Alfa Romeo Giulia Nuova

Alfa Romeo MiTo forum | Alfa Romeo Giulietta forum | 4C | GIULIA | Prototipi
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 2:00 pm

Shanirani napisao:@2600
Moras biti malo objektivniji. Nije sve crno belo.
Sve je jako jednostavno.

Za Teslu vrijedi jedan model poslovanja koji ne vrijedi za druge. Sergio je jasno rekao. Dajte mi izračun po kojem možemo ponuditi model kao Tesla 3 po toj cijeni i sutra ćemo ga ponuditi.

Jednostavno to ne može nijedan proizvođač automobila. Nitko nije dobio toliko bespovratnih sredstva, nitko drugi ne može u SAD-u automobile prodavati direktno... Da ne govorim da je tu oko 10 000 dolara subvencije po prodanom primjerku. Naravno ta subvencija nije vječna, mislim da je na prvih 100 000 primjeraka. Bilo bi zanimljivo viditi kako će reagirati oni kupci kasnije kada vide da se cijena povećala.

Isto tako Tesla je uletio u probleme jer je dijete Silicijske doline. Nudi velike plaće na krivom mjestu. Na mjestu gdje bi plaće radi cijene života trebali biti veće.


No da se vratimo na FCA.

Mislim da FCA prema direktnim konkurentima sasvim pristojno stoji. Pogledaj npr. Pacificu PHEV. Mislim da je to jedan od najnaprednijih PHEV modela što se tiče cijele industrije. Sigurno jedan BMW daje manje tehnologije u 530e ili kako se sada zove.
Ne znam koji je razlog ponuditi neki model u ponudi, kao što to BMW čini, ako taj model nije dovoljno dobar. OK, neki mediji će pisati hvalospjeve jer eto BMW nudi već danas zastarjelu tehnologiju.

Isto tako mislim da je sjajno što se FCA orijentira na 48V MHEV i PHEV. Skroz zapostavljaju FHEV kakve guraju Japanci.
Naravno biti će i BEV modela.
No većina realnih analiza govori da će u budućnosti okosnicu činiti kombinacija MHEV i PHEV floti, naravno uz ostanak dizela za velike modele u Europi no naravno i oni mogu biti MHEV.

Slika
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 2:03 pm

bunga bunga napisao:Sto se tice 'talijana... njima je trziste u zadnje dve godine poraslo sa 1.3 miliona na 1.8 miliona novih vozila, i u toj ekspanziji konacno docekaju da dobiju svoju jednu jedinu "limuzinu", i desi se mesecna (oktobar) prodaja od 500 komada!? :drunk:
Apsolutno nebitno kada nije raslo tržište gdje je Giulia. Štoviše to je tržište daleko manje nego u doba kada je bila 159.

Isto tako u usporedbi sa direktnom njemačkom konkurencijom u Italiji ta ista Giulia, a čiju prodaju toliko blatiš, stoji bolje nego li je stala 159 koje je imala i mrtvačka kola u ponudi.
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 2:07 pm

Macola napisao:Vezano za uticaj prelaska na električni pogon automobila na povećanje proizvodnje el. energije uradio sam malo istraživanje i evo šta sam našao. Udeo potrošnje energije za transport u SAD je 29% što uključuje sve vidove transporta. Od toga automobilski prevoz čini 50%, što znači da je automobilski prevoz uključen u ukupnu potrošnju energije sa 15%. Kada se uzme u obzir stopa rasta proizvodnje el. energije iz obnovljivih izvora i njeno ubrzanje te cifre su itekako održive.

Čak i kada se ne bi povećao udeo obnovljivih izvora energije radilo bi se samo o prebacivanju zagađenja sa automobila na elektrane, odnosno sagorevanje se ne bi vršilo u automobilima nego u elektrani, pa iz ugla ekologije i energetskog balansa nema suštinske promene.

Ima dosta toga da se kaže na tu temu pa predlažem prebacivanje u novi topik.
Koji su to obnovljivi izvor energije? Mogu li konstantno proizvoditi određenu količinu električne energije?

