Potrosnja 1.4boxer

Trkačice modernog doba u civilnom odelu...
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Potrosnja 1.4boxer

Ned Maj 01, 2016 11:02 pm

Dobar dan svima..

Nakon prve popravke kod majstora i datih 300e(tada) za menjanje seta kvacila za materijal i ruke, odustah od toga da mi majstor odrzava kola, te uzeh knjigu u sake i upoznah se sa ovim divnim motorom.

I tako moja 1.4 alfa boxerica sluzi 10godina bez pogovora, sam joj radim sve servise i sve popravke ispred zgrade sa osnovnim alatom, pali kao mina i vozi me gde joj ja naredim :)

Ee sada ovog posta ne bi bilo da nemam neki problem sa njom..u zadnjih pola godine automobil trosi oko 16+l na 100km gradske voznje, sto je mnogoo. pre je trosila oko 11l, ali to je kompezovao njen fantastican zvuk i svaka litra je vredela :arflag . Sada se vec to oseti po dzepu, narocito kad vidim neke automobile koji trose 5-6l :glare: ..no, ne bih ja nju menjao dok ona ne odradi svoje u ovom zivotu, jer sam sentimentalno vezan za nju, a siguran sam da ima jos 3-4vesele godine zivota posto je motor jako dobar, ima pravih 170k ja sam drugi vlasnik, redovno je odrzavana, nikad vozena hladna.
Da stvar bude gora, od skoro je pocela da se gusi na leru dok se ne zagreje, a kad se zagreje hoce da stucne na konstantnom gasu..sumnjao bih na brizgaljke da nisu ciscenee pre 1000km, jedino ako nisu dobro ociscene..

E sad moje pitanje za iskusnije alfiste je, sta moze da bude problem na ovoj kilometrazi, na sta vise da obratim paznju da probam da redukujem potrosnju? a za ovo stucanje i gusenje cu da probam da ponovo ocistim dizne i promenim svecice, pretresem kablove za pocetak..

E da nemam plin, i na autu je samo skinut katalizator, sve ostalo je fabricko :arflag
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Maj 02, 2016 10:08 am

to kako ti je pre trosila je sasvim normalno, ne moze boxer u gradu ispod 10l, ali ovih 16+ nije realno kako god je vozo pod uslovom da je precizno izmereno. potrosnja kod boxera ume dosta da skoci kad termostat nije ispravan (ili senzor temperature rashl. tecnosti) ali to bi trebalo da se odrazava mahom u zimskim uslovima sad bi ta potrosnja trebala da bude manja ali svakako neispravan termostat utice na istu.

sto se dizni tice ne bi trebalo one da naprave toliku razliku jer bi ti i auto znatno losije radio, npr. moja 1.6 boxer je imala problem sa diznama koje su vise kapljale nego rasprsivale gorivo, trosila je kao luda ali je zato i rad motora bio katastrofa posebno na leru i malim obrtajima, takdoje i regulator pritiska goriva moze da pusta gorivo u usis ali opet to znatno menja rad motora.

lambda sonda takodje ima znacajan udeo u potrosnji ali nju je tesko proveriti dal je dobra ili nije, ima neka fora sa merenjem otpora ali nisam upucen tacno kako i sta, MAF senzor takodje moze da utice ma ima dosta toga treba krenuti redom ovako napamet je tesko reci sve
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Maj 02, 2016 11:43 am

OMP, hvala na odgovoru! :arflag

Da uklonimo termostat kao stavku, jer je isti zamenjen pre nekih 1000km kad je radjen veliki servis i ispravan je jer stalno pratim toplotu motora i tacno se vidi kad otvori termostat na nekih 80stepeni spusti se na nekih 70stepeni jer se voda pomesa sa vodom iz hladnjaka, i posle se postepeno podize..ventilator se pali na nekih 90stepeni, i to je ok po onom sto sam procitao. sto se senzora rashladne tecnosti tice vrednosti kazaljkice u kabini se poklapaju sa otvaranjem termostata, pratio sam i rukom proveravao pipkanjem cevi, tako da mislim da to nije (nadam se) :D

Dizne! ne znam vise sta cu sa njima, izgleda da mi ne preostaje nista drugo sem da kupim druge..ove moje izgleda da ne mogu da se ociste. Primetio sam na testiranju posle ultrasonicnog ciscenja uopste ne rasprskuju tecnost, vec vise pljuju.
Da li neko zna koje mi sve dizne pasu? Ili moram da uzmem bas za boxera?

