Pukotine u izduvnoj grani 147 2.0 T.Spark

Bez duše bismo bili samo mašine...
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Pukotine u izduvnoj grani 147 2.0 T.Spark

Sub Feb 25, 2017 11:06 am

Primetio sam da mi negde auspuh "probija" i krenuo da trazim prblem, prvo sam mislio da mi je problem u pletenici (fleksi cev) ili da je jednostavno negde progoreo. Nakon demontaže video sam da je sve u redu i odlucim da skinem izduvnu granu.


Slika

Slika

Slika

Slika

Primetio sam pukotine na varu gde se grana spaja sa katalizatorom. Sa strane gde se grana spaja sa glavom motora izgleda da je sve u redu.

Slika

Koliko je pucanje izduvne grane čest problem?

Razmišljam šta mi je najbolje i najtrajnije rešenje.

Prva opcija:
-Zavarivanje grane sa CO2, ali nedostatak je što postoji verovatnoća da će se ploča koja naleže na katalizator pokriviti. Gde posle da je nosim na ravnanje? Takođe nisam ni siguran da li može da se zavari zbog nepristupačnosti oko cevi.

Druga opcija:
-kupovina polovne grane pa dok gura (mada ako je pucanje na varovima često onda sam samo privremeno odložio kvar)

Je l zna neko koja je cena za polovnu granu?
Korisnikov avatar
dejan nis
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: Nis
Lokacija: Nis
Postovi: 645
Pridružio se: Sub Feb 01, 2014 4:56 pm

Re: Pukotine u izduvnoj grani 147 2.0 T.Spark

Sub Feb 25, 2017 12:19 pm

25-30e polovna
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pukotine u izduvnoj grani 147 2.0 T.Spark

Sub Feb 25, 2017 1:03 pm

Pa ja bi prvo probao zavariti a ako ne bude uspeha onda tražiš drugu granu. Iskreno još nisam čuo da je neko imao takav problem.
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Pukotine u izduvnoj grani 147 2.0 T.Spark

Sub Feb 25, 2017 2:24 pm

Još jedan problem na mojoj grani je što je neki majstor kog je mrzelo da raskači kompresor ili da izvadi brezone izduva, kako bi bez problema svukao izduvnu granu, lepo uzeo i polupao cev na prvom cilindru :angry: :angry: :angry: :angry: :banghead: :fight_twak: Inženjeri se trudili da projektuju deo koji će što manje otpora da pravi pri izlasku gasa i onda dođe neko i suzi prečnik cevi da bi sebi uštedeo 15min posla...idiotizam
Slika


@Dejan Nis u pravu si, tražio sam ih po oglasima i tako se kreću cene, ali našao sam jednu u Pirotu za 1000din, a drugu sam našao kod kolege sa foruma za 10e u NS. Ljudi sa foruma imaju prednost pre svega zbog poverenja :)

@interceptor Zato i pitam, jer ako je čest problem onda mi je najpametnija popravka ove moje. S'obzirom na cenu polovnog dela neću se petljati sa popravkom. Ako opet nastene isti problem, naći ću nekog majstora da mi uradi lepe varove sa spoljne strane u krug.
Korisnikov avatar
dejan nis
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: Nis
Lokacija: Nis
Postovi: 645
Pridružio se: Sub Feb 01, 2014 4:56 pm

Re: Pukotine u izduvnoj grani 147 2.0 T.Spark

Sub Feb 25, 2017 7:38 pm

Ima i kod mene cena je 20e e sad kako ko voli...
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Pukotine u izduvnoj grani 147 2.0 T.Spark

Sre Maj 17, 2017 4:13 pm

Izgleda da su delovi za restyle 147 jako retki. Našao sam par izduvnih grana od restyle 2.0 al su tako odvaljivane cene od 50-70e. :lol:

Grane od starije 147 i fl se razlikuju u prihvatu i dužini. (model od 105 ks je priča za sebe)
Kako su delovi za 147 od 2000-2004 u bescenju, uzeo sam kompletnu izduvnu granu sa (novim) katalizatorima za smešne pare i sve tako spakovao (mala prepravka u nosaču katalizatora).

Nakon montaže primetim da ponovo negde probija - kupio sam puknutu granu :rolleyes: U ovom slučaju je pukla na varu kod četvrtog izduvnog kanala.

Odustajem od potrage za polovnim granama i odlazim u par servisa gde mi predlažu samo TIG zavarivanje sa unutrašnje strane (cena posla od 3000-4000din po grani).
Nakon još malo istraživanja i raspitivanja odlazim u Pirke servis da mi zavare (pa šta bude). Njhov predlog je da to urade sa CO2 metodom uz sta su mi garantovali da nece opet puci.
Za 700 din su mi sređene obe grane.

Grana od 2000-2004, 2.0ts
Slika

Slika

grana od 2004+, 2.0ts
Slika

Grana da bi se zavarila mora biti skinuta (ukoliko je slučaj sličan kao kod mene). Kroz dalji razgovor sa majstorima rečeno mi je da je ovo jako čest problem na alfinim prohrom izduvnim granama.
Problem nastaje zbog razlike u materijalama i prečnicima/debljini.
Ploče su napravljene od čelika a cevi od prohroma, pri grejanju i hlađenju materijala dolazi do razlike u temperaturama i nakon nekog vremena dolazi do zamora materijala (kod vara).

Još jedna stvar koja je mene brinula - Da li će se ploče pokriviti usled grejanja?
Dakle, ploče su već toliko pokrivljene da nema šta da vas brine :roll:

Ono što treba uraditi (pa, recimo nakon svake demontaže/pred montađžu) da bi ploča lepo zadihtovala na dihtung, je pokriviti ploču čekićem u smeru prema cevima.

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”