Misteriozno crevo iz motora

Bez duše bismo bili samo mašine...
Subform
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 2007
Lokacija: Subotica
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Sep 05, 2018 6:02 am

Misteriozno crevo iz motora

Sub Nov 24, 2018 4:11 pm

Da li mi neko moze pomoci i reci za sta je ovo crevo, jer pretpostavljam da nije normalno da ovako slobodno leprsa na povetarcu? Dole na kraju tog creva slabo kapa ulje, vidim da je neko stavio kapicu na ono deblje crevo a ovo tanje produzio da visi dole.
Par stvari da spomenem:
-auto imam nekih tri meseca i nije imao nikakve smetnje u radu
-ulje motora sam proveravao od dana 1 i nije mu falila niti kap
-znam da je u julu uvezen iz Italije
Razlog zasto spominjem da je uvezen jer, vi cete pre znati nego ja, nagadjam da bi mozda prosao neki vid tehnickog tamo, zaobisli su debelo crevo zbog nivoa zagadjenja ili nesto slicno. Toliko sam na netu uspeo iskopati da ima veze sa krajnjim izduvnim gasovima... Ali ne otpisujem mogucnost da potpuno gresim. Tako da dva pitanja: za sta je to crevo i da li da ga vracam u to debelo crevo?
Na slici 1 sam upro prst da vidite odakle ide crevo, na drugoj kuda ide i na kraju slika od dole sam kraj.

Svestan sam da sam zaredjao nekoliko tema/ pitanja zaredom, ali ovo su mi prva kola, vozim skoro tri meseca i ne razumem se jos u automehaniku (skoro pa uopste), ali bih voleo nauciti sto vise od vas jer sam DIY tip coveka.

Hvala vam unapred na svakom savetu. :drink
Slika

Slika

Slika
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Sub Nov 24, 2018 6:46 pm

Lici na crevo iberlaufa, odnosno crevo koje odvodi uljne pare. A trebalo bi ici u to dole rebraste crevo koje je zatvoreno koliko vidim.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Subform
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 2007
Lokacija: Subotica
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Sep 05, 2018 6:02 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Sub Nov 24, 2018 9:20 pm

Hvala na odgovoru druze! To bi objasnilo onda kapanje ulja, iako u motoru ne fali ulja... Da li mi savetujes da ga vratim u rebrasto crevo i da li mislis da postoji neki drugi moguci razlog zasto je zaobidjeno osim zbog povece emisije gasova?
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Sub Nov 24, 2018 9:22 pm

I meni deluje na crevo iberlaufa. Moguce da je imao oil catch can pa je skinut
Slika
Subform
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 2007
Lokacija: Subotica
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Sep 05, 2018 6:02 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Ned Nov 25, 2018 6:08 am

Dakle, da ga vracam na originalno mesto?
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Misteriozno crevo iz motora

Ned Nov 25, 2018 8:43 pm

vrati ga na fabricko mesto to crevo ne sme biti zapuseno na izlazu iz glave motora
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Ned Nov 25, 2018 11:13 pm

Izlaz iz glave nije zapusen, drugo crevo je zapuseno je da ne vuce fals vazduh
Slika
Subform
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 2007
Lokacija: Subotica
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Sep 05, 2018 6:02 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Pon Nov 26, 2018 5:45 am

Juce sam vratio na originalno mesto, i samo sam upalio da vidim da li se drugacije ponasa ali ga nisam vozio. Danas cu saznati. Jedino sto je to tanje crevo bilo puklo na samom kraju, gde ide selna, pa sam ga skratio za toliko, nabio do kraja i zategao vezicom. Znam da nije najbolje resenje, ali cisto dok ne kupim drugo crevo. E, da, a da li je normalno da je to deblje rebrasto crevo u koje je islo ovo od iberlaufa sastavljeno kao od dva kolena i da kada ga pomeram rukom, sa spoju se malo razdvajaju? Ne mogu da provalim da li bude skroz otvor ili ima jos neka prava cev iznutra koja ih spaja... Znam da nisam najbolje objasnio drugovi, ali jbg. :drink
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 2:13 am