A isto tako bih te pitao što to znači vama u Srbiji?
Evo meni u Hrvatskoj to ništa ne znači kada bi prelazak na BEV barem dvostruku opteretio električnu mrežu. Već uvozimo skoro 40% električne energije. A jedna EU nam ne priznaje velike hidroelektrane kao obnovljiv izvor energije. Da jesu vjerojatno bi zadovoljili i tamo negdje 2050. što se tiče propisa o obnovljivim izvorima energije.

Muke jednom SAD-u kada imaju prirodnog plina na obilje. Samo načičkaj termoelektrane i prst u uho. Njih ni CO2 ne zanima. To se gleda samo automobilima. Oderi sirotinju kada možeš.
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 2:10 pm

Shanirani napisao:Slazem se da su ograniceniji po pitanju baterije.
Tesla model s (top model) moze sa punom baterijom da predje preko 600km.
Za 30 minuta punjenja na jednim od Teslinih super punjaca dobija se jos 270km.
Neke informacije tu ti jako netočne. Vozi prosječno 130 km/h na AC Zagreb-Split i postoji velika vjerojatnost da će te vuk zgrabiti jer Split nećeš ugledati osim možda na šlep službi.


O težini električnih vozila sada još ne bih.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 3:57 pm

Srbija je na repu svetskih događaja, pa tako i tehnoloških promena. U tom smislu najveći deo onoga o čemu se ovde govori nema mnogo neposrednog značaja za nas.

Pričamo načelno o novim tehnologijama u automobilskoj industriji i opštim pravcima razvoja. Brkaju se dosta različite teme, nivoi opštosti, lične preferencije..., ali to je normalno za ovakav neformalan razgovor.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 3:59 pm

@ Shanirani
Druže, možemo mi sada gledati u kristalnu kuglu i zamišljati budućnost, ali došao sam u neko životno doba kada ne gledam previše daleko niti me zanimaju posebno velike i imaginarne teme. Trenutno me jedino zanima da li sam u mogućnosti da ostvarim svoje želje i vozim tačno ono što volim. Šta će voleti neko ko danas ima 4 godine - uopšte me nije briga. Čak se vodim mišlju da sa Julkom komotno mogu završiti karijeru i uopšte mi nije strana takva ideja, a teško da će neko sa puteva u narednih 15-20 godina proterati sve benzince. U tom smislu ja sam namiren, a svetske velike teme neka rešava onaj ko treba.

@ Macola
Kolega, zamisli tamo neki kineski velegrad ili košnicu u Indiji sa zilion automobila na putevima, da neko zabrani SUS i čas posla im pripremi infrastrukturu i elektrifikuje sva vozila!? Mislim da je to teška utopija, a automobili ljudima služe i za posao, odnosno nasušna su potreba, a ne samo luksuz. Trenutno su EV igračke za bogata tržišta, a i tamo ležu velike subvencije i državni podsticaji.
Da zamislimo i situaciju kod nas. Tokom leta kad ljudi pouključuju klima uređaje energo-sistem bude pred raspadom, a često nismo u mogućnosti da sami obezbedimo dovoljno struje za građanstvo. Onda zamisliš da u BG svake noći na desetine hiljada ljudi zakači svoje automobile na mrežu kao sada mobilne i mislim da situacija baš ne izgleda održiva.

Više sam sklon verovanju u ono što je i kolega Interceptor naveo, odnosno priču u drugim alternativnim pogonima. Onog dana kada se izračuna da EV nije rešenje za planetu, kada se ukinu subvencije koje ne mogu večno trajati, proći će i moda bogatih i okrenuće leđa Tesli i ostalima. Naravno, uvek postoji mogućnost da neko izmisli revolucionaran način za masovnu proizvodlju čiste i jeftine električne energije i iz ove perspektive ne možemo znati šta donosi sutra. Ali upravo iz ove perspektive jasno je da u postojećoj situaciji masovan prelazak na EV nije realno rešenje, a ni lek za zagađenu planetu.

