Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Sre Okt 26, 2016 7:05 pm

Medju anomalijama koje zapažam od kad vozim auto je podrhtavanje motora u leru, ali samo u pojedinim uslovima.

Npr. upalim auto ujutro najnormalnije, naravno motor hladan, auto miran i paljba. Medjutim primecujem kad se motor zagreje da ima nepravilan rad u leru, laganu stucavicu. U leru, namestim obrtaje na npr. 2500 rpm, auto treska, skakucu obrtaji. Gas prima instant i u voznji roctet, ali ovo iritira.

Dobro, ugasim. Uvece upalim auto i dok je hladan namestim odmah na tih 2500 rpm, miran kao bubica. OK, provozam se, zagrejem i stanem reko daj sad da probam na 2500 rpm, opet normalno. Hmm, malo ga isturirao i u momentu kako su pali obrtaji u leer on pocne da podrhtava. Opet probam na 2500 rpm i skakuce.

Sta mi pada na pamet, dizne, geometrija turbine, mozda zato sto sam skinuo klapnice...? :|

Any idea?
Korisnikov avatar
Kaligula
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: ex 33 boxer(Gordana)
ex 145 boxer(Natasa)
ex 159 jtdm(Milica)
ex Sprint 1.7(Barbara)
ex 156 2.5 v6(Dita Von Teese)
147 1.6 ts(Milka)
Lokacija: Pancevo
Postovi: 187
Pridružio se: Ned Apr 19, 2015 4:53 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Sre Okt 26, 2016 7:39 pm

Jel si merio korekcije na diznama skoro?
Dizel ni u traktor,kamoli u Alfu
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Sre Okt 26, 2016 7:43 pm

Nisam, planiram.

Moram zaustaviti auto, to mi je najveci problem za sad. :)
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 5:13 pm

Danas smo bacili pogled na dizne. Vrednosti korekcije idu oko 1-0.70 2-0.90 3-0.30 4-1.0 5-1.0...

Koje su vam ideje i iskustva u vezi njih?

Jedna stvar mi pada na pamet, da li moze bregasta da pravi problem, jer kad je hladan motor radi mirno u leru, a kad se zagreje podrhtava?
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 5:21 pm

Da li motor dimi u visokim obrtajima?
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 5:30 pm

Treba da izmeris korekcije kada je hladan i kada je vruc. Pa cak ni tada nije 100% sigurno. Jedino kod Bosiste na sto...uglavnom, spremi se na igranku. I sam sam u istoj.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 5:49 pm

Ne dimi, bar koliko vidim na retrovizor. Pali odlicno, bez stucanja. Cupa bez oklevanja. Kazem, kad je hladan lepse radi. Vruc trokira. Dodao bih i to da trokira kad se u leru drzi gas na npr 2.5k rpm, a vec na 3k rpm ne.

Jel to moze biti do EGRa? Jel on ostaje otvoren? Ili bi trebao da ostane otvoren? Koliko znam EGR bi trebao da bude otvoren na visim obrtajima kad je vruc, a na nizim i u leru da je zatvoren. Mozda on ostane otvoren i u leru i u nizim obrtajima. Ispravite me ako gresim.

Zatvaranje svakako sledi. Da li za pocetak smem da raskacim dzek sa EGRa cisto da probam?
Poslednja izmena od popovicvl u Pet Okt 28, 2016 6:16 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 6:12 pm

egr radi u leru i nizim obrtajima a zatvara se u visim obrtajima. Ne mozes da ga raskacis, ali mozes da ga blokiras nekim limom cisto da probas kako je bez njega pa ako je do njega onda ga ugasi softverski i hardverski blokiraj.
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 6:25 pm

Koliko me prevod sluzi, egr je zatvoren u leru i dok se ne zagreje motor. Otvara samo pod opterećenjem, tj. gasu.

http://www.aa1car.com/library/egr.htm
When the engine is idling, the EGR valve is closed and there is no EGR flow into the manifold. The EGR valve remains closed until the engine is warm and is operating under load. As the load increases and combustion temperatures start to rise, the EGR valve opens and starts to leak exhaust back into the intake manifold.

