zvucna izolacija

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Korisnikov avatar
bokac
Garaža: 155 v6 & 156 jts ss
Lokacija: Ks
Postovi: 1601
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:31 pm

zvucna izolacija

Pet Mar 13, 2009 10:04 am

Nasao sa na nekim forumima nesto sto me interesuje,pa da to podelim sa vama :wave:

Materijal:
1. Filc debljine 6 mm
2. Termosilent za zvucnu izolaciju debljine 1 cm. Izgleda kao neka penasta guma.
3. Industrijska guma debljine 6 mm (1/2 kvadratnog metra ove gume je tesko preko 4.5 kg)
4. Sirovu gumu
5. Sintelan lepak

U svakom vozilu postoje dva izvora "spoljne" buke. Buka koja dolazi iz motorskog prostora (i izduvnog sistema) i buka od kotrljanja tockova pojacana sumovima aerodinamickog porekla. Prva buka resava se zvucnim izolovanjem, a za drugu je neophodno i dampovati delove karoserije kako bi se ugusile rezonatne vibracije.

Za zvucnu izolaciju koristio sam sendvic formiran od filca i termosilenta (medjusobno lepljeni sintelan lepkom), a za dampovanje industrijsku gumu i sirovu gumu. Postoje, naravno i razni fabricki materijali za dampovanje i zvucnu izolaciju poput Dynamat, Aluband i slicnih ali se slican efekat postize i industrijskom gumom.
Povrsine koje se tretiraju su sledece:
1. Poklopac motora
2. Deo motorskog prostora ka kabini (firewall)
3. Pod vozila
4. Vrata prednja i zadnja
5. Gepek
Poklopac motora i firewall
Izrezati filc i termosilent prema unutrasnjim konturama poklopca motora i zalepiti medjusobno. Obeleziti i izbusiti u materijalu rupe za plasticne zabice (idu plasticne zabice za tapacirung od 8mm, ima da se kupe u svakoj opremljenijoj radnji za autodelove). Pricvrstiti zabicama ovako formiran pokrov za poklopac motora. Ako se ovo lepo uradi i ukroji, izgledace kao da je sve fabricki odradjeno.
Istovetan sendvic od materijala koristimo i za firewall, s tim sto u ovom slucaju ceo sendvic lepimo direktno za karoseriju.
Pod vozila
Izvaditi prednja i zadnja sedista.Zatim treba ukloniti plasticnu konzolu gde su menjac i rucna kocnica.Nakon toga podici tepih (ima nekoliko zabica koje ga drze). Time smo potpuno oslobodili pod automobila. Videcete da je na podu na pojedinim mestima vec ugradjena odredjena zvucna izolacija, medjutim to nije dovoljno. Uklonite i tu fabricku izolaciju kako bi odradili dampovanje industrijskom gumom. Gumu lepite sintelanom direktno na metal. Nije dovoljno samo poloziti gumu, ona mora imati cvrstu vezu sa karoserijom kako bi uopste bilo damping efekta, zato se mora lepiti. Po mojoj proceni za pod se utrosi oko 20 kg gume i oko kilogram lepka Smile. Vratite zatim prvo onaj fabricki materijal (nesto stiropora i filca) a ostatak poda prekrijte termosilentom.Postavite jedan sloj ovog materijala i sa unutrasnje strane kabine ka motorskom prostoru, posebno u vozackom delu tamo gde su papucice (odatle dopire dobar deo buke).
Na kraju vratite tepih i sedista.

Gepek
Poklopac gepeka odradite isto kao i poklopac motora a unutrasnjost kao pod automobila. Prostup gepeku je lak i ne treba nista posebno da se odvrce/vadi tako da cete gepek brzo zavrsiti.

Vrata
Prvo je potrebno skinuti tapacirung sa vrata.

