Sve o svemu

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 8:22 pm

Kao roditelj budućeg vozača i neko ko ima 29 godina intenzivnog vozačkog iskustva pitam nadležne: po čemu je bezbednija na primer Alfa147 sa 77kw u odnosu na isto vozilo sa 88kw? Ili, po kojim kriterijumima je bezbedniji Yugo55 od bilo kog drugog stranog automobila proizvedenog posle 2001. godine? Jugo ima airbag-ove, ABS, ASR, modernu karoseriju, odlična sedišta itd? Dakle, kao roditelj budućeg vozača i neko ko je prve godine svog vozačkog iskustva "odradio" u Jugiću svim silama ću se truditi da moje dete kao početnik ne vozi vozilo te klase i tehničkog nivoa. Po cenu i da prvih godinu dana ne sedne za volan.
Inače, prvi put se ovaj predlog ograničenja snage motora za vozače sa probnom dozvolom pojavio posle one tragedije na Adi Huji kada je onaj mladić sa BMW-om upao u Dunav i kad su se ona deca udavila. To jeste tragedija ali nije razlog da se na osnovu jednog drastičnog slučaja kažnjavaju svi drugi. Dajte budali bilo koji automobil - svaki ima dovoljno snage da izazove tragediju. I svaki "jak" automobil može da se kreće u saobraćaju na bezbedan način. Samo zavisi od vozača, zar ne?

Za "0" alkohola se 100% slažem.
Za zabranu 23h-06h se i slažem i ne slažem. Slažem zbog bezobzirnih idiota koji noću "divljaju" i prolaze na crveno. Pritom smatram da je to manjina i da ne divljaju samo mladi vozači. Na kraju krajeva šta je tu novo? Iste pojave su se dešavale i pre 29 godina. Ne slažem se sa ovom vremenskom zabranom zbog normalnih mladih vozača ( i cenim da su većina normalni na osnovu mnogih koje poznajem) iz razloga što se osnovne veštine vožnje lakše stiču u uslovima niskog nego visokog intenziteta saobraćaja. A niski intenzitet saobraćaja, pogotovo u urbanim sredinama je upravo - noću. Ja i moji vršnjaci smo baš noću vežbali da vozimo, kad na putevima i ulicama "nije bilo žive duše" .

Mene sve ovo podseća na situaciju tipa: rupa zjapi na putu, ali mi smo postavili znak rupa na putu umesto da saniramo rupu. Pa kad razbijete trap - mi nismo odgovorni, jer stavili smo znak.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 9:19 pm

Moja deca ce voziti juga :D A auto da voze ce dobiti kad caleta pobede na stazi :D Do tada mogu da verglaju pedale na bajsu :D
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 10:00 pm

Forest Gump pa ne mora tvoje dete da vozi juga, ima modernijih i bezbednijih automobila ispod propisane snage, jugo je ionako sve veca retkost na ulicama za koju godinu necemo ni da ga vidjamo vise
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 10:10 pm

A sta fali nama koji smo ucili da vozimo na jugu? Ne bih se slozio sa ForestGump-om, mislim da bas na autima kao sto je jugo, se stice vestina, jer tu nema ni ABS, ni ostalih elektronskih pomagala koje jesu korisne, ali zatupljuju osecaj vozaca. Jugo cak nema ni servo volan, a ko nauci na njemu da menja brzine, svaki sledeci auto mu je uzivancija. :D
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 10:16 pm

Ja sam vozio tristaca,kada sam polozio.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 10:31 pm

jerotije napisao:A sta fali nama koji smo ucili da vozimo na jugu? Ne bih se slozio sa ForestGump-om, mislim da bas na autima kao sto je jugo, se stice vestina, jer tu nema ni ABS, ni ostalih elektronskih pomagala koje jesu korisne, ali zatupljuju osecaj vozaca. Jugo cak nema ni servo volan, a ko nauci na njemu da menja brzine, svaki sledeci auto mu je uzivancija. :D
Nije tako lose menjac kad je ispravan :D Za 3000din moze da bude ko na modernom autu ;)
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 11:08 pm

Pa nije fazon kad je ispravan. :P Ja jos nisam video juga sa ispravnim menjacem, a polagao sam na jugu starom 9 meseci. :D
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jan 22, 2018 11:17 pm

Dacu ti ja da probas moj :D Ja sam vozio par kom, taj na kojem sam polagao je isto bio super, a par komada sam i opravio :lol:

Da nije fazon ako hoces da sa nabacujes drugarici, a ne znas kako da uradis pristup :D Pa onda ubacujes u rikverc i slucajno naletis na njenu nogu :D
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Sve o svemu

Uto Jan 23, 2018 12:18 am

Vozim na poslu Reno Kangu, 50 kw. E, to je vozilo po meri. Do 80 nekako, preko 80 nikako.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Sve o svemu

