zvuk zveckanja JTD

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 9:18 am

Nemam nikakvu promenu zvuka motora ili sta se vec ovo cuje :blink: Ali imam to zveckanje o kome smo pricali na prethodnim stranama, i cak je sada i cesce i duze traje, nije samo pri pustanju kvacila, nego je i kad je pusteno kvacilo, a tek sam krenula, kad izlazim iz bloka npr pa u jednoj uskoj ulici skrecem na niskim obrtajima (u prvoj ili drugoj), cujem to zveckanje.....

Nevezano da li je to zvuk zamajca ili nije, citala sam na alfaowner forumu da preporucuju posle 90k milja da se obavezno radi zamajac, ne striktno toliko, nego lik koji se raspitivao je presao toliko pa su mu rekli da je to prilicna kilometraza i da ne bi bilo lose da ga uradi. A isto tako, drugi lik, koji je koliko sam skapirala serviser, je u fazonu da na nov set kvacila ne voli da daje garanciju ako se ne zameni i zamajac, jer se vrlo lako moze doci u situaciju da je potrebna ponovna zamena kvacila mnogo ranije nego sto bi to bilo potrebno da je zamajac skroz ispravan..... pa on uz svaku zamenu kvacila sebi menja i zamajac. Naravno da zavisi mnooogo od stila voznje, kao i kod samog kvacila.

Sad odoh u polu-off, znam da postoje posebne teme i za zamajce i za kvacila, ali me interesuje da li se neko usudio da stavi kvacilo koje ne zahteva zamajac (to su valjda ona starija kvacila)?
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 9:36 am

ja sam na par foruma procitao da uzrok zveckanja moze biti i dotrajala uljna pumpa
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 11:19 am

hahaha
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 11:50 am

Nisam se salio...
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 12:07 pm

Meni je smesno, svasta ljudima pada na pamet.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 12:48 pm

Hmm.. Neverovatno je da nas 50 imamo identičan problem i da niko nije zasigurno provalio šta je... :roll:

A vidim da ima ozbiljnih znalaca..
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 1:22 pm

Sa alfa156.net foruma:

"The main reason why this ticking noice comes when hot is because, the balance shaft i driven by the oil pump, and when the oil gets gets hot it will become thin and this is exactly why you can hear this sound because of space (wear) between the two wheels in the pumps.
I changed the oil pump by my self, it took 6 hours. "

"It personaly think the noise is coming from the oil pump, there is a chain goin from crank shaft and driving the oil pump and the balance shaft. It could be the chain, maybe this is longer since there is no possiblity to tighted the chain to compensate for wear.
It defently sound like a chain or gears or some thing like that. "

Sa alfaowner foruma:
"Here's a quick explanation to my problem. I really though that I had it solved with the new engine oil but it was a short lived victory. The horrible chain noise is back again and is eating my brains everytime i roll down my windows. As we know so far the problem comes from the oil pump chain and the chain itself cannot be replaced. We need the new damn pump which costs a lot. So I've been wondering...What if I use an oil pump from the 140 or 150hp versions of the JTD 10v engine? I know for a reason that they don't have that noise because the pump is a different one. The main question is will that different pump WORK on my engine? "

Obavezno pogledati snimak na YT i po mogucnosti staviti slusalice i uporediti zvuk sa klipa. Ispod snimka je i sledeci tekst:

"As u all know the most 2.4 jTD alfas have a horrible sound. I tried isolating that sound with isolation materials under the engine but it failed. I cannot isolate the engine completely because it will overheat and the gearbox needs to be cooled also. The noise reduction was less than a half noticable. To rid of the problem u need to change the chain of the oil pump. The final solution is Selenia 10x40."
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 3:40 pm

To uopste nije taj zvuk kojim se ovde bavimo. Pretpostavljam da si mislio na ovaj YT video?

[youtube]n1YpKwB8wtI[/youtube]

Ovaj covek ima drugi problem, auto mu se cuje kao traktor, ali u leru. To nije to zveckanje o kome pricamo. Ili ja ne cujem nesto dobro, ili je druga problematika u pitanju.

