146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Trkačice modernog doba u civilnom odelu...
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Ned Dec 14, 2014 1:26 am

pozdrav svima,

danas u voznji kroz bg primetim nekakvo podrhtavanje kad krecem svaki drugi treci put. da bi se kroz voznju u toku dana podrhtavanja pogorsala i sad predvece skoro da ne moze da krene iz prve. auto se ponasa kao da krecem iz pete, znaci skace, lupa. iz druge krece bez ikakvih problema i ostale brzine u toku voznje rade normalno.
da li je iko imao ovakvih problema?
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
alfabg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd(85 kw)rest. 2004.Remaped
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 455
Pridružio se: Pet Apr 11, 2014 5:53 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Ned Dec 14, 2014 8:22 pm

Moguce da je korpa
Show Must Go On
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Ned Dec 14, 2014 8:45 pm

Korpaaaaa vristiii :D
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Pon Dec 15, 2014 1:21 pm

pre svega hvala na odgovorima. ;)
kompletan set kvacila sam menjao pre nema celih 15000, i to sam uzeo LUK-ov. da li je moguce da je vec za menjanje?
a juce hteo da snimim telefonom simptome da vam pokazem. 100 puta stao krenuo, napravio 20snimaka, nece pa nece, normalno krece. :banghead:
da nije ulje u menjacu? na koliko se menja i koje se ulje stavlja u menjac? pitam jer je drug imao slican problem sa drugom brzinom, i resio ga je tako sto je dolio ulje..
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Pon Dec 15, 2014 3:41 pm

Koliko znam ulje u mjenjacu se ne mijenja nikad tj nema potrebe , samo se dolijeva ako fali, sto ne znaci da ti ne treba da ga zamijenis ako hoces.
To ti do ulja nije sigurno. Ne bacaj pare bzv.
Sto se tice seta kvacila, trebao bi da izdrzi bar 60.000km a mozes i da ga sj****s za 100 km. Moguce da je korpa , i da se odrazava kad je auto pod opterecenjem na uzbrdici.
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Uto Dec 16, 2014 4:41 pm

danas sam bio kod majstora koji mi je manjao set kvacila i kaze da je najverovatnije "hidraulika" dotrajala, ali ne moze nista da kaze dok se simptomi podrhtavanja ne vrate. kaze:"teraj dok ide, pa kad ne ide dodji"..jbm li ga :glare:
sta mislite o tome?
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Uto Dec 16, 2014 6:32 pm

Sta podrazumijeva pod hidraulika?? I mislim da je bolje da promijenis majstora....

Jel treba da ti zakuje mjenjac pa tek onda da se trazi problem ??
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Sre Dec 17, 2014 4:54 pm

Ognjen_HN napisao:Koliko znam ulje u mjenjacu se ne mijenja nikad tj nema potrebe , samo se dolijeva ako fali, sto ne znaci da ti ne treba da ga zamijenis ako hoces.
nije tacno da se ne menja nikad, jeste mu servisni interval dugacak na vecini modela je to na oko 100.000km, nije neki izdatak niti velika nauka, skoro svako moze i sam da ga zameni, ja licno volim da zamenim ulje onda kad kupim auto i znam sta vozim da dok je kod mene.
naravno moze i da se doliva ali sto bi to radio kad vec moras da se zezas oko toga skoro isto kao i kad menjas komplet tako je bilje da onda ispustis staro i sipas novo.

na 155ici sam imao problem sa krcanjem nekih brzina i tezim saltanjem dok je auto bio hladan, posebno zimi, tj dok se ulje ne zagreje i razbije, kad sam sipao novo ni po najvecim minusima nije zakrcao sto znaci da ili ulje nije bilo adekvatno (sipano neko gusto) ili je vremenom izgubilo svoja svojstva.

sto se tice tog podrhtavanja ne znam sta oko hidraulike moze biti tj sta je majstor mislio???
ako odu cilindri kvacila koji su inace jedina hidraulika na menjacu, ako se tako moze reci, nema tu podrhtavanja nikakvog nego jednostavno pedala ne odvaja kako treb, riba, nece da se vraca , nisko hvata, ne prima lepo brzine, bla, bla ali trzanje u voznji nema veze sa tim.

