How to - Kako dograditi kontrole trece zone klima sistema

Generacija najlepših Alfinih automobila iz novije istorije
Korisnikov avatar
b0jan
Garaža: Alfa Romeo 159 TBi Ti Q2
Lokacija: Kotor
Lokacija: Kotor
Postovi: 1624
Pridružio se: Pet Avg 09, 2013 8:47 pm

How to - Kako dograditi kontrole trece zone klima sistema

Pet Jun 08, 2018 12:01 pm

Vec sam pomalo i zaboravio, kako i sto, evo u nastavku kratak opis ciejle procedure, koja je bez pomoci kolege Save vjerovatno ostala samo ideja.

Skinuti centralnu konzolu ispod naslona za ruke:

- skinuti trim oko mjenjaca: sa nekim sitnim alatom (ja imam Unior komplet zakrivljenih šila koje koristim za takve stvari), odsarafiti saraf rucice mjenjaca gedora 10, skinuti rucicu mjenjaca, plasticnom polugicom polako skinuti trim oko rucice mjenjaca, sa strana imaju po 2 žabice (znaju da puknu, posebno ako je plastika starija), ali ima riješenja plasticna vezica itd. Otkaciti 2 konektora grupe prekidaca trima oko ručice mjenjača. Odsarafiti 1 saraf koji veže centralnu konzolu naslona za ruke sa ostatkom konzole (zelena strijelica na slici).

- polako skinuti 4 čepa pri dnu konzole (po 2 sa svake strane), odšarafiti šarafe 4 x 10 (najlakše je da se skinu sicevi, ali moze i bez skidanja siceva sa malom rucicom gedore, kad se sjedista podignu skroz gore) (crvene strijelice na slici);

Slika

- skinuti kožu oko rucice rucne;

Podignuti skroz rucnu, polako povuci cijelu konzolu put nazad prema zadnjim sjedistima te zadni dio povoci prema gore i polako izvuci konzolu oko rucke rucne.

Kad skinete konzolu iskoristite priliku da sve lijepo očistite. Raslkapanje konzole krece sa skidanjem posudice iznad pepeljare, ili prvo pepeljaru pa onda sve ostalo.

Za dalje potrebni su kablovi (iz konektora na sasiji koji je struja idu dva kabla 1 za upaljac pored rucne, 2 za upaljac kontrolera trece zone,treci kabal ide iz kontrolera do motora), motor(aktuator) i kontroler.

Prvo skinuti trim imeđu tepiha i centralne konzole, skinuti bijelu polugu koja spaja pozicije 2 i 3 na skici, izmjestiti motor koji se do tada nalazio na poziciji br. 2 na poziciju br. 3. (na poziciji 3 vec postoji kabal sa džekom za motorić br.3.) veoma vjerovatno pozicija same klapne i pocicija zuba na motoricu-aktuatoru neće biti ista što se riješava ovako: (VAŽNO- za sledeći korak je potrebno prikljuciti komp-dijagnostiku sa autom, prikluciti motore na poziciji 2 i 3 na mrežu klime, preko kompjutera ući u meni klime, te preko kompjutera-dijagnostike pomjerati poziciju aktuatora dok se ne poklopi sa pozicijom klapne, koliko se sjecam ima tri pozicije 0, 50 i 100 %, motorici su left i rear mixing actuator ukoliko se dobro sjecam).

E sada iz konektora koji izlazi iz kontrolera treće zone klime izlaze 6 kablova [po 3 kabla u 2 snopa(1 snop su kablovi crni, zelenocrni i narandžasto crni odnosno 2 snop bijeli, zelenocrni i narandžastocrni)], na slijedećoj skici se nadam da je objašnjeno što i kako treba:

Slika

Nakon kablaže potrebno je odraditi proxy alignment, te sve vratiti na prvobitno mjesto sa čime je cijeli proces završen.

E sada da li je presudna sifra motora ja bas nisam siguram, licno mislim da i nije ali za svaki slucaj naznacio sam i kodove aktuatora-motorica. Kada nadjem postavicu jos slika.

Da li je ovaj mod-poboljsanje neophodno, kome i čemu služi na Vama je da sudite. Lično meni je detalj koji dodatno uljepšava unutrašnjost mog Alfa Romera, praktičan je iz razloga sto ima još jednu utičnicu za punjač telefona ili slično. Inače u planu mi je da u vrata vozača i suvozaca u dijelu koji služi za ostavu sitnica, napravim držače za mobilne telefone i dovedem usb utičnicu koja će da služi za punjenje električnih spravica.


:arflag
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: How to - Kako dograditi kontrole trece zone klima sistem

Pet Jun 08, 2018 1:22 pm

Nisam ni pročitao šta si napisao, samo da napišem da si jbeni mega car ko RASMC! :)
Korisnikov avatar
b0jan
Garaža: Alfa Romeo 159 TBi Ti Q2
Lokacija: Kotor
Lokacija: Kotor
Postovi: 1624
Pridružio se: Pet Avg 09, 2013 8:47 pm

Re: How to - Kako dograditi kontrole trece zone klima sistem

Pet Jun 08, 2018 5:01 pm

Hahha Hvala brate ^^.
atdhe617
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: ulcinj
Postovi: 16
Pridružio se: Čet Okt 17, 2019 8:35 am

Re: How to - Kako dograditi kontrole trece zone klima sistem

Ned Feb 09, 2020 12:26 pm

Kako stici do 3 motors ?
Korisnikov avatar
b0jan
Garaža: Alfa Romeo 159 TBi Ti Q2
Lokacija: Kotor
Lokacija: Kotor
Postovi: 1624
Pridružio se: Pet Avg 09, 2013 8:47 pm

Re: How to - Kako dograditi kontrole trece zone klima sistem

Pon Feb 10, 2020 7:33 am

Kako stici do 3 motors ?
Tu vec treba malo gimnastike. Dosta sam se mucio dok sam dosao do mogucnosti da zasarafim 3ci motor, znaci skini sve sto mozes, koliko se sjecam kad skines onaj plasticni usmjerivac vazduha klime moces da prsistupis 3coj klapni i da zasarafis motoric (nemoj previse da stezes sarafe) on se nalazi odma ispred treceg motora i usmjerava vazduh prema dolje za noge.

:arflag
Korisnikov avatar
b0jan
Garaža: Alfa Romeo 159 TBi Ti Q2
Lokacija: Kotor
Lokacija: Kotor
Postovi: 1624
Pridružio se: Pet Avg 09, 2013 8:47 pm

Re: How to - Kako dograditi kontrole trece zone klima sistema

Sre Dec 15, 2021 6:50 pm

Jedva nadjoh temu. Ugradjujem 3 zonu u TBIa ^^

Povratak na “Alfa Romeo 159 | Brera/Spider | 8C Comeptizione/Spider”