Probacu da snimim ovaj moj zvuk i da ga okacim, da ne bude zabune vise o kom zvuku pricamo, ali ovo "zveckanje", kao lanac od bicikle sto se cuje, o kome ja mislim da pricamo na ovoj temi je klasicno zveckanje JTD motora bilo koje zapremine, svaka druga alfa ili fiat koji prodju pored vas ispustaju takav zvuk, sigurna sam da ste culi.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 4:39 pm

pa da, zbog tog zveckanja sam i otvorio ovu temu.
I ne cuje se dok se auto krece. Nego samo pri kretanju, uparkiravanju, kada je kvacilo na pola... Pokusao sam par puta da snimim zvuk mobilnim, ali ne cuje se kako treba
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 6:21 pm

Da, nije ovo zvuk na koji ja mislim...
pa da, zbog tog zveckanja sam i otvorio ovu temu.
I ne cuje se dok se auto krece. Nego samo pri kretanju, uparkiravanju, kada je kvacilo na pola... Pokusao sam par puta da snimim zvuk mobilnim, ali ne cuje se kako treba
Meni se zvuk zveckanja čuje i ako stojim pa dam slab gas na 1200 obrtaja , samo sporije, a kad krećem, na 1500 obrtaja isti taj samo brži, logično :mrgreen:

Ako auto vozim alfistički, nikad se to ne čuje...
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 7:18 pm

alfa_gt napisao:To uopste nije taj zvuk kojim se ovde bavimo. Pretpostavljam da si mislio na ovaj YT video?

[youtube]n1YpKwB8wtI[/youtube]

Ovaj covek ima drugi problem, auto mu se cuje kao traktor, ali u leru. To nije to zveckanje o kome pricamo. Ili ja ne cujem nesto dobro, ili je druga problematika u pitanju.

Probacu da snimim ovaj moj zvuk i da ga okacim, da ne bude zabune vise o kom zvuku pricamo, ali ovo "zveckanje", kao lanac od bicikle sto se cuje, o kome ja mislim da pricamo na ovoj temi je klasicno zveckanje JTD motora bilo koje zapremine, svaka druga alfa ili fiat koji prodju pored vas ispustaju takav zvuk, sigurna sam da ste culi.
Da li je neko procitao ove pasuse sto sam postavio, imate li prevod? Covek se ubi da objasni odakle taj zvuk zveckanja lanca
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 7:57 pm

alfa&omega napisao: Obavezno pogledati snimak na YT i po mogucnosti staviti slusalice i uporediti zvuk sa klipa. Ispod snimka je i sledeci tekst:

"As u all know the most 2.4 jTD alfas have a horrible sound. I tried isolating that sound with isolation materials under the engine but it failed. I cannot isolate the engine completely because it will overheat and the gearbox needs to be cooled also. The noise reduction was less than a half noticable. To rid of the problem u need to change the chain of the oil pump. The final solution is Selenia 10x40."

Ja sve sto sam uradila je da pronadjem ovaj video o kome si pisao, stavila slusalice kao sto si rekao, i potrazila zvuk "lanca od bicikle" kakav je kod mene. Ali nema ga. Engleskim se sluzim svaki dan, nije stvar u prevodu, ali nisam shvatila da taj covek prica o istom problemu koji mi imamo, sudeci po snimku. Ponavljam - moguce da gresim i da nesto nisam dobro cula.

Probala sam i ja malopre da snimim zvuk, ali suvise je blizu tocka da bi ga telefon kroz prozor uhvatio....
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 8:26 pm

PapaSle napisao:Hmm.. Neverovatno je da nas 50 imamo identičan problem i da niko nije zasigurno provalio šta je... :roll:

A vidim da ima ozbiljnih znalaca..
50 ovde, ali u generali svaki treci jtd se cuje tako i niko nista ne dira, samo vozi.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 9:47 pm

Pa, u principu i nema potrebe da se dira ako nekome ne smeta taj zvuk. Poenta mojih postova je da je problem detektovan i nema potrebe se pitati vise sta bi moglo biti
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Čet Avg 28, 2014 11:14 pm

Uopšte ne mogu da se setim da li mi se na Puntu čuje taj zvuk... Verovatno sam toliko srastao sa tim kolima, da ni ne provaljujem ništa... Baš ću da probam ovih dana i da uporedim..

Sa druge strane sada kad vidim listić na haubi Alfe ili zvuk pregaženog cvrčka ispod gume, prosto se ponašam kao neurotična - nepoverljiva žena... Verovatno dok se malo ne upoznamo :D
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pet Avg 29, 2014 9:01 am

A, pa to je Alfa, nije "just a car" :love: Bices ti duuuugo neuroticna nepoverljiva zena :D


Kapiram da nije nista strasno cim se svaki drugi jtd tako cuje, ali me nervira, a pritom zvuk nije vise isti, kod mene je malo intenzivniji, tako da sta god da je - odlazi vremenom jos vise.


