zvuk zveckanja JTD

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 8:46 am

ponekad mi se desava, cujem recimo kad se uparkiravam negde, pa onako kad mi je kvacilo na pola, pustim gas... Ili kad idem prvo, polako, pa pustim gas skroz, tada zazvekece kao da je neka matica upala u neki metalni blender :). Tih je zvuk. Sa zatvorenim prozorima se i ne cuje...

Citam po forumu, i nadjoh na jednom mestu samo nagadjanje da ima veze sa zamajcem.

Meni se ne zatrese auto pri paljenju i gasenju.
Na leru kada stojim, volan mi ne podrhtava skoro uopste. Osete se samo jako blage vibracije, koje su valjda normalne za dizelasa?

Set kvacila mi je nov.

Nema nikakve promene zvuka pri pustanju i pritiskanju kvacila kad stoji u leru.

Kad krecem ako pustim naglije kvacilo onda zna malo da secne, ali opet "normalno" secne...

U principu, ne vidim nikakve nedostatke, osim tog iritirajuceg zvuka kad se parkiram. Pa se plasim da nije mozda zamajac? jer bi to znacilo novih 300E iz dzepa :)
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 9:51 am

i kod mene mislim da se to tako cuje, a najvise pri gasenju auta... nema to veze sa zamajcem, mislim da to nosaci motora malo stresu i ko zna sta jos usput zazvekece, oduvijek mi je tako i ne obracam paznju ni najmanje, dizel je to mora da trese nesto :)
SlobeX
Garaža: AR 156 2.4 JTD
Lada Niva 1600
MB A170cdi
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 262
Pridružio se: Pon Jan 02, 2012 9:29 am

Pon Jul 08, 2013 10:23 am

Meni je pocelo da zvekece na leru prije par dana i u petak sam ostao bez kvacila tj moram set kvacila da mjenjam

Послато са GT-B5330 користећи Тапаталк 4 Бета
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 10:51 am

meni ne zvekece na leru, nego kad pustim gas. Nov mi je set kvacila...
zvekece dok je u brzini, i to samo prvoj kad idem polako, pa kad pustim gas... tad zazvekece. I to ne svaki put.
Najvise cujem kad se uparkiravam izmedju dva auta pa kad se zvuk odbija od njih.
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 10:52 am

Taj zvuk mislim da svi imamo na JTD motorima. Ista prica i za stresanje prilikom gasenja. Meni se zatrese jednom u 5 gasenja. Provjeravao sam bas zbog toga nosace motora i rece mi majstor da je sve u redu. Kontam da zavisi u kom trenutku ga ugasis i koliko okretaja jos napravi. Jesi li provjeravao kakav ti je zamajac kad si mijenjao set kvacila? I ja sam se tripovao oko zamajca zbog tog zveckanja i tresenja posebno poslije nekih postova na forumu ali kad sam radio set kvacila rekao mi je majstor da je zamajac u odlicnom stanju.
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Bug
Contact:
Garaža: AR 156 q4 1.9mJTD
Lokacija: SUbotica
Lokacija: SUbotica
Postovi: 844
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:41 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 10:59 am

koliko ja znam motor ne bi smeo da zatrese jer on ima regulator koji postepeno "gusi" motor pri gasenju. Sasece vazduh pri gasenju i on se ugasi.
E sad opet zavisi koliko kome trese, na 5cilindara te bas protrese, na 4 jako malo,
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 11:03 am

I ja sam primjetio to povremeno stresanje prilikom gasenja. U sustini, nije nista strasno, ali je kudikamo primjetno u odnosu na regularnu situaciju. Nije mi bilo jasno sta je u pitanju. Hvala na informaciji, kolega. :)
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 11:22 am

meni ne trese prilikom gasenja. Drugaru se primetno zatrese prilikom paljenja...

Nisam se setio da kazem majstoru da mi baci oko na zamajac... A sad je vec kasno da ga pitam, posto se ne seca sigurno...

