Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator ulja

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator ulja

Čet Maj 25, 2017 10:23 am

Pozdrav drugari,

Video sam da je bilo slicnih tema, ali ova se, bar po meni razlikuje, jer me je majstor ubedjivao da nije to u pitanju, sto sam zakljucio po procitanim postovima.

Elem, primetio sam da mi se cuje neko pistanje/zvizdanje kada dajem jaci gas i kada obrtaji predju nekih 2000-2200 rpm. Taj zvuk je uocljiv tek kada je otvoren prozor i kada npr, prolazim nekom uskom ulicom, pa valjda se vraca odjek od okolnih zgrada, pa mogu da ga cujem, inace ovako na otvorenom ne mogu da ga cujem. Takodje, na leru kada se turira taj zvuk se ne cuje. Auto ide sasvim dobro, bez ikakvih problema.

I moji prve sumnje da je ili do creva interkulera ili mozda da turbina zvizduca malo. Zagledao sam creva i primetio sam da je donje crevo interkulera pofino prljavo(da ne kazem masno- na njemu se nalazi kao sloj garezi/prljavstine izmesan sa malo ulja), sto se moze videti sa slika, sto me dovodi do zakljucka da je crevo negde naprslo i da izlaze te uljne pare, sta vec, pa da maste crevo i ujedno dovode do pojave tog zvuka. Gornje crevo interkulera nije masno (ima ovlas tragova ulja po zidovima, na ulasku u usis motora). Auto nisam primetio da dimi ni pri potapanju gasa ni slicno (bar sto se moze videti u retrovizoru, nisam nikoga zaduzivao da ide iza mene, pa da prati :D). Takodje, ulje je konstantno na maksimumu od malog servisa, pre nekih 6-6.5k km.

I sve bi to bilo relativno prosto da nisam otisao kod mog majstora i da mi on nije rekao da nije ni do tih creva ni do turbine, vec, po njemu, bez nekog zagledanja ili detaljnijeg pregleda, motor malo vise duva uljane pare na iberlauf, pa odatle se masti i to donje crevo interkulera, a onda su se verovatno od prljavog povratnog vazduha, zaprljala i krilca turbine, pa zvizduce. A na pitanje kako izlaze te uljane pare van creva ako nije puklo mi je odgovorio da tu ne sme da ima imalo ulja i da to crevo nije napravljeno da drzi uljane pare, pa njih propusta, a, ne znam kako, vazduh ne propusta. Suma sumarum, ili da tako pustim, ili mi predlaze skidanje turbine i ciscenje, balansiranje ~100 EUR ciscenje, balans +50EUR ruke za skidanje i montiranje + otvaranje motora i ravnjanje glave i sta vec, kako bi se smanjilo duvanje tih uljanih para ~200-250 EUR. I jos ne garantuje tada 100% da nece biti tih uljanih para opet.

Koliko sam ja proucio po internetu, na tom krugu -filter vazduha-turbina- interkuler- usis uvek ima malo uljanih para, tako da to pobija majstorevu tvrdnju da tu ne sme nikako da se pojavljuje uljni kondenzati i sl.

Jedna od stvari koja me ovde buni je ta sto je ona budza koja se nalazi tik ispod usisa (separator uljnih para, sta je vec) zamascena spolja, kao sto se vidi na slici, pa je to uzimao majstor kao potvrdu njegove price da motor malo "duva".
Takodje, kao sto se moze videti sa slika, to donje crevo je vise zacadjeno oko selne nego totalno zamasceno, jer kada se taj sloj obrise, na maramice ostaje blago masan trag neke garezi. Negde oko polovine creva je ono bez cadji, a vide se blagi tragovi ulja.

Hvala unpred i pozdrav

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 10:54 am

Svi jtd-ovi tu malo slinave, a taj yvuk je od turbine...
tako da ako nemas drugih simptoma, samo teraj. :arflag
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 11:03 am

Hvala na odgovoru :)

Gde slinave, na ovom separatoru ulja (sta mu vec dodje) sa predzadnje slike ili na crevu interkulera?

Meni je sada nejasno, ako je tu zatvoren sistem, zategnuta selne i citavo crevo, kako moze bilo sta odatle da izadje?
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 11:04 am

Nema dizela tih godina da ne slinavi, ako ti ne trosi ulje i ide normalno majstorov predlog o skidanju turbine i glave motora zanemari :). Spoj gornjeg creva i usisne grane ocisti lepo, i stavi dve selne, ja sam tako resio da mi ne masti taj vakuum ventil za leptir i oko njega. (To nije uljni separator vec vakuum ventil koji pomera leptir tu na pocetku usisa a koji sluzi da smiri motor pri gasenju :) ).

