Letovanje Grcka

Dika
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 1032
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 12:59 pm

Re: Letovanje Grcka

Ned Avg 07, 2016 1:42 pm

Evo prodje more, i to bas brzo. Ovog leta boravilo se na Krfu, zanimljivo ostrvo raznih sadrzaja (za svakog po nesto).
Pa da pocnemo od kretanja. Sa naplatne rampe Bubanj potok krenuli smo tacno u 21.00h, Alfa je bila puna kao oko nas cetvoro, drugar, ja i nase devojke. Poprilicno smo bili legli ali nismo kacili (patosirana). Malo sam se cimao oko ovoga zbig neravnina ali je sve proslo i bolje nego sto sam mislio. Od Beograda do Nisa pratila nas je ogromna kisa, vozilo se 120-130 a isao je jos jedan drugar sa zenom iza punticem i tako smo se pratili, on je isao za Lefkadu tako da smo se pratili do iskljucenja za Prevezu. Puntic je cepao samo tako :) Put do Makedonije je SAVRSEN ima tih 30tak km ali prodje se zacas i to. Na Srpsko-Makedonskoj granici zadrzavanje 5min.

-Makedonija- Na ulasku smo odmah sipali pun 62l je stalo(50e),bukvalno sam ga knapirao. Na izlazu iz Makedonije dosuo jos 8l znaci toliko je potrosio za tih 180tak km. Put kroz Makedoniju jako los, neke deonice katastrofa poprecne neravnine jos pun auto ali tu se vozilo sporije. Makedonsko-Grcka granica zadrzavanje po 5min u Grcku smo usli u 3 sata ujutru(po planu) znaci Bg-Grcka ulaz 6 sati.

GRCKA- ulazak u grcu i pravac ka Solunu ok put i onda iskljucenje ka Greveni-Janjini-Igumenici put savrsen, bez ikakvih problema jedna pauza 20tak min na pumpi za kafu. Dalje standardno dobar put, jedan deo mnooogo tunela ko je isao u tom pravcu zna. Tunela mnogo ,odlicno odradjeni ali uspavljuju i smaraju jako. Vozilo se 130-140 na nekim pravinama sam malo stisnuo ali cisto da produvam auto do 190i ponovo 130. Ogranicenja u tunelima je 80-90km/h ima kamera na svakom ulazu i izlazu iz tunela ali nisu za brzinu koliko sam video vec za neku kontrolu saobracaja.
Saputnici nisu mogli da izdrze tako da su pospavali. Trajekt za Krf iz Igumenice je kretao u 8 sati bio je plan da se stigne u pola 8 kako bi se uzele karte medjutim stigli smo u 7.50 u luku i dok smo se snasli gde uzeti karte vec je taj trajekt krenuo pa smo sacekali sledeci za sat ipo, malo prosetali po Igumenici popili pojeli i ukrcali se na sledeci Igumenica-Lefkimi taj nam je vise odgovarao. Cena 54e auto i 4 osobe u jednom pravcu. Od Bg naplatne rampe smo presli 892km.

KRF- ostrvo raznih sadrzaja, obisli smo sve sto je za preporuku i lepo je, po nekom nasem ukusu veci utisak nosi grad i tako ta obelezja ostrva kulturno-istorijskog tipa nego plaze na Krfu. Plaze su pristupacne i dosta lice jedne na drugu ko voli pesak i toplu vodu i plicak 100m moze da uziva na 4-5 takvih plaza, ko voli lepu plavu vodu, cistu i da mu ne smeta hladnija voda i sljunkovita plaza sa belim kamenom takodje ima u vecem delu 5-6 takvih uvala (Paleokastritsa). Mi smo tamo uglavnom isli. Moji favoriti sto se plaza tice su Roviniana (ova plaza ni ne postoji na karti slucajno smo saznali za nju i uglavnom je posecuju Grci, prirodna je i prelepa), druga je La grotta ,kafic u stenama sa mnogo skakaonica i bas je zanimljiva za te zezalice, treca je plaza Agni sa istocne strane voda je vrela i zanimljiva taverna na samoj plazi uz dok, usidreno dosta jahtica. Ostale plaze u uvali Paleokastritse su isto jako lepe. Tu postoji i lep manastir iz 12. Veka a u njemu lep mali muzej, treba posetiti. Ima dosta pescanih plaza ali za mene nista posebno.
Grad Kerkyra prelep i danju i nocu, za setnju, za razgledanje bas bas izuzetno.
Grad Ipsos pun malih italijana koji na skuterima jurcaju celu noc i dan hehehe, prava ludnica ali jako zanimljivo. Plaza u Ipsosu dugacka a uska ali nije losa onako za usput. Klopa u Ipsosu brza hrana u "Papagalos" restoranu giros ooogroman oko 400 gr ima cena 4.8e ali se bas odvalis.
Ostrvo Vido i simbol stradanja Srba smo obisli rano ujutru, povratna karta brodicem 2e po osobi (u agenciji ako uplatis 15e).
Prelep utisak takodje krstarenje do ostrva Paxos i Antipaxos i plaza na Antipaxosu se ne moze opisati recima, umesto peska belo brasno a boja vode prozirno plava, prelepo bas bas bas, cena po osobi 23e to smo nasli najjeftinije inace je bilo po 28-33e kako gde.
Na ostrvu predjeno oko 800km dva puta smo sipali gorivo na Shell pumpi ono V-power cena je bila 1.22 i 1.17e.
U povratku smo svratili u Solun u kupovinu. Igumenica-Solun 320km krenuli u 10.50 u solunu bili u 13.20.
Iz Soluna krenuli u 20.40 bez nekih vecih zadrzavanja na granici ukupno mozda pola sata i u Bg na Bubnju smo bili u 2.15.

