Potrosnja Alfa GT

Bez duše bismo bili samo mašine...
mikeli
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Podgorica
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Feb 12, 2018 6:44 pm

Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 6:59 pm

Interesuje me Vase misljenje, ili eventualno iskustvo vezano za potrosnju alfe GT sa motorom 1.9 JTD, 110 kw.
Kako sam skoro dvije godine vec vozio alfu GT, koja je imala prosjecnu potroslnju izmedju 7.2 do najvise 8.2 l na 100 km, testirano od cepa do cepa, taj auto sam na kraju prodao prije godini ipo.
Prije par dana sam kupio, ponovo isti model, sa istim motorm, jedina razlika je 18" tocak, u odnosu na 17". Medjutim vec u startu mi se javlja znatno veca ralika u potrosnji goriva, jer mi sada na istim relacijama, i istim tempom voznje, potrosnja je 9.2 do 10 l na 100 km. Jedino sta sam primijetio da slabo dize tenperaturu.
Interesuje me vase misljenje, u cemu moze biti toliko drsticna razlika u potrosnji goriva? I sta moze viti uzrok tolike potrosnje?
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 7:27 pm

Termostat, proveriti pritisak u tim 18 gumama, dizne, protokomer. Kreni redom pa proveravaj.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7549
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 7:28 pm

Uf, ima tu XY faktora, ali na primer, ako je vozis u lokalu, hladno vreme, sa ugasenim EGR-om, to je vise nego normalna potrosnja, jos alo imas momacki teske 18", eto objasnjenja.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 7:45 pm

To nije velika potrošnja sa obzirom da je zimsko vreme, auto po fabričkim specifikacijama troši 8,7 litara gradske vožnje, tako da ti je tih 9 litara (gore-dole) normalna potrošnja. Sve ispod te potrošnje je zavaravanje samog sebe :drink
mikeli
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Podgorica
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Feb 12, 2018 6:44 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 8:11 pm

MareKG napisao:To nije velika potrošnja sa obzirom da je zimsko vreme, auto po fabričkim specifikacijama troši 8,7 litara gradske vožnje, tako da ti je tih 9 litara (gore-dole) normalna potrošnja. Sve ispod te potrošnje je zavaravanje samog sebe :drink
Ne zavaravam sebe. Naprotiv vozio sam dvije godine isti auto, preko 8.2 l mi nijednom nije prebacila (pricam za prvu koju sam imao)
Prije par dana sam uzeo ponovo alfu GT, sa istim motorom. U prvom testiranju bilo je okruglo 10 l na 100 km, a danas ponovo sam je sipao do cepa, prosjek je bio 9.2 na 100 km. ( 15,8 L na 171 km -od toga 120 km otvoreni put)
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7549
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 8:21 pm

Mozda ti je samo sada tacniji bord, posebno ako je malo noviji model.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
mikeli
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Podgorica
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Feb 12, 2018 6:44 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 8:28 pm

edin napisao:Mozda ti je samo sada tacniji bord, posebno ako je malo noviji model.
Ne oslanjam se na bord kompjutrr. Pricam o potrosnji izmjerenoj sipanjem do cepa,pa uzimanjem prosjeka.
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 8:33 pm

Slabo zagrevanje jeste posledica termostata i zatvorenog EGR-a.
Ja sam stavio nov pre 15 dana i uzasno sporo podize temp....sve dok se dobro ne nagazi :D .
Sto se ove zadnje potrosnje tice, vise od 2/3 otvorenog puta i prosek 9.2 l/100km jeste mnogo, jedino da nije bilo bas gasiranje po auto putu sto bi onda to i opravdalao.
mikeli
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Podgorica
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Feb 12, 2018 6:44 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 8:41 pm

Bila je normalna voznja i bio je magistralni put. Predhodnu alfu sto sam vozio, takodje isti model i konjaza, prosjek skoro uvjek oko 7,5 8 l. Cak sta vise, audi 2.7 mi nije prebacao 9-10 l kombinovane voznje.
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Pon Feb 12, 2018 10:18 pm

