156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Bez duše bismo bili samo mašine...
75-alfa
Garaža: Alfa Romeo Q4 crosswagon
Lokacija: Prilep - Makedonija
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 6:25 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Jun 01, 2017 1:50 pm

Kod mene posle godinu dana od kada sam ga zalepio sa lepkom za staklo poceo je da trese ponovo.Ovaj drugi lager 134.99 eur je taj i planiram da ga narucim ali kako moze da se rastavi kardan.Ovde u Skopje u alfa servisu kaze da ne moze da se rastavi
markus81
Garaža: Alfa Romeo 156 Crosswagon
Lokacija: Gacko_RS
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Mar 14, 2017 11:40 am

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Pet Okt 20, 2017 12:07 pm

Trebalo bi da moze. Ja sam u junu mijenjao, uzeo lezaj u Indjiji. Problem je bio razdvojiti jer zapekne, ali se moze razdvojiti kardan.
markus81
Garaža: Alfa Romeo 156 Crosswagon
Lokacija: Gacko_RS
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Mar 14, 2017 11:40 am

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Okt 26, 2017 7:49 am

Evo i jos malo informacija. Prije koji dan sam mijenjao krst kardana kod mog lokalnog majstora. Kupio sam krst po mjerama originalnog, 24x61mm. Zamijenio ga je za cirka sat vremena. Nista ne trese i ne vibrira, za sada izgleda sve ok, a kao sto rekoh od ljetos imam i novi centralni lezaj kardana. Ukupan trosak zamjene krsta 15 eura, ruke i dio.
75-alfa
Garaža: Alfa Romeo Q4 crosswagon
Lokacija: Prilep - Makedonija
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 6:25 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Sub Okt 28, 2017 4:45 pm

moze bilo koji krst ne mora da je originalni,ako je tako i ja da smenim nekako kad cedim brzine javlja mi neka mala vibracija a lezaj sa gumicom menjao sam letos iz Autorikambi sam uzeo.
75-alfa
Garaža: Alfa Romeo Q4 crosswagon
Lokacija: Prilep - Makedonija
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 6:25 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Pon Okt 30, 2017 9:29 pm

evo posto se otvorila tema za crosswagona a malo je tema za ovaj model da pisem da danas su mi stigli prednji diskovi,narucio sam iz engleske i ukupan trosak dostavljene do kuci sa carinom i DDV ukupno 150 eura.
Slika

Slika
https://www.onlinecarparts.co.uk/ inace ova je stranica koje sam narucio,i ljudi su profesionalci za potvrdu narudzbine javili su mi iz londona da potvrdim koji auto je u pitanju i potvrde kreditne kartice.Isto primetio sam da pratka je iz Germanije tako da pretpostavljam da tamo imaju ispostavu.Eto cisto onako ko ima crosswagon da mu pomognem a znamo da amortizeri i diskove su boljka jer ih nema.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Nov 02, 2017 2:22 pm

To je dobra cena za diskove, sa svim troskovima uvoza :), pitanje za markus81 - koje marke i gde si uzeo krst kardana? kod mene je centralni lezaj dobar, deluje mi da je menjan u skorije vreme ali imam malo lufta u krstu, cuje se "klank" pri agresivnijem otpustanju kvacila...
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Čet Nov 02, 2017 3:03 pm

To ti se verovatnije čuje u diferencijalu. Da je luftu kardanu to bi za par kilometara prolupalo skroz jer ako krst dobije luft to je obično kraj a sa luftom u diferencijalu (zadnjem) voziš još mnogo.

Sent from maj el dži ge-2 manji
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Nov 02, 2017 3:44 pm

Moguce :), nisam detaljno pokusavao da lociram zvuk, kad rukom cimam kardan u smeru rotacije cuje se isti zvuk i oseti se malo lufta ali nisam bio siguran da li je levo na krstu ili desno iz diferencijala zadnjeg. Uglavnom ne smeta mi, nema ni vibracija.
75-alfa
Garaža: Alfa Romeo Q4 crosswagon
Lokacija: Prilep - Makedonija
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 6:25 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Nov 02, 2017 6:28 pm