Ovde bas pominju da motor trokira ako je egr otvoren u leru.

http://www.agcoauto.com/content/news/p2_articleid/207
An early refinement was a temperature-controlled shut-off in the vacuum source. This kept the EGR valve from opening when the engine was too cool. The cool engine did not require EGR and cutting it off made the engine run smoother.

Adding exhaust gas at low speed can cause rough idle.

http://www.totalcardiagnostics.com/supp ... iagnostics
Exhaust gas recirculation is only a part-time function. It should NOT occur when the engine is cold because it acts like a vacuum leak and can cause a rough idle or lean misfire.

EGR also should also NOT occur at idle for the same reason. It should only occur after the engine has warmed up and is running at a speed above idle.

Meni su čistili egr, ko zna šta su napravili, mozda je zaglavljen pa flisuje.
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 6:38 pm

Možda sam nadomak rešenja problema. Dobar egr je mrtav egr :)

https://www.bellperformance.com/blog/ro ... ing-engine
There are three times in a engine’s operating cycle than an EGR valve is never supposed to operate: 1) at engine idle, 2) at wide open throttle or 3) when the engine is cold. In all three areas, it would have a negative effect on the way the engine runs, especially when the engine is idling.

With respect to our problem of rough running, an EGR valve can be a cause if it becomes fouled with carbon. This causes it to stick open, causing a rough idle or engine stall.

As explained earlier, in many cases the computer may set codes which can lead you to the EGR valve as the prsoblem.

Confirming a stuck EGR valve can be as simple at giving it a light tap on the side of the valve, which may free it from its stuck-open position. In most cases, dirty EGR valves can be cleaned which usually resolves the problem. If cleaning is not an option, a replacement valve would be required. Again, this is a simple problem that’s inexpensive to fix – most people can replace an EGR valve themselves. So if your engine’s unsatisfactory performance is due to a dirty EGR valve, you’re going to get off cheap.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 6:51 pm

Pretpostavio sam da ti je EGR ugašen... Vodi računa kod hardwareskog zatvaranja da to odradiš kako treba, a ne tankim limom. Kolega alfascorpion je imao pločice po simboličnoj ceni.
Kad utvrdiš da je to uzrok, javi se mladenke-u za software-ski deo...a možda i blagi tuning :D
Pretpostavljam da je glava očišćena kada je rađeno uklanjanje swirl-flaps-ova?
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 6:59 pm

Pločice su napravljenje jedna za izduvnu granu, jedna četvrtasta za sam egr, sečene u inox 2 mm, čekaju u gradnju.

Glava nije čišćena, usisna grana jeste. Tuning ide obavezno, samo da je utegnem i vidim šta je sa ovim anomalijama.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 7:08 pm

Na usisnu granu sam i mislio...petak je uveče, kongitivne funkcije ne na baš visokom nivou :D
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 7:17 pm

Sve mi vise ima smisla da je do egr ventila. Kako se ohladi motor egr uspe da se zatvori i sledece palenje je sve u redu. Cak i kad se zagreje dok se vozi nisko u obrtjima sve je ok, sve dok se ne opici jaci gas, egr se otvori i kako padnu obrtaji u ler autp pocne da trokira jer ne moze da se zatvori skroz dok se opet ne ohladi motor.
Korisnikov avatar
Kaligula
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: ex 33 boxer(Gordana)
ex 145 boxer(Natasa)
ex 159 jtdm(Milica)
ex Sprint 1.7(Barbara)
ex 156 2.5 v6(Dita Von Teese)
147 1.6 ts(Milka)
Lokacija: Pancevo
Postovi: 187
Pridružio se: Ned Apr 19, 2015 4:53 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 7:28 pm

Ta treća dizna poprilično odskače od ostalih,može biti do nje taman toliko da te zeza na kvarno.Dijagnostika na licu mesta u radu motora je keva :)
Dizel ni u traktor,kamoli u Alfu
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 8:04 pm

Treća dizna je 0.3. U diznama nema odskakanja.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Kaligula
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: ex 33 boxer(Gordana)
ex 145 boxer(Natasa)
ex 159 jtdm(Milica)
ex Sprint 1.7(Barbara)
ex 156 2.5 v6(Dita Von Teese)
147 1.6 ts(Milka)
Lokacija: Pancevo
Postovi: 187
Pridružio se: Ned Apr 19, 2015 4:53 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Okt 28, 2016 8:21 pm

Imao sam sličnu situaciju ranije,dizne bile problem ali dobro ko zna,airbag nije sigurno :)
Dizel ni u traktor,kamoli u Alfu
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Sre Nov 09, 2016 8:54 am

Juče sam bio na remap motora. Usput zatvorili EGR pločicom, i ugasili propisno. Treba da dodam da je DPF skinut i ugašen na seljački način, tj. blokadom ispisivanja greški. Sad je komp lepo otvoren i urađen kako bog zapoveda.

