Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Korisnikov avatar
147
Garaža: Alfa Romeo 147
Postovi: 86
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 1:05 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sre Okt 21, 2009 1:21 pm

Izvinjavam se zbog sporog odgovora, ali nikako da se nakanim da slikam. Evo kako ta cev izgleda:
Slika

Inace dovod hladnog vazduha je obezbedjen preko one leve donje mrezice koja se nalazi na 147ici:
Slika
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sre Okt 21, 2009 8:21 pm

Nismo se razumeli, mislio sam da si upakovao pečurku kao kod k&n typhon kita. Znači nije problem dovod hladnog vazduha već pakovanje pečurke.
Korisnikov avatar
mijalko
Garaža: Alfa Romeo 33,1991, 1.7ie 8v
Lokacija: Nis,Kraljevo
Postovi: 61
Pridružio se: Čet Feb 12, 2009 5:40 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sub Okt 24, 2009 6:36 pm

Ma iseces haubu,napravis RAM AIR i resio si problem :)))
Ako pogledas zadovoljsto,cena nije ni bitna...
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sub Okt 24, 2009 7:07 pm

Kad već spominjemo "otmene" fenomene... tzv. "ram-air" ima smisla kod velikih brzina i sa usisom posebne konstrukcije... U ostalim slučajevima je u pitanju tzv. "urbana legenda".

"Ram-air" efekti pojavljuju se stidljivo već na brzinama od oko 220km/h posle čega počinju da se primećuju "dobici"... Znači, ako imam nešto od 400KS i 500Nm, dobiću, ako koristim odgovarajući usisni sistem (koji košta mnogo) najviše 5-7%, pa ću tada imati 430KS i 500Nm (ovo se ne povećava linearno)...

Za nama dostupna vozila važe sledeća pravila:
a) zatvoreni filter sistem (da topao vazduh iz okoline motora ne kvari priču...)
b) protočni filter sistem (da dovoljna količina vazduha popravlja stvar...)

O "ram-air" detaljima na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ram-air_intake

i na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Short_ram_air_intake

Eto :grin: ...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pon Nov 09, 2009 12:39 am

Drug je imao na 164 2.0 pecurku.Skinut je bio gornji dio poklopca filtera i tu je stavljen.S autom je presao oko 70 000 km.Nikakvih problema nije imao.Sem sto je zvuk bio fenomenalan.Auto je prodat,i oko ng ce biti na mom autu.Pa.....prenosim iskustva. :arflag
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Uto Dec 01, 2009 8:19 am

K&N odgovor na moguću "opasnost" prljanja MAFa uljem iz filtera...
http://www.knfilters.com/MAF/massair.htm
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
boza alfa 75
Garaža: Alfa Romeo 75 2.0 ts i Afa Romeo 146 1.6 boxer
Lokacija: Beograd
Postovi: 93
Pridružio se: Ned Nov 15, 2009 7:12 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Jan 22, 2010 5:25 am

da li bi mogao da ide k&n na moju 75icu 2.0ts...koliko bi to kostalo,kakav bi efekat dobio i gde bi mogao da ga nadjem...jel ima neko konkretan,pouzdan odgovor...? :scratch:
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Jan 22, 2010 2:14 pm

steph napisao:Nije mi jasno zasto se svi uhvate za K&N...
Ovi likovi su odradili test: usisivac, microfilter i izmedju high-flow (performace) air filter. http://www.mkiv.com/techarticles/filters_test/2/
Njihov zakljucak je da je APEXi keva svih filtera jer ima odlican protok, najbolju filtraciju i ne koristi ulje ni druge lubrikante za filtraciju (nece biti stroke na MAF-u).

Filter daje super zvuk, stavljao sam na svoj auto (AR 156 2.0 TS) i vozio jedno popodne. Na TS motoru dobijes nesto kao da ispod haube ratuju neki mali ljudi :) Ne znam kako zvuci JTD...
Najvece cimanje je da se namontira kako treba:
Ukoliko ga stavis na parce plasticne cevi odmah pre MAF-a (a tu ga stavlja 90% ljudi) ne da neces dobiti konje, nego ces izgubiti nekoliko jer ce auto non-stop da vuce vreo vazduh sa hladnjaka i izduvne grane. Posle 5 minuta voznje metalna mrezica na filteru je toliko vruca da ne moze da se pipne rukom.
Ukoliko izbacis jos nekih 50ak evra mozes da savijes par aluminijumskih ili prohromskih cevi i da spustis filter nisko. Onda imas problem vode, tako da mozes ili kao na Typhoon kit-u da stavis 2 cevi sa gumenim spojnicama, pa da nosis krace parce u gepeku da promenis kad krene kisa (bez zezanja). Ili mozes da kupis specijalnu vrecicu koja se navuce preko filtera (oko 40e) koja ga stiti od vode kad pada kisa. Opet, kad navuces vrecicu gubis protok vazduha i zvuk i opet se vracas na isto.

