147 problem sa gašenjem i vučom

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

147 problem sa gašenjem i vučom

Sub Jan 26, 2013 11:30 pm

Pozdrav forumašima... Predstavio sam se u virusu, kao što je i red, pa sad da pređem na problem.
Auto je 2001, 1,6TS, 150k km...
Upali normalno, normalno radi na leru, i mogu da vozim na leru nekoliko desetina metara, uguši se i ugasi... Počelo je da se dešava iznenada, drugi put. Jednostavno upali normalno, dam gas i uguši se. Desilo se da dva puta normalno proradi i vuče i obrtaje mogu da nabijem, ali počne da secka i ugasi se...

Sve ovo mi se desilo prvi put 31,12,2012... Tako se mučio do parkinga, ostavim ga, odem na doček, dođem sutra po njega, upalio, sve radi normalno, normalo vuče, sve ok.. od tada sam prešao 500-600km i evo sad opet, ali je već treći dan na parkingu.

Dijagnostiku sam kačio (imam je) ništa ne prijavljuje nikakvu grešku..
Okačiću dva klipa, čisto da imate uvid... Ako imate neku ideju šta mi je činiti, dobrodošla je. Da napomenem da mi je ovo prva alfa, i da slabo znam o njima, ali tu mi je autodata, dijagnostika, i internet, pa ću naučiti sve što treba... :)

[youtube]HeR04B5bLl8[/youtube]

[youtube]A6fiS5xvCoY[/youtube]


Slika

Dizne teško da su, ne mogu da se začepe i odčepe sve u isto vreme, a ne izgleda uopšte kao da radi na 3 klipa ili slično... Pumpa, filter pumpe, koji je u pumpi ako sam dobro skontao? kako da dođem do pumpe, jel zna neko jel se teško skida/vadi? :(
I da, ništa ne puca, ne krči, ne lomi... samo se trese i ugasi.
Korisnikov avatar
Ducero
Contact:
Garaža: 145 Bomber,ostatak garaze zauzimaju bicikle
Lokacija: gargantua
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1647
Pridružio se: Uto Sep 21, 2010 11:43 am

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Ned Jan 27, 2013 12:02 am

Slicne probleme sam i ja imao,pa se ispostavilo da je senzora radilice.Mada,nisam siguran da je to tvoj problem :confused: Valjda ce se oglasiti neko sa vise iskustva....
I like big, fat men like you. When they fall, they make more noise. And sometimes they never get up.
https://www.facebook.com/pages/Ducero-C ... 409?ref=hl
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Ned Jan 27, 2013 12:16 am

Ok, senzor radilice... Ali mi čudno, to se desilo već jednom pre mesec dana i od onda radio normalno do pre dva dana... Inače, oba puta pre nego što se ovo desilo, osetio sam u vožnji kao da slabije vuče, kao blago gušenje, ali kad dodam gas poleti... Oba puta, isto.
boban07
Garaža: Alfa 166 2.0 TS
Lokacija: Zemun
Postovi: 9
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 7:52 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Ned Jan 27, 2013 12:54 am

izvadiš zadnje sedište i tu ti je pumpa ispod okruglog poklopca. Ali... mislim da nije do pumpe, ona ili radi ili ne radi. Pre će biti neki strujni prekid
voki147
Contact:
Garaža: opel corsa c 1.2 , Alfa romeo 147 1.6 120ks
Lokacija: NIS
Lokacija: Nis
Postovi: 93
Pridružio se: Pon Feb 21, 2011 6:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Ned Jan 27, 2013 9:10 am

za pocetak bi izbegao da sam na rezervu i to pri kraju jer sam skoro imao probleme zbog toga sipaj mu vise benzina. pocni od toga tako su meni pricali.
Korisnikov avatar
ivdzabg
Garaža: Alfa 147 1.6 ts 77 kw
Postovi: 439
Pridružio se: Sub Nov 21, 2009 11:05 am

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Ned Jan 27, 2013 11:16 am

Kada si poslednji put menjao svecice? Ja sam imao dosta slicnih problema, ne radi lepeza gasa, ne radi ler gas... sve dok nisam zamenio svecice i onda se auto preporodio.
Lepota je u ocima posmatraca.
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Jan 28, 2013 2:10 am

boban07 napisao:izvadiš zadnje sedište i tu ti je pumpa ispod okruglog poklopca. Ali... mislim da nije do pumpe, ona ili radi ili ne radi. Pre će biti neki strujni prekid
Mislim da nije filter u njoj zaprljan toliko ili nešto...
ivdzabg napisao:Kada si poslednji put menjao svecice?
Nisam ih još menjao, ali sam siguran da su menjane pre oko 50000 km...
Ne znam ni koje, ni kakve, ni gde, ni koliko koštaju..
voki147 napisao:za pocetak bi izbegao da sam na rezervu i to pri kraju jer sam skoro imao probleme zbog toga sipaj mu vise benzina. pocni od toga tako su meni pricali.
Naliću ga sutra koliko mogu finansijski :grin: ali cenim da nije to... Sad ima do jedne crte... dosta je to valjda da radi normalno... radio je i na minimumu teškom..