Uzgred, mnogo više od EV pratim ono što Musk radi u vezi planova za osvajanje svemira, Marsa i ostalih SF tema koje su mi od malih nogu bile omiljene. Tu mu želim svaku sreću i veliki uspeh, a za to vreme neće me previše gristi savest kada sa Julkom uz Euro 6 standard ispustim nešto benzinskih isparenja za tih mojih 6-7 kkm godišnje :)

P.S. Evo nešto malo za benzinske nostalgičare:
http://www.jutarnji.hr/autoklub/garaza/ ... h/6757026/
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 4:04 pm

Macola napisao:Srbija je na repu svetskih događaja, pa tako i tehnoloških promena. U tom smislu najveći deo onoga o čemu se ovde govori nema mnogo neposrednog značaja za nas.

Pričamo načelno o novim tehnologijama u automobilskoj industriji i opštim pravcima razvoja. Brkaju se dosta različite teme, nivoi opštosti, lične preferencije..., ali to je normalno za ovakav neformalan razgovor.

Te tehnološke promjene prije svega gura politika. I ništa drugo dok razina ispuštanja CO2 samo skače. A baš taj Co2 je nešto o čemu SAD ni prije Trumpa nije brinuo, a sada još i manje. Naravno neki drugi plinovi iz automobila su opasniji što se tiče ljudskog zdravlja.

Samo primjer sa Kinezima. Partija je rekla 2019. 10% BEV ili 25% PHEV. Ima li tu ikakvog rezona? Naravno sve sa ciljom da se što više zapadnih proizvođača automobila izbaci iz igre.
Kineskim će se vjerojatno gledati kroz prste.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 5:23 pm

2600 napisao: Samo primjer sa Kinezima. Partija je rekla 2019. 10% BEV ili 25% PHEV. Ima li tu ikakvog rezona? Naravno sve sa ciljom da se što više zapadnih proizvođača automobila izbaci iz igre.
Kineskim će se vjerojatno gledati kroz prste.
Nisam ovo razumeo. Kako će to izbaciti zapadne proizvođače iz igre? I kako se onda gleda domaćim kroz prste?

@Alfanatic

Nigde nisam rekao da će se promena odigrati preko noći. Pričamo o pravcu kretanja promene. Na osnovu vesti koje se umnožavaju, a od kojih su mnoge i meni iznenađenje, izgleda da se, bar za sada, ide ka električnim motorima.

Inače, problem zagađenja je akutan u Kini i Indiji. Ide dotle da je čak povećan broj nezgoda zbog smanjene vidljivosti. Ja treba da idem sledeće godine u Nju Delhi i ozbiljno razmišljam da odustanem.

Što se tiče Elona Maska, pratiš ga,a nisi spomenuo hiperloop? :roll: A to je više vezano za temu nego svemirski program.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 6:37 pm

Macola napisao:
2600 napisao: Samo primjer sa Kinezima. Partija je rekla 2019. 10% BEV ili 25% PHEV. Ima li tu ikakvog rezona? Naravno sve sa ciljom da se što više zapadnih proizvođača automobila izbaci iz igre.
Kineskim će se vjerojatno gledati kroz prste.
Nisam ovo razumeo. Kako će to izbaciti zapadne proizvođače iz igre? I kako se onda gleda domaćim kroz prste?
Partija može sve, pa i da za strance vrijede jedna pravila, a za domaće druga. Doduše Kinezi jesu dosta napredni u električnim vozilima. Dosta napredniji nego što prosječni zapadnjak misli.

A piše ti gore. Propis od 2019. Po proizvođaču 5 ili 10% BEV (ne znam sada točno) ili 25% PHEV. Teoretski znači da ako je 5% BEV, prodaš 3% automobila na isključivo na baterije (to je BEV, Tesla je BEV) i moraš još 10% prodaje imati PHEV (plug in hibrid ilitiga hibrid sa utičnicom) da bi zadovoljio kineske propise. Znači ne % u ponudi nego baš u prodaji. Ako nisi ispunio plaćaš veliku penalizaciju.