Mora imati uljnih isparanja, ona su i razlog zasto creva pucaju, jer od uljnog taloga vremenom omeknu. Taloga ima dole na spoju donjeg creva sa turbinom, zatim oce da se malo nataloze i u IC-u kao i tu gore da slini na kraju gornjeg creva. Zatvoren sistem jeste ali nije savrseno, kad se motor ugreje creva omeknu i onda pusta na selnama.
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 12:15 pm

Ok, hvala puno. :)
Malo mi se u zadnje vreme majstor zanosi sa predlozima popravki, mozda bi valjalo i da ga promenim. :P
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Čet Maj 25, 2017 12:31 pm

Nije neka stavka donje crevo, mislim da je oko 3,500 rsd Topspider. A za ove ostale ideje, meni to liči na sapunjanje...

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
If it ain't broke, don't fix it.
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 12:42 pm

Pa da, samo sam ja sada zbunjen da li je uopste i puklo to crevo. Malo mi je cudno da bas na njemu samo oko selne ima tih naslaga masne cadji, a da nije puklo, Ali opet, da je puklo, onda bi trebao auto da dimi...

Sto se tice ostalih ideja, voli izgleda malo majstor da filozofira...
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Čet Maj 25, 2017 1:01 pm

Kod mene je bilo tako slinavo, a nije puklo, pa sam ga zamenio usput kad sam menjao crevo protokomera (6k rsd iz originala, topspider je 4,800). Što mi reče davnih dana jedan Mehaničar "ako nije masno nije JTD". Inače zviždanje hoće i od pletenice da bude. Svakako vidi u još nekom servisu šta kažu.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
If it ain't broke, don't fix it.
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 1:04 pm

pa videcu, mada mi to sad i nije hitno, neka ga, ako je tako vise-manje normalno...
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 1:57 pm

Tako je, ne diraj nista, mozes ocistiti slinavljenje i staviti po dve selne da ubuduce bude manje/nista... od kako sam stavio duplu selnu nista ne izbija.
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 2:15 pm

hvala vam svima na pomoci :)
E, da, a taj vakum ventil leptira, sto se zaslinavi, ima li on kakvu drugu ulogu sem kod gasenja? Desi mi se npr. jednom u 10 puta da se malo nemirno ugasi auto, a u ostalih 9 se savrseno smiri, da li je to vezano za taj ventil?

I po dve selne da stavim na spoj gornjeg IC creva sa usisom i na spoju donjeg IC creva sa turbinom, jel' ?
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 2:47 pm

Tako je na pocetak i na kraj po dve selne :). Ventil nema drugu ulogu osim kod gasenja, normalno je da ne bude bukvalno svaki put da se mirno ugasi, i kod mene se tako desava. Za svaki slucaj proveri sa donje strane ventila kako stoji vakuum crevce da nece da spadne slucajno, lepo ga navuci ako vec nije. Za ciscenje ja sam koristio brake cleaner, savrseno ispere svu masnocu i ispari zacas.
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 2:53 pm

ok, hvala :)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 4:25 pm

sto se gasenja tice kod mene izgleda zavisi od temperature motora sto je motor topliji lakse i mirnije se ugasi kad je hladan onda se vise zatrese i bucnije ugasi, ko ce ga znati uglavnom to sto je tu masnjikavo je na 80% alfi.

moracu i ja da proverim donje crevo posto mi se desava kad parkiram auto da mi cesto kapne par kapi ulja (flekica cca 2x2cm) ali izgleda samo kad je motor vruc kapne malo i stane, sad me kopka odakle posto ne uspevam ovako kad zalegnem ispod auta da to i vidim, moracu na kanal da je nateram i sve pregledam posto mi ovi u servisu nisu to uradili kad sam radio servis a rekao sam im, sad me mrzi ponovo da teram. dal na selni pusta ili negde crevce pusta nisam pametan a donje crevo mi je oduvek masnjikavo i prilicno mekano i zvalavo, mislim se da ga zamenim svakako, inace takodje imam taj isti zvuk koji ti opisujes, kao da je crevo busno sto se posebno oseca u uskim ulicama kad se zvuk odbija od kola ili objekata, auto ide manje vise normalno ali mislim da je isao bolje ranije stim sto sad preko 3000rpm hoce da izbaci gresku, ne uvek ali uglavnom. probao sve varijante jos ta creva da pregledam i ako nista onda je def turbina zaprljana
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Čet Maj 25, 2017 5:05 pm

Ja cu svakako ocistiti oba creva i dodati/pritegnuti selne,kao sto mi je Djo preporucio, pa cu videti kako se onda ponasa i koliko "balavi". Mozda i postoji rupa na tom crevu, neka mala, ali se ne vidi od te garezi, a i nepristupacnosti.
Verovatno ce sve to sacekati sledeci mesec, kad budem radio i mali servis...
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pet Maj 26, 2017 9:52 am