Drugi majstor mi kaze da je zamajac primetio bih sigurno. Tresao bi se ceo auto...
Korisnikov avatar
Italiano
Garaža: Giulietta 1.6 JTD-m2 77kw
ex 156 1.9 JTD 85kw
ex 147 1.6 TS 77kw
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 196
Pridružio se: Pon Sep 27, 2010 5:21 pm

Pon Jul 08, 2013 11:29 am

Proveri auspuh

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk 4 Beta
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 11:29 am

Sumnjao sam i ja da mozda nije auspuh, mozda neki treger?
Ne znam samo gde da gledam
Korisnikov avatar
Nocni
Garaža: EX Alfa Romeo 156 JTD SW
Alfa 159 JTDM SW 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Maj 29, 2013 1:59 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 12:04 pm

To zveckanje moze da bude i pletenica na auspuhu.Meni se cuje pri malom gasu ili kretanju, prilikom uparkiravanja.Kod pirketa sam radio nastavak auspuha pa mi tada pogledao i rekao da je ok.Ima valjda vise slojeva pa jedan po jedan pucaju zato se nekad cuje da zvecka.Proveri auspuh kao sto rece Italiano
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pon Jul 08, 2013 12:10 pm

Nocni napisao:Meni se cuje pri malom gasu ili kretanju, prilikom uparkiravanja.
ma to je to... ne brine me onda ako je auspuh...
Korisnikov avatar
Purke
Garaža: AR 147 1.9 JTD R.I.P.
AR 156 1.8 16V
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 87
Pridružio se: Pon Feb 08, 2010 6:24 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Ned Avg 11, 2013 10:59 am

CoyoteKG napisao:ponekad mi se desava, cujem recimo kad se uparkiravam negde, pa onako kad mi je kvacilo na pola, pustim gas... Ili kad idem prvo, polako, pa pustim gas skroz, tada zazvekece kao da je neka matica upala u neki metalni blender :). Tih je zvuk. Sa zatvorenim prozorima se i ne cuje...

Citam po forumu, i nadjoh na jednom mestu samo nagadjanje da ima veze sa zamajcem.

Meni se ne zatrese auto pri paljenju i gasenju.
Na leru kada stojim, volan mi ne podrhtava skoro uopste. Osete se samo jako blage vibracije, koje su valjda normalne za dizelasa?

Set kvacila mi je nov.

Nema nikakve promene zvuka pri pustanju i pritiskanju kvacila kad stoji u leru.

Kad krecem ako pustim naglije kvacilo onda zna malo da secne, ali opet "normalno" secne...

U principu, ne vidim nikakve nedostatke, osim tog iritirajuceg zvuka kad se parkiram. Pa se plasim da nije mozda zamajac? jer bi to znacilo novih 300E iz dzepa :)
Eto potpuno isto i kod mene! I sta je to na kraju? Da, inace kad se ugreje malo auto posle se i ne cuje. Najvise se cuje kad auto stoji duze na suncu pa onda krenem, pustim kvacilo polako u prvoj a ono zvuk kao da zvoni babin telefon hahaha :lol:
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 31, 2013 1:00 pm

CoyoteKG napisao:ponekad mi se desava, cujem recimo kad se uparkiravam negde, pa onako kad mi je kvacilo na pola, pustim gas... Ili kad idem prvo, polako, pa pustim gas skroz, tada zazvekece kao da je neka matica upala u neki metalni blender :). Tih je zvuk. Sa zatvorenim prozorima se i ne cuje...

Citam po forumu, i nadjoh na jednom mestu samo nagadjanje da ima veze sa zamajcem.

Meni se ne zatrese auto pri paljenju i gasenju.
Na leru kada stojim, volan mi ne podrhtava skoro uopste. Osete se samo jako blage vibracije, koje su valjda normalne za dizelasa?

Set kvacila mi je nov.

Nema nikakve promene zvuka pri pustanju i pritiskanju kvacila kad stoji u leru.

Kad krecem ako pustim naglije kvacilo onda zna malo da secne, ali opet "normalno" secne...

