Parking senzori - savet

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
Korisnikov avatar
jololo
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: BG
Lokacija: Beograd
Postovi: 28
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 8:21 am

Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 12:24 pm

Razmisljam da ugradim parking senzore, ali sam u dilemi koje izabrati. Naime predamnom su 3 opcije:

1.) Klasicni senzori sa veoma malim displejom, npr ovi:
http://www.autodelovi24.rs/en/kupi/park ... 062k-38765

+ dobra stvar je sto je displej mali, sto moze da sestavi sasvim neprimetan da bude na retrovizoru
+ pored zvucnog upozorenja ispisuje i vizuelno koliko m je preostalo
- mora da se busi branik
- preciznosti nije idealna, jer postoje neke mrtve tacke koje ne moze da uhvati (npr stubic ili tako nesto).

cena: 40 EUR

2.) Klasicni senzori sa malo vecim displejom i vizuelnom grafikom:
http://www.autodelovi24.rs/en/kupi/park ... ija-186884

+ moze da svira, prikazuje odstojanje u m
+ vizuelna grafika mi deluje mnogo zanimljivo
- pitanje je gde uglaviti ovaj LCD ekrancic da ne bude upadljiv, da ne kvari izgled enterijera
- moraju da se buse branici
- preciznosti nije idealna, jer postoje neke mrtve tacke koje ne moze da uhvati (npr stubic ili tako nesto).

cena: 32 EUR

3.) Elektromagnetni senzori:
http://www.autodelovi24.rs/en/kupi/park ... ija-183854

+ ne mora da se busi branik (samim tim ni da se prefarbavaju senzori)
+ preciznost bi trebala biti bolja i ne bi trebale postojati "mrtve tacke"

Cena: 40 EUR

4.) Parking senzori za tablice:
http://www.autodelovi24.rs/en/kupi/prom ... lice-34553

- o ovima nista ne znam

cena: 20 EUR

Ja sam imao priliku da vidim samo ove prve senzore, i deluju mi skroz ok. Jedino sto me odvlaci od njih jeste to sto se busi branik, farbaju senzori itd itd... A takodje i ovaj vizuelni prikaz na ovim drugim mi deluje dosta zanimljivo...
Citao sam da su ovi elektromagnetni mnogo dobri, ali nisam nikoga nasao ko je njih ugradio da mi prenese misljenje. A ove za tablice... za to prvi put cujem :)

Ima li neko od vas iskustvo sa parking senzorima i sta bi mogli da me posavetujete?
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 1:05 pm

Po mom mišljenju displej je nepotreban a dodatno otežava ugradnju (provlačenje kablova, gde ga staviti a da se uklopi...). Zvučna detekcija je sasvim dovoljna. Prilikom ugradnje obrati pažnju na raspored jer može da se dogodi da ti neki od uglova budu nepokriveni tako da dva spoljašnja treba da budu pod malim uglom tj. gde se branik krivi.
Na prošlom automobilu sam hteo da uzmem Valeo bez displeja i cena je bila OK, cca 50-60€.
Evo kako to izgleda: http://poollretrofits.com/blog/wp-conte ... n-1p-1.jpg

I mislim da nije veliki problem probušiti branik i prefarbati ih, lepše je nego samo nalepiti a siguran sam da je i trajnije...
Korisnikov avatar
Mikele
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 147 2.0 ex 1.6
147 FL 2.0
Lokacija: Beograd
Postovi: 3198
Pridružio se: Sre Sep 08, 2010 11:49 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 1:50 pm

Iskreno,ja nikada ne bih ugradio senzore na 147ci,nepotrebno je celo cimanje busenje branika,provlacenja kablova.
Vozim je vec 6 godina i nikada nisam imao problema sa parkiranjem u rikverc,odprilike se sam auto zavrsava na 15ak cm od zadnje soferke,dok je npr za 156,159 i 166 druga prica.
Ako ne možeš da napraviš sam,barem pokvari drugome
Korisnikov avatar
jololo
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: BG
Lokacija: Beograd
Postovi: 28
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 8:21 am

Re: Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 3:27 pm

Ma znam, ali prosli vikend sestra uzela kola, i kad se parkirala malo se prislonila na nekog i ostalo crvene farbe... piiiip 50 EUR sve zajedno sa rukama da platim da mi ugrade senzore. Pa samo jedno farbanje branika, pa ce mi izaci jeftinije :P

Cisto me zanima razlika izmedju ovih svih senzora, da li je neko imao iskustva itd.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 4:57 pm

