Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
Korisnikov avatar
mitexx
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6 TS 16V Distinctive
Lokacija: Svrljig
Postovi: 10
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:59 pm

Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Uto Jul 25, 2017 12:55 pm

Pozdrav, prijatelji Alfisti,

Potreban mi je jedan savet - sta je pametnije ciniti. U svojoj Alfi (inace 147 1.6 16V '01 120ks - Distinctive, koju sam dosta ranije negde ovde i predstavio) imam klasicni Kenwood CD/MP3 USB player - na mesto Alfinog fabrickog, koji je povezan na fabricke zvucnike - koji su u vratima napred i pozadi. Pre nekoliko dana sam primetio da sam im dosao glave, tj. kalemova - umesto bass-a dobijam "bzz, bzz" zvonjavu, pa je doslo vreme da ih menjam :) Razmisljao sam da (kada se ovo desi), kupim Bose set, jedan od nekoliko koji su trenutno na prodaji na KP, i uradim retrofit-
medjutim, listanjem foruma ovde, dosao sam do zakljucka da taj sok nije vredan cedjenja i da dobijeno nije vredno ulozenog truda, rastuiranja veceg dela enterijera / nervnog sistema i pravljenjem modifikacija. Da skratim pricu - predstavljam vam dve varijante koje su mi pale na pamet, a vi mi recite sta bi ste uradili ili sta predlazete:

1. Kupovina Bose sistema odakle bih iskoristio samo zvucnike koje bih kao zamenske postavio u vratima umesto postojecih, uzimajuci "zdravo za gotovo" da su kvalitetniji od onih koje sam imao i da ce malo potrajati.

2. Kupiovina cetiri novih kvalitetnijih zvucnika (165mm) + potrebne prilagodne prstenove (odstojnike) za montazu.

Takodje me interesuje da li bih kupovinom Bose zvucnika izbegao ove prstenove (odstojnike), jer kontam da su bukvalno izvadjeni sa mesta gde su vec stajali i da bi samo trebalo da se namontiraju (manje problema). Ne planiram da stavljam neki aktivni ili pasivni sub u gepeku, i ne jurim dB i niske Hz, samo zelim da se cuje nesto bolje od onog sto je bilo ranije.

Unapred hvala na odgovorima :)
"I lived with you for twenty years: how many deeds, events and men went by! Today I remember them, each and everyone. I still have, for Alfa, the tenderness of a first love. The pure affection of a child for his mother." - Enzo Ferrari
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Uto Jul 25, 2017 2:03 pm

Moja iskustva sa 156 su sledeća:

- nisu mi bili potrebni prstenovi za 4 nova zvučnika (u pitanju je Herz, napred dvokomponentni sa skretnicom, nazad dvosistemci). Ne znam kako je na 147, ovde je bilo šraf na šraf.

- Daleko najbolji zvuk (za tvoje potrebe) je oem koji je došao sa autom koji možeš da nađeš iz bose opcije koji čita mp3. Verovao ili ne zvuk je za klasu bolji od bilo kakavog golog aftermarketa (sem nekih preskupih serija). Em što će bolje da zvuči em će izgledati bolje i neće ti trebati interfejsti za komande na volanu (ako nemaš imaćeš jednog dana ne brini).

- samo polovne bose zvučnike ne bih kupovao jer i oni kao i svaki zvučnik mogu da riknu...
Korisnikov avatar
mitexx
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6 TS 16V Distinctive
Lokacija: Svrljig
Postovi: 10
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:59 pm

Re: Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Uto Jul 25, 2017 3:42 pm

Hvala na brzom odgovoru, druže... sad si me bacio u razmišljanje, vidiš, ni na kraj pameti mi nije pala OEM opcija MP3 player-a iz takve Alfe. Interesantno je da ima toliko bolju reprodukciju zvuka od nekih solidnih aftermarketa, ja sam i sa ovim Kenwood-om što sada imam ok zadovoljan kad pustim 320kbps MP3. Baciću se u potragu dok tražim i zvučnike, a možda i cimnem druga koji mi je dovezao Alfu - jer živi u Italiji i verovatno ima bolje šanse od mene ovde. Taman bih opet uposlio i komande na volanu koje sada stoje za ukras (dok danas nisam krenuo da listam forum nisam ni znao da postoje interfejsi koji rešavaju tu stvar).