Da li sam sipas na pumpi ili ti radnik to odradi? Uglavnom kad kazes do cepa, to bude dok pistolj ne iskljuci ili nesto malo preko, a kad sam sipas onda malo drugacije. Meni se tu desavalo da merenja variraju do 1-2l zbog toga.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 11:03 pm

Kako zbog toga da ti varira nije mi jasno? Ja kad merim to izgleda ovako: Cekam da se upali rezerva, upisem km na kojoj se upalila + koliko km ima do pumpe, onda natocim pun rezervoar, upisem koliko je litara sipano i na kojoj km. Onda opet cekam da se upali rezerva, izracunam koliko je kilometara predjeno i prostom racunicom izracunam. Ne znam kakve veze ima ko sipa i kako?
ALFAFORZAITALIA
Drejk
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 16V
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 96
Pridružio se: Pon Sep 22, 2014 12:26 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Pon Feb 12, 2018 11:13 pm

^ +1

Da li ti uopste dostigne 90 stepeni?
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Uto Feb 13, 2018 12:27 am

@Milos,
Ima veze itekako jer od isključivanja pištolja do nivoa 'do čepa' ima još oko hiljadu dinara, manje više u zavisnosti od pištolja, pene i jos koječega.. Što mu dodje oko 4-6-7 litara koji itekako mogu pokvariti računicu, u zavisnosti od predjene kilometraže od prethodnog sipanja.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 12:42 am

Napisacu ti konkretan slucaj kako sam ja racunao i evo racunam opet
Upalila se rezerva. Na Alfi 159 rezervoar je 60l+10l rezerva. Meni se rezerva upalila odmah pored Nisove pumpe gde inace sipam. I sipao sam 59.59 litara na odredjenoj kilometrazi. Rezerva ce mi se upaliti opet za ~750km

Znaci- 750:59.59l=100:x
x= 100*59.59 /750
x= 7.94 litra

Kakve veze ima ko sipa i kako? Ti znas da ti se upalila rezerva tad i tad, presao si jos par kilometara do pumpe, sipao toliko i toliko litara. Nema veze da li ti je pistolj stao da sipa pa si ti dosipao posle ili sta god. Bitno je koliko je litara dosuto i koliko je kilometara sa time predjeno. I najbitniji je reper merenja, a to je trenutak kada se upali rezerva.
Poslednja izmena od milosnbgd u Uto Feb 13, 2018 12:43 am, izmenjeno 1 put ukupno.
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 12:43 am

mikeli napisao:Bila je normalna voznja i bio je magistralni put. Predhodnu alfu sto sam vozio, takodje isti model i konjaza, prosjek skoro uvjek oko 7,5 8 l. Cak sta vise, audi 2.7 mi nije prebacao 9-10 l kombinovane voznje.
To može biti otvorena vožnja, a može biti i kombinovana. Niko ti ne može reći sa sigurnošću koliko ti ustvari auto više troši od normalne potrošnje. Reci ti nama koji je prosek potrošnje čist grad, normalni uslovi bez velikih gužvi, i čisto otvoreno?
To kako si ti vozio je kombinovana vožnja, i tada GT bi trebalo da troši oko 7 litara u zavisnosti od načina vožnje. U prvom postu nisam najbolje shvatio i pomislio sam da ti je ta potrošnja ustvari gradska, 9-10 litara kombinovane je mnogo u tvom slučaju
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 12:54 am

Evo jednog od primera.
Punjenje od 4.8. je bilo 'Može do čepa? Može naravno.'
Naredno punjenje 8.8. sam točio sam i videh odmah da mi je nelogično kada sam nakon 180km sipao 16.43l.
Na taj način utiče, bar po mojoj matematici. :D Programče je Fuelio, ako nekog zanima.
Inače, app počinje da računa tek kada se prvi put napuni se napuni prvi put i daje neku statistiku kada se napuni ponovo. Kontam da je tako dosta merodavno.