Iskreni govoreći. Nerealno je očekivati da proizvođači to zadovolje.
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 7:02 pm

Slika
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 7:07 pm

Uff, koja elegancija
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Ned Nov 19, 2017 8:20 pm

@ Macola

Naravno, vidimo kuda sada sve ide i kakvi su planovi, ali nema garancija da će se do kraja tim putem i otići, odnosno da neće neka druga tehnologija uzeti primat. Bogati sada imaju uslove da šire infrastrukturu i da se okreću tim vozilima, ali ako se sutra pojavi problem sa strujom ili neko dokaže da zagađenje neće da se smanji, eto njima druge zabave, a Tesli velikih problema.

Sa druge strane kako ćeš rešiti problem sa većinom siromašnijih država sa procentualno daleko većim brojem stanovnika? Tamo ne možeš rešiti infrastrukturu u nekom iole normalnom roku, a ne znam kakve subvencije treba davati ljudima da se okrenu EV i nemaju drugo vozilo sa većom autonomijom. A ako većina ljudi nastavi da vozi SUS automobile, a samo bogati nekako lokalno smanje zagađenje u minimalnom obimu, to opet nije globalno i univerzalno rešenje i opet će se kotrljati najveći broj vozila sa SUS motorima.

Uzgred, naravno da pratim sve novotarije iz Muskove kuhinje, pa tako i hyperloop, ali rekoh ti već da sam ja u mašti na međuzvezdanim putovanjima beskrajnim prostranstvima, dok je ovo ipak pre svega zanimacija za planetu Zemlju :)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
bokica
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9JTD 16V blackline Ti
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 56
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 11:54 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 3:39 am

Nema baš veze sa FCA ili sl.,bar ne direktne trenutno, ali da iznesem par detalja koji zvuče pomalo utopijski ili pak loše za ljubitelje zvuka paljenja naftnih derivata. ;)

Više godina u nazad mnoge velike kompanije u čitavom svetu rade na pronalaženju i razvoju drugačijih baterija tj skladištenju električne energije. Zadnju godinu se dosta spominje grafen odnosno baterije na bazi grafena koje se ponašaju gotovo kao kondenzatori, pune se za vrlo kratko vreme, od par sekundi pa do par minuta, a pritom imaju kapacitet veći 2-2.5x od sadašnjih čestih LIB (litijum-jonska baterija). Spominje se da je će i proizvodnja istih biti i drastično jeftinija od LIB kao i da može biti ekološki prihvatljivo.
Lako može da se desi da već sledeće godine krene i prva prodaja nečega što liči na navedeno. U tom slučaju bi mogli da očekujemo i pravu ubrzanu revoluciju u tehnici i prevozu. U praksi, ili u teoriji ;), bi to značilo punjenje mobilnih telefona svega par sekundi uz trajanje od par dana a punjenje vozila samo par (sitnih) minuta ili samo minut i to uz moguću autonomiju i preko 1000 km.
Potrošnja ili proizvodnja električne energije bi po toj logici možda i pala u odnosu na sadašnju jer bi bilo moguće koristiti takve baterije kao veće kondenzatore i u domaćunstvu smanjujući potrošnju jer domaćinstvo ne bi moralo da bude konstantno konektovano na mrežu.

Iako se svuda šuška o novim brzim baterijama velikog kapaciteta i punjena u sekundama ovo naravno sve uzmete sa rezervom tj da ćemo još stariti pre nego se to odomaći na našim ulicama.

