Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Pon Maj 13, 2013 5:56 pm

Kod mene na kolima je bilo obicno ozvucenje pa sam prebacio zvucnike i woofer od Bose muzike.
Sad kod fabricke ugradnje je sasvim drugacija sema povezivanja.Od CD radia izlazi ka gepeku tj,pojacalu stalni plus i minus,signal kad je radio ukljucen da ne bi pojacalo dobijalo stalno napajanje bez potrebe i sva cetiri kanala za zvuk.
Iz pojaca le u istom snopu kablova vraca na svaka vrata po kanal u pojacanom modu.

Ta operacija naknadno ugraditi nije bas zahvalna jer se tad mora povaditi skoro pa ceo enterijer(sedista,tepih,tapaciri vrata)sto kasnije znaci da ce biti krckanja i puckanja plastika jer same zabice koje drze plastike na pragovima pre pucaju nego sto se iscupaju.Mada sam rasturio zelenu pa imam te sitnice ali nisam hteo tako da radim.I jos oni konektori sto izlaze iz stubova i spajaju vrata su malo lose napravljeni pa samo skidanje i vracanje znaci da nesto od uredjaja nece raditi-izgubi spoj iz gluposti.

Ovako sam ja to uradio,montirao u gepek pojacalo sa sve kutijom i usrafio na predvidjeno mesto.
Imam onu plasticnu sajlicu ili binder za provlacenje elektro instalacije kroz cevi i creva(ima da se kupi i u farbarama od 3-5-10 itd.metara)jeftina je,na jednom kraju je savitljiva opruga i kuglica a na drugom omca za kacenje zica.
Izvadio radio,skinuo plastiku gde su osiguraci i krenuo polako sa provlacenjem te sajlice.Lako nalazi svoj put kroz supljine.Malo srafcigerom podignem plasticni prag i polako guram sajlu i cekam na drugom kraju.Zakacim zice i provucem,tako deo po deo sve do gepeka.
Plus sam izvukao sa akumulatora direktno ali sam kuciste osiguraca od 10A postavio u gepeku kod pojacala zasticeniji je od vlage,a minus pol uzeo ispod leve stop lampe ima sraf M8.
Takodje od radia sam dovukao samo jedan kanal za zvucnike cime cu pobuditi pojacalo,nisam hteo da pojacavam zvuk u vratima jer mi sam radio daje 50w izlazne snage i lepo zvuci,hteo sam samo da dobijem malo na bassu.
Sema bose konektora...


Slika

6 sa CD izlaz za zvucnike minus pol
7 sa Cd izlaz za zvucnike + pol
11 minus napajanje
13 + pol sa akumulatora na njemu je osigurac
25 inpuls-pobuda sa CD-a

Ko hoce neka se zeza sad zna kako.
Pozdrav
Slika
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Uto Maj 21, 2013 1:56 pm

Još da si slikao malo to što si radio :)
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Uto Maj 21, 2013 3:47 pm

Nisam mada nema ni sta da se slika,provlacenje zica je samo malo sporo dok sajlica ne prodje sve ostalo se zna gde sta ide
Slika
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Ned Jul 07, 2013 9:20 am

Koji tj. koliki si kabl koristio za napajanje pojacala, neki veceg preseka ili?
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Ned Jul 07, 2013 7:54 pm

16 mm2 a mozes i 25 mm2,stvar izbora jer i ovaj od 16 nosi snagu odlicno a malo je jeftiniji
Slika
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Ned Jul 07, 2013 8:12 pm

Ok, hvala. (:
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
Zeks
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 36
Pridružio se: Uto Jul 16, 2013 11:25 am

Bose - Pomoć, savet

Uto Jul 16, 2013 11:45 am

Imam ponudu za Bose muziku komplet iz 147 2002 godište za 80e.

U to ulazi pojačalo, vufer, 4 zvučnika (valjda 4), i maska za vufer za gepek.

I sad ja razmišljam da li da to uzmem i zamenim sa standardnom fabričkom muzikom.
U suštini pare nisu neke, ali najviše se ježim "stručnih" majsotra i skidanja tapacira, pucanja žabica i rasklapanja pola unutrašnjosti.

Da li imate nekog ko to zna dobro da odradi? Koliko otprilike taj poduhvat može da košta? I da li uopšte mislite da se isplati to Bose poboljšanje, pošto ja nisam imao priliku da čujem tu muziku?