SlikaSlika
Poslednja izmena od Rik u Uto Feb 13, 2018 1:01 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 1:01 am

Ne razumem iskreno ove SS-ove. Takodje, da li si punio tacno kada ti je rezerva upalila? Sta ti je reper drugi ako nisi?
Ono sto sam pisao, je ubedljivo najpreciznija racunica kojom mozes izracunati koliko ti auto trosi. Dovoljno je velik uzorak i svi potrebni parametri su tu (predjena kilometraza sa kolicinom sipanog goriva od paljenja lampice rezerve, predjeni kilometri i kolicina sipanog goriva). Nista drugo nije potrebno, aplikacije i slicno, da li je sipao pumpadzija ili bilo ko drugi. Lepo dobijes koliko ti je auto stvarno potrosio i to je to..
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Uto Feb 13, 2018 1:08 am

Odradih edit, ali malo kasno.
Reper je prethodno sipanje do čepa. Podaci se dobiju nakon ponovnog sipanja punog rezerovara.
Na prvom SS-u sam cekirao da je pun rezervoar nakon punjenja 4.8. i dobih neki lepu potrošnju(5.95), tada mi je radnik na pumpi odradio punjenje. Naredno punjenje, prosek 9.13 kada sam napunio stvarno do čepa. Ista vožnja, isto sve. Znači nema neke logike.. Osim da prethodnog puta nije napunjeno stvarno do kraja, eto razlike od par litara i male pometnje.

Na drugom SS-u sam samo skinuo štiklicu sa napunjenog rezervoara i dobio prosek od punjenja 21.7. do punjenja od 8.8.
Korisnikov avatar
novmaher
Garaža: Alfa Romeo 159 sw 2.0 JTDM
ex Alfa Romeo 156 1.9JTD-M
Puntisa 2 mkB 1.4 16v
Lokacija: Petrovac
Postovi: 268
Pridružio se: Sub Apr 26, 2014 4:23 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 1:13 am

Pre desetak dana napunio rezervar,kad izbaci pistolj obicno sipam jos malo dok dok se ne zaokruzi cifra za placanje ili se ne izbaci pistolj nekoliko puta.Vozikao se ne relaciji Petrovac-Pozarevac-Petrovac-Beograd Banjica-Klinicki centar-Petrovac-Pozarevac-Petrovac. Predjeno 560km sa prosek 3 osobe u kolima i na tu kilometrazu i na tim relacijama i mojim nacinom voznje ponovo napunjen rezervar sa 35L dizela. Sto mu prosto dodje 35/560X100=6.25L prosek.
Macak 147
Garaža: ex Alfa Romeo 147 jtd
ex Alfa Romeo 147 TI jtd
Alfa Romeo 147 TI jtdm 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 499
Pridružio se: Uto Mar 15, 2016 2:15 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 2:06 am

Moj licni primer 147 jtdm 150hp 2008god,neki prosek je 7l i ispod toga ne moze barem kod mene zato sto imam
, tesku nogu na gasu,,,s tim sto u strogoj gradskoj voznji ova brojka od malo pre zna da predje i 9l,pricam o merenju sipanja goriva od cepa do cepa,sto je najtacnije
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4133
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 7:24 am

Pustite sipanje i nacin racunanja. Covek je imao isti auto ranije, isto vozi, isto sipa. Ovaj sad auto mu trosi osetno vise.

Dajte neki konkretan predlog sta da pogleda i proveri.
mikeli
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Podgorica
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Feb 12, 2018 6:44 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 7:35 am

MareKG napisao:
mikeli napisao:Bila je normalna voznja i bio je magistralni put. Predhodnu alfu sto sam vozio, takodje isti model i konjaza, prosjek skoro uvjek oko 7,5 8 l. Cak sta vise, audi 2.7 mi nije prebacao 9-10 l kombinovane voznje.
To može biti otvorena vožnja, a može biti i kombinovana. Niko ti ne može reći sa sigurnošću koliko ti ustvari auto više troši od normalne potrošnje. Reci ti nama koji je prosek potrošnje čist grad, normalni uslovi bez velikih gužvi, i čisto otvoreno?
To kako si ti vozio je kombinovana vožnja, i tada GT bi trebalo da troši oko 7 litara u zavisnosti od načina vožnje. U prvom postu
Nnisam najbolje shvatio i pomislio sam da ti je ta potrošnja ustvari gradska, 9-10 litara kombinovane je mnogo u tvom slučaju
Nije bila samo gradska voznja, u pitanju je kombinova voznja. Vise otvoreno, nego grad.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7549
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 8:35 am