A ako neko zna kako da proverim lambda sondu, ne bi bilo lose da napise.
I kako da proverim MAF senzor? To je pretpostavljam senzor protoka vazduha.. :glare:

izvinjavam se na ovolikom broju pitanja odjednom..
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
Ducero
Contact:
Garaža: 145 Bomber,ostatak garaze zauzimaju bicikle
Lokacija: gargantua
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1647
Pridružio se: Uto Sep 21, 2010 11:43 am

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Maj 02, 2016 11:59 am

Dizne moraju da budu sa boxera.Ima ovde jedna 1.6box mislim da ima dizne,pokusacu da nadjem broj telefona.
I like big, fat men like you. When they fall, they make more noise. And sometimes they never get up.
https://www.facebook.com/pages/Ducero-C ... 409?ref=hl
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Maj 02, 2016 12:25 pm

ako kaplju dizne onda nisu dobre, takodje ako su ciscene pomocu aparata sa menzurama trebalo je videti dal su sve dizne iste tj dal jednako bacaju i pune menzure, mozda nisu sve u problemu.
kolko se secam postoje dva tipa dizni kod tih alfi, plave i zute ako se ne varam, ja sam imao i 1.4 i 1.6 motor i znam da su bile razlicite dizne po boji ali dal se razlikuju i po protoku goriva ne znam, npr. regulatori pritiska goriva bili su razliciti na tim motorima, 1.6 je imao bosch/gm sistem ubrizgavanja a 1.4 marelijev, ako se ne varam kod tih alfi sa bosch/gm sistemom goriva i od nekih pezoa pasuju te dizne (106 i 306 npr.) a mozda i od opela tih generacija jer je gm ali treba proguglati.
sto se tice maf senzora jeste senzor protoka vazduha i njega treba skinuti i videti kakav je, po potrebi ocistiti ako je prljav i zamascen
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Maj 02, 2016 3:19 pm

ima ovde nesto oko tih tipova dizni, ipak su plave i braon a ne zute kako sam mislio ali ne uspevam da nadjem za magneti mareli ubrizgavanje koje idu ali sam 90% ubedjen da su kod mene bile plave na 1.4 koji je imao mareli sistem

https://alfa-restoration.co.uk/shop/pro ... cts_id=736
https://alfa-restoration.co.uk/shop/pro ... cts_id=367
https://alfa-restoration.co.uk/shop/pro ... cts_id=737
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
flojd
Garaža: Giulietta 1.4 TB
EX alfa romeo 33 1.7 IE Imola
EX alfa romeo 33 1.7 IE
EX Alfa Romeo 156 1.8TS 2001g
Lokacija: Pirot
Lokacija: Pirot
Postovi: 896
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:03 am

Re: Potrosnja 1.4boxer

Uto Maj 03, 2016 12:39 pm

Crkao ti je regulator pritiska goriva pa kroz vakum crevo naliva motor benzinom skini crevo za vakum sa regulatora dok motor radi ako baca tu benzin on je u defektu sigurno.Simptomi otezano paljenje toplog motora,gusenje na vecim pobrtajima i trzanje u voznji.
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Uto Maj 03, 2016 9:55 pm

hvala svima na odgovorima i predlozima..