Sad sam upravo zamenio selnu na spoju gornjeg creva interkulera i usisa. Nasao sam neku kamionsku selnu, dosta siru od originalne, pa sam nju stavio, tragove od ulja sam ocistio brake cleanerom, pa cemo videti da li ce opet da slini tuda. Nekako mi ne izgleda da ima dovoljno "mesa" na delu creva sto ide preko usisa za dve selne, zato sam se odlucio za ovu kamionsku :)
Isto cu uraditi i sa donjim crevom, samo sto cu da sacekam mali servis, kad bude na kanalu, posto je ovako nepristupacno.
Inace, jutros je tu na kraju gornjeg creva bilo malo vise ulja nego juce, kada je majstor otvarao. Da li je to normalno, da tipa tu baca vise ulja dok je motor hladan?
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pet Maj 26, 2017 10:47 am

Ima dovoljno mesa samo treba crevo nabiti do granicnika na usisu skroz. I ta sira selna bi trebalo da zavrsi posao. Sve to ulje koje vidis unutra u crevu je visegodisnji talog, nije to sad odjednom doslo odnekle. Iberlauf crevo iz glave ide direkt u usis, tamo na rebrastom crevu izmedju kucista filtera zraka i turbine je priljucak ibelaufa. Uljne pare dakle idu u usis, turbina ih zajedno sa vazduhom gura ka motoru i onda se taloze u citavom sistema creva. Kad sve zagreje, omeknu creva, talog se smeksa takodje i dolazi do slinavljenja na selnama.
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pet Maj 26, 2017 11:58 am

Pa za sad cu videti kako radi ova sira, ako i ona bude propustala, odradicu sa dve. Elem, koliko inace ima posla oko ciscenja interkulera, posto kontam da bi i to valjalo da se uradi? Tj. koliko majstori uzimaju za to zadovoljstvo, otprilike, da mi ovaj moj ne pocne opet neku pricu, pa zacepi po usima? :P
I da, imam jos jedno pitanjce, posto mi EGR nije zatvoren, koliko on utice na prljanje i zamascivanje usisa?
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Pet Maj 26, 2017 12:04 pm

Mnogo utice. Sa zatvorenim egr-om ne bi trebalo da bude garezi u usisu.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pet Maj 26, 2017 1:53 pm

EGR utice veoma mnogo, ali ne da se talozi ulje vec se talozi garez. Zatvaranje EGR-a je prva stvar koju treba uraditi cim se kupi auto :). Prohromske plocice prodaje mislim Alfascorpion sa foruma vrlo povoljno i ubacis je sam umesto podloske na spoj EGR-a i usisne grane. Ne zatvarati obicnih limom ispod 1mm debljine jer da progori.
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pet Maj 26, 2017 2:56 pm

Aham, videh po forumu da ih on prodaje. :)
A ciscenje interkulera, koliko li mu to novaca dodje? :)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pet Maj 26, 2017 4:07 pm

blokiranje egr-a je lakse na usisnoj grani ali nije pametno jer vremenom moze da procuri egr hladnjak, najbolje blokirati na izduvnoj grani, jeste malo zeznutije i teze se odvijaju zapekli srafovi ali sigurnije resenje na duze staze.

ciscenje IC-a uradis sam, nikakva umetnost, jeste malo cimanje skinuti branik ali sam IC i njegovo ciscenje je boza.
ja cu uskoro da skidam branik i farbam pa cu i IC da cistim o istom trosku
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
voosaa
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 167
Pridružio se: Uto Jul 26, 2016 10:32 am

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pon Maj 29, 2017 2:14 pm

Pa malo mi je to cimanje, nemam uslove za toliko majstorisanje (sabijen parking iza zgrade), pa bih to pre ostavio kada bude vreme za mali servis, pa majstor o istom dolasku da odradi (a i cini mi se da se odozdo moze lako prici IC-u, zar ne? )
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pon Maj 29, 2017 3:42 pm

za blokiranje egr-a ti ne trebju nikakvi uslovi i ja to radim u dvoristu.
IC ne mozes da skines nikako bez skidanja branika ali opet i to mozes na ulici da uradis, ne treba ni kanal ni dizalica
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Gremlin
Garaža: Alfa 147 JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 464
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 9:38 pm

Re: Donje crevo interkulera, zvizdanje/pistanje i separator

Pon Maj 29, 2017 4:04 pm

Blokiraj EGR, izvadi iber lauf i tu rupu na crevu MAF-Turbo dobro zapusi,
a majstora menjaj sto pre.

Povratak na “Diesel Potenza”