Kad ste skinuli tapacirung, zalepite industrijsku gumu na spoljasnji lim od vrata a sa unutrasnje strane postavite termosilent. "Ususkajte" i zice/poluge mehanizma za otvaranje vrata i za zakljucavanje, a kad ste vec tu, podmazite i klizac i nosace stakala. Time ste dampovali i zvucno izolovali vrata. Ako ste koristili materijale koje sam naveo, vrata ce biti jedno 2 kg teza i prilikom zatvaranja cuce se samo jedno "bup".
Vratite nazad tapacirung i sve dobro ucvrstite.

Time je zvucna izolacija automobila kompletirana. Rezultat je daleko, ali stvarno daleko tisi automobil u svakom smislu.
Slika
Korisnikov avatar
mirkom
Garaža: alfetta gtv 2.0 85g. alfetta gtv 2.0 79g.
Lokacija: Nis
Postovi: 19
Pridružio se: Sub Mar 07, 2009 7:43 pm

Re: zvucna izolacija

Sre Apr 29, 2009 9:03 pm

tekst je odlican i verujem da ima rezultata jedino nisi rekao gde se moze kupiti materijal :good:
Korisnikov avatar
bokac
Garaža: 155 v6 & 156 jts ss
Lokacija: Ks
Postovi: 1601
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:31 pm

Re: zvucna izolacija

Čet Apr 30, 2009 3:04 pm

Za sirovu gumu neznam,ali mislim da nije problem da se nadje,a ostalo imas ovde:
http://www.izoterm-plama.rs/o%20nama.htm
http://www.azma.rs/ :wave:
PS.Inace je to sa Dacijinog foruma pa tekst mozete tamo naci u originalu
Slika
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: zvucna izolacija

Pet Maj 01, 2009 10:07 am

boka napisao:Za sirovu gumu neznam
Verovatno se misli na ovo http://beohemik.com/index.php?main_page ... cts_id=142
Korisnikov avatar
bokac
Garaža: 155 v6 & 156 jts ss
Lokacija: Ks
Postovi: 1601
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:31 pm

Re: zvucna izolacija

Čet Maj 07, 2009 3:56 pm

Evo jos jednog nacina:
http://www.speed-industry.com/articles. ... a=5&id=268
Slika
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: zvucna izolacija

Čet Maj 07, 2009 6:19 pm

Moje pitanje je:

da li se isplati lepiti te stvari na automobil... tezina? kvalitet lepka, tj. pokrivenost povrsine i zastita... zbog stvaranja kondenzacije pogotovo u vratima... i na kraju se dobije sta...

voleo bih da vidim neki test buke u automobilu pre i posle toga...

lepo je imati manje buke u kolima, ponekad... ali to je veoma retko...

uglavnom sam se divio zvucnoj izolaciji kod audija recimo... A6 2.8q sa full opremom... zatvoris prozore u sred dana u takovskoj i mozes da cujes svoju patiku kako se pomera preko tepiha kod pedala... toliko je tih, sa upaljenom klimom sve... a onda sam provalio da pored intercontinentala idem 180 i ne provaljujem... izgleda kao da vozim 70... i kada sam trebao da stanem na semaforu provalio sam koliko je... tada sam shvatio da pored toga sto je to veoma dosadno i neuzbudjujuce je i veoma opasno posebno na duzim putovanjima... zaboravi se covek lako...

vratio sam se u svoju alfu koju chuju 3 ulice dalje kada se pali i nasmejao... da sam hteo audi kupio bih ga... to je poenta cele price... alfa i treba da se cuje i da trese i da skripi i da curi ulje i voda i da otpadaju delovi... inace nesto ne valja...

poenta je da to sve moze malo da utisa auto... ali to je bas malo... najvishe buke dolazi odozdo i odozgo... krov i patos... a sa tim se najmanje moze uraditi...