Slazem se sa Jamal-om i OMP-om 100%:
Filter za vazduh ne moze da poveca snagu na vecini automobila, ali hladan vazduh moze. Ukoliko dovedes vazduh sa nekog boljeg mesta (od levog coska prednjeg branika) eto par konja :hello:

Ako je zvuk ono sto juris - kupi protocni lonac, to moze cak da kosta manje od filtera!
Ko je uvoznik ovih filtera za SiCG??
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Korisnikov avatar
boza alfa 75
Garaža: Alfa Romeo 75 2.0 ts i Afa Romeo 146 1.6 boxer
Lokacija: Beograd
Postovi: 93
Pridružio se: Ned Nov 15, 2009 7:12 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Jan 22, 2010 4:06 pm

sad sam se smorio kad sam procitao ovo sto si napisao za k&N,znaci toliko drkanja oko njega nisam ocekivao..ja sam mislio to ide u fazonu: stavim,vozim vozim vozim,malo ocistim-proverim pa vozim vozim :) al jbg...a to za protochni sam pricao sa driverom-gtom koji je stavljao protochni na 147 1.9jtd i kaze da je dobio mnogo dobar zvuk cak na tom jtd-u ciji me zvuk smara neverovatno,ali kad sam cuo uzivo kako se cuje bas sam se iznenadio,mogu da zamislim kako bi se culo na 2.0 ts EXTRA verovatno...znaci samo protocni stavlajm...?..jel mora nesto jos osim njega da se ubacuje ili prepravlja na grani...? p.s hvala darko na predjasnjem odgovoru :amen:
Korisnikov avatar
Duke Nukem
Garaža: 159 2.4jtdm 2006 elegance
Lokacija: BG
Lokacija: Zemun
Postovi: 397
Pridružio se: Sub Feb 20, 2010 9:49 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Apr 08, 2010 9:28 am

Ajd da malo ozivim temu. Planiram da kupim sa ortakom po jednu K&N pecurkicu, pa me zanimaju iskustva sa istim na 2.0TS od 147-ce...
Koliko moze da kosta ta cevka do donjeg levog/desnog dela branika i da li je komplikovano smestiti je?
Slika
Gu
Gumetina
Drug Član
Drug Član

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Apr 08, 2010 11:09 am

KN filter je uljavi filter, koji ako se ne "namasti" ne radi svoju funkciju dobro, tj pusta kojesta u motor... a suvog ga vozi 70% struchnjaka u srbiji... i lepo shmirgla cilindre... polako ali sigurno !


Drugih 30% struchnjaka koji voze KN ga redovno "masti" i pere, i voze ga na npr 156 2.0 ts koja ima Bosch HFM, ili ti Hot Film Mass Air Flow meter... e sad "mazivo" sa filtere ne skodi motoru, ali zato skodi prokletomeru, i to grande, jerbo se film sa 600 stepeni radne temperature u dodiru sa mazivom, isto pretvara u ugalj koji ostaje na filmu i menja karakteristiku HFM-a sto dovodi do mnogobrojnih problema na TS motoru (16v) a najgori nusprodukt je siromasnija smesha koja moze da izazove milion drugih komplikacija...

Dakle, ako hocete "gljive" , "pecurke" itd, trazite SUVE filtere, tipa HKS, Apexi, BMC, Green itd itd....