Malo statistike hehehe...
-Ukupno predjeno 2800km
-Sipano 236l goriva potroseno 200l
-Ukupno voznje 46.30sati
-Prosecna potrosnja po bordu 5.7 ali po racunuci oko 7l malo jace
-90% vremena je radila klima

Steta...
-Na parkingu mi je neko skinuo sa zadnjeg branika onaj poklopac sto ide sa desne strane.
-Malo sam zakacio desnu felnu na ivicnjak samo zagrebao.
-Levu felnu mi je neko zakacio gumom i ostavio dobar trag na njoj sva sreca skida se jer je guma u pitanju :)
To je to ukratko hehehe
Dika
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 1032
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 12:59 pm

Re: Letovanje Grcka

Ned Avg 07, 2016 2:02 pm

Slika Solunske alfe :)

Slika energija za put ka Beogradu :)

Slika

Slika

Slika

Slika Tigrice voze i Grci :)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


host immagini

Slike su odozdo na gore :)
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Letovanje Grcka

Ned Avg 07, 2016 2:24 pm

I ovaj putopis interesantan i iznad svega koristan. Prošlogodišnji sam i testirao, ali ovogodišnji verovatno neću. U četvrtak krećem put Grčke, ali još uvek ne znam gde :D
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Dika
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 1032
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 12:59 pm

Re: Letovanje Grcka

Ned Avg 07, 2016 3:23 pm

Srecan put gde god da se uputis :))
Slika

Slika


upload immagini gratis prva slika Antipaxos a druga slika Ermones-Krf :)
Dika
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 1032
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 12:59 pm

Re: Letovanje Grcka

Ned Avg 07, 2016 3:30 pm

Slika

Slika


upload

Evo i La grotte :) i par skokova hahaha
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Avg 08, 2016 1:30 pm

Ja sam se pre neki dan vratio iz Parge. Dakle sve do pred Igumenicu isti put kao sto pise Dika pa samo onda na levo jos nekih 80ak km :). Otprilike sam isto vozio kao Dika slazem se za sve komentare oko puta. Meni je sa nas dvoje u autu, punim gepekom i klimom, voznja 130-160km/h potrosnja bila oko 6.5L. Auto put posle Soluna i magistrala od Igumenice do Lefkade su odlicni.

ps. ko ide u taj kraj obavezno da ide na jednodnevni izlet na Paxos i Antipaxos ostrva, vredi svaki evro :) pa i vise...

Sto se tice same Parge gradic je prelep, plaze u okolini (Valtos, Sarakiniko) su sjajne, more cisto i toplo. Lokalni putevi su uzas, nema udarnih rupa ali je sve neravno, x puta krpljeno, linija na putu uglavnom nema nigde sve je izbledelo, sva manja mesta odisu siromastvom. To je jedino sto ostavlja negativan utisak u opstem utisku, ali nama to ni malo nije uticalo na odmor i uzivanje, vise je onako opsta opservacija i komentar :)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Ekspedicija na Krit

Sub Avg 13, 2016 10:20 am

Ja sam ove godine uspio da odem na Krit, najveće grčko ostrvo, tačnije u grad Haniju, odnosno Hanju (Chania), koja se nalazi na zapadnoj polovini Krita.
Pošto je put do tamo baš dugačak, odlučili smo da idemo avionom i da tamo uzmemo rentakar, jer je to najpraktičniji (da ne kažem jedini) način kretanja po ostrvu, ukoliko ne želite da budete zavisni od autobuskih redova vožnje. Da smo išli autom, za gorivo, putarine, trajekt i propratne troškove bi, prema mom proračunu, dali znatno više, a ovako smo uštedjeli barem 2, ako ne i 3 dana putovanja.