da nemas ujla u menjacu opet se ne bi odrazilo na trzanje i samo na 1. brzinu, vec bi losije primao i ostale brzine, ispustao i neke zvukove, itd.
jednom sam na jugu ostao bez ulja u menjacu, krenulo je tako sto je prvo teze upadao u brzine (tvrdja rucica) pa onda krcanje na saltanju brzina a na kraju i ostajao polako bez jedne po jedne brzine pa sam iz bg-a do kš-a morao da dodjem samo 4. brzinom, u njoj je menjac ostao i vise nije hteo ni ler ni u druge brzine :)
nisam znao da je ulje problem pa kad smo otvorili menjac imali sta da vidimo, suv ko barut a zupcanici poceli da menjaju boje od pregrevanja, jbg u to vreme nije bilo digitalaca da dokumantujem ali ono je bio "lep" prizor za videti :)

to podrhtavanje moze biti i zbog nekog nosaca motora, takodje sam imao slican problem na jednom autu, tresao je tako u prvoj brzini dok je motor opterecen a kad se oduzme gas smiri se podrhtavanje, nije to bilo nesto mnogo izrazeno ali je umelo da nervira
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Sre Dec 17, 2014 6:40 pm

Ako je mjenjac ok i ako se auto koristi u normalnim uslovima voznje garantujem da ne treba mijenjati ulje ma sta ko god rekao. Imam pasatta 91' god 1.9 td kojeg koristim za posao, manje-vise uvijek vuce neki teret. Za 11 god koliko je kod mene, u gradu je presao 410 000 km, a na satu pise 520 000km. Skoro sve je na autu mijenjano osim motora i mjenjaca (ne racunam set kvacila), a ulje u mjenjacu nikad niko nije provjerio da li ga uopste ima.

Druga stvar, ja sam imao 146 boxericu 16v, i mislim da gori mjenjac nije proizveden. 2 Puta sam ga mijenjao, ulje takoodje, i 2 puta mi se desilo da ''zakuje'' u drugoj brzini. Drugi put kad je riknuo mjenjac, tada sam zbog toga prodao auto. Najveca mana boxericama je taj mjenjac, kao da je od stakla, a vecinom su svi izmaltretirani i motori i mjenjaci, to je moje iskustvo.

Svodi se na to, batali se ulja nego neka pravi majstor koji zna sta radi pogleda sta se desava sa autom, mozda cak i nije do mjenjaca, kao sto OMP rece moze biti i nosac i jos dosta drugih stvari.
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Sre Dec 17, 2014 8:09 pm

sinhron druge brzine su boljka na boksericama, na 33ci je umeo da zakrci povremeno i na brzem saltanju posebno kad je hladna, na 145ici takodje mada redje ali je tvrdje upadao u prvu i cini mi se 4. a na 145 strancu sto sam imao bio je savrsen, lepsi menjac nisam saltao.

sto se tice zamene ulja ko kako misli da treba da radi tako neka i radi, znam samo da kad sam ga istakao iz par automobila bilo je dosta opiljaka u starom ulju koji sigurno nisu dobri za sinhrone i ostale osetljivije delove menjaca, menjac se trosi kao i svaki metalni pokretni sklop pa jos kao je ulje lose moze biti problema
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Sre Dec 17, 2014 10:49 pm

OMP nisam ja protiv toga da se mijenja ulje, daleko od toga, samo kazem da u trenutku ima bitnijih stvari od toga na koje treba da se obrati paznja ;)

Pa i ja ga mijenjam na svako moje licno auto.....i naravno da je bolje da se zamijeni, ali nije to bas toliko urgentno.
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Čet Dec 18, 2014 1:45 am

Menjačko ulje treba menjati kad je proizvođač vozila predvideo.
Na nekim automobilima stvarno nije predviđena zamena istog već, samo kontrola i dolivanje po potrebi.

Generalno, ulje u menjaču se obično NE menja na (starijim) RWD modelima jer je menjač odvojen od diferencijala. Zupčanici su tu često samo sa kosim ili čak i pravim zupcima, što produžava rok upotrebe ulja.
Sa druge strane, kod FWD modela, isto ulje podmazuje i menjač i diferencijal. U takvom sklopu ulje potencijalno ima kraći vek upotrebe te ga treba menjati po preporuci proizvođača.

Koliko sam u toku, na 155 (msm i na 156) se ulje menja, da li na 40 da li na 80k km-po knjizi ;) Sipa se sintetika Tutela ZC 75.
Verujem da je i kod Boxera slična priča, pogotovo što ima hipoidno ozubljenje (lučni zupci), zbog uzdužnog motora i prednje vuče.