Danas sam opet prčkao nešto...
Seo, upalio, pustio ga na ler dok sam se cimao sa dijagnostikom, 2x se ugasio kad sam dodao gas, posle na ler jedno petnaestak minuta... Kada sam završio sa dijagnostikom i to, dam gas, prima kao blesav... Izvedem ga na bulevar i gas... ide kao poludeo... jedno 6-7 km... i samo počne da se guši... i jedva se dovučem do kuće... Znači u pola vožnje krene da se davi... i na ler voziti, čim dodam gas ugasi se... Šta je, ubijte me ako znam.
Ovaj dole sa vrednostima je kad se ugasio, tj. tokom te vožnje kada se ponašao normalno do se nije ugasio...


Slika

Dalje imamo air flow meter u grešci, to je maf kontam... a i po onom "grafiku" se vidi da ne menja stanje... Ali kada ga otkačim, ništa se bitno ne menja na bolje što se tiče problema...


Slika

Onda imam fuel level senzor, ne znam šta mu znači, ali sam obrisao i nije se pojavljivala opet...


Slika

Ovo je provereno kada je stao posle one situacije kada je normalno vožen, tj. danas...
Šta je serial W?


Slika


Inače, pozadi, kod gepeka, auspuha se cuje nešto sitno kao lupanje u auspuhu.. čujem iznutra, ali ne i napolje... Ako znači išta...
Da nije katalizator zapušen?
I šta je "canister purge valve, čemu služi, vidim da se nešto tripuje?
Ja ovako detaljno slikovito i video objašnjavam, kontam da je tako najbolje, znam da je dugačko i da davim, ali šta da radim, ja najradije ne bih ni imao problema :drift
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Jan 28, 2013 6:21 pm

Ajde da i ja dam neki "pametan" savet...iskreno nemam pojma sta ti se desava odnosno slicne problerme sam vidjao kod drugara na BMW-u, na leru radi do nekle pa se gasi, sa dosta gasa udavi se odmah, slicno kao i kod tebe. Problem je bio u izduvnom sistemu, odnosno uspuh mu se iscepao on je samo navario lim preko i to je sljakalo ali je on i dalje nastavljao da se trosi iznutra i na kraju je uspeo da skoro potpuno zatvori izduv. Naravno dalje se zna, zagusenje, vracanje u sistem i normalno davljenje.
Ne mora da znaci da je tebi auspuh ali proveri ceo izduvni sistem ako umes....
A mozda su i svecice, znaju i one da kvrcnu(nevezano koliko su stare, ako neznas jesu li odgovarajuce).
Iskreno se nadam da ce ti ovo pomoci i da kvar nije vece prirode.
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Jan 28, 2013 7:11 pm

E ovako.. Pošto vidim da od mene nema vajde, zvrcnem ja danas Fiatino u ns, piše na sajtu besplatan pregled i konstantacija kvara :hbg

Upalim, normalno odem do pumpe, sipam desetak litara čisto da se nađe, odem do servisa, sve se ponaša normalno od kad sam ga upalio... On tamo dijagnostiku, kaže ništa ne prijavljuje, sve ispravno, ne zna šta je... jedino kaže da je ili računar ili step motor, pošto kap nešto "cakće" kad daš kontakt, odnosno kad radi self check...
Kao možda je i žica za masu na ecu-u, pa je to skinuo, ošmirglao kontakte... Znači njegova sumnja pada na step motor, za koji mi reče da košta sto eura i da ga kupim pa ako je to, onda ok, ako nije da tražimo dalje... Kada se prikači na diag, ispisuje za step motor "u tijeku..." znači nešto ne dobija parametre.
Nikada nisam voleo te varijante kupi pa ako jeste, ako nije ostaje ti motor, kao da ja imam pare za bacanje... :fight_twak:
Tako da ni u fiatinu ne znaju šta je. Ali sve pohvale za dečka koji me je primio odmah, i za trud/vreme koji je uložio, svaka mu čast! Na prvu loptu sam zadovoljan odnosom zaposlenih, ali fantomski je kvar, danas radi normalno ceo dan....
Tako da razumem i njih kada ne znaju šta da sumnjaju...
Od jutros radi, videćemo za dalje... Ne znam, nisam pametan.
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Feb 11, 2013 11:54 am