Primjetio sam veliku sličnost Krita sa Krfom, gdje sam bio pretprošle godine (istorija, privredne grane), samo što je Krit mnogo veći pa treba više vremena da se obiđe, a i samo ostrvo je samoodrživo, koliko su mi rekli. Navodno im Grčka gotovo da i nije potrebna, jer mnogo toga sami uzgajaju.

Pošto sam oduvijek želio da vozim kabriolet, a nisam imao priliku (a pravi kabrioleti su zaista preprepreskupi u rentakar agencijama), napravljen je kompromis time što smo uzeli PUG 108 sa mekim krovom, koji je bio otvoren onda kada sunce ili vjetar nisu prejaki ili se ne krećemo previše brzo. Automobil je imao upravo ono što je nama trebalo: priključak za ipod (preko koga se sasvim lijepo moglo kontrolisati uređajem pomoću centralnog ekrana i komandi na volanu), punjač za mob., funkcionalan klima uređaj, xenon farove... (i 1.0L motor od jedno 65 ili već koliko konja, ali bih taj dio da preskočim :D ). Mislim da je cijena bila negdje oko 35 evra za dan, sa uključenim svim mogućim vrstama osiguranja. Za taj novac sam mogao da uzmem veći, jači i luksuzniji automobil (MiTo ili Giuliettu, recimo), ali sam insistirao da to bude neki sa pokretnim krovom. Sačekao nas je nov auto, sa 4800km na satu i 3/4 rezervoara. Jedini zahtjev je bio da ga i vratimo sa toliko goriva i to je sve. Pri povratku sam automobil samo ostavio na parkingu, ubacio ključeve u sanduče za ključeve i to je bilo to. Bez ikakve provjere ili čega već. Zaista jako pozitivno iskustvo sa Autoway rentakar agencijom.

Slika Slika Slika

Samo ostrvo je jako lijepo, nema šta. Smjestili smo se u hotelu Monte Vardia u Hanji (Chania), sa pogledom na grad i na more. Odgovaralo nam je to što smo odvojeni od gužve i buke, a po potrebi smo mogli stići gdje god da je potrebno, pošto smo imali automobil.

Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Ono što je jednako bitno - KLOPA je vrh - opet u skladu sa renomeom grčke kuhinje. Kao što većina vas već zna, maslinovo ulje, sir, paradajz i origano se koriste obilato. Kuvana jela su mi se najviše dopala, pogotovo kuvana jaretina u paradajz sosu i sarmice od patlidžana punjene sirom i orasima. Takođe bih izdvojio sokove koje sam probao tamo, pogotovo njihove najpoznatije fabrike sokova "Gerani", čije mi se gazirano piće "gazoza" baš dopalo - plastično rečeno, u pitanju je piće sa ukusom žvake :) (Bazooka, ne Čunga Lunga) :) Domaće vino i svježi sokovi od voća, pogotovo od pomorandže su stvarno svugdje dostupni, a mislim da o njima stvarno ne vrijedi pričati previše. :) U većini lokalnih restorana i taverni se po završetku obroka iznose cikudija (Tsikoudia) i kriške lubenice kao desert na račun kuće. Ne znam kakva su očekivanja drugih, ali opet mislim da je red da napomenem da restorani na Kritu nisu previše jeftini, pošto ostrvo inače važi za malo skuplju destinaciju. Recimo da je neki prosjek obroka za dvoje obično iznosio oko 30 evra (sa predjelom, glavnim jelom i pićem, obično sokovima ili pivom).

