Asr/vdc naknadna ugradnja

Generacija najlepših Alfinih automobila iz novije istorije
saleproka
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: kragujevac
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Jun 03, 2019 9:33 pm

Asr/vdc naknadna ugradnja

Ned Sep 01, 2019 9:27 pm

Moze mala pomoc? Moja alfa 159 nema asr/vdc, pa me intresuje moze li se naknadno ugraditi, i da li je veliki proces i sta treba od delova i koliko bi moglo sve da kosta?
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Asr/vdc naknadna ugradnja

Pon Sep 02, 2019 8:08 am

ASR/VDC ( Anti Slip Regulation /Vehicle Dinamic Control ) su softverske funkcije prvenstveno računara ABS/ESP. ASR je funkcija protiv proklizavanja pogonskih točkova koja radi tako što upoređuje brzine pogonskih i slobodnih točkova, integrisana je sa računarom motora koji ima zadatak da "oduzima gas". VDC je funkcija dinamičke stabilnosti vozila u vožnji koja predstavlja nadgradnju prethodne funkcije i na koju je dodat senzor ugla upravljača i senzor krivudanja ( "yaw-sensor", koji može biti zaseban ili u sklopu nekog drugog računara, po pravilu centrale AirBag-a zbog pozicije u vozilu) . Hoću da kažem da to nije tempomat gde se samo nasadi ručica na već postojeću instalaciju i programiran računar pa to radi. Ovo je nešto mnogo kompleksnije jer VDC koristi minimum 4 računara: motor, ABS, airbag i servo-upravljač. Informacije koje se razmenjuju među računarima idu kroz CAN/MUX (mutipleksna mreža).
Nisam stručnjak i ne razumem se baš najbolje u ove stvari tako da se nadam da će se u temu uključiti neko ko to zna ili ko je to uspeo da uradi na 159-ki.
saleproka
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: kragujevac
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Jun 03, 2019 9:33 pm

Re: Asr/vdc naknadna ugradnja

Pon Sep 02, 2019 8:34 am

Mislio sam da samo treba zameniti centralu Abs i to je to. Sad si me bas pokolebao.
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Asr/vdc naknadna ugradnja

Pon Sep 02, 2019 3:57 pm

Mislim da je bolje da imaš što više relevantnih informacija nego da baciš novac ni za šta. Voleo bih da se u temu uključi neko ko zna da ovo lepo objasni jer ja se ne razumem baš u te stvari na Alfi a interesuje me...
Korisnikov avatar
rex1825
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm Q-Tronic Ti
Lokacija: Outerspace
Postovi: 36
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 7:53 pm

Re: Asr/vdc naknadna ugradnja

Ned Jan 19, 2020 9:08 pm

Na 156 sam ja to ugradio, potrebno bilo samo zameniti ABS jedinicu i dodati YAW senzor u centralnu konzlou izmedju vozackog i suvozackog sedista, a sam volan je vec imao senzor polozaja... malo nove instalacije i to je to...

Za 159 je sigurno mnogo komplikovanjije...
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Asr/vdc naknadna ugradnja

Pon Jan 20, 2020 10:29 am

Stara dobra 156-ca je bila poslednja Alfa sa stand-alone računarima tako da je ta vrsta prepravke mogla biti urađena bez problema. Posle nje, 147-ca (937) je prva Alfina platforma sa MUX ( Multiplex) umreženjem računara i tu se stvari popriično komplikuju po pitanju nekih naknadnih prepravki. Ono što se mora znati je da ASR/VDC osim jedinice ABS-a uključuje i motorski računar, ta dva računara su osnovni nosioci te funkcije. Pitanje se konkretno odnosi na platformu 159-ke koja je generacijski posle navedenih modela, tako da odgovor može dati samo neko ko je uspešno nadogradio taj model.
Korisnikov avatar
horvat
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 JTS 2010
- ex Alfa Romeo Giulietta 1.4 tb 2013
Lokacija: Subotica
Postovi: 1381
Pridružio se: Ned Avg 14, 2016 2:46 am

Re: Asr/vdc naknadna ugradnja

Pon Jan 20, 2020 10:43 am

A zasto bi to zeleo da ugradis? Imao si neka konkretna iskustva koja su te navela na razmisljanje o tome, ili samo tako eto, da ima?
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Asr/vdc naknadna ugradnja

Pon Jan 20, 2020 10:55 am

Prvi put čujem da neka 159 nema ASR/VDC?

Povratak na “Alfa Romeo 159 | Brera/Spider | 8C Comeptizione/Spider”