U principu, ne vidim nikakve nedostatke, osim tog iritirajuceg zvuka kad se parkiram. Pa se plasim da nije mozda zamajac? jer bi to znacilo novih 300E iz dzepa :)
I kod mene identicno (1.9 jtd 16v), nema veze sa samim kvacilom posto kada stiskam kvacilo u leru nista se ne cuje. Meni je set kvacila menjan pre nekih 60,000km mozda i vise malo. Cilindri kvacila nekih 10ak hiljada kasnije koliko se secam..... Ja bih zvuk opisala kao lanac od bicikle :blink: ali to su ti isti simptomi koje ti opisujes. Zvuk se pojavio pre nekih godinu dana i, naravno, niko ga drugi nije cuo osim mene, ubedili me da se tripujem. Vremenom se ucestalio samo, nikakve smetnje pri voznji niti sta, ali cini mi se (lupam, realno - ne razumem se) da ima veze sa zamajcem (pa samo nesto sto se zove "zamajac" moze da ispusta takav zvuk), salu na stranu - cini mi se da auto vise cima kada se kvacilo "grublje" pusti nego sto je ranije cimao, a to je koliko sam skapirala posao zamajca, da ublazi ta cimanja.... Pre godinu dana kada zvuk nije bio toliko cest tek se pojavio majstor nije uspeo da ga ukaci, posle toga mu nisam ni skretala vise paznju na to. Pred put, pre neke 3-4 nedelje, sam pitala da li to moze da bude zamajac i da li ima potrebe da menjam, i rekao je da moguce da jeste ali da nema potrebe za menjanjem (kao sto je kolega dusangt negde vec opisao ne moze zamajac da ode, samo polako losije radi posao, tako nesto). Idem uskoro ponovo na mali servis a i na detaljno sredjivanje trapa jer smo ga izubijali na putu, pa cu reci majstoru da proveri zamajac i eventualno auspuh pa javljam :wave:

Ali definitivno je to nesto sto je uobicajeno za dizel motore jer malo malo pa cujem stila ili alficu koja prodje pored mene da ispusta isti taj zvuk....
Korisnikov avatar
voxxx
Contact:
Garaža: 159 16v...150ks sw
Lokacija: Beograd-Borca
Lokacija: Bgd-borca
Postovi: 557
Pridružio se: Pet Maj 21, 2010 5:19 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 31, 2013 2:35 pm

Hoce da zvecka remenica alternatora :lol:
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 31, 2013 3:17 pm

Joj sad citam i ostale teme sa ovog dela foruma (oko nosaca motora posto mi je jedan skoro za menjanje, a i oseca se to neko blago tresenje) i spominju se razne neke remenice, ja nemam pojma ni sta je to ni cemu sluzi ni koliko kosta.... kukuuuu :beg:

Ali covek eto (za potpuno drugi problem) spominje i tu remenicu alternatora, pa mozda je to sve povezano, a mozda je i ona gora varijanta - da postoji vise od jednog problema.... :scratch:

Idem sledece nedelje u servis, pa cu da sednem sa majstorom i da vidim sta se tu desava i sta mi sve preporucuje. Takodje sta bi eventualno i preventivno trebalo menjati (bez da se javi neki od simptoma) na autu 2005. sa predjenih 175k km....
ShabaMan napisao:vidim da niko još nije uspeo da reši tresku na leru!? Ljudi šta činiti, mislim kad Dušan nije uspeo kako ćemo mi ostali tek!

Šarao sam malo po netu, za JTD motore pišu ljudi da im je mana i sklop PK kaiša odnosno remenice 1. Alternatora 2. Radilice (ona donja sa gumom) 3. Zatezni španer sa oprugom 4. remenica klime!

Vama savetujem da proverite od 1-4 mnogi su rešili trešenje motora zamenom nekih od remenica najviše Br:1 jer je "pod rukom" delovala besprekorno a ustvari bila neispravna i bacala motor napred-nazad
Korisnikov avatar
cile-pa
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Lokacija: Pancevo
Postovi: 180
Pridružio se: Uto Jun 04, 2013 4:56 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 31, 2013 3:33 pm

meni se isto cuje,i rekli mi set kvacila,al ako je tebi nov set onda sta ja da kazem..da nije cilindar na kvacilu?meni su i to rekli da je mozda...al sve su to nagadjanja..
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 31, 2013 3:43 pm

