Kriva glavcina

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
medrano
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 84
Pridružio se: Čet Sep 08, 2011 12:00 am

Kriva glavcina

Uto Jan 23, 2018 5:04 pm

Kolege, imam problem sa nagibom na prednjem desnom tocku. Na reglazi trapa jedino taj tocak ide preko 2 stepena, tacnije 2.14. Trap u savrsenom stanju, nigde ne postoji ni najmanji luft. Davno sam negde nacuo da nagib odredjuje glavcina i da amortizer nema nikakve veze sa tim. Sve mi to ne bi smetalo da mi trap ne trosi desnu gumu znatno vise od leve. Jel imao neko slicna iskustva i da li postoji mogucnost ispravljanja glavcine, u stvari kako je najbolje resiti opisani problem?
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Kriva glavcina

Uto Jan 23, 2018 5:10 pm

Zamena kompletnog rukavca.
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Kriva glavcina

Sre Jan 24, 2018 1:28 am

Čekaj, čekaj, jesi li ti merio glavčinu komparaterom? Ili si zaključio na oko da ti je kriva kad si skinuo disk? (u ovom slučaju auto bi ti se tresao već na 30kmh)
Ako misliš na rukavac (nosač ležaja i glavčine) ogromno statičko opterećenje je potrebno da bi se iskrivio takav deo. Tako da ako je on kriv vrv je ceo desni deo pretrpeo neki udarac pa nije zamenjen kada je trebalo.

Nagib ne troši gumu sa unutrašnje strane. Kada se guma tako troši onda ti točkovi idu na unutra ili na spolja tj. nisu paraleni.

Proveri ležaj točka i silene u donjem ramenu, ako je ispucala guma silen blokova onda su verovato razlokani pa točak odlazi previše (iako nemaju luft).

Glavčinu je moguće poravnati na strugu. No za svako odstupanje od preko 0.2mm najbolje uzeti drugu glavčinu.
Korisnikov avatar
Slash
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v MJet
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155hp
Lancia Ypsilon 1.4 16v Momo Design
Yamaha FZ8-SA
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 588
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 6:02 pm

Re: Kriva glavcina

Sre Jan 24, 2018 9:17 am

@medrano

Imao isti problem, zameni ceo rukavac. Lezaj prepakuj tvoj ako ovaj sa rukavca koji uzmes ne valja.
Korisnikov avatar
medrano
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 84
Pridružio se: Čet Sep 08, 2011 12:00 am

Re: Kriva glavcina

Sre Jan 24, 2018 1:45 pm

Pre svega da se zahvalim na brzim odgovorima i dobroj volji. Nisam merio glavcinu niti imam problem sa vibracijama, jednostavno mi trosi gumu vise nego sto treba. Bitna stvar koju sam zaboravio da pomenem je da sam uskocio u malo vecu rupu tim tockom, ali smatram da nije mogla da napravi toliku stetu, jer nisam ostetio ni felnu ni gumu. Imate li preporuku ko ima taj komparater i ko bi znao da sredi problem a da pritom ne krene redom da menja deo po deo. I jel se isplati kupovati taj rukavac polovan i kako ga proveriti pre montaze na auto.
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Kriva glavcina

Sre Jan 24, 2018 4:20 pm

Komparater ti služi za merenje 0.01mm (stoti deo mm) ne treba ti to (kad nemaš vibracije na volanu)
Možeš poslušati kolegu Slash-a. Ja ipak imam mišljenje da je pri udarcu najslabja tačka donje rame ali može biti i da je rukavac dobio krivljenje. Nemam predstavu kako bi mogao da ustanoviš da li je kriv rukavac jer je prilično kompleksne geometrije.
Na kojoj dimenziji felne voziš?
EDIT: ja imam levi rukavac u rezervi sa sve glavčinom ako misliš da možeš nekako vizelno da uporediš

još jedna stvar mi pada na pamet, kod 147/156 donjeg ramena ima nešto lufta kod šrafova za zatezanje. Možda da probaš da ih popustiš sva 4 nategneš što više točak ka unutra i zategneš
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Kriva glavcina