Najverovatno lupa na nosacu otisle su gumice koje drze zadnji diferencijal.Legni ispod i probaj rukom da potkrenis diferencijal na gore i vidi dali ima lefte odnosno dali ide gore dole.Kod mene je isto lupalo i sa ovim postupkom uvideo sam da je otisao gumeni drzac koji drzi diferencijal leve strane,e sad to je problem jer nigde ga nema pa ja sam ga gumirao pa onda sam busio rupe jer treba da bude fleksibilan jer praven je kao neki odbojnik.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Nov 02, 2017 6:58 pm

kod mene su dobri svi nosaci, i centraln i lezaj je ko nov... kardan kad se rukom pomera ima lufta, mislim da je Interceptor u pravu, da lupa u zadnjem diffu, ali to je samo kad malo brze otpustim kvacilo pa u momentu kad lamela spoji, u voznji nema problema...
75-alfa
Garaža: Alfa Romeo Q4 crosswagon
Lokacija: Prilep - Makedonija
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 6:25 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Nov 02, 2017 7:09 pm

To je tako isto i kod mene kad naglo pustim kumplug lupi malo i isto kad izgasnim a da sam do pola ispustio kuplug cujem kad odzvoni.I kod mene okretao sam kardan ima malo lufte i cuje se neki zvuk,menjao sam lezajeve u prednjem nosacu,u samom kardanu u onu cev koja je zasrafena na zadnji diferencijal i opet isto.Isto i zadnji drzac sam menjao i ulje u diferencijalu i nista se nije podobrilo,samo zvuk koji sam imao oko 150 -160 kod bi vozio se izgubio ali to je bilo od lezajeva u kardanu odnosno u cev gde se zastrafi kardan pozadi jer otisli su lezajevi.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Nov 02, 2017 7:33 pm

Svaki auto rwd posle 100+ hiljada km. ima malo lufta u dif. i to je to i nema pomoći ali pri normalnoj vožnji se to ni nečuje ni ne oseti i tako ide još par stotina hilj.km. u stvari jako redko crkava. Što se krsta tiče meni na drugim vozilima (na cw na sreću još ne pu pu pu) kad je počeo da se čuje raspao se posle par km. i nikad nisam ni do kuće stigao.
markus81
Garaža: Alfa Romeo 156 Crosswagon
Lokacija: Gacko_RS
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Mar 14, 2017 11:40 am

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Pet Jan 19, 2018 8:35 am

Djo83 napisao:To je dobra cena za diskove, sa svim troskovima uvoza :), pitanje za markus81 - koje marke i gde si uzeo krst kardana? kod mene je centralni lezaj dobar, deluje mi da je menjan u skorije vreme ali imam malo lufta u krstu, cuje se "klank" pri agresivnijem otpustanju kvacila...
Uzeo sam krst preko sajta www.selena.ba. Marka je WTW cini mi se, i jedino mi je zao sto nisam nasao sa mazalicom, ali nije bilo u toj dimenziji. I kod mene se culo klanka kod ubacivanja u rikverc i pustanju kvacila i sumnjao sam u gume na nosacu diferencijala ali je problem nestao poslije zamjene krsta.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Pon Apr 30, 2018 6:34 pm

da se nadovezem na probleme sa kardanom, danas sam uzeo malo detaljnije da se pozabavim lupkanjem iz kardana i mislim da sam nasao sta je problem, vrlo je slicno lupanju iz zadnjeg diff-a ali sve vreme mi se cinilo da ne dolazi zvuk iz njega... zavukao sam se ispod auta, vrtio rukom kardan i slusao zvuk i locirao ga, posle trazio po guglu i YT i 99% sam siguran da je zvuk iz tzv. flex disca (drugi naziv je guibo)... na ovom video od 1:42 pa nadalje se cuje potpuno isti zvuk...


[video][/video]


e sad na CW je koliko vidim taj flex disc i napred i nazad u metalnom kucistu tako da bih rekao da je to bolje resenje jer ne vidim kako bi mogao da se skroz raspadne i da ispadne kardan (sto koliko vidim po netu desava se na nekim drugim markama)... osim ovog kuckanja nikakvih drugih simptoma nemam...

na ovoj slici se vidi prednji flex disc zaokruzeno, isto je i sa zadnje strane i odatle pocinje kuckanje kod mene...