Iako meni set svakako nije nov (pre 60k km je zamenjen, stavljen je original doduse, ne znam kada da ocekujem da ce mu biti potrebna zamena, prvi set fabricka ugradnja je menjan na nekih 110k km, ovaj sam tim tokom planirala da menjam sledece godine, ali ako on tako resi bice i ranije....), ne verujem da je do seta kvacila. Uostalom toliko ljudi ga je zamenilo i i dalje ima isti problem.... Meni ne stvara nikakve smetnje u voznji osim sto nervira cinjenica da znam da nije sve kako treba (cim se nesto cuje), a ne znam sta ne valja.... i to tako vec godinu dana. Javljam sta kaze majstor kad je otvori.....
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 31, 2013 7:26 pm

Zamenio sam set i zvecka dalje. Nema nikakve veze sa setom kvacila.
Zamenio sam i remenicu alternatora. Nema veze sa remenicom.
Remenica se drugacije cula. Cvilila prvih par minuta
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Ned Sep 01, 2013 7:53 am

Ma zamajac sto posto, cim se tako smesno zove mora da proizvodi tako glupav zvuk ;) Nema sta drugo, niko kome se cuje taj zvuk nije menjao zamajac i, koliko vidim, svi i dalje imaju taj problem..... Videcu sta ce reci majstor, ali plan mi je bio da sa narednom zamenom seta kvacila menjam i njega (ako ne bude moralo ranije), pa javljam sta se desava. A ova remenica je valjda kada se auto trese u leru, ali nisam nasla kakav zvuk proizvodi.....
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Ned Sep 01, 2013 1:00 pm

Uljna pumpa mozda?
Korisnikov avatar
toma777
Garaža: 156 SW JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 95
Pridružio se: Čet Jun 14, 2012 2:19 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Uto Sep 03, 2013 8:20 pm

I ja imam isti zvuk zveckanja. Zvuci kao da neki lim vibrira. Majstor kaze da je to plivajuci. Korpa i lamela su menjane, plivajuci konstatovano da je ok, pletenica je nova... Kad se zgreje manje se cuje, skoro i prestane.

Da li sad stalno pratim, ali mi se cini kao da se sve vise cuje...

Ko prvi menja plivajuci :grin: radi eksperimenta?

Sent from my Andrmoljak using Tapatalk 2
Korisnikov avatar
cile-pa
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Lokacija: Pancevo
Postovi: 180
Pridružio se: Uto Jun 04, 2013 4:56 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Uto Sep 03, 2013 9:49 pm

meni moj majtor rekao da je lamela i korpa otisli pa u korpi zazvoni jer jer prosvirala i pri kraju je,e sad kad sam dodao da mi je kvacilo uzasno tvrdo pretpostavio sam da je to..al sad sam zbunjen jer nas puno ima isti problem.i da kad se zagreje maltene ga nema da se cuje :) ko prvi provali sta je nek javi :)
Korisnikov avatar
fan
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 2002
ex Alfa Romeo 156 JTD 2002
ex Alfa Romeo 147 1,6 TS 2001
Lokacija: Valjevo
Postovi: 117
Pridružio se: Uto Feb 15, 2011 5:19 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Uto Sep 03, 2013 10:35 pm

Ja sam imao zveckanje prigasenju i isto sam pomislio zamajac haos!!!
Kad ono pletenica na izduvnoj grani srecom.
Sa druge strane drugaru mi je strado zamajac na grande puntu 1.9 .nema vibracija vec se cuje klaparanje prilikom pritskanja kvacila i to kad je papucoca nnegde na pola puta do patosa.
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sre Sep 04, 2013 1:00 pm

Ovo zveckanje koje vecina nas opisuje nema veze sa gasenjem, vec upravo to - prilikom pritiskanja/pustanja kvacila, i to na pola puta, i to samo na malim obrtajima i malim brzinama (tipa u prvoj/drugoj, pri kretanju). Zato verovatno tebi i nije bio problem zamajac. Ja ga verovatno prva menjam :) ne mogu vise da slusam taj zvuk.

E sad - pletenica? Jel vam to fleksibilna cev? :D Ja sam to menjala, pa pre recimo 2god, ne mogu sad tacno da se setim..... nisam sigurna da li je moguce da je ponovo dotrajala, ali verovatno ne.

Majstor je ove nedelje na sluzbenom putu, tako da je pregled prebacen na sledecu nedelju. Javljam komentare :wave:

Povratak na “Diesel Potenza”