Ne moraš da vraćaš na originalno mesto jer to crevo doslovno samo vraća uljne pare u motor na sagorevanje i time ga guši još više. Neko je uradio dobru stvar (po motor ali ne i po ekologiju). Dakle mogao si samo da nastaviš to crevo i spustiš ga i fiksiraš do ispod auta negde tako da bije u atmosferu, ako već nemaš uljni separator (oil catch can), ovako ti turbo umesto svežeg vazduha usisava i te uljne pare zajedno sa tim uljem koje kapa i sve to šalje u motor! Što se tiče rebrastog creva, kad ga pomeraš tako ako vidiš da je puklo ili ima naprsline moraš da ga menjaš, čest slučaj kod većine je da to crevo puca i vuče falš vazduh
Subform
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 2007
Lokacija: Subotica
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Sep 05, 2018 6:02 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 6:26 am

Onda da ga ipak cupam napolje a? :) Hahaha. Nihilista u meni je pomiren sa cinjenicom da je ekologija vec ugasila, tako da cu da izvadim crevo. A za rebrasto, cudno je da mi se ne cini kao da je puklo ili da ima procep vec kao da je sacinjeno od dva kolena i jednom kratkom cevi u sredini... I kada sam upalio motor, malo sam razdvojio to crevo da vidim da li nesto izlazi i stavio ruku da osetim, ali nista... Slikacu danas to malo bolje. Inace mi se uvek na pocetku (od prvog dana) upali "motor control system failure" i bude svega par sekundi, i onda ga nema vise, samo svetli ona zuta lampica motora (valjda je to motor), i neko mi je rekao da je to zbog emisije tih izduvnih gasova valjda jer nema neki filter ili tako nesto... Da li je to sve nekako povezano sa time mozda (jer normalno auto radi, vuce odlicno, ne gusi se, ne muci...) i moze li se ugasiti to *ovno?
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 12:43 pm

Najbolje da slikaš to crevo malo bolje i postaviš ovde pa da vidimo
A tu grešku što ti pokazuje kada upališ auto to ti sigurno nije zbog tog creva i ekologije, već nešto drugo. Mora neko da ti vidi na dijagnostici koja je greška i šta je problem, ali neki problem ima 100%
Subform
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 2007
Lokacija: Subotica
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Sep 05, 2018 6:02 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 4:38 pm

Aha, hvala na savetima. Slikacu sutra ujutro jer sam sada stigao sa posla, a vec je mrak.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 6:25 pm

nije pametno izvlaciti to iberlauf crevo napolje jer em ce ti auto dimiti na njemu em ce ti taj dim uvlaciti u kabinu pa ce smrdeti, pisao je neko ranije da kad ga je izbacio ispod motora kad stane na semafor auto se dimi kao da se zapalio :) ja sam probao da ga izbacim i osecao se dim u kabini posle sam napravio oil katch tank, vozio tako neko vreme i skinuo ga pa vratio iber crevo gde mu je i mesto, razlika u voznji i radu motora nije postojala tako da...
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 6:57 pm

Pa ako se dimi na semaforu kao da se zapalio, taj motor je spreman za generalku :D
Inače kome je iber crevo izvučeno ili ima separator dobro zna kakva sve go*na se vraćaju u motor, od uljnih para, masnoće, neke zelene skrame, vodena para od kondeza, katastrofa ukratko.. Po meni je iber štetan po motor kao i EGR, možda i gore od njega..
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 7:24 pm

pa svaki auto mora da dimi na iberu koliko toliko, dobro ovo je vrv karikirano da se toliko dimio ali kod mene se npr. osecao smrad u kabini jedino da uzmes neko bas dugacko crevo i sprovedes pozadi do zadnjeg lonca npr. ali to je suludo
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Subform
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 2007
Lokacija: Subotica
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Sep 05, 2018 6:02 am

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 7:37 pm

Au braco, mnostvo predloga. Neko glasanje: vadim ili ostavljam? Vodim se logikom da je fabricki tako, pa bi (veliko) valjda trebalo da je tako... Trenuto stoji u debelom crevu (nije slepo :) i najverovatnije do vikenda ni necu stici da cackam ista. Iskreno, za ekologiju se ne cimam previse, dok ga nisam vratio nisam osetio dim ni u kabini niti napolje, ali se videlo oko creva po drugim delovima kako je crno i masno kao sto se i vidi na drugoj slici... Zaista nemam pojma koja je bolja varijanta.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Misteriozno crevo iz motora

Uto Nov 27, 2018 7:58 pm

druze vrati to na mesto gde treba da bude, da je trebalo da bude napolju fabrika bi rekla posle xx km izbacite crevo napolje :) ili napravi oil katch tank jedino to ima smisla sto se izbacivanja creva tice, pa ne vozis keca ili juga pa da ti ispod auta visi iberlauf crevo majku mu :)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”