Slika Slika Slika SlikaSlika Slika

Od bitnijih i ljepših lokacija bih izdvojio sljedeće:

Balos - jedna od najčuvenijih plaža smještena na sjeverozapadu ostrva. Pošto se taj rt nalazi u sklopu nacionalnog parka, do tamo se dolazi brodom ili makadamsko-kamenjarskim putem, nekih 40ak minuta lagane vožnje od trenutka kad se siđe sa asfalta. Nakon dolaska na parking (ukoliko uopšte ima mjesta na parkingu), predstoji nezgodna šetnja od 30-40 minuta, mahom nizbrdo i po poprilično neravnoj stazi. Nezgodno za porodice i manju djecu, pa je zato moguće unajmiti konja ili magarca. Sama plaža predstavlja beskonačno dug plićak, pa su duge šetnje PORED plaže, "photo sessions" i klinci na sve strane neizbježni. mada je moguće otići i dublje u more. Fino mjestašce za posjetiti, ali prenatrpano turistima. Poželjno je doći rano ujutro ili kasno popodne, kad je mnogo manje ljudi.

Slika Slika Slika Slika

Elafonisi - možda i najpoznatija plaža na Kritu, locirana na jugozapadu ostrva. Poznata po ružičastoj boji pijeska. Zakonom je zabranjeno odnositi pijesak sa plaže, samo što zakon niko ne poštuje. U suštini, ako izuzmemo mnogo pristupačniji geografski položaj, rekao bih da je slična Balosu po tome što na nekoliko mjesta nudi baš veliki, dugačak i širok plićak i mjesta za šetnju kroz vodu i mnogo, mnoooogo ljudi tokom dana. U povratku smo svratili na klopu u Elos. Seoce u koje svraćaju turisti u povratku sa Elafonisija. Tamo sam jeo pomenutu jaretinu. Još ne mogu da sebi dođem koliko im je dobra klopa. :)

Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Falassarna - takođe popularna plaža u blizini gradića Kissamos. Meni se možda i najviše dopala. Plićak jeste podugačak, ali ni blizu kao na Balosu, recimo. Sportovi na vodi su prisutniji nego na pomenutim plažama. Za razliku od Elafonisi i Balosa, plaža nije u zalivu, pa su i talasi jači. Svejedno, bez problema se moglo plivati, roniti i fotografisati pod vodom. Voda opet izuzetno, izuzetno čista. Taj dan smo namjerno ostali duže, kako bi gledali prelijep zalazak sunca.

Slika Slika SlikaSlika Slika Slika

Lotro (Loutro) - Mjestašce koje se nalazi na kopnenom dijelu Krita, ali do kojeg se dolazi isključivo brodom (mi smo došli iz luke Hora Sfakion (Chora Sfakion)... ili pješke. Jako interesantno, sa tvrđavicom na brdu, nekolicinom restorana i karakterističnim bijelim kućicama i hotelom, sa sve plavim vratima, griljama i sl. Inače, jug Krita karakteriše buntovnička svijest naroda, koja se najlakše može ogledati u izrešetanim saobraćajnim znakovima (Bosna 1994. revisited).

SlikaSlika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Almirida (Almyrida) - par jako finih plažica koje se nalaze unutar istoimenog mjestašceta, sa nešto prirodnog hlada drveća, nekoliko restorana tik do obale i ostataka tvrđavice na brdu tik do plaže. Fina lokacija, samo što su talasi bili poprilično veliki kad smo mi stigli tamo. Neko vrijeme smo preskakali talase u relativno plitkoj vodi, ali smo morali da izađemo nakon što je plaža zatvorena, zbog dvaju francuskinja koje su se pravile pametne i umalo se nisu udavile.

Slika Slika

*Inače, gotovo sve plaže na Kritu imaju plavu zastavu koje svjedoče o čistoći vode (ne znam da li to uključuje i samu plažu)

Knosos (Knossos) - Najveća antička palata u Iraklionu (najvećem gradu Krita) i jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta na Kritu. Ko je u tom fazonu, obavezna preporuka. Inače, sav Krit je u fazonu minojske civilizacije, kulture i umjetnosti. Sem klope, pića i plaža, simboli krita su minojska civilizacija, festski disk i Minotaur.

Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Kournas - jedno od najvećih jezera na Kritu. Nalazi se u planinama i predstavlja sjajnu alternativu odlasku na plažu (koju smo iskoristili prvi dan, jer je vjetar bio prejak). Nažalost, obližne pećine nismo bili u mogućnosti da obđemo zbog vodostaja. Zato smo bili u fazonu malo pedalina, malo kupanje, malo sunčanje. Obližnje istoimeno selo takođe nudi vrhunsku klopu.

