Bezbednost u saobracaju

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Jun 18, 2017 10:51 am

Ono što je meni glavni korektiv pri želji da dodam gas više nego što je neophodno, a što se, vidim, slabije spominje je ugožavanje drugih učesnika u saobraćaju. Ja ne bih podneo da učinim nažao nekom drugom.
Stalno se dešavaju nepredviđene stvari i bolje je imati više vremena za reakciju. Uvek se mora ostaviti prostora za nepredviđeno. Za mene je, na primer, svako ko mi se zalepi na 2 metra, a idemo velikom brzinom idiot.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Čet Avg 24, 2017 5:36 pm

Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 01, 2017 9:21 pm

[video][/video]

15 minut. :D

a i posle 32 minuta je interesantno jer je obilazak AR muzeja.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 01, 2017 9:49 pm

Nista korisno receno, prilicno prazna prica. Teoretisanje kako pise u zakonu i zatvaranje ociju pred realnoscu i onoga sta se desava u praksi...
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Sub Okt 21, 2017 11:39 pm

Evo jednog mog snimka situacije sa saobracajcem.
[video][/video]
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 12:35 am

Ti bas imas problema sa policijom. ;)
Bez ljutnje, a verujem da ce ovo pokrenuti lavinu komentara, ali cim si postavio snimak to se da i ocekivati, jel te, ali mislim da u ovom slucaju apsolutno nisi u pravu sto se pesaka tice.
I to mi je prvo upalo u oci kada sam poceo da gledam snimak, rekoh PESAK, posle dodjose iz MUP-a i sve skupa... :D
Elem, zakon kaze
"Ukoliko na pešačkom prelazu saobraćaj nije regulisan uređajima za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova niti znacima policijskih službenika, vozač je dužan da prilagodi brzinu vozila tako da u svakoj situaciji može bezbedno da zaustavi vozilo ispred pešačkog prelaza i propusti pešaka koji je već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na pešački prelaz.
Vozač koji skreće na bočni put na čijem ulazu ne postoji pešački prelaz dužan je da propusti pešake koji su već stupili ili stupaju na kolovoz !"
U tvom slucaju jasno se vidi da ce pesak stupiti na pesacki, i ako kamera posle ne pokriva lepo trenutak kada je zakoracio, vidi se da ti imas jos mozda par metara do pesackog a da je pesak vec bio na samoj ivici trotoara i da se sprema da zakoraci. Otezavajuca okolnost je sto nisi pokusao da usporis vec si dao gas da sto pre prodjes.
Druga je stvar sto su tupavo postavili pesacki prelaz na skoro samoj ivici kruznog toka, mada ima mesta za jedno do dva vozila da stanu.
Za mobilni necu preterano komentarisati jer nisam video kakva je situacija ali tvoj izgovor tipa pa moram nekog da pozovem je moras priznati malo bezveze. Ako zelis da pozoves, stanes sa strane ili se negde uparkiras. Lepo je sto imas hands free ali verujem da je dozvoljeno samo automatsko javljanje bez skidanja pogleda sa puta, sto znaci obe ruke na volanu (a sad ce da kazes, pa moram i brzine da menjam) a da pozivanje nije dozvoljeno dok je auto u pokretu.
Moje misljenje, no hard feelings..zato si valjda i okacio snimak, da cujes sta mislimo o tome.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 12:54 am

Nisi propustio pesaka, to se vidi, ali sa druge strane put je sirok i bio si u srednjoj traci tako da je mogao da ti progleda kroz prste. Sto se pandura tice cim ne persira vozacu kojeg je zaustavio sve mi je jasno kakva je osoba
Slika
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 6:24 am

Naravno, i postavio sam snimak da cujem razlicita misljenja. Verujem da si vozio i imao situacije gde ti pesak stupa na pesacki dok si ti svega par metara od istog i po svim zakonima fizike nemoguce je zaustaviti vozilo i sasvim bespotrebno, pa cak i opasno zabiti kocnicu u takvoj situaciji, narocito kada postoje 3 trake kao ovde.

