Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzora

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
Korisnikov avatar
Sava
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170ks
Lokacija: Beograd
Postovi: 1235
Pridružio se: Sre Dec 28, 2011 12:59 pm

Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzora

Uto Nov 22, 2016 11:48 am

E ovako,

Nisam u principu nista uslikao, ali je posao vrlo prost tako mislim da slike nisu ni potrebne.

Ako neko zeli da ugradi sebi samozatamnjujuci retrovizor u kompletu sa senzorima za kisu/svetla/magljenje soferke i da sve to bude funkcionalno procedura je sledeca:

Od opreme je potrebno:
- Sofersajbna koja ima pripremu za senzor za kisu/svetla. Jedan od nacina je da sacekate da vam se slomi obicna osigurana soferka, i onda trazite da vam nova bude sa senzorom za kisu/svetla. Meni je pukla sama od sebe, i posto nisam stigao da je osiguram, na otpadu sam kupio drugu sa vec montiranim senzorom za kisu/svetla.
- Samozatamnjujuci retrovizor koji dolazi u kompletu sa senzorom za maglu, dok je senzor za kisu/svetla najcesce zalepljen za sofersajbnu, ali mislim da nece biti problem da se i to odlepi na otpadu(iako je preporuka da se pri svakoj zameni sofersajbne kupi nov senzor za kisu/svetla), mada se to u nasim servisima ne praktikuje vec se prebacuje.
SlikaSlika
- Ablender koji na sebi ima slovo A pored ostala 3 simbola na rucici za paljenje svetala.
Slika

Za pocetak da objasnim sta radi na osnovu cega.

- elektrohromatskom retrovizoru su potrebna tri signala, jedan je + sa kontakta, drugi je + koji dobija sa rikverca (koji sluzi kao prekidac da bi u mraku mogao da ugasi zatamnjenje pri kretanju unazad) i treci je minus.
- senzorima za kisu/svetla i magljenje stakala su potrebne samo CAN linije sa Body Racunara.

Pretpostavljam da sve 159 imaju vec dovedenu instalaciju kao sto je moja imala. Iznad plafonjere stoji sakriven beli muski konektor uredno nakacen na zabicu da ne bi landarao, na kojem se vide 5 pinova. Tu se nalaze CAN linije, + sa kontakta, + sa rikverca i masa. Taj konektor se izvlaci iz neba i ulazi u konektor na retrovizoru.
Sa druge strane je takodje dovedena linija do ablendera, samo je potrebno zameniti ga.

Nakon mehanickih radova, potrebno je u nekom od programa za dijagnostiku(FES, MES, AlfaOBD) uraditi PROXI ALIGNMENT i aktivirati/enable-ovati sve senzore pod nazivima Rain/Mist i Fog senzora i nakon toga. Samo sto ja nisam aktivirao fog senzor posto mi nije potrebno da mi pali kompresor klime konstantno, ali je isproban i radi i on.

To je to ukratko, tu sam za sva pitanja.
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzor

Čet Dec 22, 2016 12:56 pm

Vrh! svaka cast za info! imas li mozda part No za ablender, lakse ga je tako naci :D
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzor

Čet Dec 22, 2016 3:51 pm

Bravo Savo :arflag :arflag :arflag :arflag
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Sava
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170ks
Lokacija: Beograd
Postovi: 1235
Pridružio se: Sre Dec 28, 2011 12:59 pm

Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzora

Pon Jan 30, 2017 1:35 am

Imam naravno, 156080493. Samo je bitno da se obrati paznja kad se uzima ablender da li je sa karavana ili ne, posto karavani imaju prekidac za zadnji brisac na ablenderu :)
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzor

Uto Apr 11, 2017 10:09 pm

Bravo majstore, ja imam klasičan retrovizor i razmišljao sam to da zamenim- očigledno je plug n play..
Living for the open roads.
kacbi
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: novi pazar
Postovi: 12
Pridružio se: Pet Dec 15, 2017 2:52 am

Re: Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzora

Ned Mar 10, 2024 10:27 am

Zdravo drugari zna li neko gde mogu da nadjem sofersajbnu za alfa Romeo 159 sa senzorima ?
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Howto 159: Ugradnja el.hrom. retrovizora i paketa senzora

Pet Mar 15, 2024 7:41 am

Vidi kod brane u vranicu, tamo svasta ima
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”

Povratak na “In Elettronica Alfa”