Ali ako nekog zanima danski Fisker je već patentirao takvu jednu solid-state/graphen bateriju kojom obećava autonomiju od 500 milja sa punjenjem od samo jednog minuta i to u sportskom automobilu. Doduše to je još u labotatoriji, u javnosti se očekuje za 5-6 godina.
https://cleantechnica.com/2017/11/17/fi ... n-emotion/

Ovde je npr objavljeno da su Nemci uspeli da proizvedu jeftine baterije od grafena (ostataka grafita) i najobičnijeg metalnog otpada. Sve je vrlo eko friendly. Za sam proces proizvodnje nemam informacije.
https://www.graphene-info.com/low-cost- ... crap-metal

Meni je npr lep pokazatelj u kom pravcu se ide što je gotovo nedavno (2013.) osnovana kinesko-američka kompanija NIO svojim električnim vozilom uzela prvo vreme na Nurburgringu, street legal lista. Vreme navodno nije na svim listama zbog korišćenja drugih guma ili sl.
NextEV NIO EP9 - 6:45.9s
http://www.roadandtrack.com/new-cars/fu ... rburgring/
[video][/video]

Ovde potpuno bez vozača vozi krugove 19 sekundi sporije nego vozač :)
https://www.autocar.co.uk/car-news/new- ... lity-track
[video][/video]
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 4:41 am

Fantastican lik. Objasnio je Elektrofikaciju.

[video][/video]
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 8:29 am

@ bokica
Ne sumnjam da postoji mnogo ideja i tehnologija koje bi mogle doneti revoluciju. Takođe ne sumnjam da će SUS automobili svakako biti prevaziđeni, pre ili kasnije.
Ali izvesno je i da će se kotrljati još neko vreme, te da će ljubitelji imati vremena da se nauživaju i polako spremaju za promene. Takođe, svi koji bi da unesu revoluciju moraju biti svesni da ih čeka jedna vrlo velika i ozbiljna prepreka - naftni lobi koji neće tek tako lako napustiti bojište, barem dok postoje rezerve nafte. A ispostavlja se da situacija nije onakva kako se do skoro govorilo i prognoziralo da je rezervi preostalo za još 20-30 godina. Biće da ih je osetno više.
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 1:15 pm

Dok je nama šokantna priča o prelasku na električne motore, stvari idu i mnogo dalje. U nekoj bližoj ili daljoj budućnosti će se preći na autonomna vozila i to tako da će biti zabranjeno ljudima da upravljaju vozilima u javnom saobraćaju jer će statistika saobraćajnih nezgoda biti daleko više na strani kompjutera.

EDIT: sad odgledah ovaj klip gore, momak sve to lepo pokrio.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 2:45 pm

Sve to stoji i jasni su trendovi u budućnosti, ali poenta je u tome da ta budućnost neće doći sutra (ima još podosta da se testira veštačka inteligencija u svim mogućim situacijama!), pa će neki dinosaurusi odvozati svoj staž onako kako žele i vole. Mlađi neka uživaju dok ih roboti voze, a oni blenu u ekrane, VR naočari ili šta već, ja nemam ništa protiv toga ;)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 3:47 pm

Shanirani napisao:Fantastican lik. Objasnio je Elektrofikaciju.

[video][/video]
Dobar je Mate iako mu je ćaća lopina.

Mislim da je jedan Musk(nizozemsko je pa se valjda tako i čita) sigurno ne bi rekao da cijeli proces proizvodnje i vijeka električnog automobila i dan danas zagađuje više od dizelaša.
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 3:50 pm

Macola napisao:Dok je nama šokantna priča o prelasku na električne motore, stvari idu i mnogo dalje. U nekoj bližoj ili daljoj budućnosti će se preći na autonomna vozila i to tako da će biti zabranjeno ljudima da upravljaju vozilima u javnom saobraćaju jer će statistika saobraćajnih nezgoda biti daleko više na strani kompjutera.

EDIT: sad odgledah ovaj klip gore, momak sve to lepo pokrio.
To najviše Amerikanci guraju. Taj dio sa autonomnim vozilima. Kineze recimo nije briga, oni su samo oko elektrifikacije. Zašto? Kod Kineza je iznimno popularno imati šofere. Što će njima autonomna vožnja.