Slika


da li neko ima ideju gde se taj flex disc moze zameniti ili ima neka "budz" varijanta da se to sredi? pretpostavljam da kardan servisi to rade?
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Maj 03, 2018 9:27 am

evo da se nadovezem dalje ako nekoga bude mucio isti zvuk, bio danas na dizalici sve pregledano detaljno i ustanovljeno odakle tacno potice "clunk", potice iz nutova na spoju kardana, posto je isti iz tri dela i cuje se iz spoja srednjeg i poslednjeg dela kardana, spoj negde na sredini izmedju krsta i zadnjeg diffa... to je ocigledno boljka na CW jer je kardan iz tri dela i na dva dela ima te spojeve ne racunajuci ulaze u diferencijale...

evo na ovom videu se cuje taj zvuk, definitivno nije iz zadnjeg diff-a, kod mene se iz njega nista ne cuje, iz nutova je zvuk, kad se zadnji deo blokira rukom a srednji pomera oseti se i cuje tacno...

[video][/video]
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Maj 03, 2018 11:05 am

Mislim da mora biti malo lufta sve ukupno inače bi se sve razletelo u pm pri prvom jačem gusu.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Maj 03, 2018 11:07 am

Zato i uostalom uvek postoji ono cuveno suskanje kardana kod RWD vozila.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Maj 03, 2018 11:22 am

tako je, uvek ima lufta cak i kod novih, vremenom postaje veci i sve se vise cuje "clonk" pri saltanju... bitno mi je da znam odakle potice zvuk, nije iz diff-a sto je najbitnije, u principu neki rezime bi bio da klonk pri saltanju moze biti iz diff-a, flex disca (za koji kod CW nisam siguran da ga ima rekao bih da su drukcije reseni oni zaokruzeni delovi sa slike koju sam gore okacio) i iz nutova na spojevima delova kardana sto je kod CW najcesci slucaj... moze da lupla i u nosacima pogona ali to se malo drukcije cuje...

jos sam negde citao da ovaj luft kad se rukom vrti kardan ne bi smeo biti veci od 45 stepeni, preko toga mora da se radi reparacija...

inace pogon kod CW pravi ova firma https://en.wikipedia.org/wiki/Graziano_Trasmissioni
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Maj 03, 2018 5:16 pm

Taj luft je normalna stvar i sva vozila sa rwd ga imaju.Sva vozila koja sam imao i imam ga imaju.Realno puno ima prenosa i svugde malo mora biti lufta i to kada se zbroji to je to.Naravno da vremenom on postaje veći ali to nam je šta nam je.
Korisnikov avatar
desibe
Garaža: Alfa Romeo 147
Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Nis
Lokacija: Niš
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Mar 19, 2019 7:05 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Čet Okt 29, 2020 6:35 pm

Da oživim temu i da se upišem nekim postom ovde, voleo bih da je lepši razlog ali treba mi pomoć.
Kupio sam Alfu 156cw, sredio joj trapove, kočnice, zamenio gume, rešio polomljene grejače, skoro sve doveo do savršenog mehaničkog stanja. Ali pre 4 dana dok sam se penjao sa nome na Goč primetio sam da na trenutak kao da jedan od točkova (mislim da je zadnji levi) zakoči (guma zacvili). Ne pali ni jednu grešku na komp. Sad taj problem nije konstantan, uglavnom se javlja u 2 i 3 brzini prilikom ubrazavanja i malo oštrije voznje.
Proverio sam sve točkove svi lepo koče i otpuštaju diskove, gume i diskovi se ne greju, proverio sam skoro sve što sam predpostavljao i koliko mi moje skromno znanje dopušta.
Sutra idem do majstora da proverim ulje u diferencijalima ali ne sumnjam na njih. Sumnjao sam na ABS sezore (VDC) ali oni bi palili grešku na komp. Jedino što još nisam proverio a to je da li mi je majstor koji je odradio sređivanje trapa odradio i reglažu trapa.
Trenutno najviše sumnjam da trap nije dobro centriran i da to pravi zabunu VDC kopijuteru pa on povremeno zakoči malo zadnji levi točak.
Ukoliko je umao neko sličan problem ili ima drugu ideju molio bih ovde za iskustvo i savet.
Izvinjavam se što koristim temu za kardan ali jedino ovde sam našao nešto o 156cw.
Naravno ako rešim problem javljam ovde.
Ako nisi vozio Alfu, mi nemamo o čemu da pričamo.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Sub Okt 31, 2020 7:16 am