Tacno je da tako pise u zakonu, ali isto tako pise i sledece:
"Član 97
Na pešačkom prelazu, na kome saobraćaj nije regulisan svetlosnim saobraćajnim znacima ni znacima koje daje policijski službenik, pešak je dužan da se pre stupanja na pešački prelaz, prethodno uveri da može da pređe na bezbedan način, tako da stupanjem na kolovoz ne ugrožava bezbednost saobraćaja."
U trenutku kada je moje vozilo u srednjoj traci na pesackom, pesak je stupio 2 koraka u desnoj traci, sto znaci da je od mene udaljen 2-3 metra. Ja smatram da to nije ugrozavanje pesaka, jer on nije morao da uspori zbog mene. To sto sam dao gas, pa valjda je normalno da se da gas kad se izlazi iz kruznog toka.
Policajac je bio na motociklu iza mene, pa jasno mozete zakljuciti da ni on nije propustio tog pesaka jer me zaustavio 100 metara posle pesackog.

Sto se tice mobilnog telefona, takodje se jasno cuje da posle kruznog menjam brzinu, a saobracajac je napisao da sam telefon drzao u desnoj ruci. Osim toga, levoruk sam i telefon nikada ne drzim telefon u desnoj ruci.
"Vozač ne sme da KORISTI telefon, odnosno druge uređaje za komunikaciju ukoliko nema, odnosno ne koristi, opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku za vreme vožnje."
Ovo je clan po kome mi je pisao prekrsajni nalog, a u objasnjenju je napisao da sam DRZAO telefon u desnoj ruci. Nigde u zakonu nije zabranjeno drzanje bilo cega u ruci, a ja jesam drzao telefon, ali u levoj ruci. I ne skidas ruku sa volana samo da menjas brzinu, vec i da promenis radio stanicu, na primer, ukljucis/iskljucis grejanje...
Drugo, ako si ti u pravu za koriscenje telefona, onda pomenuti uredjaj jos uvek ne postoji, jer cak i za pozivanje na glas treba da pritisnes neko dugme.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 7:30 am

pisali su i meni jednom ovako kaznu doduse davno i pre novog zakona, isto sam bio blizu pesackog kad je stupio na kolovoz, dzabe je bilo ubedjivanje sa pandurom a nisam hteo da se zezam sa sudijom jer i nisam imao dokaz tako da sam platio kaznu.
nego kako nisi snimio da su panduri iza tebe? ja kad ih vidim u retrovizoru dobro pazim sta radim

za telefon ne znam sta da ti kazem, na snimku nemas dokaz da ga nisi drzao u ruci, to sto si menjao brzinu i sto telefon drzis uvek u levoj ruci ti nikako ne moze biti opravdanje kod sudije tj sigurno nece proci, da ti je kamera bila uperena u tebe ok ali ovako dzabe dalja prica
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 7:33 am

bio je kruzni tok, nisam mogao da ga vidim u retrovizoru jer je u kruzni usao iz druge ulice. kad mi se pojavio u retrovizoru, ja sam vec bio na 10 metara posle pesackog.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 7:36 am

pa dobro onda jbg, ni ja vrv ne bih stao pesaku u ovom slucaju ali nema opravdanja to je prekrsaj i mislim da ces dzabe gubiti vreme kod sudije
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 8:04 am

Kad cujem ovaj vas snimak kao da slusam neke sto cuvaju ovce (mada mozda su vozaci samo ovce za sisanje pa se uneo u ulogu), a ne sprovodjenje zakona od strane sluzbenog lica.

Sto se tice pesackog, pa ja se ne bih slozio da je bas cista situacija kao sto drugi kazu, mada u ocima zakona sem mozda uz dobrog advokata ili jako normalnog sudije, bice tako kako oni kazu.

Sto se tice telefona, posto sam ja za to da se zabrani bilo kakvo koriscenje, radi objektivnosti necu ni da komentarisem.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 8:30 am

druze, ja dnevno predjem oko 150 km po gradu i za to vreme imam izmedju 30 i 50 telefonskih razgovora. ima jos mnogo ljudi koji jednostavno moraju da koriste telefon za volanom, a pravo na rad ne mozes nikome da osporis.
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2894
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 8:35 am

Činjenica je da nisi propustio pešaka. Činjenica je i da si promenio traku pa ga nisi baš ugrožavao ali po zakonu - kriv si...
Slika
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 8:37 am

OK, sto se fona tice, ja i nisam pomenuo da ti pozivas nekog, vec samo da mozes da se javis i to sam bas naglasio. A slozio bi se sa Yugisom, apsolutno sam protiv koristenja mobilnog tokom voznje. Ne sumnjam ja u nicije sposobnosti ali ...
Sto se tice pesaka, tacno, i on je trebao da vodi racuna ali tebi je pisana prijava.
Da se razumemo, ne zelim lazno da moralisem, u 90% slucajeva svako od nas isto ovako vozi, i isto ovako pravi prakrsaj ali TEBE su uhvatili. :drink
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 9:36 am