kako god... ja sam to probao jednom sa drugarom u golfu 1... izlepismo tonu onog guma-sundjera za izolaciju, samolepljivog... 1cm... 45 DM kvadrat... vrata, gepek... sve sto smo mogli da odsrafimo i da pridjemo a da se posle moze vratiti tapacirung nazad... realno bacenih 150 maraka u to vreme... da je kupio jacu muziku bolje bi prosao...
Korisnikov avatar
bokac
Garaža: 155 v6 & 156 jts ss
Lokacija: Ks
Postovi: 1601
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:31 pm

Re: zvucna izolacija

Pet Maj 08, 2009 9:36 am

Ja volim da se cuje motor.A ne auspuh.I gume.I drugi auti.
Vozio sam audi c4 2.8 i mogu da ti kazem da je uzivanje cuti samo motor.Doduse imao sam panelni k&n filter za vazduh :D
Jos kad bi u alfi imao v6,to bi tek bilo :gitara
Slika
Korisnikov avatar
mirkom
Garaža: alfetta gtv 2.0 85g. alfetta gtv 2.0 79g.
Lokacija: Nis
Postovi: 19
Pridružio se: Sub Mar 07, 2009 7:43 pm

Re: zvucna izolacija

Sre Maj 20, 2009 1:41 pm

JaMaL druze na mojim alfama nisu otpadali delovi nije curelo ulje i voda nisu tresle i skripale i nevidim zasto to mora tako da bude ! a imao sam ih dosta,
razlog iz kog sam pitao za izolaciju je sto restauriram pa na autu nema ni jednog fabrickog filca i onda cemu polemika??? POZ! i manje Clarksona!
Korisnikov avatar
Vuk 166
Garaža: A6 C7 3.0 TDI '13
166 FL 2.0 TS '05
166 V6 TB '00
Ex 166 3.0 Sportronic '98
Lokacija: NI
Lokacija: 18000
Postovi: 1392
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:20 pm

Re: zvucna izolacija

Sre Maj 20, 2009 1:48 pm

JaMaL napisao: vratio sam se u svoju alfu koju chuju 3 ulice dalje kada se pali i nasmejao... da sam hteo audi kupio bih ga... to je poenta cele price... alfa i treba da se cuje i da trese i da skripi i da curi ulje i voda i da otpadaju delovi... inace nesto ne valja...
Ja sam se bas slatko nasmejao :rotfl: !! Mada u svakoj sali ima istine... :rotfl: :rotfl:
Korisnikov avatar
Blade
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 TI (Chadjava)
Alfa Romeo 156 V6 SP2 '02
Alfa Romeo 33 Veloce `88
Alfa Romeo 33 Permanent 4
Alfa Romeo 166 3.2
Ex: Alfa Romeo 33 S2 QV `89 part car
Ex: Alfa Romeo 156 2.5 V6 SP3 '01
Ex: Alfa Romeo 33 S3 part car
Ex: Alfa Romeo 33 S2 1.7 QV part car
Ex: 33 S1 1.3
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 1841
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:14 am

Re: zvucna izolacija

Sre Maj 20, 2009 4:38 pm

Ja podrzavam JaMaL-a kada ne bi cuo buku bojao bih se da vozim moj auto jer ne bih primetio da nesto nevalja ako do toga dodje :blush: jer znam svaki deo kako se cuje i sta sve treba da popravim po zvuku :grin:
A zamisli da ne cujem mocni zvuk boxera sa sprzenim dihtunzima izduvne grane pa to bi bilo greota .
Inace kada zatvorim skroz prozore slabo se i cuje nesto :scratch: cak i zimi ili kad pada kisa otskrinem malko da se cuje lepse jer 33 qv ima onu zastitu na prednjim staklima da nepada svasta unutra (kisa sneg) :arflag
Mada podrzavam ljude koji vole da im bude tiho u kolima ali to nije za mene pogotovo dodatna tezina ;) :wave:
Sto se tice po neka ploca koja i fabricki ide da se dobije na cvrstini npr vrata ili krova kod restauracije ok :)
A za Clarksona meni je on lik cak bese ima on jednu gtv6 :scratch:
Samo ga piiiip engleska moto industrija malko (previse ih hvali mada je zabavna emisija u svakom slucaju ali ima i tu dasta stvari koje su tacne ;))
Jednom alfa uvek alfa !!!
Prva. druga serija 33 1.7 Veloce
Druga. treca serija 33 Permanent 4
Treca. Macchina bella 1.9 16v
Četvrta. 156 V6 Sp2 ili TI work in progress
Peta. 166 FL 3.2
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: zvucna izolacija

