Problem sa kvačilom AR 156 jtd

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
basarickv
Garaža: Alfa Romeo 156 jtd 16v SW
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 18
Pridružio se: Pon Jul 24, 2017 6:32 pm

Problem sa kvačilom AR 156 jtd

Ned Apr 01, 2018 8:08 pm

Poštovani forumaši,

Vas je puno ovde iskusnih i nadam se da ćete na osnovu situacija koje ste imali, moći i hteti da mi pomognete savetima. :arflag
Naime, desio mi se peh Alfi 156 1.9 mjtd 150 ks.
Sve je počelo (i završilo se) juče, prilikom polaska sa semafora na blagoj uzbrdici, prilikom popuštanja kvačila u 1. auto podrhtava i trese, medjutim nakon toga kroz šaltanje u 2-3 sve normalno. Parkiram kući u rikverc, opet isto, trese prilikom popuštanja kvačila, odmah kroz glavu, to je to, vrisnuo plivajući, sad ću ja da vrisnem 500 e. Obratim pažnju prilikom gašenja motora ili startovanja da li će tresti auto, ništa značajno, relativno normalno i isto kao ranije.
Posle par sati krenem po gradu vožnju, sve ukupno 2-3 km, svaki polazak iz mesta trese, kvačilo odjednom postade nesto dosta mekše. Svratim do drugara da se posavetujem i to je to. Kako sam se parkirao i ugasio auto, više kvačilo ne odvaja u potpunosti, nema šaltanja dok motor radi, ugurasmo ga samo u dvoriste. :banghead:
Sad šta mi je činiti i čemu se nadati dok sutra-preksutra ne skinemo menjač, da li je ovo "samo" korpa pukla ili je vrisnuo i zamajac? Kako proveriti da li je zamajac ok i da nije potrebna i njegova zamena ukoliko je samo set kvačila otišao?
da li je ok menjati samo set kvačila bez zamajca?
btw, auto po satu ima 240.000 pravih ili lažnih, Bog samo zna, ja ga vozim tek 7000-8000 km od proslog leta.
Unapred vam hvala na odgovorima
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Problem sa kvačilom AR 156 jtd

Ned Apr 01, 2018 8:44 pm

Druk probio korpu najverovatnije.
Kada skinete menjač videćete stanje zamajca, ako je ok ne moraš ga menjati.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Problem sa kvačilom AR 156 jtd

Ned Apr 01, 2018 9:28 pm

zamajac se lako proveri kad se skine menjac, a set kvacila naravno da moze da se menja bez zamajca ako je on ok
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Macak 147
Garaža: ex Alfa Romeo 147 jtd
ex Alfa Romeo 147 TI jtd
Alfa Romeo 147 TI jtdm 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 499
Pridružio se: Uto Mar 15, 2016 2:15 pm

Re: Problem sa kvačilom AR 156 jtd

Ned Apr 01, 2018 10:15 pm

Vrlo verovatno da ti pukao druk lezaj,hoce da se desi da pukne jedna strana(uska) i onda ukoso vuce korpu pa zbog toga trese i ne odvaja kvacilo kako treba.zamajac ces videti kakav je kad skinete menjac i ne mora da znaci da je i on crkao,,,problem kod ovih setova kvacila jeste sto druk lezaj vuce lepezu korpe napolje a ne potiskuje je unutra kao kod normalnog kvacila,zato se ovo zove"kontra kvacilo"
basarickv
Garaža: Alfa Romeo 156 jtd 16v SW
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 18
Pridružio se: Pon Jul 24, 2017 6:32 pm

Re: Problem sa kvačilom AR 156 jtd

Sre Apr 04, 2018 8:20 pm

Pre svega da se zahvalim svima na pomoći i savetima...
U pravu ste bili, samo je korpa bila i baš kao što ste rekli, druk probio korpu, nov set i sad kvačilo ko duša meko...
Zamajac još uvek vrti stari, pu,pu, da ne čuje zlo, samo da potraje... :)
Evo i kakva je korpa bila...

Slika

Slika
Macak 147
Garaža: ex Alfa Romeo 147 jtd
ex Alfa Romeo 147 TI jtd
Alfa Romeo 147 TI jtdm 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 499
Pridružio se: Uto Mar 15, 2016 2:15 pm

Re: Problem sa kvačilom AR 156 jtd

Sre Apr 04, 2018 9:27 pm

Pukla uska od druk lezaja,kao sto sam ti rekao ;) bitno je da si sredio sve :arflag

Povratak na “Area Servizio”