Slika Slika Slika

Samaria - Najveća klisura na kritu i magnet za turiste. Tokom sezone, nerijetko tuda prođe 1000-3000 turista koji uglavnom ne znaju u šta se upuštaju. Po dolasku u nacionalni park, na turu se kreće se gotovo sa vrha planine i spušta se u samo dno klisure. Krajolik je zaista fantastičan. Meni je trebalo gotovo 6 sati da izađem odatle, mahom jer sam svaki čas stajao kako bih fotografisao ovo ili ono, a djelimično i zato jer moje klasične patike "za grad" nisu bile spremne na kamenjar koji vas čeka od samog ulaska u park, pa sve dok ne izađete iz njega. Suma Summarum = 17 kilometara pentranja po planini (a otišao sam na more).

Slika Slika Slika Slika SlikaSlika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika SlikaSlika Slika Slika Slika

Agriupoli - Izvori koji su pretvoreni u ribnjake, gdje je niklo nekoliko restorana opasanih šumom. Interesantna lokacija, nema šta. Doduše, bio sam na previše ribnjak-restorana u životu da bi mi ovo bilo nešto posebno interesantno.

Slika Slika Slika Slika Slika

Hanja (Chania) - Turistički gledano, najpopularniji grad, iako nije najveći. Zapad je nešto popularniji kod turista. Zaostavština Venecije, Turaka i antičke grčko/kritske kulture se vidi gotovo svuda. Poveliki stari grad, sa sve lukom, obalskim kafićima, restoranima, svetionikom i ogromnim brojem turista, pogotovo od 20. jula pa nadalje. U priči sa jednim lokalcem mi je rečeno da je jedan od 2 pilota iz grčkog sastava NATO koji su odbili da bombarduju Srbiju, upravo iz Hanje. Na fotografijama su luka, lučka tvrđava, stari grad i eksponati iz pomorskog muzeja, gdje se nalazi primjerak nedavno konstruisane galije kojom su krićani sprašili u Atinu 2004. na olimpijadu.

Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Kao i na kopnu i drugim ostrvima, oni njihovi cvrčci su i ovdje na svakom koraku. Meni barem to nije smetalo.

Fotografija ima mnogo. Gledao sam da proberem samo nekolicinu onih koje mislim da će pomoći pri ovom opisu. Šta znam, da je lijepo, zaista jeste. Jedino što je potrebno su novac, naravno, ali i vrijeme i to baš mnogo vremena, jer je ostrvo jako veliko. Potrebno je nekih cca mjesec dana da bi se sve obišlo kako treba, i to da se žuri iz jednog mjesta u drugo.
Korisnikov avatar
FantomX
Garaža: ex Julija 156 SW JTDm / 159.88whp

ex VW Passat 4motion B5.5 131hp tuned

AR 156 JTD 8v 158.9hp - numero duo :) '04
Lokacija: Beograd
Postovi: 869
Pridružio se: Pon Sep 03, 2012 7:11 pm

Sub Avg 13, 2016 2:18 pm

Alal vera :)
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Sub Avg 13, 2016 4:42 pm

Krit je strava, bio sam pre mesec dana i prijatno sam iznenadjen.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Letovanje Grcka

Sub Avg 13, 2016 5:20 pm

Sjajna putopisna reportaža :gr8:
Evo mi se odmah opet putuje :D
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
Gruja
Garaža: Alfa Romeo 75 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 673
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:40 pm

Re: Letovanje Grcka

Sub Avg 13, 2016 7:59 pm

Hvala za iscrpnu reportažu! :drink :wave:
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Sep 02, 2016 9:26 pm

Niš - najlepše što Tasos može da ponudi

Ja sam ove godine rešio da odem na Tasos. Možda ovo da sam "ja rešio" i nije baš 100% tačno, obzirom da je odluku donela devojka. Da se ja pitam, celog života bi letovali na Lefkadi u Agios Nikitasu.
Kako Brera nije bila spremna za put, prvobitna ideja je bila da iznajmimo auto i tako rešimo problem transporta. Kad ono, međutim...Da ne dužim, u Kragujevcu nije bilo slobodnih vozila ni u jednoj od rent-a-car agencija, a ove iz Beograda su naplaćivale 100e dostavu auta u Kragujevac, isto toliko i pick-up. Iz principa nisam hteo da pristanem i kad sam već planirao da platim taksi do dole, ponudi kolega svoju 147cu, 1,6, 105ks. Da stvar bude interesantnija, ovo se dešava veče pred polazak.
S obzirom da je IT-evac, auto održava sporadično i reaktivno...kad se upali lampica za ulje, on dolije, kad se upali ona za rezervu, on ode do pumpe...i to bi bilo to od održavanja. Shodno tome, gorele su lampice za podignutu ručnu kočnicu, ABS (nije samo lampica, zaista nije radio) i neizostavni Check Engine. Takođe, na autu su bile zimske gume, koje sam lično "plastificirao" prišlog leta u vožnji do Uvca :D
I taman kad sam skovao plan kako sve to da sredim do 12:30, kada je trebalo da krenemo, kolega me obraduje da autu ističe registracija 16og avgusta, u pola mog letovanja... Zaista ne znam kako uspevam da budem optimista kada su automobili u pitanju, kada sam okoreli pesimista za sve ostalo, ali eto...
Ujutru od 8 je:
1. Odrađen servis i pregled auta, zamenjeni zadnji diskovi i pločice.
2. Odradimo dezinfekciju klime. Valeo sprej + Asepsol su uspeli da "zamirišu" nekada pušački auto.
3. U drugom servisu stavimo nove gume i odradimo balansiranje
4. Registrovan auto