Hvala :)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Bose - Pomoć, savet

Uto Jul 16, 2013 12:40 pm

Licno, da znam da neko prodaje komplet BOSE muziku u dobrom stanju sa svim elementima (za limuzinu 156), odmah bih gledao da to kupim.

Da razlika postoji u odnosu na obicnu fabricku varijantu, postoji, mada uvijek ima bolje.
Za te pare, ako je sistem u dobrom stanju, mislim da bolje neces proci, ali opet, ja nisam neki ekspert.
Korisnikov avatar
DejanGT
Garaža: Giulietta MultiAir | 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1478
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 12:09 am

Re: Bose - Pomoć, savet

Uto Jul 16, 2013 4:56 pm

Bose je bolji od običnog fabričkog ozvučenja ali nije ga baš jednostavno naknadno ugraditi, niti je dobar kao neke druge stvari koje mogu da se kupe i naknadno ugrade mnogo jednostavnije.

Na tebi je da odlučiš dali si pre za fabrički izgled i priličnu petljavinu pri ugradnji ili si za neki fini aktivni subwoofer koji će ti stvoriti možda i bolji zvuk i biti manji posao za ugradnju, ali će ti drpiti određeni prostor u gepeku i samim tim biti manje praktičan.

Imaš više tema o tome na raznim forumima pa vidi kako su drugi prošli.
Korisnikov avatar
tempo
Garaža: 147 JTDM
Lokacija: --
Lokacija: Germany
Postovi: 79
Pridružio se: Pon Dec 24, 2012 7:27 pm

Re: Bose - Pomoć, savet

Sre Jul 17, 2013 12:19 am

Ne bacaj novac bezveze
ja sam imao orginal BOSE osvucenje u mojoj 147
i mogu ti reci da sam licno bio razocaran
:banghead:
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Bose - Pomoć, savet

Sre Jul 17, 2013 5:03 am

Bose nije jaka, ali daje izvanredan zvuk posebno u kombinaciji sa nekim kvalitetnijim plejerom.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
Zeks
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 36
Pridružio se: Uto Jul 16, 2013 11:25 am

Re: Bose - Pomoć, savet

Sre Jul 17, 2013 9:22 am

Da, ja imam fabričko ozvučenje. A plejer isto fabrički, ali čita i MP3.

Pa ne znam - videću. Čuo sam da je to zezanje "uglaviti", kapiram da je zvuk bolji od fabričkog. A realno je da je meni fabričko "klot" ozvučenje veoma dobro (za moj pojam ozvučenja u automobilu) i nisam jedan od onih gde to mora da "gurva" da se čuje dva bloka ispred i iza. Znači slušam na normalnoj jačini, nekad pojačam, hvala Bogu, ali uglavnom normalno slušanje. Ali jesam ljubitelj dobrog zvuka.

Ne znam. Drugar koji bi mi to radio, kaže da mora da vidi, ali kao nije problem kada stavljaš samo zvučnike, ali kada ubacuješ vufer + pojačalo onda je to malo zezanje.

@tempo Zašto razočaran?
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Bose - Pomoć, savet

Sre Jul 17, 2013 9:34 am

Bose u 147 nije neko znacajno poboljsanje u odnosu na standarno ozvucenje, kao sto je slucaj s nekim drugim automobilima. Imas vise basa i to je jedina razlika.

Moje misljenje je da nije vredno cimanja. Ako ga imas ugradjenog, OK, ali licno ga nikad ne bih naknadno stavljao. Najbolje je da cujes kod nekog Bose u 147 pa sam oceni.

Evo, mozes i kod mene, javi se i dodji.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
DejanGT
Garaža: Giulietta MultiAir | 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1478
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 12:09 am

Re: Bose - Pomoć, savet

Sre Jul 17, 2013 12:10 pm

Običan radio u Alfi šalje pojačan signal direktno u zvučnike u sva četvora vrata, dok u sistemu koji ima Bose radio iz izlaza za zvučnike zapravo šalje linijski signal pojačalu koje je u gepeku, a onda iz pojačala u gepeku pojačan signal se vraća nazad u prednju konzolu odakle koristi dalje postojeću instalaciju za razvođenje do zvučnika, koja je identična kao kod auta bez Bose-a. To je napravljeno tako jer je onda sklapanje automobila u fabrici najbrže i najjeftinije.

Kod naknadne ugradnje ti prvo treba da nateraš radio da šalje linijski signal a ne pojačan, i da izvedeš ponovo tu instalaciju od pojačala nazad do prednje konzole. Poprilična zjebancija ako se uzme u obzir šta na kraju dobiješ.

