Osiguraci kod akumulatora

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Osiguraci kod akumulatora

Pet Jan 06, 2017 2:33 pm

Mozda je generalno za AR156 forum, ali sam stavio u ovaj podforum jer moj auto ima 1.9jtd 16V.

Slika

Sta je crveni kabl? Pretpostavljam da je u pitanju dovod sa alternatora.
I sta su zeleni i plavi kablovi?

Imao sam mali problem pre neko vece, + klema mi je bila oslabila, tj bila labava, a odprilike je i jedan od konektora sa zadnje strane te kutijice bio malo labav, pa se auto ugasio u toku rada.
S prva nisam video sta i kako, pa sam posumnjao na sve i svasta. Medjutim sutradan sam video da je labava klema, kad sam je dotegao, desavalo se da izgubi kontakt, ali se motor nije gasio.

Pod izgubljenim kontaktom smatram da ne moze da das kontakt, ali kad auto radi, sve je ok. Jel postoji neki naziv za te buksnice sto su od ABSa, IGNa... itd da ih zamenim da mi ne gube vise kontakt.
Narucujem novu kutiju u svakom slucaju jer zelim da je zamenim, ova je poprilicno losa, a i zelim da zamenim te buksnice sto odvode struju sa osiguraca.

Pozz i hvala...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pet Jan 06, 2017 3:57 pm

Prvo probaj da ocistis kontakte i namazes bakarnom ili tovatnom mascu i onda lepo stegnes. Ima po auto radnjama da se kupi metalna cetkica za ciscenje klema nije skupa. Ako i posle toga bude zezalo onda gledaj dalje :).
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pet Jan 06, 2017 8:41 pm

Nisam siguran koliko ce tovatna mast da mu pomogne da ostvari bolji kontakt :no:...cak naprotiv.
Oko ciscenja se slazemo ;)
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: Osiguraci kod akumulatora

Sub Jan 07, 2017 11:46 pm

Definitivno moram da zamenim one buksne sto su ispod osiguraca, ali ne znam kako se zovu. Jel postoji neki specifican naziv za te buksne?
U toku rada motora, jedna od njih gubi kontakt, tj ispadne malo iz lezista i automatski ugasi komplet auto. Jedino sto radi jesu zmigavci. Malo je dodirnem i sve radi kako treba.

Ne znam dal je moguce podglaviti u medju vremenu to, posto su bas glupo uradili da visi naopacke sve.

Jel moguce izmestiti tu kutiju sa osiguracima na neko drugo mesto?

Pozz i hvala...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Osiguraci kod akumulatora

Ned Jan 08, 2017 1:51 am

Kutiju mozes izmestiti ali zasto bi to radio ako vec planiras staviti drugu.
Samo mali savet, probaj da ne vozis auto dok taj problem ne resis posto apsolutno nije bezbedno da tako vozis. Ocigledno je da kroz taj kabli ide veliki protok struje i lako se moze desiti da se i zapali zbog loseg kontakta.
Sto se tice klema, buksni, slikaj i pokazi u bilo kojoj ozbiljnijoj radnji sa elektro opremom. Jedino sto treba pogoditi(izmeriti) je kvadratura (presek) kabla.
Korisnikov avatar
dejan nis
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: Nis
Lokacija: Nis
Postovi: 645
Pridružio se: Sub Feb 01, 2014 4:56 pm

Re: Osiguraci kod akumulatora

Ned Jan 08, 2017 7:50 pm

Aj da ne otvaram novu temu ako mislite da treba vi je prenesite gde treba.
Dali neko znam ili ima semu gde stoji osiurac ili relej za elektricni grejac kabine kod 156?
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pon Jan 09, 2017 1:50 pm

Sad sam poskidao sve zivo sa te kutije, i primetio sam da su te buksne poprilicno masne, tj pa tako reci pune ulja.
Proverio sam dal pusta gde ulje, medjutim nisam primetio nigde.
Jos veci problem je sto moram to da ocistim, a ne znam sa cime i kako... posto su sami kontakti na kablovima. Uspeo sam da poskidam buksne sa kablova, i ovako izgleda to:
Slika
Slika

Ne znam koliko moze WD da pomogne, ali mislim da nije prava stvar za to. Uostalom, dal ovo prodaju u auto delovima, mislim na ove metalne kontakte?