Prosto neverovatno, ali krenuli smo praktično na vreme. Krenusmo put Kruševca, ali kako smo izašli na auto-put, poče da se čuje neko brujanje zadnjeg levog točka. Posumnjao sam na ležaj, ali nisam bio siguran. U Kruševcu svratim do majstora, te se dijagnoza potvrdi...
S obzirom da svake godine odmor počinjem odlaskom na jedan od najlepših džez festivala, imao sam nekoliko dana fore da problem rešim.
Ovde bih se malo vratio on topic i svima najtoplije preporučio posetu ovom festivalu. Za sve one koji na pitanje "Exit ili Guča?" odgovaraju sa "More marš!!!", Nišvil je rešenje. Čak i ako niste ljubitelj jazz-a, svake večeri se na niškoj tvrđavi organizuje dosta toga. Da ne dužim, koga zanima nek baci pogled http://nisville.com/index.php/en/
Rado bih sad nastavio o izvođačima, ali već sam debelo off-topic, pa da ne preterujem :D
Što se smeštaja tiče, toplo bih preporučio mali hotel u centru grada, Art Loft. Zaista odudara od svih hotela koje sam imao prilike da posetim u Srbiji do sada. Svaka preporuka.
I da zaokružim svoje viđenje Niša omiljenim restoranom, Pleasure u Kazandžijskom sokačetu. Siguran sam da kolege iz Niša imaju mnogo više da kažu o svom gradu, ovo je moje, autsajdersko viđenje grada na Nišavi u avgustu.
Slika Slika Slika
No da se vratimo na auto...trebalo je zameniti ležaj, te sam bez razmišljanja kontaktirao kolegu Marka, većini ovde poznatom kao mladenke. Sve je preuzeo na sebe, našao je i ležaj i majstora, te mi odosmo na kafu dok je auto bio na popravci. Evo i ovde, veliko hvala :arflag
S obzirom da se ležaj više nije čuo, izgledalo je kao da je auto u odličnom stanju i samo su popaljene lampice na instrument tabli podsećale na to kako je auto održavan u proteklih petnaestak godina...
Niš-Tasos, brzo i bez trzavica
O samom Tasosu nemam mnogo toga da kažem. Prvih 6 dana smo proveli u Potosu, malom, pretrpanom mestu, punom naših ljudi uz po kojeg državljanina Rumunije.
Slika
Nedaleko odatle je Theologos, još jedno u nizu grčkih sela...ne izdvaja se ni po čemu od mora drugih
Slika
Doduše, kada smo seli u jedan od restorana...
Slika

Drugu polovinu letovanja smo proveli u nečemu što se zove Skala Potamia, šire poznat kao Pitešti na moru. Zaista mesto za izbegavanje...Osim par polu-divljih plaža na koje smo nabasali, većinu vremena smo provodili na plaži Makryammos bungalova. Stvarno prelepo mesto, te ako se ikada budem vraćao na Tasos, tamo planiram da odsednem.