Kad smo sve to sredili auto leti, malo troši, ne dimi, u vožnji glatko radi, instant prima gas, ali u leru vruć i dalje trokira. :nea:

No, idemo dalje. Pre svega na dizne najmanje sumnjam, pa ću njih staviti na treće mesto. Prvo ću očisti MAP/MAF, kućište gasa ili ti throttle valve, provera vakum creva i na kraju provera dizni.
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Sre Nov 09, 2016 7:32 pm

Kako si radio remap na motor koji ima problem? Jel sa polomljenom nogom igras fudbal?:D I dal je dpf ugasen na seljacki ili gradski nacin ne mora da se otvara ecu osim ako ima obd zastitu pa da se izcitava u boot modu. :)
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Sre Nov 09, 2016 9:33 pm

Aj sad baš polomljena noga, mnogo je. To je više anomalija nego kvar.

Što se tiče gašenja DPFa problem je u pristupu problemu, glup je i seljački, ne inženjerski, nekom nije ni bio cilj da reši problem nego za 20 maraka da zamaže oči. Sa otvaranjem ili bez, potpuno je svejedno.
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Čet Nov 10, 2016 10:05 pm

Znam za par slucaja gde je jtd 8v podrhtavao i leru zbog regulatora pritiska goriva. Sta kaze diag jel ti trazena i izmerena kolicina goriva ista u tim rezimima gde trokira?
Korisnikov avatar
dejan nis
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: Nis
Lokacija: Nis
Postovi: 645
Pridružio se: Sub Feb 01, 2014 4:56 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Čet Nov 10, 2016 10:29 pm

Dizne
Korisnikov avatar
motorhead
Drug Član
Drug Član
Garaža: Giulietta 1.6 mjet 105ks
Audi Avant B8
Lokacija: beograd
Postovi: 1919
Pridružio se: Pet Maj 03, 2013 9:22 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Nov 11, 2016 7:58 am

Dizne,kada opalis po gasu on guta sve....ler je merilo za diznu kada je vruc,kada je ladan opet ecu daje vise goriva pa guta....korekcije nagovestavaju one pokazuju koliko ecu moze da ispegla.....znaci. Bosch servis Moravcevic ispod Plavog mosta,ja poslao moje rastavili kalibrisali doterali prelive drugi auto platio 120e....auto mi po gradu trosio 10l sada 9l.....vidi isplatice se samo!
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Nov 11, 2016 9:07 am

Moraću obaviti osveženje dizni u svakom slučaju. To znači da uzimaju po 30 eura dizna za kalibraciju i zamenu preliva?

Jbg, ja sam navikao da se problemi kod dizni manifestuju kao kod Forda, dimi auto pri gasiranju, pali gresku pri potapanju gasa, dimi kad se upali hladan itd...Mozda za pocetak da probam ciscenje.
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Podrhtavanje motora u leru 2.4 JTDM

Pet Nov 11, 2016 11:25 am

Ja sam isto uradio pre neki dan. Korekcije su sada skoro perfektne, najveća mi je 0.50.
Kod mene je problem grublji rad motora, odnosno sitne rezonetne vibracije na leru, posebno kad je hladan. To se najviše manifestuje na volanu. Ali nije do dizni... :banghead:

Najpre sam kupio odlične dizne, ali JTD 16v 140 ks, koje su mi smanjile potrošnju skoro za dva litra, te sitne vibracije su ostale. Onda je stigao info da te dizne rade pod malo drugačijim režimom nego od multijeta, pa da je do toga.

I tako, uradim ja moje stare dizne, stavim ih, i ništa...sve isto.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.

Povratak na “Diesel Potenza”