O.K, polovni Bose otpadaju, kupiću nešto novo u potrebnim dimenzijama, viđao sam ranije te Herz zvučnike koje si mi pomenuo.
"I lived with you for twenty years: how many deeds, events and men went by! Today I remember them, each and everyone. I still have, for Alfa, the tenderness of a first love. The pure affection of a child for his mother." - Enzo Ferrari
Korisnikov avatar
Sava
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170ks
Lokacija: Beograd
Postovi: 1235
Pridružio se: Sre Dec 28, 2011 12:59 pm

Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Uto Jul 25, 2017 7:29 pm

Ne bi se slozio za misljenje u vezi kupovine polovnog Bose ozvucenja.

Uopste nije kao svaki (fabricki jeftini zvucnik), vec ima platnenu ojacanu membranu i ne znam koja muka mora da ga natera da bi se ta membrana probila. To je jedna od onih retkih stvari koje su neverovatno kvalitetne i imam osecaj da mogu da traju vecno...

A mogu i da garantujem da su kvalitetniji i dugovecniji od bilo kojih izvikanih aftermarket zvucnika..
Korisnikov avatar
mitexx
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6 TS 16V Distinctive
Lokacija: Svrljig
Postovi: 10
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:59 pm

Re: Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Uto Jul 25, 2017 9:16 pm

Pozdrav,

Verujem da Bose mora da odstupa od klasičnih fabričkih rešenja - jer ipak spada u "top" audio ponudu opreme u automobilima, sad - da li je to sam kvalitet drajvera i pojačala, dodatni sub u gepeku koji tutnji i pravi galamu, ili ispeglan EQ koji pravi iluziju čistog zvuka izraženijim visokim frekvencijama... je filozofija i stvar ukusa. Lično, nisam "opipao" Bose za Alfu, pa ne mogu ništa da kažem, ali sam imao kućnu Bose opciju i posle nekog vremena prešao na Harman/Kardon-JBL kombinaciju, i ne planiram da se vratim na Bose jer jednostavno u istom cenovnom rangu - po kvalitetu zvuka, Bose nema čime da odgovori, iz kućnih (Home Theater) sistema im izlazi samo mumlajući bas i vrlo iritantan visoki.

Pronašao sam ono što mi je Sauriann rekao na KP - factory MP3 player iz Alfe sa Bose varijantom, nisam siguran u politiku foruma pa neću da stavljam linkove ali cena za player je 60E (opet nisam siguran da li taj player ima toliko kvalitetniji DAC od onog u mom Kenwood player-u), a za Bose set baš ista cena od 60E - 4 zvučnika, pojačalo i woofer (od čega bih ja realno iskoristio samo ta 4 zvučnika).

Što se tiče aftermarket varijante - kupio bih 4 komada JBL CS762 (novih naravno, nadam se da vas ne mrzi da googlate ili otvorite KP), što bi bilo oko 85E, ostavio svoj Kenwood i dokupio interfejs da konačno ponovo aktiviram komande na volanu... tako da, cena otprilike dođe ista, samo se sada klimam između novog JBL-a i proverenog polovnog Alfinog Bose-a :)

Pozdrav svima još jednom, i hvala vam na uloženom vremenu u čitanju mojih obimnijih postova, a još više na mišljenjima i korisnim savetima :)
"I lived with you for twenty years: how many deeds, events and men went by! Today I remember them, each and everyone. I still have, for Alfa, the tenderness of a first love. The pure affection of a child for his mother." - Enzo Ferrari
Korisnikov avatar
SandroNS
Garaža: Alfa Romeo 147 jtd overclocked
Lokacija: Petrovaradin
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 147
Pridružio se: Sub Avg 14, 2010 8:04 pm

Re: Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Pet Jul 28, 2017 8:14 am

Što se tiče ubacivanja samo Bose zvučnika u vrata bez ostatka sistema, to odmah zaboravi. Bose se služi trikom 2 Ohm-a, zvučnike mota na nižu impedansu da bi izgurali preko pojačala malo veću snagu i kada spojiš klasičan radio, pri pojačavanju pali se zaštita i isključuje muzika. Znači, Bose ili komplet ili nikako. Po meni prednosto Bose sistema je jedino "stelth" nit' se vidi nit' nešto smeta po gepeku a naravno da zbog vufera ima lepši i puniji zvuk od klasičnog sistema. Ukusi su različiti da bih ga dalje komentarisao.

