Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
sponja
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V 2006
Lokacija: Novi Sad - Zrenjanin
Postovi: 17
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 2:04 am

Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Uto Jun 18, 2013 8:41 pm

Pozdrav drugari, imam jedan problem koji mi se javlja povremeno. Naime dešava mi se da počne da se čuje konstantno cviljenje iz zadnjeg desnog točka, i to samo u pojedinim situacijama. Obično se dešava kad provozam auto vijugavim putem, ili ređe kad vozim dugo brzo autoputem. Cviljenje se čuje kad prolazim kroz krivinu, pa onda u trenutku kad je ispravljen volan se na trenutak ne čuje ali odmah posle toga nastavi sa cviljenjem. U trenutku čim malo stisnem kočnicu ili povučem tek tek ručnu, to cviljenje prestane. Što je takođe zanimljivo, točak ne koči sam od sebe, mada mi se samo jednom desilo da je felna bila toplija od ostalih. Proveravao sam i čistio i pločice i klešta i sve je ok.
P.S Kad počne da cvili bukvalno se svi okreću i maltene hvataju za uši koliko je visok i jak zvuk :)

Ako neko ima bilo kakvu predstavu šta je ili se susretao sa tim problemom bio bih zahvalan da napiše.
Korisnikov avatar
Deki
Garaža: Alfa 156 1.9JTD SW 2005
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 234
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 10:49 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Uto Jun 18, 2013 9:01 pm

Mozda je sajla rucne napetija sa te strane pa cvili. Ako prestane cim pipnes rucnu znaci da je nesto do paknova ili plocica pozadi....predji smirglom plocice i paknove na zadnjem desnom, mozda je upalo parcence u materijal pa cvili....ili popusti napetost pakni na tom tocku ako ima stelovanje a trebalo bi da ima, nisam siguran za ovo poslednje.
Ja mislim da treba popustiti napetost sajle rucne za desnu stranu ili je zameniti? Mozda je ona zaribala malo pa ne vraca skroz, taman da cvili...a ne koci tocak.
Podigni auto dizalicom (zadnji desni) pa vrti tocak rukom. Cuces ako cvili ili kaci nesto. Ili skini tocak pa okreci rukom disk, ako cvili sipaj flasu vode na plocice- ako prestane onda su plocice a ako cvili i dalje onda su paknovi.
Napisao si da si cistio plocice i kljesta, a paknove? Oni su sa unutrasnje strane , "u disku" i nd vide se dok ne skines zadnji disk.
Ja mislim da je to problem- paknovi pokupili kamencic ili napukla ili odlepljena obloga same pakne.
Kocnica ti koci plocicama poobodu diska a rucna paknovima u disku sa unutrasnje strane. Proveri paknove.

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2
Korisnikov avatar
sponja
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V 2006
Lokacija: Novi Sad - Zrenjanin
Postovi: 17
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 2:04 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Uto Jun 18, 2013 9:13 pm

Kad mi se to prvi put desilo, putovao sam na more i morao kod Nove varoši da stanem da oladim malo točak, samo tad i nikad više se točak grejao više nego obično. Kad sam stigao na more, naterao auto na kanal i otkačio sajlu od ručne kočnice, medjutim i u povratku se isto čulo cviljenje ali ovaj put bez grejanja. Čim sam stigao u Ns, odmah su promenjene obe sajle ručne kočnice ali cviljenje se nastavilo, ponavljam opet samo povremeno. Kad vozim po vojvodini, skoro nikad se ne dešava. Čim krenem bilo gde u brdo, pa makar to bilo i na Frušku goru, počne da cvili. :scratch:
Nisam pametan šta da radim, al bih za svaki slučaj da čujem nečije mišljenje pre nego što krenem da radim nešto.
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Sre Jun 19, 2013 7:07 am

Ako se grejao točak onda verovatno kočiona klješta nisu radila kako treba pa su pločice bile prislonjene na disk. Idi u servis i zamoli ih da ispregledaju kočiona klješta, možda ne vraćaju kako treba. Drugo što mi pada na pamet je ležaj točka...
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
sponja
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V 2006
Lokacija: Novi Sad - Zrenjanin
Postovi: 17
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 2:04 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Sre Jun 19, 2013 2:06 pm