Čisto da se javim, još uvek radi bez problema... Ne znam ni kako ni zašto :)
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Feb 11, 2013 1:12 pm

moja teorija:

motoric za ler gas, to je u stvari mali elektroventil za vazduh koji pusta vazduh na usisu mimo leptira za gas. tako ECU kontrolise da obrtaji budu uvek idealni i malo dodaje ponekad da ne bi pao pritisak ulja odnosno obrtaji i da se pri oduzimanju gasa motor ne bi ugasio.

on zna za zabaguje i odbaguje se tako sto nabodes u leru gas preko 6500rpm i kad se vrati sve bude u redu. ako i to ne pomaze, onda skidanje klemi, brisanje ECU, sve po redu.
ako ni to ne pomogne, zamena.

srecno :wave:
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Feb 11, 2013 2:32 pm

A čišćenje istog nebi pomoglo?
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Mungos
Garaža: Alfa Romeo 147 1,6 TS 2002
Alfa Romeo 156 1,9 JTD 2003
Lokacija: Mladenovac
Postovi: 17
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 11:47 am

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Sre Feb 13, 2013 10:23 pm

Meni je na bravu1,6 imao isti problem... sta nisam radio, I menjao. Na kraju sam dosao kod deka koji mi e izmerio pritisak na pumpi za gorivo I on je mnogo varirao, od merenja do merenja. Zamemio pumpu I resio desetomesecni problem. Proveri I filter za gorivo...
Ko ih nije probao, misli da nismo normalni...!
savatic_147
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6TS 120ks
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 15
Pridružio se: Ned Jul 08, 2012 8:03 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Sre Feb 13, 2013 10:31 pm

druze,proveri svecice i bobine,ja sam imao takav problem,kako dam gas on zatrese,ili se ugasi,1. i 2- brzina,tako zeza par dana,pa radi normalno pa zeza,...a kompjuter nije mogao da ocita gresku,..lepo kupio svecice,zamenio ih i 1 bobinu koja je crkla zbog losih svecica i evo radi odlicno sad,...
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pet Feb 22, 2013 4:49 am

Evo od juče je na parkingu, ista stvar... Skoro mesec dana nisam imao problema.
U vožnji sam osetio ono poznato da kao ne prima gas, i znao sam da će stati samo sam čekao momenat.. posle minut dva, gotovo.
U pozadi, kao iz pravca gepeka se čuje nešto da klikće, cakće, ne znam kako da objasnim... Sumnjam na pumpu, kao da "srče".. ne umem da objasnim.
Mislio sam da auspuh lupka, ali se spolja kod auspuha ništa ne čuje... A od pokretnih delova ima samo pumpu. Nisam radio ništa po ovo pitanju, jer je radio normalno... Recimo 300-400 km, i eto.

Koliko on ima bobina? Osam?
Koliko znam ima osam svećica... Na koliko obrtaja se pale ove druge? inače, nešto ga i ne pržim, retko preko 3500 o/min..
Sutra ću ga u servis, pa skinuti pumpu i filter i proveriti. Jel ima neki how to manual, ili moram da radim eksplorativno, pošto ga sam radim... Dosuše u servisu, ali kod mog majstora alfe još nisu ulazile, pa ni on nije iskusan sa njima.. Tako da, moram sam.. Trenutno sam u KI, i biću tu neko vreme, pa nema ni nekog fiat servisa da mi je pouzdan... Eto.
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pet Feb 22, 2013 9:02 am