Slika
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Čet Dec 18, 2014 1:59 am

Hvala na strucnom i detaljnom objasnjenju kolega ! :)
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Čet Dec 18, 2014 2:43 am

:drink
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Pet Dec 19, 2014 3:46 am

al ste se raspisali :D, hvala svima na odg i predlozima.

majstor je nikakav! kad sam menjao set kvacila, ja sam jurio sve delove za zamenu, a da ne pricam sto me je odrao za menjanje seta kvacila 100e(za ruke), al posao je vec bio gotov a ja nisam hteo da se svadjam jer je kevine drugarice muz. ti majstori, kad vide alfu kao da sam dovezao ferari.. :banghead:

to je moj problem u Pancevu, sto za 6god, koliko imam alfu ne nadjoh dobrog, pouzdanog i ozbiljnog majstora :scratch:

ulje cu da zamenim pod obavezno, jer imam slicnih simptoma kao OMP..dok ne zagreje auto rucica menjaca je tvrda kao dignut k.r.c..doduse nema krckanja.
po servisnoj knjizi menjano je na 114k, sad ima skoro 180k, sto nije puno, ali je proslo oko 10godina :glare: kontam da je izgubila svoja svojstva.
jos sam negde procitao da je moguci uzrok nosac motora, tako da i to stavljamo u razmatranje.

pitanje: takodje sam naisao na podatak u servisnoj knjizici da je menjac "utegnut" kad je i menjano ulje u menjacu..sta to znaci?
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Pet Dec 19, 2014 10:51 am

Ja bih na tvom mestu pod obavezno menjao ulje u menjacu ;)

Ti si u Pancevu, BG ti je blizu a tamo vec imas vise dobrih majstora za Alfe, kojima cenovnik nije iz Ferrari servisa hahaha

To za utezanje menjaca nzm sta bi trebalo da znaci :scratch: ... Mozda se komandni mehanizam bio rasklimao od upotrebe pa je to utegnuto :scratch: ...


p.s.
Zasto ova Boxerica nema svoju temu u Virusu ?!?
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Pet Dec 19, 2014 3:17 pm

ni meni nije poznato "utezanje menjaca" sto rece flavio mozda nesto oko šalt poluga ne znam sta bi drugo moglo, znam za utezanje diferencijala ali to ti sigurno nije radjeno obzirom da je vezano za trkacke automobile
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Ned Dec 21, 2014 5:51 pm

@Flavio:
pet godina koliko studiram, a studiram u razlicitom gradu od grada u kojem zivim, auto stoji ispred zgrade. vojvodjansko vreme ga i nije mazilo pa je autu poceo da se ljusti lak, plus se auto slabo vozi, tj samo ja ga vozim kad dodjem kuci a to je tri meseca godisnje sve zajedno. auto u sebi ima 19godina i 170k predjenih kilometara.
bezbroj puta sam poceo da skupljam pare za farbanje i sredjivanje, ali naravno uvek iskrsne nesto prece a sredjivanje se odlozi.
i sve tako cekam da krenem sa nekim ozbiljnijim sredjivanjem eksterijera, pa da slikam alfu pre i posle farbanja.. i onda konacno sa ponosom da otvorim temu "FERARI :D crvena alfica boxer 1.4" gde cu ljudski da predstavim auto i njegovu istoriju..

da ne zaboravim..koje ulje ide u menjac? u knjizi mena nista pod fluids.. :glare:
Slika + Slika = LOVE!!!
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Ned Dec 21, 2014 6:44 pm

Slika

mahom svi to sipaju, mozes i ti ali za te starije alfe ide sae 80w90 i ja sam ga koristio u 155ici
u vecinu alfinih menjaca staje 2 litre ali u 1.6 box koliko se secam ide malo vise oko 2,3-2,4l mislim da je isto i za 1.4
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Ned Dec 21, 2014 8:51 pm

boza146 napisao:@Flavio:
i onda konacno sa ponosom da otvorim temu "FERARI :D crvena alfica boxer 1.4" gde cu ljudski da predstavim auto i njegovu istoriju..
A ti lepo sad malo operi makinu (ako nisi već :D ), baci je u virus pa ... kad krenu radovi, onda samo update teme ;)
boza146 napisao:da ne zaboravim..koje ulje ide u menjac? u knjizi mena nista pod fluids.. :glare:
Pogledaj na ovoj temi jel ima sta korisno ;)
viewtopic.php?f=13&t=20896&hilit=uputstva+manuali&start=100#p1498204
Korisnikov avatar
boza146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.4 boxer
Lokacija: Pancevo
Postovi: 38
Pridružio se: Uto Jul 20, 2010 9:29 pm

Re: 146 box 1.4 podrhtava u prvoj

Sub Dec 27, 2014 12:30 am

hvala na odgovorima..
@flavio:
cim nadjem malo vremena otvoricu je..ima tu dosta da se kuca :rules: :D

edit: moja makina je uvek oprana, samo sto zbog oljuscenoh laka ne izgleda tako :)
Slika + Slika = LOVE!!!

Povratak na “Alfa 145 | 146 | 155 | 164”