Slika Slika

I tako...malo po malo, dođe vreme za povratak. Što se auta tiče, stanje neporomenjeno, gore iste one lampice kao i kada smo pošli.
Slika

Sve je radilo savršeno(osim ABSa), do nekih 30ak kilometara pred Solun. Na jednoj uzbrdici, poče da se čuje lep, metalni zvuk. Optimistički se ponadam da se otkačio zaštitni lim na izduvnoj grani, te da ću čas to da sredim na prvom parkingu. Naravno, nije optimizam dugo potrajao, te pozovem Šoneta, mehaničara zaslužnog za projekat Brera. On vrlo brzo zaključi da su ležajevi radilice, iako sam se ja nadao da su hidropodizači :D
Svako normalan bi u sigurnosti parkinga pozvao šlep službu do Soluna, te organizovao prevoz do Srbije...put nastavljamo nešto smanjenim intenzitetom i nakon 5km, čudo...metalni zvuk je nestao i motor je zvučao potpuno normalno...nekih 7 sekundi. Nakon toga "puf". Zvučalo je i izgledalo kao kada je deda spalio Đenku.
Ovde više optimizam nije pomagao. Stali smo u zaustavnu traku, a odmah iza nas jedan mladi bračni par, Grci. Oni su bili dovoljno ljubazni da nam organizuju šlep do Soluna (120e za 20ak kilometara). Dok smo čekali da stigne kamion, ja sam pozvao prijatelja koji je organizovao šlep od Soluna do Kragujevca (650 evropskih). Kako inače svraćamo do Soluna u povratku sa odmora, smeštaj smo već imali organizovan.
Slika Slika Slika

Usledila je vožnja Solun-Kragujevac na zadnjoj klupi fiat dobla. Nivo udobnosti je jednak drvenim stolicama gradskog prevoza.
Savet svima koji kreću put Tasosa u ne tako dobro održavanom autu...Skrenite desno i produžite ka Lefkadi, na Tasosu je dosadno
Do sledećeg putovanja... :drink
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Dika
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 1032
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 12:59 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Sep 02, 2016 10:12 pm

Znaci ipak ti je Lefkada ostavila mnogo bolji utisak.

A sto se auta tice bas dosta problema a o troskovima da ne govorimo ispalo ti skoro celo letovanje u ceni slepa :-/ znaci bilo je 1e po 1km kako obicno i naplacuju. Ja ove godine uplatio AMSS za svaki slucaj a posle ovog tvog teksta svake godine cu. Sreca pa nije riknula na ostrvu.

Reko bih ti "nadam se da ti to sve nije pokvarilo odmor" ali kako to da kazem meni bi to pokvarilo narednih 3 odmora.. Bedak
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Sep 02, 2016 10:12 pm

:gasp:
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Sep 02, 2016 10:23 pm

Ja imam malo drugačiji pogled na te stvari...Prvo, ja sam lično prouzrokovao da se auto pokvari, vozivši brže nego što bi trebalo da se vozi auto u takvom stanju, te ne mogu na bilo koga da se ljutim.
Drugo, niko nije povređen, svi učesnici u ovoj anegdoti su bezbedno stigli nazad.
Treće...da se nije desilo ovo sa autom, odmor na Tasosu bih pamtio po tome što me je ujela pčela. Iskreno, radije ću se sećati kako me devojka kroz smeh pita "Jel' smo morali baš prvi da stignemo u Solun?" i fakirske obuke u Doblu u putu nazad, nego nerviranja kad Rumuni pobodu svoj suncobran između plaćenih ležaljki na uređenoj plaži.
I da, uporno lobiram da Lefkada postane obavezno odredište makar 7 dana godišnje. Prelepo ostrvo...zapadna strana, da budemo precizniji :D
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Dika
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 1032
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 12:59 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Sep 02, 2016 10:26 pm

Naravno, prelepo ostrvi nema sta :-) e pa ti si onda uzivao, ali ipak neka se ne ponovi :-)

Ne znam ja imam vidjenje da 770evra mogu da se iskoriste mnogo lepse :-D
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Sep 02, 2016 10:31 pm

Auh čoveče :blink:
Prokomentarisao bih nešto, ali ostadoh bez teksta! Mislim da bi ti se više isplatilo da si pazario neki polovni autić i pretresao ga fino pre putovanja nego ova varijanta. Veliki minus i za kolegu, odnosno njegovo poimanje održavanja automobila :fight_twak:
Nadam se da makar imaš neku utehu u vidu lepog provoda i uspomena sa letovanja. Više sreće (čitaj: bolje organizacije) drugi put, mada verujem da će tada ona zver od Brere raditi posao ;) :arflag
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Sep 02, 2016 10:38 pm

Ja i dalje mislim da se ništa strašno nije desilo. Da, nije mali novac u pitanju, ali bolje što je stao auto na putu ka Solunu, nego avion malo pre toga, na putu za Barselonu :D
Kolega auto koristi po gradu i planira da ga zameni uskoro, pa ni njega ne treba kriviti.
Da, sledeće godine Brera...a možda ne... :whistle:
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Sub Sep 03, 2016 12:30 am