@Ducero
Cini mi se da sam negde procitao da se na 1.4 i 1.6 se pakuju iste dizne..tako da vidi sta imas pa javi.. :D

@OMP
Kapa na diznama je braonkasto-crvenkaste boje kao na prvom linku..a sto se tice menzure i merenja protoka gornji prihvat dizni na testu nije radio dobro pa je tecnost sikljala na sve strane tako da je testiranje palo u vodu. Vec sam resio da ponovo odnesem dizne na reklamno ciscenje, pa da vidimo.

Moram vise da se informisem..ali mislim da je kod dizne je bitna duzina(od prihvata do prihvata), otpor koji pruza prilikom otvaranja i protok. Sto se tice prikljucka..to uvek moze da se napravi. Najradije bih uzeo od nekog drugog vozila (naravno ako moze)..jer su za alfe preskupe.

MAF senzor je ociscen..jedino ako nije ispravan. Nisam ni siguran kako bi mogao da se istestira..nisam primetio razliku u radu kad ga iskljucim i ponovno ukljucim :blink:

@flojd
Provericu regulator pritiska goriva, mada nemam ponudjene simptome sem tog trzanja u voznji ali to je kad idem konstantnim gasom na otvorenom putu, hoce da stucne, da proguta knedlu neku malu..jbm li ga kako da objasnim :blink: ..
Motor pali kao mina na pola kljuca bez obzira dal je hladan ili topao..gusi se dok se ne dostigne 40-ak stepeni posle normalno radi..
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Sre Maj 04, 2016 8:59 am

evo ovde je pisano o ispitivanju maf senzora, doduse za jtd ali mislim da nema razlike

http://alfisti.hr/forum/index.php?topic=32752.0

proveri opet dizne na menzurama to je jeftinije nego da trazis odmah druge, mozda su tvoje dobre ili mogu da se srede
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Vuk 166
Garaža: A6 C7 3.0 TDI '13
166 FL 2.0 TS '05
166 V6 TB '00
Ex 166 3.0 Sportronic '98
Lokacija: NI
Lokacija: 18000
Postovi: 1392
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:20 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Sre Maj 04, 2016 10:52 am

1.4 ima map senzor, na 950mbar bi trebalo da daje izmedju 4.1V i 4.3V

Najbolje da proveris parametre senzora preko dijagnostike...
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Sre Maj 04, 2016 3:19 pm

Ja ocigledno ne znam gde se nalazi senzor protoka vazduha na mojim kolima..

Slika

logicno mi je bilo da je ovo na slici.. :blink: medjutim ovo ima dva pina..

sad sam gledao na fiat eper, nisam mogao da nadjem deo..
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
Vuk 166
Garaža: A6 C7 3.0 TDI '13
166 FL 2.0 TS '05
166 V6 TB '00
Ex 166 3.0 Sportronic '98
Lokacija: NI
Lokacija: 18000
Postovi: 1392
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:20 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Sre Maj 04, 2016 3:37 pm

To je senzor temperature vazduha, ovo je map -> Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Sre Maj 04, 2016 4:44 pm

maf je usisnom crevu a map na usisnoj grani kao na slikama, map cesto zna da dobro zamasti
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Čet Maj 05, 2016 9:44 am

Lambda sonda, kad je ispravna 2x u 1 sekundi menja napon. Vremenom joj slabi radna karakteristika pa se napon menja u sve većem intervalu. Ispada da nije ispravna al nije ni mrtva. Proveri je unimerom kako se ponaša.
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Sub Sep 03, 2016 8:03 pm

Malo sam zapostavio svoju alfu i njen problem sa potrosnjom zbog novog posla od kog vise zivota nemam.. A i ne vozim je puno, jer imam skuter za po gradu..

Eto danas nadjoh vremena malo da petljam oko nje, i primetim da mi je nivo ulja jako skocio, i da mirise na benzin..dok mi je nivo rashladne tecnosti pao (moguc proboj dihtunga glave!)
Al ne znam zasto se oseca na benzin?