A posto to nema kod nas da se kupi onda kud koji :(

Dobici sa sportskim filterom su ionako zanemarljivi ali eto, robovi dobrog zvuka, mozda bolje da ulozite u neki lep lonac :?

mojih 5 minuta....
Korisnikov avatar
Duke Nukem
Garaža: 159 2.4jtdm 2006 elegance
Lokacija: BG
Lokacija: Zemun
Postovi: 397
Pridružio se: Sub Feb 20, 2010 9:49 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Apr 08, 2010 11:43 am

Ovaj BMC je jeftiniji od K&N-a... Jel probao to neko ovde? Mislim da je stvarno bolje to kad nema tog sr*nja koje se uvuce u motor...
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Apr 09, 2010 12:50 am

bmc su dobri ali ne znam ima li ih kod nas :rolleyes: vecina alfi po netu koje sam gledao imaju bmc cda tj. ovu varijantu ;)

Slika

ja bih tako nesto budzio, jedna vrsta airbox-a :thumbsup:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Apr 09, 2010 6:21 am

dusan147 napisao:Stavio sam prošle godine BMC-CDA na 147 1.9 JTD 8v (remap, FMIC, sportski izduv, izvađena oba katalizatora)...
Slika
Pre dva meseca sam čistio "uljni" BMC (zapravo samo pažljivo izduvao na kompresoru, bez pranja i nauljenja iako imam komplet za održavanje) i gledao protokomer iznutra - nije bilo nikakvih tragova prljavštine na "onoj" niti/filmu. Možda ja nisam dobro video, ali gledao i Miloš, vlasnik servisa i obojici se učinilo da je MAF kao nov...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Apr 09, 2010 2:58 pm

[quote="OMP"]bmc su dobri ali ne znam ima li ih kod nas :rolleyes: vecina alfi po netu koje sam gledao imaju bmc cda tj. ovu varijantu ;)

Slika

ja bih tako nesto budzio, jedna vrsta airbox-a :thumbsup:[/quKo
Koja je cijena ovog bmc filtera???Ja sam rekao ujaku u Dansku da mi trazi apexi,al ne pecurku nego panel.
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
ki
kilson
Drug Član
Drug Član

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Apr 09, 2010 7:12 pm

A sto onda ne bi jednostavno narucili autodeltin suvi filter? :good:
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Apr 09, 2010 7:46 pm

Kako ne,moze i njihov.Mozda njihov i najbolji da je.
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Korisnikov avatar
Duke Nukem
Garaža: 159 2.4jtdm 2006 elegance
Lokacija: BG
Lokacija: Zemun
Postovi: 397
Pridružio se: Sub Feb 20, 2010 9:49 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pet Apr 09, 2010 10:45 pm

A koliko kosta taj autodeltin?
Slika
Korisnikov avatar
Viper
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 JTS

Audi Q5 2.0 TDI Quattro

Kawasaki ER-6n

Yamaha Tmax 500
Lokacija: Kac
Lokacija: Kać
Postovi: 1389
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:29 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sub Apr 10, 2010 9:01 am

Ovo bih ja uzeo za moju.

http://www.autodeltashop.com/product_in ... cts_id=157
"I lived with you for twenty years: how many deeds,events and men went by! Today, i remember them,each and every one.I have, for Alfa the tenderness of a first love.The pure affection of a child for his mother."
Enzo Ferrari
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sub Apr 10, 2010 2:26 pm

http://www.autodeltashop.com/product_in ... ucts_id=30
Evo ga.Koliko je ovo 33 funte??Manje od 40 e,jel? :scratch:
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Korisnikov avatar
AlfistaNS
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NS
Postovi: 377
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 10:13 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Ned Apr 11, 2010 11:00 am

Postoje suvi filteri i kod nas,ima u Sremcici direktni uvoznik Raidhp filtera,raspitivao sam se o njima pre par godina...
Ne znam da li jos uvek postoji firma,ovo im je fon 011/801-3658,pa koga interesuje,nek proveri ;)

Slika
Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
Viper
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 JTS

Audi Q5 2.0 TDI Quattro

Kawasaki ER-6n

Yamaha Tmax 500
Lokacija: Kac
Lokacija: Kać
Postovi: 1389
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:29 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Ned Apr 11, 2010 12:31 pm

Ala bi ovo cucnulo kod mene, carbon mmmmm. :grin:

Slika
"I lived with you for twenty years: how many deeds,events and men went by! Today, i remember them,each and every one.I have, for Alfa the tenderness of a first love.The pure affection of a child for his mother."
Enzo Ferrari
Korisnikov avatar
Duke Nukem
Garaža: 159 2.4jtdm 2006 elegance
Lokacija: BG
Lokacija: Zemun
Postovi: 397
Pridružio se: Sub Feb 20, 2010 9:49 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Ned Apr 11, 2010 10:24 pm

sta mislite, valja li ovo cemu?