Za naknadnu ugradnju je verovatno bolje rešenje nešto ovako

http://www.pioneer.eu/eur/products/25/1 ... /page.html

Sigurno dublji bas i veća snaga od Bose-a a ne raskupusavaš enterijer i ugradnja traje mnogo kraće, i još na kraju sačuvaš investiciju kad prodaješ auto, izvadiš ga i premestiš u sledeći, što s Bose-om ide malo teže : )
Korisnikov avatar
Zeks
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 36
Pridružio se: Uto Jul 16, 2013 11:25 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Sre Jul 17, 2013 3:25 pm

@elas daj da ugradimo i kod mene jedan dan :)
Nude mi komplet Bose za 80e, pa se razmišljam da li mi se isplati, a brine me ta ugradnja s obzirom na "stručnost" majstora.
Korisnikov avatar
EnricoAdams
Garaža: Alfa Romeo 156 restyle 1.9 JTD 16V
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Beograd <-> Lazarevac
Postovi: 712
Pridružio se: Čet Nov 10, 2011 7:32 pm

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Čet Jul 18, 2013 4:56 pm

Ono sto sam ja cuo od strucnih ljudi je da su Bose zvucnici koji idu u vrata kod 156 super kvaliteta (samim tim i zbog cinjenice sto su specijalno projektovani za 156) dok je subwofer prosecan. Ne znam kako je u 147, mada generalno vidi koja druga 4 zvucnika + pojacalo + woofer mozes da kupis za 80e (+ prodaces za neku crkavicu postojece fabricko ozvucenje). Ako neko zna bolji best buy za te pare u smislu all-around zvuka neka kaze :)

Ubacivanje nekog third party woofera u gepek se dobijaju samo basovi tako da ne vidim kako to moze da se pored sa Bose koji je celokupno resenje.
Korisnikov avatar
DejanGT
Garaža: Giulietta MultiAir | 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1478
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 12:09 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Čet Jul 18, 2013 8:01 pm

I Bose i 3rd party subwoofer uglavnom dodaju malo dublje frekvencije u odnosu na fabričko ozvučenje i dižu SPL za koji procenat, što je i sasvim dovoljno da stekneš utisak da imaš kvalitetniji zvuk boljeg frekventnog i dinamičkog raspona u odnosu na običnu fabričku konfiguraciju.

Ako bi ušli u neku dublju analizu, nije bitno što su Boseovi zvučnici u vratima kvalitetniji od fabričkih jer se nalaze na dnu vrata, a pošto zvuk slušamo ušima a ne kolenima obična fabrička konfiguracija ima prednost što je visokotonac izdvojen i nalazi se na vrhu vrata, u nivou ramena, pa ima bar neke teorijske šanse da ti napravi nekakvu stereo sliku. Tankoću zvuka dopuniš basom iz gepeka, a bas je inače omnidirekcion po prirodi, ne možeš mu definisati pravac prostiranja, i dobiješ nešto što zvuči vrlo pristojno i dovoljno glasno.

Pričati o hi-fi zvuku u automobilu, pogotovo s dizel motorom, je ionako utopija : )

Ja sam imao Bose u Lybri i u GT-u, GT je imao čak i Noise Cancelation funkciju, i uopšte nisam protiv Bose-a, ali mislim da je naknadna ugradnja veća šteta nego korist, pogotovo ova improvizacija instalacije, a i 3rd party sub u drugim automobilima koje sam imao itekako može da se uporedi i da postidi Bose. (samo da napomenem da uopšte nisam klinac koji odvrće bas da ga čuju dve opštine u okolini nego neko ko voli hi-fi zvuk)
Korisnikov avatar
Zeks
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 36
Pridružio se: Uto Jul 16, 2013 11:25 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Pet Jul 19, 2013 10:46 am

Hvala na odgovorima.

Meni je ovaj Bose u plusu samo zbog toga što se fabrički ugrađivao... Nisam čuo zvuk, to stoji (što je najbitnije na kraju krajeva), ali sam kapirao da sigurno nije lošiji od običnog fabričkog (koje je za moje potrebe umerenog slušanja sasvim dobro).