Ovaj 'izvestaj' me je donekle podsetila na burazerovu (inace veliki Yugo fanatik) pricu od pre dve godine. Tada je 7 dana pred more od 2.2 Yuga sastavio jednog i krenuo na more u CG. Kaze da ga je samo 3-4 vozilo obislo, a sto je joa bilo vaznije vratio se na tockovima. :D
Korisnikov avatar
machella
Garaža: 156 3.0 V6
159 SW 2.4 Q-Tronic
Lokacija: Požarevac
Postovi: 757
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 3:38 pm

Re: Letovanje Grcka

Sub Sep 03, 2016 12:38 am

Bedak je sto klip nije izleteo napolje kao na filmu bar da vidis nesto zanimljivo hahaha hahaha hahaha

Thassos obavezno severoistok, jug odvratan, lose plaze, vrelina, zelenila nigde, posto sam kontao da ces na Lefkadu nisam ti dao nikakve smernice :tease: a i mom bussu se slabo svidja ona vrelina dole :drunk:
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Letovanje Grcka

Sub Sep 03, 2016 11:28 am

BobanR napisao:Ja i dalje mislim da se ništa strašno nije desilo. Da, nije mali novac u pitanju, ali bolje što je stao auto na putu ka Solunu, nego avion malo pre toga, na putu za Barselonu :D
Pa dobro, uvek se može pronaći primer koji će te zapravo uveriti da si srećan i da je moglo gore :D
Čaša je polupuna ili poluprazna u zavisnosti od ugla posmatranja, a ti si vazda optimista ;)
Mada realno i bez zezanja, ako zanemarimo faktor neprijatnog iznenađenja i kvarenja planova, ipak je to lepa suma novca - dovoljna za deset polupansiona u toj Grčkoj za dve osobe u hotelu sa 4 ili 5 zvezdica u predsezoni.
Ali opet su to samo pare i najbitnije je zadržati optimizam i vedar duh na kraju krajeva ;) :drink
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Letovanje Grcka

Sub Sep 03, 2016 3:17 pm

Nije ti bilo dosadno,ali i ti si bio spreman na ovako nesto,cim si tako opusteno sprzio mucenog Twin Sparka :D
Ovde je po meni,jedini malo energicniji problem bio,sto je po malo izvikani Tasos prilicno razocarao sa svojim sadrzajem.
Svi ti kvarovi i gluposti,sve se to da kompenzovati sa manje ili vise novca,ali nam toliko planirano i ocekivano vreme godisnjeg odmora,nikakav novac ne moze vratiti ;)
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Letovanje Grcka

Ned Sep 04, 2016 9:51 am

Ovog puta smo zaista zatajili u organizaciji, pa ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da je Tasos toliko dosadan, koliko se meni čini. Dodatni problem za mene predstavlja alergija na ujed osice, pa definitivno to ostrvo nije najbolji izbor :hbg . E sad, Makryammos bungalovi su mi se prilično svideli i ceo taj koncept letovanja odmarališnog tipa, da ćemo, ukoliko ne nađemo nešto slično na nekom drugom ostrvu, definitivno otići tamo još koji put. Naravno u junu, kada ima neuporedivo manje osica
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Uto Apr 18, 2017 11:15 am

Nisam Alvirko ali da podelim trenutno stanje:
Kroz Srbiju sve kao prošle godine, teško da će završiti do kraja godine ceo autoput. 800, 210 i 80 su putarine u jednom smeru. Na jednom mestu 40-ak km pre Preševa je ulegnut nov autoput posle nadvoznjaka. Jeste obeleženo ali je baš lepa skakaonica.
U MKD prave novu naplatnu rampu 300m pre prve, pa će vrv staru da sruše. Kod Negotina se silazi sa autoputa i vozi nekom magistralom baš dugo. Rade 'rehabilitaciju kolovoza' autoputa. Posto nije nov put, valjda će do sezone da završe.
Grci ne traže ništa na granici osim pasoša-ne otvaraju gepek, saobraćajne i ostalo. Koliko sam video prave naplatnu rampu odmah kad se prođe granica. Da li će biti za ovu sezonu gotova videćemo.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
If it ain't broke, don't fix it.
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Letovanje Grcka

Uto Apr 18, 2017 11:54 am

Ima li ko da putuje za Grčku ovo leto. Mogli smo datume da upišemo kad smo i gde pa se možda neki uspeju i videti :)
Od 04.07 do 15.07 sam na Lefkadi

Povratak na “Nostri Viaggi”