Za kombinovanu voznju, to je ipak malo veca potrosnja.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re:

Uto Feb 13, 2018 8:58 am

Rik napisao:@Milos,
Ima veze itekako jer od isključivanja pištolja do nivoa 'do čepa' ima još oko hiljadu dinara, manje više u zavisnosti od pištolja, pene i jos koječega.. Što mu dodje oko 4-6-7 litara koji itekako mogu pokvariti računicu, u zavisnosti od predjene kilometraže od prethodnog sipanja.
@Milos@Rik

Mislim da mešate babe i žabe pa reko da se uključim da razjasnimo pošto koristim Fuelio a pre njega sam računao "peške". Fuelio koristi "full tank algoritam" (minimum dva full punjenja) za izračunavanje potrošnje i ovde jeste bitno definisati šta je to pun rezervoar tj. da li je to dok pištolj ne izbaci ili je sipanje do čepa.
Sa druge strane Miloš koristi metodu od kada se upali rezerva i apsolutno je nebitno koliko će sipati do punog tj. koliko je "pun rezervoar" zbog toga jer pamti koliko je od upaljene lampice prešao do pumpe, posle oduzme i vidi kad se opet upali koliko je prešao...
Ok, i jedan i drugi sistem računanja imaju svoje slabosti, prvi je definicja šta je to "pun" rezervoar, drugi je činjenica da neke kolege od prvog paljenja lampice do pumpe mogu da voze par dana i zaborave koja je kilometraža bila (sem ukoliko ne zapišu ali se onda vraćamo u srednji vek).

Inače Fuelio je strava aplikacija i imajući u vidu da se oslanja na data što je duže koristiš to je bolja i zanimljivija. Skoro ih je kupio Sygic što je omogućilo (za sada) besplatne pro funkcionalnosti bez in-app reklama. Koristim je vć godina dana i za G već imam jako lepu statistiku.

[video][/video]

Feature list
Easy and clean design (no ads!)
Mileage log (track your fill-ups, costs, fuel economy, partial fillups, gps location)
Multiple vehicles
Useful statistics (total statistics, fill-ups, costs, average, fuel economy stats ...)
Distance unit: kilometres, miles
Fuel unit: litres, us gallons, imperial gallons
Import/Export database to SD
Import/Export to CSV file (Excel, LibreOffice, OpenOffice, Google Docs spreadsheet...)
Show your fill-ups on Google Map
Languages: 15+ translations
Charts: Fuel comsumption, Fuel price, Fill-up costs, Total Odo, Monthly costs
Create report for your vehicle
Bi-Fuel vehicles support (cars with 2 tanks - for example Gasoline + LPG)
Flex fuel type support

PRO feature list (now FREE!)
Dropbox Sync (official API)
Auto-sync with Dropbox (while adding fill-ups or costs)
Google Drive Sync (official API)
Auto-sync with Google Drive (while adding fill-ups or costs)
Shortcut (widget) for faster fill-ups adding
Costs module you can track other expenses of your car (not only fuel)
Cost stats - you can define your own category (like service, maintenance, insurance, wash, parking...)
Summary and each category stats
Cost charts (fuel vs other costs, categories, total montly costs)

Izvinjavam se na off-u, probajte aplikaciju odlična je :)
download: https://play.google.com/store/apps/deta ... jda.fuelio
Poslednja izmena od Sauriann u Uto Feb 13, 2018 9:22 am, izmenjeno 2 puta ukupno.
Korisnikov avatar
novmaher
Garaža: Alfa Romeo 159 sw 2.0 JTDM
ex Alfa Romeo 156 1.9JTD-M
Puntisa 2 mkB 1.4 16v
Lokacija: Petrovac
Postovi: 268
Pridružio se: Sub Apr 26, 2014 4:23 pm

Re: Potrosnja Alfa GT

Uto Feb 13, 2018 8:59 am

Pa neka proveri da li gorivo trosi ili negde rasipa tj baca ga. Meni je pustao na dihtungu filtera goriva, tanak mlaz, video sam ga samo pod sijalicom da polako puni pozarni zid. Potrosnja mi skocila za oko 1.5l. Losije dizne na ovim kolima, los termostat.

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”