Ja imam obicne kineske i sam sam montirao ima u svakoj skoro boji da se kupe na kupujem prodajem i placene su 20 evra sa displejom.Rade odlicno isprobao sam i skoro da ne laze na duzinu,postavio sam ih tako da skoro i ne postoji ugao koji ne mogu da snime,displej sam uklopio iznad piksle na 156 ici tako da izgleda kao da je fabricki i postavljen tu...
Slika
DraganUS
Garaža: AR 156 JTD 85KW 2001
Lokacija: Beograd
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 2:28 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 9:56 pm

elas daj sliku kako si uklopio
Korisnikov avatar
jololo
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: BG
Lokacija: Beograd
Postovi: 28
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 8:21 am

Re: Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 11:04 pm

Bilo bi super ako bi mogao da nam uslikas taj tvoj displej da vidimo kako izgleda :)
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Nov 03, 2013 11:09 pm

Mislim da imas u njegovoj temi u virusu, znam da sam ih negde video i super je ispalo.
A sto se tice oko izbora, ja bih na primer uzeo onaj na tablicama, samo je pitanje kolika je pokrivenost?
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Parking senzori - savet

Pon Nov 04, 2013 7:38 am

Ovde se vide senzori
Slika
evo i displeja ispod klima uredjaja
Slika
Slika
Korisnikov avatar
EnricoAdams
Garaža: Alfa Romeo 156 restyle 1.9 JTD 16V
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Beograd <-> Lazarevac
Postovi: 712
Pridružio se: Čet Nov 10, 2011 7:32 pm

Pon Nov 04, 2013 9:41 pm

Koristan je displej jer ti pokazuje i rastojanje od svakog coska, to moze da posluzi kada hoces bas precizno da se nacentriras sa obe strane i sl. Samo bih ja da ponovo stavljam postavio kod zadnjeg prozora, tako da ga gledas kroz srednji retrovizor.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Parking senzori - savet

Uto Nov 05, 2013 4:05 pm

Tzv. elektromagnetni parking senzori često daju lažne uzbune, a za ostale - zvučna indikacija je dovoljna.
Postoje i situacije kad pokrivanje senzorima nije dobro - tada pomaže samo parking kamera.
[youtube]8GKOQmMyjhg[/youtube]
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
rale_ts
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6TS 77KW 2001
Lokacija: Trstenik
Postovi: 60
Pridružio se: Pet Mar 15, 2013 2:10 pm

Re: Parking senzori - savet

Uto Nov 05, 2013 10:32 pm

Ugradio sam pre par meseci ovaj sto se kaci na tablicu i veoma sam zadovoljan bas je precizan. Hvata i bas tanke objekte tipa uskog stuba itd.
Ima zvucni indikator kao i graficki a dobija se i senzor uz njega koji meri temperaturu u kabini tako da i tu informaciju ispisuje na displeju.
Normalno graficki pokazuje sa koje strane je bliza prepreka, da li sa leve ili sa desne strane. Prilicno dobro cak i havata same krajeve auta.
Prilicno jednostavna ugradnja, sa jedinicom tj displejom koji ispisje rastojanje se povezuje bezicno tako da je i to prednost a i cela elektronik a se nalazi u samom onom delu sto se kaci na tablicu tako da nema dodatne jedinice kao kod onih sto se ugradjuju u sam branik.
Eto to je neko moje iskustvo, mogu ti slikati kako kod mene to izgleda da vidis.

Samo ti je malo jaka cena za ovaj kao moj sto se kaci na tablicu, ja sam moj platio 20 eura.
Evo linka odakle sam porucio: http://www.hidxenon.rs/default.asp?T=20 ... e=1&NIVO=1

Za 20 eurica nema bolje ;)
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Parking senzori - savet

Uto Nov 05, 2013 11:59 pm

Odlična cena i jednostavna ugradnja i zgodno za one koji nemaju prednje parking senzore (iako je prednja tablica na Alfama...)... Kako radi sa preprekama koje su malo više bočno?
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
rale_ts
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6TS 77KW 2001
Lokacija: Trstenik
Postovi: 60
Pridružio se: Pet Mar 15, 2013 2:10 pm

Re: Parking senzori - savet

Sre Nov 06, 2013 12:20 am

Pa prilicno dobro. Bas sam to prvo probao, detektuje prepreke i na levoj i desnoj ivici automobila bez problema cak i na displeju pokazuje koja je bliza prepreka, da li sa leve ili sa desne strane. One vrednosti udaljenosti od prepreke sto pokazuje na displeju su tacne.
Verujem da je onaj precizniji sto se urađuje busenjem u branik jer pokriva vecu povrsinu ali kazem da ja sa ovim nikakvih problema nisam imao sve je lepo detektovao i sa leve i sa desne ivice automobila.
Meni odlicno vrsi posao kada negde trba precizno da se uparkiram, uopste ne razmisljam da previdim neku prepreku ili precenjim rastojanje :D
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Parking senzori - savet