Izgleda da sam uspeo da pronađem u čemu je problem i šta je uzrok cviljenja. Sumnja pada na ležaj točka. Danas po ovom paklu od vremena je žestoko cvileo, i ugrejao zadnji točak, ali točak nije kočio sam od sebe što je eliminisalo pretpostavku da je problem u kočionim pločicama. Kad sam na autoputu stao i polako polio vodom i ohladio glavčinu, bez problema sam stigao od Bubanj potoka do Ns. Tako da mi sad ne preostaje ništa drugo nego da oteram auto u servis i zamenim ležaj točka, ili celu glavčinu, ne znam šta se menja kod 166-ice.
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Sre Jun 19, 2013 2:38 pm

Kod 156 ide cela glavčina tako da pretpostavljam da je isti slučaj i sa 166.
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
spin
Garaža: 147 1.9 jtd 85 kW 2003.
Lokacija: Beograd
Lokacija: Bg
Postovi: 236
Pridružio se: Pon Jun 28, 2010 1:05 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Sre Jun 19, 2013 10:29 pm

Ja imam sličan problem i nisam siguran da je ležaj, pošto to traje već neko duže vreme sa promenljivim intenzitetom, ali se ne pogoršava. Kada cvili, ako pritisnem kočnicu ili povučem ručnu, prestane. U međuvremenu su menjane pločice, nakaratko se popravilo ali sa toplijim vremenom se vratilo.

Narednih dana planiram da se pozabavim akcijom opisanom ovde http://www.alfaworkshop.co.uk/alfa_sque ... akes.shtml
pa da vidim šta će da bude.
Korisnikov avatar
bluesman
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 46
Pridružio se: Sub Jan 24, 2009 11:47 pm

Одг: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Čet Jun 20, 2013 6:20 am

Ja imao isti problem, promenio diskove i prestalo.
Korisnikov avatar
Deki
Garaža: Alfa 156 1.9JTD SW 2005
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 234
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 10:49 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Čet Jun 20, 2013 10:08 am

Ako je lezaj to bi se culo pre cviljenja valjda, lezaj kada pocne da odlazi lma karakteristican zvuk brujanja.
Zatvoris sve prozore pa kada nema nikoga na ulici zaletis malo auto do 40-60km/h, izbacis u ler pa lagano slalom u sirini 2 auta....da se prebacuje opterecenje levo-desno na tockove. Ako je lezaj taj zvuk ce se pojacavati kada se auto smota u suprotnu stranu jer onda su lezajevi vise optereceni i to se lepo cuje kako bruji.
Svi napisali da su cistili ili menjali plocice i isto tako da zvuk prestane kada povuku rucnu malo- rucna i plocice nemaju veze, rucna siri paknove u disku koje niko nije menjao ni cistio jer se slabo trose(uopste se ne trose stone znaci da se ne prljaju).
Jel probao neko da skine zadnje diskove i ocisti deo sa paknovima ili da presmirgla(da obradi bi bilo bolje) disk iznutra gde nalezu pakne?
Covek napisao da.je resio zamenom diskova pozadi....mozda samo ciscenje ili obrada zavrsava posao. U svakom slucaju ne moze da skodi takav zahvat sa pregledom i ciscenjem mehanizma.
Lezaj i glavcina najskuplje resenje pa ga treba ostaviti za kraj. Skinite zadnje diskove pa pregled i ciscenje svega ako svira i dalje onda zamena glavcine, prvi deo je besplatan uz 2sata izgubljena u diy varijanti.
Srecno!


Sent from my OT-997D using Tapatalk 2
Korisnikov avatar
icemilos
Garaža: alfa 166 TS
Lokacija: Banja Luka
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 338
Pridružio se: Čet Jan 06, 2011 10:45 pm

