustanovio sam da mi je jedan od problema mnogo sporog podizanja temperature ventilator kabine,jer imam neki problem i on je cons ukljucen,tako da iz tog razloga auto mnogo sporo dize temperaturu.
Gradska lagana voznja ovih dana autu treba oko 10-12 minuta da dostigne nekih 65-70 C. Ni nakon duze voznje termostat nije "otvorio" jer jedva dohvati pokazivac do radne temperature.

Potrosnja merena u varijanti "poso-kuca" :) je oko 8,8 sto i za kreni stani,lezeci,semafori u prvih 2 km nije lose :)

Ceka se toplije vreme da testiram termostat kako radi :)
slavko2
rookie
Garaža: Alfa Romeo 147 giulietta 20jtdm
Lokacija: beograd
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Feb 27, 2018 3:13 pm

Re: 1.9 16V Jtdm termostat,creva,temperatura...

Sre Mar 07, 2018 8:59 pm

količina toplote koju motor oslobadja je mnogo veća od kapaciteta grejača u kabini i ventilatora kabine.
pogledaj odno0s prečnika creva za rashladnu tečnost do hladnjaka i prečnika creva za grejač kabine
ispravan termostat obezbedjuje radnu temperaturu motoru tako što zatvori glavni krug preko hladnjaka,a on ima mnogo veće dimenzije(kapacitet) nego što ima gejač kabine,koji sada preuzima razvijenu toplotu od motora. ovo je moguće samo pri malim opterećenjima ler prazan hod.
u vožnji sa ispravnim termostatom temperatura se postiže vrlo brzo
Jednostavna provera bez instumenata. Kod startovanja hladnog motora je kontrola rukom gornjeg creva koje vodi u hladnjak .u trenutku kada počne da greje kazaljka na instrumentu mora pokazivati radnu temperaturu.a to je znak da je tek sada termostat otvorio krug stujanja preko glavnog hladnjaka
ovaj nepravilan rad termostata da ostaje otvoren ima i jednu dobru stranu a to je da motor neće pregrejati i neće biti uništen ,što bi se desilo kada bi ostao zatvoren

Povratak na “Diesel Potenza”