Uto Jan 23, 2018 12:36 am

Cenim da je sve stvar kucnog vaspitanja i od osobe do osobe. Ako sam totalna budala i sa frezom mogu da napravim totalno sranje kao i sa autom od 300ks. Najbolje da niko ne vozi zbog suludih zakona, da niko ne registruje zbog preskupih i glupih atesta, pa da vidimo kako ce da pune budzet. To za 80kw vazi za prve dve godine od dobijanja dozvole, sto znaci da moze da bleji to vreme i da vozi najnormalnije kao iskusan vozac?!?! Gde je tu poenta?!?! Ne umeju ni da prepisu zakon kako treba!
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Uto Jan 23, 2018 12:48 am

Sve je stvar karaktera i psihe, uz dobar uticaj vozackog iskustva i sposobnosti. Kroz klub sam upoznao dosta mladih vozaca koji voze Alfe, a moze se reci da i sam spadam u tu grupu. Kontam da nema nesto preterano potrebe za ogranicenjem snage automobila za pocetnike, dovoljno je uticati na njih da voze u nekim granicama propisa, koliko toliko. Dosta vrsnjaka je stradalo ili imalo teske saobracajke u slabijim automobilima, tako da sa te strane to nije neki parametar sigurnosti.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sve o svemu

Uto Jan 23, 2018 8:03 am

Kad bi skole dovoljno naucile decu zakone fizike i kad placanje polaganja ne bi znacilo automatski da moras da polozis, ne bi trebalo nista ogranicavati... Takodje poligoni za polaganje su dovoljno veliki i bezbedni da se urade i neki ozbiljniji testovi reakcije i iznenadnog izbegavanja prepreke na kolovozu i sa dostupnim materijalom.

Mog instruktora je vecina izbegavala jer je po njihovim recima bio bezobrazan... Covek je samo bez dlake jezike govorio ljudima da nisu sposobni za polaganje kad nisu imali veze sa voznjom i da bolje odustanu ili da idu kod drugog instruktora. Tako je u vecini stvari u zivotu, ljudi su poceli da zive u nekoj bajci, radije bi culi ocigledno laz, nego najocigledniju istinu. Tako je i sa donosenjem zakona, samo neko nece da prizna istinu da je problem u sprovodjenju, a ne u donosenju.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Sve o svemu

Uto Jan 23, 2018 8:35 am

Ja sam mladost proveo u Yugu i to onom prve generacije sa "kamionskim" menjačem sa četiri brzine gde je u rikverc mogao da ubaci samo onaj ko ima vrlo izražene mišiće ruke ili poveliku masu :)
Ali bih se u potpunosti složio sa kolegom ForestGump. Yugo više nije idealan za današnje vreme i puteve pre svega zbog bezbednosnog aspekta, a luda glava smisliće način da napravi glupost na biciklu ili mopedu nevezano sa brojem kw.
Totalan promašaj od zakona, posebno iz razloga što će se i ovaj izvesno primenjivati selektivno.
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Sve o svemu

Uto Jan 23, 2018 11:02 am

Izvesno je da Alfe postaju za nadrkane mužjake što i pitovi. Oštre, agresivne, pa u kanal.

U mom kraju ima bar 10 omladinaca koji kad me vide ispred njih, hoće da poginu samo da bi bili ispred. To nije normalno.

Doduše, svi voze VW. :arflag
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2896
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Sve o svemu

Uto Jan 23, 2018 11:05 am

a malo i zbog ovakvih

Slika
Slika
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Sve o svemu

Sre Jan 24, 2018 7:27 am

Greška je što svi misle da su sposobni da budu vozači. A posle umisle da su vrhunski i da bi lako zasenili i Fanđa.
Slika
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 722
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Sve o svemu

Sre Jan 24, 2018 1:46 pm

Majko Božija, na TcS forumu pokolj članova. Admin silni odlučio da svede broj aktivnih forumaša na ne više od 5.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7551
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Sve o svemu

Sre Jan 24, 2018 4:52 pm

Cuo sam.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 722
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Sve o svemu

Sre Jan 24, 2018 5:01 pm

Ekipa koja to vodi ne shvata poentu foruma i udruženja. Mada, to ne kapira ni 90 % Srbije. Jednostavno, radi se o privatnom forumu gde pojedinci vedre i oblače. Sloboda govora = 0.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Sve o svemu

Sre Jan 24, 2018 6:02 pm

koji je to forum?
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Sve o svemu

Sre Jan 24, 2018 6:07 pm

Ne znam koji je to forum ali znam da neće biti jedini koji je zbog sujete ostao na 4-5 članova.
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 722
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Sve o svemu