Da li to ima veze sa potrosnjom? mada ne vidim kako bi gorivo moglo dospetu u karter osim preko cilindra klipa i karika..no ni to ne bi uticalo na potrosnju, vec na rad motora..
Sta mislite?
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Ned Sep 04, 2016 8:42 am

ako ima benzina u ulju vrv dizne pustaju gorivo, meni se to desilo na mojoj boxerici, to se ne primeti odmah nego kad auto odstoji preko noci ili dan-dva zavisno od toga koliko pustaju dizne, dizne kaplju, napune cilindar i onda kroz karike prodje gorivo do kartera. sto se potrosnje tice ima veze jer dizne ne bacaju lepo gorivo u magli plus ovako od kapkanja sto proguta vise goriva.

a sto se tice vode u ulju to se vidi kao masne flekice na meracu ili u samoj posudi za tecnost a ako toga nema onda je novo tecnosti opao iz nekog drugog razloga vrv negde curi, ne mora da znaci da mesa vodu i ulje
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Fittipaldi
Drug Član
Drug Član
Garaža: KIA Pro Ceed
Z101 mediteran '82
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 917
Pridružio se: Pet Nov 23, 2012 7:28 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Ned Sep 04, 2016 9:46 am

Ako imaš benzina u ulju, nije dobro da voziš taj auto. Kada rešiš problem sa diznama treba da zameniš ulje i filter ulja.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Ned Sep 04, 2016 9:57 am

to se podrazumeva valjda :)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Ned Sep 04, 2016 12:05 pm

Nista se ne podrazumeva ;)
Nazalost...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Ned Sep 04, 2016 10:28 pm

kako se ne podrazumeva zamena ulja koje je pomesano sa benzinom i ne vozenje auta u tom slucaju :)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Sep 05, 2016 1:32 am

Tako lepo...
Koliko se secam, ljudi su pisali na forumu da mi je bio "zvekete" turbo, urade remont ili kupe polovnih i u srvisu zamene turbo, bez zamene ulja filtera itd, i nakon par km, ponovo turbo "kaput" i tako nekoliko puta...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Sep 05, 2016 9:06 am

ne znam te price za turbo ali da ne zamenis ulje koje je pomesano sa vodom ili benzinom moras biti mnogo pijan, lud ili glup :)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Sep 05, 2016 10:10 am

Drug, shvati da vecina ljudi nema osnovno tehnicko obrazovanje...
A tek koliko njih nije automobilski potkovana kao ti...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Sep 05, 2016 3:10 pm

Hvala svima na odgovorima.
Niti sam lud, niti sam pijan, automobil nije upaljen od kad sam primetio poviseno ulje.
Ulje i filter ulja su danas zamenjeni ispred zgrade cisto da mogu da pomeram auto..

u rashladnu tecnost sam sipao neki zaptivac marke 'liqui moli' mozda to resi problem sa gubljenjem vode..

eee sadaaa..dizne..
Da li je moguce popraviti stare? posto moje su vec bile na ultra-sonicnom ciscenju i to je lepo radilo 1000km ..
Gde mogu da pazarim nove ili polovne, da li pasu od 33-jke, da li pasu od 146 ts-a, uopste od kojih vozila pasu?
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja 1.4boxer

Pon Sep 05, 2016 8:29 pm

ako malo gubi vodu taj prašak koji si sipao ce srediti stvar, ja sam koristio konkretno prasak marke ABRO i odlican je provereno nekoliko puta tj na nekoliko auta, za liqui ne znam ali sigurno je dobar jer je sve to na istu foru.

moguce je srediti stare ako nisu previse ostecene a sto se tice drugih najbolje naci iste takve polovne, ocistas broj na njima i po boji bi mogle da se nadju e sad od cega jos pasuju pisao sam nesto gore jos onda kad smo pricali na tu temu (kacio sam linkov novih dizni i pisalo je od cega pasuju ali su se razlikovali kat. brojevi pa to treba proveriti)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji

Povratak na “Alfa 145 | 146 | 155 | 164”