Pet Okt 22, 2010 6:33 pm

Ja bas nameravam ovih dana na stavim neku izolaciju oko prednih tockova. Pa sam naleteo na neki sunjer prelepljen gumom. Probacu pa javljam kakvi su rezultati ;)
Korisnikov avatar
Blade
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 TI (Chadjava)
Alfa Romeo 156 V6 SP2 '02
Alfa Romeo 33 Veloce `88
Alfa Romeo 33 Permanent 4
Alfa Romeo 166 3.2
Ex: Alfa Romeo 33 S2 QV `89 part car
Ex: Alfa Romeo 156 2.5 V6 SP3 '01
Ex: Alfa Romeo 33 S3 part car
Ex: Alfa Romeo 33 S2 1.7 QV part car
Ex: 33 S1 1.3
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 1841
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:14 am

Re: zvucna izolacija

Čet Nov 04, 2010 2:09 pm

Nemoj sunjdjer nikako to su fabricki uradili na 33 oko cepa rezervoara pa je svaka tu istrulila.
Trazi nesto pametnije :wave:

Edit promasih temu hahaha pomislih da sa spoljne strane stavljas sundjer :doh:
pa za unutrasnju moze :grin: :wave:
Jednom alfa uvek alfa !!!
Prva. druga serija 33 1.7 Veloce
Druga. treca serija 33 Permanent 4
Treca. Macchina bella 1.9 16v
Četvrta. 156 V6 Sp2 ili TI work in progress
Peta. 166 FL 3.2
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: zvucna izolacija

Sre Nov 10, 2010 4:12 pm

Slika
Slika
Slika
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Andrejabgd
rookie
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Jul 04, 2011 2:41 pm

Re: zvucna izolacija

Pon Jul 04, 2011 2:44 pm

Druže znam da "malo" kasnim, ali me mnogo interesuje gde si kupio ovu traku.
Ubih se tražeći nešto slično!!!
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: zvucna izolacija

Pon Jul 04, 2011 8:32 pm

ovo su slike koje sam nasao na netu, sumnjam da bas ova ima kod nas da se kupi ali slicnih koliko znam ima samo sto mnogo kostaju, potrazi po netu ima ne nekim forumima ljudi su kupovali ovde kod nas :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
bane
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 junior 1.4ts
Alfa Romeo 147 1,9jtdm
Lokacija: Novi sad
Lokacija: Novi sad
Postovi: 1929
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:10 pm

Re: zvucna izolacija

Pon Jul 04, 2011 9:18 pm

Priupitajte kod ljudi koji se bave klimatizacijama.
Kad se rade veci sistemi tuneli(cevi) se moraju izolovati pa je koriste.

Pozdrav
Lepo je videti da ARCS i dalje diše punim plućima i dokazuje da je jedan od najboljih automobilskih klubova u Srbiji. Ako ne i najbolji…
Andrejabgd
rookie
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Jul 04, 2011 2:41 pm

Re: zvucna izolacija

Čet Jul 07, 2011 7:26 pm

Nasao sam nesto, izgleda da je dobro.
U pitanju je 5mm debela samolepljiva izolacija presvucena alu-folijom. Kosta oko 1200 rsd po kvadratnom metru. Postoji i varijanta bez folije, debljine od 6mm pa na vise. Cena od 750 rsd.
Ovih dana nemam mnogo vremena pa ne mogu sada da odradim taj posao, ali kacim slike cim odradim :-)
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: zvucna izolacija