Što se tiče JBL CS762, to je polazna JBL serija zvučnika iz koje imam u prednjim vratima CS760C komponentni sistem pa ti mogu reći da su oni lepo osetljivi odnosno čak i klasičan aparat ima snage da ih potera, naravno, tek uz pojačalo dolaze do izražaja. Zvuk im je na svetlijoj strani ali na skretnici imaju atenuaciju od -2dB da se prilagode okruženju i da po nečijem ukusu "ne pršte". Cenim da je i 762 sličnih karakteristika s'tim što njima visokotonac ne dođe gore i ne svira usmereno ka putnicima i verovatno neće biti problema sa zvukom. Možda će ti zafaliti malo basa ako ih tera radio, ipak su to malo jači zvučnici i traže snage da lepo prosviraju a imaš i loudness opciju na radiju da se kompenzuje taj nedostatak kada se tiho sluša.

Neki osećaj da fabrički CD iz 147, 156 ili GT mp3 ili obični, lepše sviraju od nekih aftermarket bilo koje klase se stiče zbog sledećeg. Blaupunkt odavno ima foru da bez obzira na podešavanja audio parametara (loudness, bass, treble...) vrši korekciju zvučne slike približno loudness efektu, ističe malo bas i visoke što daje mekoću muzici i toplinu govoru kada se sluša. To im je trik već 20+ godina i stiče se utisak da je uređaj kvalitetniji, zvuk prirodniji, mekši i lepši za slušanje. Taj efekat se polako smanjuje kako se pojačava nivo zvuka.

I računaj da za 147-icu svakako moraš kupiti prstenove adaptere, 156 je druga priča, njima se na tapacir montiraju zvučnici.
"Nikada ne uči svinju da svira klavir. Samo gubiš vreme a i nerviraš svinju." Paulo Koeljo
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Pet Jul 28, 2017 8:46 am

SandroNS napisao: Neki osećaj da fabrički CD iz 147, 156 ili GT mp3 ili obični, lepše sviraju od nekih aftermarket bilo koje klase se stiče zbog sledećeg. Blaupunkt odavno ima foru da bez obzira na podešavanja audio parametara (loudness, bass, treble...) vrši korekciju zvučne slike približno loudness efektu, ističe malo bas i visoke što daje mekoću muzici i toplinu govoru kada se sluša. To im je trik već 20+ godina i stiče se utisak da je uređaj kvalitetniji, zvuk prirodniji, mekši i lepši za slušanje. Taj efekat se polako smanjuje kako se pojačava nivo zvuka.
Upravo tako, za kolegu mitexx najbitnija informacija. Za njegove potrebe iz prvog posta ovo je win-win opcija.
Meni je klvalitet Blaupunkta oduvek bio top (ne samo za car hi fi).
Korisnikov avatar
mitexx
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6 TS 16V Distinctive
Lokacija: Svrljig
Postovi: 10
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:59 pm

Re: Potreban savet oko "transplantacije" zvucnika

Sub Jul 29, 2017 9:46 am

SandroNS napisao:Što se tiče ubacivanja samo Bose zvučnika u vrata bez ostatka sistema, to odmah zaboravi. Bose se služi trikom 2 Ohm-a, zvučnike mota na nižu impedansu da bi izgurali preko pojačala malo veću snagu i kada spojiš klasičan radio, pri pojačavanju pali se zaštita i isključuje muzika. Znači, Bose ili komplet ili nikako. Po meni prednosto Bose sistema je jedino "stelth" nit' se vidi nit' nešto smeta po gepeku a naravno da zbog vufera ima lepši i puniji zvuk od klasičnog sistema. Ukusi su različiti da bih ga dalje komentarisao.
Delimo mišljenje o Bose-u, uvek su uglavnom imali pristup "ne vidiš me al' me čuješ, kompaktna i elegantna rešenja koja umeju da isporuče... i da, videh prekjuče na zvučniku otpozadi, na slici - 2 Ohm, tako da definitivno odustajem što se toga tiče, uzimam 4x JBL i prstenove, pa ću da testiram na OEM Blaupunkt player-u i Kenwood-u. Što se tiče kompletnog Bose retrofita, mislim da je previše zajebancije, pa je mnogo lakše poigrati se i nekim Subwoofer-om ukoliko bass nedostaje, ali mi u kolima nije preko potreban... Alfin orkestar pod haubom je najlepša muzika :)

Sauriann, sviđa mi se tvoj signature, ajde da dodam... "100 on the dash get me close to God" ;)
"I lived with you for twenty years: how many deeds, events and men went by! Today I remember them, each and everyone. I still have, for Alfa, the tenderness of a first love. The pure affection of a child for his mother." - Enzo Ferrari

Povratak na “In Elettronica Alfa”