Sre Jan 24, 2018 6:17 pm

Toyota club Serbia
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re:

Čet Jan 25, 2018 10:23 pm

Rik napisao:Sve je stvar karaktera i psihe, uz dobar uticaj vozackog iskustva i sposobnosti. Kroz klub sam upoznao dosta mladih vozaca koji voze Alfe, a moze se reci da i sam spadam u tu grupu. Kontam da nema nesto preterano potrebe za ogranicenjem snage automobila za pocetnike, dovoljno je uticati na njih da voze u nekim granicama propisa, koliko toliko. Dosta vrsnjaka je stradalo ili imalo teske saobracajke u slabijim automobilima, tako da sa te strane to nije neki parametar sigurnosti.
Poenta mog prethodnog posta, u kom je malo pežorativno i u negativnom kontekstu pomenut model "Yugo" , je bila da li treba novim vozačima ograničiti snagu motora? Poređenje između Yuga i savremenih vozila je bila ilustracija šta od bezbednosnih definicija imaju savremena vozila. Zato sam napisao da moje dete neće voziti ni Yugo ni bilo koji drugi automobil tog tehničkog nivoa. Izvinjavam se ako je neko to shvatio kao omalovažavanje ili podrugivanje, nije mi to bila namera.

Upravo ovo gore citirano što je napisao Rik je suština, s tim što bih bio slobodan da preformulišem gore podvučeno " da je obavezno uticati na mlade vozače da voze striktno po propisima " .

Znamo svi koji smo bili ( i vi koji ste još uvek) mladi da u mladom čoveku uvek postoji poriv da se ide brže i da se istražuju krajnje granice svojih mogućnosti. Vaspitanje i edukacija o potencijalnim opasnostima su faktori koji treba da odvrate mlade ( i sve druge) vozače da svoje krajnje granice ne istražuju u saobraćaju. Ja vaspitanje odavno već radim sa svojim detetom, instruktor radi na edukaciji. Cilj je da stvorimo jednog bezbednog vozača koji će čuvati sebe od drugih i druge od sebe. Tako su nekada radili moj otac i moj instruktor i hvala im beskrajno obojici na tome. Nije nas ograničavala država koliko jak automobil ćemo da vozimo već kako ćemo da se ponašamo u saobraćaju sa tim što vozimo.
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 722
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Sve o svemu

Sub Jan 27, 2018 10:22 am

Kao neko ko se bavi poslovima bezbednosti moram odmah da reagujem na komentar iznad :)
Cilj društva teoretski govoreći je da stvori normalnog, savesnog i obrazovanog pripadnika koji će svojim radom doprineti istom. Oni koji učestvuju u tome su pre svega porodica, učitelji, nastavnici, treneri i oni to rade na direktan način, a indirektno su to osobe na koje se mald čovek može ugledati. Kada zakaže porodica i obrazovni sistem mi više nemamo normalnog, savesnog, obrazovanog, moralnog čoveka niti čoveka sa razvijenom empatijom. Imamo osobu koja ima usvojene drugačije standarda ponašanja, rasuđivanja... E sad taj čovek treba da ode na časove vožnje i posle nekog vremena sa vozačkom dozvolom da učestvuje u javnom saobraćaju. Upravljanje vozilom nije samo mehanički proces i tehničko znanje i umeće, već reflektuje i sve ono prethodno navedeno. Hronično frustriran i nezadovoljan čovek ne može biti i bezbedan vozač, a posebno ukoliko ima iskrivljenu sliku i percepciju.
Komentator je pre svega pošao od sebe, osobe koje je savesna, moralna, ima razvijenu empatiju... jednom rečju normalan čovek. i onda je napravio prvu grešku. Nisu svi takvi. Standardi se menjanju godinama, a posebno su u opštoj populaciji popustili poslednjih 25 godina. Problem za zakon je kako odvojiti normalne od nenormalnih. Pa nikako. Zato se i donosi restriktivna politika koja na nedemokratski način pogađa više one koji se pridržavaju propisa, nego one koji se ne pridržavaju. Dakle, pogodiće one male, pokorne. Da li će tatini sinovi voziti Q7 3.0 TDI ili će kupiti Dastera 1.5 DCI? Za njih zakoni i ovako ne važe.
Boriti se protiv vetrenjača i nije poenta života. Promeniti ništa u ovom slučaju ne možemo, jer u narodu nema volje za nekim drugim, sistemskim, krupnijim promenama.
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 722
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Sve o svemu

Sub Jan 27, 2018 6:05 pm

TRAGEDIJA KOD KOSJERIĆA Mladić popravljao automobil koji mu je pao na glavu i na mestu ga ubio http://www.blic.rs/j5f5ncr

Povratak na “Cafeteria da Romeo”