Pon Jul 25, 2011 5:44 pm

Gde si nabavio? Posalji kao PP ako mislis da je reklama... :drink
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
BaneT
Garaža: AR 156 SW 1.9 jtd 103kW 2003 god.
Postovi: 96
Pridružio se: Pet Avg 26, 2011 9:10 am

Re: zvucna izolacija

Sre Avg 31, 2011 7:23 am

topla preporuka za za već gore navedenu Azmafon iz KG...odlična stvar...njom smo radili pregradni zid u stanu....višak iskoristio da podbacim iznad zadnjih koševa u Puntu...daje rezultate...a jednostavno za postaviti...10mm je debljine...
podunavac
rookie
Lokacija: okolina Pozarevca
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Sep 05, 2011 9:01 pm

Re: zvucna izolacija

Pon Sep 05, 2011 9:13 pm

Prijateli moram da se ukljucim u temu jer me zanima dosta toga i imam u planu da izolujem svoj auto.
Kupio bi filc ali ne shvatam cemu ce mi sluziti industrijska guma ?
Kako bih npr izolovao vrata ? na tapacir ne mogu da lepim filc jer je sve knap pa bih morao na vrata tj lim ali ne znam sta prvo lepiti, filc, gumu, mozda nesto trece moze li neko pojasnjenje oko toga?
Izbegao bih industrijsku gumu jer je teska otezacu auto bezveze...ipak je sportski auto ne ide...
Korisnikov avatar
b0jan
Garaža: Alfa Romeo 159 TBi Ti Q2
Lokacija: Kotor
Lokacija: Kotor
Postovi: 1624
Pridružio se: Pet Avg 09, 2013 8:47 pm

Re: zvucna izolacija

Pon Dec 15, 2014 1:26 pm

Nasao sam nesto, izgleda da je dobro.
U pitanju je 5mm debela samolepljiva izolacija presvucena alu-folijom. Kosta oko 1200 rsd po kvadratnom metru. Postoji i varijanta bez folije, debljine od 6mm pa na vise. Cena od 750 rsd.
Ovih dana nemam mnogo vremena pa ne mogu sada da odradim taj posao, ali kacim slike cim odradim :-)
S obzirom da je auto bio na lakiranju i da je sav rastavljen, ocu malo da pojacam izolaciju.

Daj broj ili kontakt prodavnice gdje si našao pomenuti materijal (5mm debela samolepljiva izolacija presvucena alu-folijom).
Nemesis
Garaža: ex Alfa Romeo 147, 1.9 JTD, 8V
BMW 118d 2.0
Lokacija: Chicago
Postovi: 255
Pridružio se: Uto Okt 22, 2013 10:49 am

Re: zvucna izolacija

Pon Nov 02, 2015 2:41 pm

Da li je neko vec odradio sa tim materijalom? AKo jeste mogu li neka iskustva da se prenesu? Takodje ako i dalje postoji kontakt gde da se kupi materijal bio boh zahvalan da mi neko posalje na PP.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: zvucna izolacija

Sre Nov 04, 2015 6:12 pm

Pogledaj kod mene u temi.. :)
Nemesis
Garaža: ex Alfa Romeo 147, 1.9 JTD, 8V
BMW 118d 2.0
Lokacija: Chicago
Postovi: 255
Pridružio se: Uto Okt 22, 2013 10:49 am

Re: zvucna izolacija

Čet Nov 05, 2015 7:53 am

Izvini rodjeni ali ne mogu da je nadjem :) Ako bi mogao link na PP bio bih ti zahvalan :)
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: zvucna izolacija

Čet Nov 05, 2015 12:41 pm

viewtopic.php?f=6&t=55979&start=325
:wave:

Povratak na “Squadra Corse”