Ako sam dobro shvatio aktivira se kočnica? Na CV simulacija blokade zadnjeg diferencijala se radi aktiviranjem kočnica tako da se može desiti da iz nekog razloga računar registruje da jedan točak proklizava pa aktivira kočnicu.Kakve su gume? Pa i naravno proveriti geometriju trapa.Javljaj kad rešiš.
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Sub Okt 31, 2020 9:12 am

Ovu bi temu trebalo zalijepiti da bude vidljiva u dio za servise.Predlog. ;)
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Korisnikov avatar
desibe
Garaža: Alfa Romeo 147
Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Nis
Lokacija: Niš
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Mar 19, 2019 7:05 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Sub Okt 31, 2020 6:02 pm

Iscrpeo sam skoro sve mogućnosti, ostala mi je još jedna ili dve.
Trap sređen komplet sa reglažom, u menjaču nedostajalo ulje (dopunjeno), gume nove - balansirane, kočnice sređene diskovi i pločice.
Na brzinama preko 60km/h ide super nema zezalica i ostalo.
Ono što mi se sad vrzma po glavi je da prethodni vlasnik je imao čudnu kombinaciju letnjih guma: napred 225/50 nazad 225/55. Mesec dana koliko sam ih vozio na ovoj supermario kombinaciji nije izbacivao greške niti se čudno ponašao, čak šta više išao je super. Zimska kombinacija mu je bila 235/45, naravno govorimo o R17 gumama.
E sad ja kao klen sam pogledao prednje gume, video da su 255/50 ne razmišljajući i ne gledajući fabričku preporuku kupio nove MS istih dimenzija i stavio ih. Sad zbog razlike od 3,43% odnosno zbog greške u računanju brzine brljave svi sistemi na autu pa me koriguju na pravcu.
Druga je da neki od ABS senzora zeza, ali to mi je malo verovatno jer mi ne izbacuje ni jednu grešku.
I treći i možda najgori je da je ECU pobrljavio i on sam po sebi izbacuje nebuloze, pa je potrebno da ga zamenim.
Tim redosledom krećem dalje da ispitujem, da napomenem da dam prešao sa ovim gumama "Lassa Multiways 225/50 R17" 700km i osim ovih sporadičnih zezalica sa kočnicom/aktiviranjem zadnjeg diferencijala nije bilo problema, kad pređem 60km/h sve ide ko po loju.
Ako ima neko kog zanimaju "Lassa Multiways 225/50 R17" stare 10 dana sa pređenih 700km i pisanom garancijom od 4 godine, kupljene u kemoimpexu 22.10 iste su na prodaju ili ih menjam za MS 225/55 R17 stare do godinu dana.
Ako nisi vozio Alfu, mi nemamo o čemu da pričamo.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Ned Nov 01, 2020 6:32 am

Čekaj nisam siguran da sam dobro shvatio nisu iste gume (prečnik) napre i nazad? Ako je to slučaj onda mislim da je velika verovarnoća da je to problem.Ne vrte se istom brzinom i to bunu comp.Dali se u to momentu ( kada se manifestuje problem) palila lampica za vdc?
Korisnikov avatar
desibe
Garaža: Alfa Romeo 147
Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Nis
Lokacija: Niš
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Mar 19, 2019 7:05 pm

Re: 156 Q4 CrossWagon : Problem kardan

Ned Nov 01, 2020 9:55 pm

interceptor napisao:Čekaj nisam siguran da sam dobro shvatio nisu iste gume (prečnik) napre i nazad? Ako je to slučaj onda mislim da je velika verovarnoća da je to problem.Ne vrte se istom brzinom i to bunu comp.Dali se u to momentu ( kada se manifestuje problem) palila lampica za vdc?
Prethodni vlasnik je vozio sa čudnim kombinacijama i dimenzijama. Ja sam stavio sve iste 225/50 R17 i počeo je čudno da se ponaša.

Ostaje mi još solucija za zamenim gume za 225/55 R17 i da vidim šta će da se desi. Što mi je rekao jedan majstor "ili će da nestane ili će nešto da crkne"
Ako nisi vozio Alfu, mi nemamo o čemu da pričamo.

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”