Inače rekao si ranije. Amerikanci 29% energije troše u transport. Onda sam ja to prenio na Hrvatsku. Vjerujem da je Srbija slična.
No gledaj ovo. Američko kućanstvo troši dva i pol puta električne energije nego prosječno EU kućanstvo. Znači. U Europi tih 29% možda u prosjeku skače i do 80%, a sigurno prelazi 50%. Vidiš di je problem?
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 4:58 pm

Ova statistika kaže obrnuto:

Slika

Slika

međutim, u prilog elektroskepticima zanimljiva (u stvari dosadna) projekcija:

Slika

Ispada da će udeo nafte u transportnoj energiji i dalje samo rasti.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 5:34 pm

Ne znam koje su parametre oni uzeli. Moguće da kod njih prosječan Amer u prosjeku dosta više kilometara radi za doći na posao. Plus su ukalkulirali da su kod njih snažniji automobili. Ajde za ovo drugo ću se složiti. Za ono prethodno, pa zadnjih godina je ta razlika u kilometraži sve manja.


To opet ne mijenja činjenicu da prosječno europsko kućanstvo troši 2 do 3 puta manje električne energije u usporedbi sa američkim. To je ogromna razlika.


Za industriju ne znam. Vjerojatno je i to efikasnije u Europi.


Opet se vraćam na Hrvatsku. Svakako činjenica stoji da bi potrošnja električne energije trebala skočiti za preko 100% kada bi se u potpunosti prešlo na BEV.
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 5:47 pm

Shanirani napisao:Slika


Mozda bi Alfa trebala da krene na drugu stranu.
Osim sto se drži tradicionalnih vrednosti, mogla bi da se oproba u redefiniciji automobilizma.
Ne bi bilo lose da se udruzi sa teslom i zajedno da naprave tehnoloski proizvod za sledeci milenijum ali da pritom ima i karakter.

I sada si dao intervju Rimca. Na pitanje Stankovića oko električnog automobila dometa 600-700 km i da se voziš AC od 130-140 km/h (u SAD-u je ograničenje u pravilu na 112 km/h). Rimac je naveo baš bateriju od barem 200 kWh. Baš toliko koliko ima novi Teslin model. Rimčev odgovor je bio da je to utopijski i sa samo takva baterija vrijedi barem 50 tisuća eura.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 6:24 pm

Da li znas koliko kosta Teslin Roudster?
2600
Garaža: -
Lokacija: HRV
Postovi: 444
Pridružio se: Sre Mar 29, 2017 8:36 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 6:29 pm

Oni kažu 200 000 USD. I to će tada biti automobil sa najvećim dometom.

Čujem da će imati neku novu generaciju Li-Ion baterija koju razvija Texas University. Pretpostavljam da je sada za bateriju velikog kapaciteta masa veliki problem.

Inače meni je fascinantno koliko s Tesla drži performansi i brojki, onih koje se gledaju u SAD-u. Ostatak svijeta kao da ne postoji.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Pon Nov 20, 2017 6:30 pm

Kad već širimo temu, pročitah interesantnu vest da oni što danas rudare kriptovalute za pokretanje moćnih računara koriste toliko električne energije koliko potroši jedna Srbija!? Zaista deluje da se potrebe za el. energijom uvećavaju iz dana u dan i voleo bih da vidim neku ozbiljnu studiju o tome koliko će je biti potrebno više u bližoj i daljoj budućnosti, odnosno na koji način će se izaći u susret tim potrebama na bazi današnje tehnologije ili kalkulišući neke nove izvore kojih će biti.

Druga interesantna stvar jeste odlaganje iskorišćenih baterija, odnosno opasnog otpada, pogotovo ukoliko broj istih eksplodira zbog eksponencijalnog rasta broja E vozila. Rekao bih da su tu stvari malo komplikovanije poredeći sa amortizovanim SUS vozilima.
Ja sam samo amater istraživač ovih tema i mnogo toga ne mogu da pojmim, ali neko bi zaista trebao da se ozbiljno pozabavi tim problemima i jasno dokaže šta se u globalu dobija, a šta gubi...
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER

Povratak na “Alfa Romeo Nuova Razza”