Sre Nov 06, 2013 12:33 am

:plavi_voli:
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
DejanGT
Garaža: Giulietta MultiAir | 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1478
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 12:09 am

Re: Parking senzori - savet

Sre Nov 06, 2013 1:47 am

Vlada R napisao: Na prošlom automobilu sam hteo da uzmem Valeo bez displeja i cena je bila OK, cca 50-60€.
Evo kako to izgleda: http://poollretrofits.com/blog/wp-conte ... n-1p-1.jpg

I mislim da nije veliki problem probušiti branik i prefarbati ih, lepše je nego samo nalepiti a siguran sam da je i trajnije...

Takođe preporučujem ovu varijantu kao najjednostavniju i najbližu fabričkoj konfiguraciji. Display je potpuno nepotreban u suštini. Posle 7 godina sa senzorima meni je teško da se naviknem da ih ponovo nemam jer sam prestao i da gledam u nazad kad parkiram već parkiram na ”sluh”, ali isto tako ni jednom nisam pogledao u display za senzore koji ima 159, zato i kažem da je najpraktičnije bez provlačenja instalacije za display u koji ćeš pogledati dva puta i zaboraviti da postoji.

Ako već hoćeš da provlačiš instalaciju kroz celu kabinu onda možeš da razmisliš i o kameri.

Imaj u vidu i da to što postaviš senzore neće sprečiti druge da udare u tvoj branik, tako da ne ulaži preterano mnogo novca i truda u celu stvar :) Ti osnovni Valeo senzori sa zujalicom su u suštini ono što najčešće stiže sa autom iz fabrike.
Korisnikov avatar
nikola21x
Postovi: 15
Pridružio se: Sub Maj 22, 2010 10:46 am

Re: Parking senzori - savet

Sre Nov 06, 2013 2:15 am

Dejane, displej sada uglavnom ima bežičnu vezu sa senzorima koliko sam video. Tj mora da se spoji na neki izvor napajanja, ali ne mora da se provlaci kroz ceo auto. Mada i ja nesto kapiram da nije baš neophodan.


Nego, i ja sam se zainteresovao za senzore i nešto se troumim.

Al' kapiram da bi mi i ovi u okviru tablice završili posao, a da nemam brige oko nijanse boje, ili da mi neki dundjer upropasti branik.
BTW, koliko je realno da te u tablici sam ugradi neko kome su najkomplikovaniji dosadašnji "elektro zahvati" tipa spajanje sijaličnog grla, ili prespajanje žica ventilatora na niži napon?
Korisnikov avatar
rale_ts
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6TS 77KW 2001
Lokacija: Trstenik
Postovi: 60
Pridružio se: Pet Mar 15, 2013 2:10 pm

Re: Parking senzori - savet

Sre Nov 06, 2013 11:22 am

Veruj mi da ovi na okviru tablice zavrsavaju super posao. Bezicno komunicira sa displejom, njemu se samo dovede struja i namesti se da aktivira senzore samo kada se ubaci u rikverc.
Ne razmisljas da li ce da se senzorima uklopi boja kada ih prefarbas i ugradis u branik.
Meni je neka specificna bordo boja koja u zavisnosti od kolicine svetlosti koja pada na nju ima par nijjansi od neke totalno svetle bordo do bas tamne bordo, pa sam ovime izbegao uklapanje boje senzora a i busenje branika.

Sto se tice ugradnje ja nisam sam to radio, drugar je elektricar i za pola sata je sve namontirao.
Samo da dam jedan svaet za one koji se odluce za ovaj senzor sto se kaci na tablicu.
Kod 147 se mora kaciti na doljnju ivicu tablice jer kada bi se i nekako uspeo montirati na gornju ivicu blokirao bi sijalice za rasvetu tablica.
Posto se ugradjuje na doljnju ivicu tablice potrebno je rastaviti senzor od drzaca i rotirati ga za 180 stepeni da bi na displeju ispravno pokazivao sa koje strane dolazi prepreka, da li sa leve ili sa desne, jer onako montiran dolazi ako se kaci na gornju ivicu tablice i ako se ostavi tako ne rotiran i postavi na dljnju ivicu pokazivace obrnuto na displeju.
Eto da ustedim nekom jedan korak prilikom montaze :)
Vlada Trion
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Dec 01, 2008 3:06 pm

Re: Parking senzori - savet

Pon Nov 11, 2013 11:25 pm

Evo, ja imam iskustva sa senzorima. Ugradio sam ih preko 500 komada. Dakle:

- skup uredjaj ne znaci da je dobar. Trenutno najbolji set na nasem trzistu kosta 42e. Obzirom da ima i uredjaja sa cenom od preko 100e, mislim da je ovo bestbuy. Ima ih i za 1600 din...