Ja sam skidao pumpu za benzin, imaš ovde:

viewtopic.php?f=13&t=53576&hilit=miris+benzina&start=25

Verovatno je isto na 147. Mora da se skine komplet zadnje sedište kako bi se prišlo pumpi. Onaj plastični prsten što drži pumpu se teško skida, ali postoji fora. Uzmeš malo veći šrafciger sa pljosnatim vrhom, prisloniš vrh na jedan od onih zubaca i udaraš čekićem u pravcu odvrtanja. Popustiće sigurno posle par udaraca ;)
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
TheWickerMan
Administrator
Administrator
Garaža: Alfa Giulietta 1.4 TCT
Lancia Delta III 1.4 T-Jet
Lokacija: Stuttgart-Kraljevo
Postovi: 6293
Pridružio se: Sub Apr 18, 2009 2:54 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pet Feb 22, 2013 9:10 am

sErGiO napisao: ali postoji fora. Uzmeš malo veći šrafciger sa pljosnatim vrhom, prisloniš vrh na jedan od onih zubaca i udaraš čekićem u pravcu odvrtanja. Popustiće sigurno posle par udaraca ;)
Ili još bolje, parče drveta... :) mene je bilo strah da lupam šrafcigerom da ne polomim prsten pa sam uzeo drvenu klocnu i popustio je :)
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pet Feb 22, 2013 5:08 pm

Skidao sam je na Megan-u, tamo mi se topila malo jer sam vozio na gas.. Jes zeznuto, ali sam je sredio onomad.
Nisam danas stigao da se zezam sa tim, sutra ću morati.

Nego, da napomenem... Auto i kada hoće da primi gas, neće preko 6500 obrtaja.. tu nekako gubi snagu, stane na 6,5. Neće da uđe u blokadu, a ulazio je kada sam ga kupio.. Jednom ili dva puta sam samo probao kad sam ga kupio, zašto bih ga silovao u međuvremenu bez potrebe. Ali sam zbog ovog problema probao, i neće. Znači i kada ide i radi normalno, ni tada neće preko 6500 obrtaja.

Ne znam da li to može biti podatak ka pravcu rešenja, i ne znam da li to može značiti da je pritisak, odnosno pumpa/filter ili motor ler gasa, odnosno klapne usisa?
Jel dobro ja to kontam?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pet Feb 22, 2013 8:29 pm

Servis "Luka", Živojina Ćuluma 24, NS.
Do tada može da se uradi "ECU Reset" procedura...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pet Feb 22, 2013 9:35 pm

U kikindi sam, kao što napomenuh.. a do ns nikako ne mogu doći...
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Sub Feb 23, 2013 6:07 am

Jel mogu to sa fiat ecu scan-om, imam elm pa sa njim čačkam?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Sub Feb 23, 2013 2:20 pm

Trebalo bi da može iz MultiECUScana...
Slika

ili na osnovu ove procedure...

1. Disconnect battery for 45 mins
2. Reconnect battery, and turn ignition to MAR for 90 secs
3. Turn off and leave 90 secs
4. Start engine WITHOUT pressing throttle and let the car idle for 15 mins (I repeat, do not touch the throttle whilst the car is idling)
5. Turn engine off and leave for 10 minutes
6. Start the car and go for a drive, using a number of styles (eg town, motorway, thrash etc)
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Feb 25, 2013 4:47 am

EcuScan kaže "failed to execute"... za taj proces.
Za drugu proceduru nisam imao vremena sad sam bio tamo gde je ostao.. 5 ujutru. Užas :D
Videću sutra šta i kako dalje...

EDIT: Da nije katalizator zapušen pa da ga guši? Da probam da ga otkačim možda? Ne znam više šta da mislim..
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Feb 25, 2013 3:42 pm

Ako nije nešto upalo u izduv (veće parče neke zaptivke, na primer) ili ako je katalizator toliko zapušen da motor neki put ne može ni da startuje, problem sa katalizatorom dođe do izražaja tek kad se dostigne veća ili radna temperatura...

Potrebno je da se zna i istorija problema: kada je i kako sve počelo, da li je ranije voženo bez ikakvih problema, da li je pre toga bilo nekih intervencija u servisu...?
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
NpN
Contact:
Garaža: 147 1.6TS 105ks 2001 god
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 61
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 4:50 pm

Re: 147 problem sa gašenjem i vučom

Pon Feb 25, 2013 9:25 pm

Počelo je oko dva meseca posle kupovine, 31 decemba, kupio sam ga novembra a uvežen je avgusta i ništa ne znam o njemu.

Došao sam do pumpe danas, čudno se čuje, kao da baca vazduh kroz pumpu ili tako nekako ne radi ravnomerno kao "zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz" nego "zzzzz trk trk trk zzzzzzzzzzzz trk zzzzzzzzzzzztrk" itd.. Uostalom, evo video i zvuk pumpe, a u pozadini mog turiranja kad se ugasio... Nisam uspeo da je skinem danas, ali sutra ću čekić i letvu pa popuštaj.. pa da vidim...


[youtube]IjSy3NtIWME[/youtube]

Povratak na “Area Servizio”