A nevezano za to od cega potice zvuk, mislim da cu ipak sa sledecom zamenom seta kvacila zameniti i zamajac, iz gore opisanih razloga (Mala je stigla do 196k, jos malo pa jubilej :love: ), pa me je zanimalo kakva su vasa razmisljanja o tome, ali da ne gushimo ovde, o tome cu u odgovarajucoj temi.
Nemesis
Garaža: ex Alfa Romeo 147, 1.9 JTD, 8V
BMW 118d 2.0
Lokacija: Chicago
Postovi: 255
Pridružio se: Uto Okt 22, 2013 10:49 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Pet Avg 29, 2014 12:41 pm

Taj kao metalni zvuk zveckanja ili nekog metalnog trenja je postojao i kod mene. Ali od kad sam promenio remenicu radilice (koju sam inace menjao manje od pre godinu dana) taj zvuk je jednostavno nestao. Pri prvoj promeni remenice izgleda da sa njom nesto nije bilo uredu. Sad ne mora da znaci da i vas ovde muci ista boljka, ali kod mene taj neki blagi metalni zvuk zveckanja/metalnog trenja je nestao sa promenom remenice radilice.
Korisnikov avatar
alfa_gt
Garaža: Alfa Romeo GT, 1.9 JTD, 2005 (Mala)
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 661
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 2:23 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pet Avg 29, 2014 12:45 pm

Ja sam menjala remenicu radilice (ne zbog zvuka, nego na velikom servisu, skoro) i zvuk je i dalje tu. Neko je ranije spominjao da mu je taj zvuk nestao zamenom remenice alternatora..... Ko ce ga znati :D
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Pet Avg 29, 2014 1:04 pm

Mislim da se zveckanje remenice alternatora cuje samo na leru, meni je proljetos zveckala i to je bukvalno zvuk kao kad kljucevima zveckas u nepravilnom ritmu... cim se malo doda gas prestane...
Nemesis
Garaža: ex Alfa Romeo 147, 1.9 JTD, 8V
BMW 118d 2.0
Lokacija: Chicago
Postovi: 255
Pridružio se: Uto Okt 22, 2013 10:49 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Pet Avg 29, 2014 6:42 pm

Da, kad smo vec kod remenice alternatora i posto je to povezano sa kompresorom klime savetovan sam da klimu palim i gasim u leru. Objasnjenje za to je zato sto cini mi se kompresor klime ima svoje kvacilo i kad se pali u brzini ume zbog toga da strada i ta remenica alternatora i sam kompresor klime.

Mada, na temu kao sto sam rekao ja kad sam promenio remenicu radilice u velikom servisu dobio sam taj zvuk. Da bi je skoro opet promenio zato sto je dobila lufta i pravila je taj zvuk.
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Pet Avg 29, 2014 7:56 pm

Za kompresor klime je pozeljno i preporucljivo da se pali na sto manjem broju obrtaja.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 30, 2014 9:10 am

Nije ni remenica alternatora. Ja sam je zamenio i dalje se cuje :)
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 30, 2014 5:10 pm

hehe, danas ceo dan vozikam po gradu, i taman nameravao da snimim taj zvuk ali ne čuje mi se.
Toliko sam se navikao da nisam ni primetio kada je taj zvuk nestao...

Zadnjih godinu dana šta sam radio na auto osim malog servisa jeste samo donji nosač motora. Mislim da se nalazi dole kod menjača.
Kad sam zamenio taj nosač nemam više podrhtavanja kad okrenem ključ prilikom gašenja auta. Možda mi je tad prestalo i zveketanje, nisam siguran
Nemesis
Garaža: ex Alfa Romeo 147, 1.9 JTD, 8V
BMW 118d 2.0
Lokacija: Chicago
Postovi: 255
Pridružio se: Uto Okt 22, 2013 10:49 am

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 30, 2014 6:06 pm

Koji donji nosac? Obicno ih zovu levi i desni?
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: zvuk zveckanja JTD

Sub Avg 30, 2014 7:48 pm

nemam pojma.
:)

Nije onaj ispod akumulatora. Ovom se lako prilazi. Cim podignes auto tu je. kad bi mi pokazao fotografiju auta odozdo, rekao bih ti "e taj je" :)

Povratak na “Diesel Potenza”