- displej je potpuno nepotreban. Sve informacije sa displeja, kao sto je (raz)daljina od prepreke, mozes da cujes. Ne moras da gledas cifre. Inace, ne verujem da iko gleda u isti dok parkira, vec oko sebe. Osim prvi put posle ugradnje.. :)

Ljudi parkiraju na dva nacina: okrecu se ili gledaju retrovizore. U oba slucaja najbolje mesto je na sredini zadnje shoferke (na plafonu), tamo gde je najcesce trece stop svetlo. Obicno izolirkom prelepim deo gde su prikazane cifre tako da se samo vidi "progres bar". Oni koji se okrecu, jasno vide displej, a oni u koje spadam i ja, sto koristimo retrovizore, ga mogu videti na velikom, srednjem.

- Na jednom autu sam postavio displej (pronasao sam najmanji moguci) u A stub, odmah pred desnog retrovizora. Ima smisla, najvise se u njega gleda. Za nas koji tako parkiramo.

- Bezicna veza izmedju displeja i centrale se podrazumeva. Samo iz razloga sto je glupo cupati plastike, sajtne, da bi se provlacio kabl. Kud i kamo lakse za ugradnju.

- Generalno, opasno koristan gedzet. Toliko sam se navikao na njih da je to jedna od prvih stvari koju dodajem na svoj auto. Koliko god bio dobar u parkiranju auta, senzori pomazu svakako.
Korisnikov avatar
Deki
Garaža: Alfa 156 1.9JTD SW 2005
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 234
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 10:49 am

Re: Parking senzori - savet

Sub Jan 04, 2014 5:43 pm

Ja sam obicne ubacio ovde na 156.
Kada se otvori piksla moze da se ugasi zvuk - taman je tu prekidac, mada se samo na zvuk i oslanjam osim kada treba locirati sa koje strane je nesto sto nisam video. Zvucnik je unutra pa je taman dovoljno smanjen da ne urla.
Inace ne narusava izgled enterijera bar po mom subjektivnom misljenju. Stvar ukusa.
Sve u svemu dva, tri sata posla oko razvlacenja instalacije i ugradnje svega, jos dva sata dok sam lepo ukrojio u konzolu i sasvim lepo radi. Centrala fiskirana pozadi desno ispod tapacira u gepeku, branik ubusen na mestima gde idu fabricki, iz obicnog manuala koji ide uz auto se vide tacna mesta. Za 2100din koliko je kostalo i vise nego dovoljno.
Slika
Slika

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Jan 05, 2014 3:43 pm

Odlicno je ispalo,za male pare imas korisnu stvar,mada danas i pored toga moja zena opalila u neki kamen zadnjom desnom stranom i malo ogrebala branik...
Nocas mora da se iskupi za to ili da tera na farbanje, sta joj je isplativije na njoj je da odluci...
Slika
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Jan 05, 2014 9:40 pm

Da li je neko upoređivao dimenzije Alfinih fabričkih parking senzora (isti su za 147/GT/156/166/159) sa nekim "univerzalnim" - pitam zbog veličine rupa u zadnjem braniku. Najčešće sam nailazio na Ø22mm.

Naime, posle izvesnog vremena mi je opet prestao da radi isti senzor (cena oko 110€ u "Stojanovu", a oko 50€ na eBay, sa poštarinom), posle jednog pranja mlazom vode pod pritiskom, pa bih da pređem na "univerzalne" senzore koji su dostupni kod nas i značajno jeftiniji.

http://www.vitez.rs/?pg=kategorija&kategorija=6
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Jan 05, 2014 10:08 pm

Sad sam premerio testericu koja ide uz senzore da bi probusio branik,fi 22mm je tako da mozes slobodno da kupis i kineske...
Slika
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Jan 05, 2014 10:18 pm

Kolike su rupe u Alfinom braniku za fabričke senzore? Nije problem ako su te originalne rupe manje od Ø22mm...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Parking senzori - savet

Ned Jan 05, 2014 10:22 pm

Na oko mislim da su istog promera,ali nemoj me drzati za rec,zagledao jesam ali nisam merio fabricke.
Slika

Povratak na “In Elettronica Alfa”