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Čet Jun 20, 2013 12:10 pm

Imao problem na oba zadnja točka. Deki meni ništa nije jasno kakve ti paknove pominješ!!!
Često vozim planinskim putem i putem sa mnogo krivina. Brzina je oko 60-70 i imao sam problem sa grijanjem oba točka. Kod mene je zvuk prilično konstantan malo se gubi u krivinama ali skoro da je stalno tu. Otišao kod majstora reparirao kočioni cilindar-lijevi. Učinilo mi se da je zvuk od njega a i on se više grijao. Imam osjećaj da se od lijevog ništa ne čuje a i ne grije se ali se još čuje desni. Škripanje je manje a i desni disk se grije više od lijevog. Još prije mjesec dana sam otkačio sajle ručne, a mislim da su one glavni uzročnik. One su grijale pločice i diskove jer su sranje a od tog grijanja su stradali kočioni cilindri jer su stalno u kontaktu. Tako da znaš rješenje je reparacija kočionih cilindara ili još bolje novi. A sajle bolje ne kači dok ne nađeš neke koje valjaju a i prilikom kačenja gledaj koliko ti stišću pločice. Pregledaj ih redovno i kad ih kačiš gledaj kakav nagib imaju na onom mjestu gdje se pričvršćuju za dolju lafetu. Čini mi se da tu imaju prevelik nagib i da je to uzrok sranja. Primijetio sam da se tu sajla -guma oko sajle podere i ulazi voda koja napravi ribanje. Ja ću ovih dana na reparaciju desnog cilindara samo je pitanje koliko je to rješenje jer su se i diskovi i pločice grijali. Vjerovatno ću mijenjati i pločice. Ako stavljaš stare barem ih šmirglaj. Nema šanse da ti je otišao ležaj a takvi simptomi, ne budali i ne daj pare za gluposti. Samo sajle ručne, kad policija ne bi k...njala ja je nikada ne bih kačio.
Korisnikov avatar
Deki
Garaža: Alfa 156 1.9JTD SW 2005
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 234
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 10:49 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Pet Jun 21, 2013 12:43 am

Lapsus...permutovao sam se na 146. Sorry...

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2
Korisnikov avatar
sponja
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V 2006
Lokacija: Novi Sad - Zrenjanin
Postovi: 17
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 2:04 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Pet Jun 21, 2013 7:36 am

Ok, nema mi druge nego da lagano krenem da skidam jedno po jedno i onda da vidim sta ce se desavati. Krajnja akcija ce mi biti lezaj (glavcina). Ali najveci bedak mi je sto se problem ne desava uvek i nije konstantan, nego naravno samo kad krenem na duzi put, kad je jako toplo i kad se vozi po brdovitom krivudavom putu. hahaha
Tako da mi ne preostaje nista drugo vec da posle svakog zahvata teram auto na frusku goru, pa da vidim sta ce se desavati, jer to mi je jedino ''brdo'' na 100km unaokolo.
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Ned Jun 23, 2013 9:59 am

Evo, isto i kod mene...cvili zadnji desni na magistrali samo tako i vise se greje od levog, ali nije alarmantno. I to pocne posle sat vremena voznje. U gradu i na auto-putu nista. Nedavno sam menjao sajle rucne, mozda i to ime neke veze.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Ned Jun 23, 2013 10:12 am

imao sam isti problem pred kraj zime kad je pocelo da otopljava odma je krenula skripa, osmirglane zadnje plocice + ociscenja kociona kljesta i nema vise skripanja...

prvi test je da kad krene da skripi malo se stisne kocnica ako prestane to bi trebalo da je to... znaci ciscenje svega...
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Ned Jun 23, 2013 10:15 am

Bas tako, pipnem kocnicu i neko vreme se ne cuje.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
alfamen
Contact:
Garaža: ALFA 166 TS
ALFA 166 2.4 JTD
LANCIA LIBRA 1.9
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 1602
Pridružio se: Sre Jan 21, 2009 11:46 am

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Pon Jun 24, 2013 12:11 pm

DjomlaN napisao:imao sam isti problem pred kraj zime kad je pocelo da otopljava odma je krenula skripa, osmirglane zadnje plocice + ociscenja kociona kljesta i nema vise skripanja...

prvi test je da kad krene da skripi malo se stisne kocnica ako prestane to bi trebalo da je to... znaci ciscenje svega...
:podrzava
Samo kocnice mogu da cvile, lezaj melje i bruji!
Korisnikov avatar
icemilos
Garaža: alfa 166 TS
Lokacija: Banja Luka
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 338
Pridružio se: Čet Jan 06, 2011 10:45 pm

Re: Problem sa cviljenjem zadnjeg točka AR166

Pon Maj 14, 2018 11:30 am

Do sada sam po 3 puta radio reparaciju kočionih cilindara za svaki točak. Sad mislim da u širem luku obiđem Mišu sa tranzita koji to naplaćuje 60KM po cilindru. Kad on uradi traje oko 1.5 godinu, pa se već javlja škripanje. Sada ću sam naći gumice i odnijeti drugaru koji se bavi mehanikom da mi to uradi.
1. E sad, treba mi neko reći koje su dimenzije cilindra za alfu 166 (zadnji cilindar)?
2. Takođe ima li sve u kompletu da se uzme?

Povratak na “Area Servizio”