"Ventil uberlaufa"

Bez duše bismo bili samo mašine...
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

"Ventil uberlaufa"

Sre Jul 26, 2017 10:18 am

Znam da se taj deo zvanično zove drugačije ali nisam siguran. (vakuum ventil uljanih para?)

Dakle, motor mi troši mnogo ulja, a kao jedan od mogućih uzroka se spominje i loš ventil "uberlaufa". Kad zapeče nabija pritisak u karteru ako sam dobro razumeo. Ja se naravno nadam da je uzrok tako nešto banalno, iako sam svestan da je mala šansa. Ono što mi potpiruje nadu je to što sam primetio da je posle duže vožnje na auto putu (brže i na višim obrtajima) potrošnja ulja drastično manja, odnosno skoro zaustavljena. Takođe, možda nebitno za temu, primetio sam i da je potrošnja goriva manja na višim obrtajima (recimo na 3.200 u odnosu na 2.500) bez obzira što to podrazumeva i veću brzinu. Da li ovo ima ikakve veze?

Slučajno sam primetio da se u FiatECUscan-u nalazi parametar koji meni zvuči kao praćenje otvaranja tog ventila. Ako je to tako onda se možda može videti njegov rad na taj način?

Još jedno podpitanje, da li ikakve veze ima da li se ulje oseća na benzin ili je to normalno? Negde sam čak pročitao da ljudi pale ulje na šipki merača da ocene to.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: "Ventil uberlaufa"

Sre Jul 26, 2017 10:43 am

Ako se ulje oseca na benzina znaci da isti nekako curi u karter. Meni se isto osecalo i svi mi rekli da ocistim dizne. Zapeknu unutra i iglica se ne vrati do kraja pa benzin kaplje sa njih pravo u klipove i pored karika silazi u karter. NAravno kad auto stoji. Ja sam moje jednostavno zamenio polovnim jer mi je jeftinije bilo ai bile su skoro kao nove. Sad vec neko vreme proveravam. Oseca se po malo, ali nije kao ranije.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: "Ventil uberlaufa"

Sre Jul 26, 2017 11:02 am

Da li to utiče na potrošnju ulja?

Da li loše svećice u kombinaciji sa lošim karikama mogu da dovedu do goriva u karteru ili se isključivo dešava u mirovanju?

Da dodam da motor lepo radi, nema dima na auspuhu, ali pali grešku već duže vreme - visoka vrednost na lambda sondi, što pretpostavljam znači da sagoreva ulje. Vrednost nije konstantno visoka jer ugasi na par dana sam pa opet upali. Kada je motor jednom prilikom bio veoma opterećen (penjanje uz veoma strmu planinu) izbacio je i missfire na 3 cilindra, ali to samo tom prilikom.

Još jedno pitanje: da li bi merenje kompresije išta pomoglo u dijagnostici?
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: "Ventil uberlaufa"

Sre Jul 26, 2017 11:08 am

Motor troši ulje zbog karika , gumica ventila.
Zbog ibera može da probije semering, dihtung dekla pa da motor gubi ulje, tj curi van motora.
Loše dizne su opasne zbog nalivanja velike količine benzina u cilindre. Posle se ulje spira i degradira sa benzinom. Naravno kad motor radi deo benzina ispari iz kartera.
Vožnja auto putem pored većih obrtaja znači rad bez većih promena režima rada - oštrih ubrzanja i sl. vozi se na vrh gasa. Time su manja opterećenja motora.

Obavezno proveri iber.
Slika
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: "Ventil uberlaufa"

Sre Jul 26, 2017 4:59 pm

Hoću.

Ono što sam pročitao vezano za trošenje ulja zbog ibera je i da nabija ulje u cilindre. Navodno su mnogi samo promenom ventila drastično smanjili potrošnju ulja.

Da ne bude zabune svestan sam da me što se tiče potrošnje ulja 99% čeka skidanje glave, pa ako to ne pomogne prelazak na blok.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”