Sami kontakti su direktno prikljucci za osigurace...

Pozz i hvala
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
icemilos
Garaža: alfa 166 TS
Lokacija: Banja Luka
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 338
Pridružio se: Čet Jan 06, 2011 10:45 pm

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pon Jan 09, 2017 3:50 pm

Prijatelju, mene zanima kada ce ljudi za sve prestati koristiti wd. Elektricni kontakti se ciste sredstvima za odmascivanje i tacno su namijenjeni za te stvari. Isto kao i sredstva za ciscenje brava. Ali ne, mi za sve naderemo mast...i onda bude to sto bude. Pozdrav i nema da se ljutis!
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pon Jan 09, 2017 3:55 pm

Taman posla da se ljutim, cak sta vise ja sam lepo pitao sta da koristim? Problem je sto kod mene u gradu ne mogu nista da nadjem, a tek cu moci od cetvrtka da odem do obliznjeg veceg grada.

Druga stvar, jedva sam rastavio taj konektor, ali i sa tim, ja ne znam kako da ocistim klemice posto su kablovi povezani u kolima.

Pozz...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pon Jan 09, 2017 5:19 pm

WD-40 ili “Water Displacement” je zamišljen kao odstranjivač vlage a broj 40 označava pokušaj iz kog su uspeli dobiti formulu verovali ili ne. Ali ima i veoma dobre karakteristike kao rastvarač izmedju ostalog i ulja i masnoća tako da možeš očistiti kontakte sa njim a još će i odredjeni period ostati zaštićeni od vlage i korozije ali posle prskanja bi bilo dobro izduvati da se osuši.Ja ga često koristim za odmašćivanje kojekakvih delova jer bolje rastvara masnoće od bilo kog razredjivača ili benzina a ako je potrebno baš odmastiti posle se ispere nitro razredjivačom ali kod tebe nije potrebno.

@icemilos da WD-40 je stvarno čudo koje ima hiljadu primena i nije mast i ne služi za podmazivanje jer to je veoma kratkotrajno.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pon Jan 09, 2017 5:22 pm

Moguce ranije da je bilo pustanja ulja na usisnom crevu pa da je zato to sve masno. Ja za odmascivanje koristim brake cleaner, jako dobro spere sve i brzo ispari, posle toga naspricaj dzekove kontakt sprejem... Kleme na akumulatoru i prikljucke sto idu na njih ocisti nekom metalnom cetkom ako nisi u prilici da kupis cetkicu koja je bas za to namenjena...
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pon Jan 09, 2017 6:23 pm

Uspeo sam da sve spakujem, narucio sam u svakom slucaju novu/polovnu ispravnu tu komplet kutiju, najtuznije od svega sto je vise tih dzekova polomljeno, a i ne znam dal cu moci gde da nadjem a da nisu korisceni, pa cu morati da se mucim da vadim te kleme iz njih u nadi da ih ne polomim.

Sa druge strane, dva osiguraca ne mogu da nadjem, sa slike:
Slika

To su ovaj za IGN od 30A i za ABS od 60A. Fora je sto su oni neki spori osiguraci za zavrtanje. A svuda gde sam pitao imaju samo ubodne plasticne ili keramicke.

E sad, interesuje me, ako se prekine taj osigurac od 30A, jel moguce da auto ostane bez struje? Ili je to samo za verglanje?

Pozz...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: Osiguraci kod akumulatora

Pon Jan 09, 2017 6:37 pm

Nasao sam kako izgleda:
Slika

Ako neko zna gde mogu ovakvi da se nadju, ili kako se zovu da ih trazim po radnjama, posto su meni oba izvadjena, tj nije ih ni bilo.

Pozz...
...so much to do, so little time...

Povratak na “Diesel Potenza”