A ipak ukoliko bih se odlučio na bilo koju varijantu ugrađivanja neke muzike ili nečega, gde biste mi savetovali da odem?
Korisnikov avatar
tempo
Garaža: 147 JTDM
Lokacija: --
Lokacija: Germany
Postovi: 79
Pridružio se: Pon Dec 24, 2012 7:27 pm

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Pet Jul 19, 2013 2:52 pm

Zato sto osim imena BOSE nist ne vredi
bas i toliko ne udara bar meni
Najbolje je da vidis sa nekim ko vec ima BOSE u kolima
pa da cujes zvuk i da odlucis
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Pet Jul 19, 2013 7:21 pm

Apsolutno se slazem s Dejanom. Posebno sto su stavili dvosistemac u vrata, a gore, gde inace ide visokotonac, je obicni plasticni poklopac. Ne bi kompanija propala da su i gore stavili jedan mali zvucnik. Drugo, problem je plejer koji ne odskace od fabrickog, a da bi Bose zvucnici dosli do izrazaja, ipak bi trebalo malo kvalitetniji HU.

Bose, u odnosu na fabricko ozvucenje u 147, dolazi do izrazaja kada se malo jace odvrne. U nekom normalnom rezimu, nisam primetio neku razliku u kvalitetu zvuka, osim sto fabricki visokotonci stoje gore, pa daju finiju zvucnu sliku.

Inace, dobar mi je Bose zbog jedne stvari - sad ne razmisljam o nadogradnji, osim ovog MP3 modulatora.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Pet Jul 19, 2013 10:41 pm

Ja sam kod mene ostavio visokotonce gore, a dole sam stavio Bose i zadovoljan sam kako svira. Kad povezem vufer cenim da ce biti perverzija u kombinaciji sa Alpine HU.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
DejanGT
Garaža: Giulietta MultiAir | 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1478
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 12:09 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Pet Jul 19, 2013 11:48 pm

SubWoofer će ti sigurno pomoći da stekneš bolji zvuk, samo ispoštuj celu proceduru da mu pošalješ pravilno sabrana oba tonska kanala.

To je još jedan razlog u prilog 3rd party SubWooferu, kod njega su rešeni i sabiranje kanala u mono i low pass filter, a ako sam improvizuješ ugradnju Bose-a onda moraš i to da nekako improvizuješ.
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Sub Jul 20, 2013 8:03 am

DejanGT napisao: samo ispoštuj celu proceduru da mu pošalješ pravilno sabrana oba tonska kanala.
.
Uff, ovo mi bas nije najjasnije... Sta, kako, ako moze neko pojasnjenje? :hmm:
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
Zeks
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 36
Pridružio se: Uto Jul 16, 2013 11:25 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Sub Jul 20, 2013 10:32 am

Pa i ja sam kontao da ostavim visokotonce.
Korisnikov avatar
DejanGT
Garaža: Giulietta MultiAir | 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1478
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 12:09 am

Re: Naknadna ugradnja Bose ozvucenja

Sub Jul 20, 2013 3:04 pm

Subwoofer emituje samo bas frekvencije, srednji i visoki tonovi ga ne zanimaju niti je u stanju da ih emituje. Ali problem je u tome što on emituje basove i s levog i s desnog kanala. Funkciju sabiranja levog i desnog kanala i biranja samo bas frekvencija i slanja toga u subwoofer obavi Bose-ovo pojačalo. Srednje i visoke frekvencije i Bose pošalje nazad u obične zvučnike u vratima.

Ista stvar se dešava i kad kupiš neki aktivni subwoofer nekog drugog proizvođača. On se bavi samo dubokim tonovima, ima ugraćen i low-pass filter i pravilno sabere levi i desni kanal.

Ali ako spojiš samo jedan kanal tona na Bose, kao što je uradio Elas, za početak pola informacija i ne stiže u sub, a dodatni problem je što će neke frekvencije emitovti i sub i ostali zvučnici, pa samim tim možeš očekivati gomilu raznog krš-i-loma u zvuku, fazne greške, čudno slaganje talasa ili neku prostorno nedefinisanu zvučnu sliku.

Mislim, sve će to da svira, ali ako već ugrađuješ naknadno Bose, onda na žalost moraš da mu ispoštuješ celu instalaciju da bi to radilo kako treba, a pošto je to komplikovano i zahteva razvaljivanje celog enterijera zato ja i glasam za kupovinu nekog malog aktivnog subwoofera. Em što je neuporedivo lakše za instalaciju, em lako može da ti se desi da dobiješ i dosta bolji zvuk od Bose-a. I na kraju preseliš ga u sledeći auto kad ovaj prodaš.

Povratak na “In Elettronica Alfa”