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Alfa-Rom ... 3810wt_939
Slika
Korisnikov avatar
steph
Contact:
Garaža: Alfa Romeo GT 2.0 JTS
Husaberg FS650e
Yamaha WR426f
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 50
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 3:07 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pon Apr 12, 2010 6:28 pm

tema je ozivela

@darko_qv
neam pojma ko uvozi apexi, ali ti ne savetujem da ih juris jer obicna pecurka kosta 100ak evra.

Poenta APEXi filtera je u nalepnici :) kad ga kupis, oshishaju te po ushima, stavis na auto i ne desi se nista. Ali.... dobijes sexy-APEXi nalepnicu, dve nalepnice, koje mozes da nalepis na vrata i da ides da vozis drift :gitara

Moj savet za bolji dotok vazduha na Twin Spark-u je "2.5 V6 intake mod"
Odes na otpad, iskopas neku rashodovanu 2.5 V6, uzmes usisnu cev koja ide do kucista filtera, skines ceo ogromni predfilter sa svog TS-a (to je usko grlo usisa), bacis ga u neku veliku kantu (jer je veliki) i umesto predfiltera stavis 2.5 V6 cev. Dodatna prednost te cevi je sto "usta" cevi stoje na jako lepom mestu u levom blatobranu, tako da dobijes puno lepog hladnog vazduha a motor nece da popije vodu. Cev se kopca na kuciste filtera bez ikakvih prepravki i srafi se na lim unutrasnjeg blatobrana.
Skidanjem predfiltera (rezonatora) dobijes i zvuk, poenta predfiltera je "utisavanje" zvuka koji dolazi iz usisa.

Protocni lonac... znaci da se razumemo to nije sportski lonac, nema venturi cev, nema nista pametno unutra, lim spolja, kamena vuna unutra, mitraljez cev u sredini, eventualno presecena 1 komorom. Cev moze da se poklapa da bude glasniji ili da ima offset za debljinu cevi da bude tisi.

Bosal, koji ja imam na autu nema offset, stize kao kit lonac - nema nista, ni jednu cevcicu na sebi, seces svoje cevi, seces lulu sa fabrickog lonca, seces nosac ili pravis i sve pakujes na ovaj lonac. Takvo zadovoljstvo kosta 50-60e i majstor je uzeo jos 15e da ga spakuje na auto. Auto definitivno lakse "dise", bolji je u cetvrtoj i petoj, i bolji je preko 5k obrtaja.
Cuje se ovako http://www.youtube.com/watch?v=WzpZOLefQX4

Rezonancu dobija izmedju 3300 i 3800 obrtaja, tada je malo dubok i bucan (na zadnjem sedistu), posle toga rezi i vristi i skroz je prijatan.
Ovo je sema za euro3 sa 2/3 cat-a, za euro 2 sa ili bez cat-a preporucujem ovaj sa offsetom jer ovaj bez ima tendenciju da bude preglasan.
Ako nekog interesuje shema za lonce, mogu da vam dam broj lika koje je meni uradio lonac. Vozim ga oko godinu dana i radi super.
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pon Apr 12, 2010 7:07 pm

Xaxaxa..necu na drift. :beerchug:
Ovako,moj qv je euro 2,znaci ima jedan kat.Sad sto se usisa tice,skoro sam ga cijelog vadio,pa vracao nazad. :banghead: .Kod mene,u donjem lijevom uglu,skroz kod blatobrana,pocinje usis sa cijevi,koja ulazi u kuciste filtera,na dnu,a na vrhu je sam filter.Sad,ne znam dje mu dodje taj rezonator... :scratch: Nije kao na 156 i 147.
Sto se tice protocnog lonca,svidja mi se ovo sto radi kolega Kilson,i vjerovatno cu njega da uzmem,malo me zeza prevoz,jer sam ja u cg,al snacicu se vec nekako kad dodje vrijeme za to.Namjeravam da provjerim kakav je kat.,ako je o.k necu ga micati.Sto se usisa tice,namjeravam da dovedem vazduh i kroz masku,uz pomoc djelova sa Coupea 1.8. :thumbsup:
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF

Povratak na “Squadra Corse”