Ne vidim gde je problem u pozivanju bez skidanja ruku sa volana. :scratch:

https://image.prntscr.com/image/uNt7EhL ... 851g1w.png
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 9:49 am

jerotije napisao:druze, ja dnevno predjem oko 150 km po gradu i za to vreme imam izmedju 30 i 50 telefonskih razgovora. ima jos mnogo ljudi koji jednostavno moraju da koriste telefon za volanom, a pravo na rad ne mozes nikome da osporis.
I ja bih da budem placeni ubica, pa mi pravo na rad osporavaju ;) Ja ne bih imao nista protiv kada bi ljudi te razgovore koristili za komunikaciju od par sekundi tipa, zadrzao sam se u saobracaju, stizem za 15min itd... Ali od svih osoba koje ja znam da su zavisni od telefona, od tih 50 poziva koje "moraju" da obave i sto "moraju" da drze telefon u ruci kad se realno sagleda nije moralo da se obavi vecina toga i pored toga je imala priliku i da to sto je morala da obavi, bilo je mogucnosti da se uradi pored puta jer je poziv zapocela pri sedanju za volan ili je recimo prosla pored praznog parkinga, autobuske stanice itd. I posto vecina njih nije sposobna ni da ostavi to govno iz ruke ni kada se druzimo i nije u stanju da prati komunikaciju sa mnom, tesko mi je poverovati da je u stanju da prati situaciju sa nekoliko promenjivih kao sto je saobracaj. Govorim o ljudima kojima je telefon sastavni deo posla ali i o ljudima koji jednostavno koriste telefon za nebuloze tipa fb... Ako si ti sposobniji od njih, dobices od mene izvinjenje i dozvolu za rad kad mi dokazes da mozes suprotno.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 11:17 am

Bobane, nigde u zakonu se ne spominje drzanje ruku na volanu, vec korisecnje ruku z telefoniranje. i ovde moras da pritisnes taster da bi se javio ili da bi pozvao.

yugisa, za 15 godina aktivne voznje, jedini prekrsaji koji su mi pisani su koriscenje mobilnog telefona. nikada nisam imao udes svojom krivicom i nikada nisam dobio nijedan poen. Mobilni za volanom koristim od kad se pojavio. To valjda dovoljno govori o opasnosti koriscenja telefona za volanom.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 11:26 am

Ja se izvinjavam, tvoja statistika od jedne osobe koja je sigurno totalno objektivno sagledana od strane tebe na samom sebi je iznad svih ostalih statistika uradjenih u svetu.

Vezbaj malo iznosenje cinjenica, jer ovako neces proci na sudu.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 11:27 am

Ti verovatno obracas paznju dok koristis telefon, tj. skoncentrisan si na voznju dok pricas. Problem je u tome sto 95% drugih nisu, e tad se desavaju nezgode. Posebna prica su fb, instagram itd tokom voznje...
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 3:12 pm

Obraćao ili ne pažnju tel. definitivno ometa vožača i umanjuje pažnju nekome manje nekome više.A to dali je neko zazvao tako nesreću ili ne pa u tome veliki udeo ima sreća i verovatno se nisu poklopili momenti sa umanjenom koncentracijom i uslovi na putu...za sada.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 3:14 pm

Opet se menja zakon:

http://rs.n1info.com/a335954/Auto/Okano ... acaja.html
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 4:04 pm

Nadam se da su dodali onaj clan, za sve vazi jednako.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 9:29 pm

YUgisa napisao:Ja se izvinjavam, tvoja statistika od jedne osobe koja je sigurno totalno objektivno sagledana od strane tebe na samom sebi je iznad svih ostalih statistika uradjenih u svetu.
Ako si ti sposobniji od njih, dobices od mene izvinjenje i dozvolu za rad kad mi dokazes da mozes suprotno.
To nije bila nikakva statistika, vec dokaz koji si trazio.

Da ne tupimo dalje, svako je izneo svoje misljenje, a rezultat ce se videti na sudjenju.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Bezbednost u saobracaju

Ned Okt 22, 2017 9:43 pm

Meni nisi nista dokazao. Znam brdo vozaca koji nisu imali ni jedan udes pa ih to ne cini odlicnim vozacima.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."

Povratak na “Cafeteria da Romeo”