Čet Jan 25, 2018 8:43 am

Moze se uporediti i levi i desni, najbolje je skinuti tocak, osloniti parce pravog metalnog profila na disk i sublerom izmeriti par tacaka na rukavcu i uporediti udaljenost. Ako je razlika vise od 1 stepen izmedju dva tocka na istoj osovini, to se mora videti pri merenju jer ce biti razlika nekoliko mm.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
medrano
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 84
Pridružio se: Čet Sep 08, 2011 12:00 am

Re: Kriva glavcina

Čet Jan 25, 2018 8:12 pm

Vozim na fabrickim 16-icama (telefonke). Dimenzija guma 205/55. Ova ideja koju je yugisa izneo je sasvim sigurno dobra, samo nemam uslove da to izvedem u kucnim uslovima. A moj majstor misli da je najpametniji, tako da sa njim nema saradnje po ovom pitanju.
Korisnikov avatar
Slash
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v MJet
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155hp
Lancia Ypsilon 1.4 16v Momo Design
Yamaha FZ8-SA
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 588
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 6:02 pm

Re: Kriva glavcina

Čet Jan 25, 2018 9:46 pm

Ne moze se videti okom. Ja sam uporedjivao iskrivljeni i drugi koji sam uzeo polovan. Jedan pored drugog izgledaju identicno.
Jedino sto mozes izmeriti je razmak izmedju rukavca i amortizera, ako je prisao amortizeru vise nego na drugoj strani, tu se krivi i tocak dobije minus. Ali to je pola milimetra.

Drugi polovan koji uzmes, tesko da mozes da proveris. Ja sam imao 3 stepena minus-a na tocku, kad sam stavio drugi, tocak se vratio u regularnu poziciju. Ocigledno standardan problem na 147/156 kad se potrefi jaca rupa (i meni se desilo posle rupe, guma i felna ostali netaknuti), tu je jednostavno rukavac najslabiji, na krivini koja ide do gornje viljuske.

Majstorima kojima doteras auto sa tim problemom resavaju sistemom eliminacije, samo iskusni znaju gde da krenu. Ja sam se raspitivao i dodjoh do odgovora od par majstora da se tu najpre iskrivi. Tako je i bilo, zamenio i sve ok.
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 12:20 am

Definitivno si jako korisne info izneo.

Dakle 2 stepena je max ugao točka kad se ode na merenje? Koliko se situacija menja na autu spuštenom 3cm?
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 7:51 am

Kolega Slash je na Eibach-u, tako da to cenim da su podaci za spusten auto.
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 8:11 am

Ja saam na -4 imao nesto tipa 1.85 ako me ne vara secanje.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
Slash
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v MJet
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155hp
Lancia Ypsilon 1.4 16v Momo Design
Yamaha FZ8-SA
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 588
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 6:02 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 8:33 am

@_Petar_

Ugao zavisi od visine napred. Kod mene kao sto kaze Nicola je spusten auto na eibach oprugama. Tako spusten ima 2 stepena minusa napred, ali posle rupe je dobio jos jedan stepen na tom tocku. Vrlo brzo mi je bilo jasno sta je u pitanju.

S obzirom da 147/156 nemaju mogucnost slicovanja glavcine i stelovanja minusa napred, jedino resenje je bilo zamena kompletnog rukavca.

Ako ti se na reglazi trapa slazu minusi na prednjem desnom i prednjem levom tocku, a nisu preko 1.8-2 stepena, sve je ok za spusten auto :)
Korisnikov avatar
vnov
Garaža: Ex Alfa Romeo 147 1.6TS 120ks+chip
Ex Alfa Romeo Sprint QV 1.7 8v
Ex Škoda Octavia A5 FL 1.4TSI
Ex Fiat Punto Sporting 1.2 16v
Ex Alfa Romeo GT 1.9jtd 16v
Alfa Romeo Giulietta Sprint 1.4 tb 2020
Škoda Kodiaq
Peugeot speedfight 3
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 3407
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:27 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 10:16 am

YUgisa pod hitno da napraviš gornju viljušku sa mogućnosti štelovanja nagiba.
Slika
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 10:21 am

Moze da se napravi, cena nije naivna, ali mislim da je razvio taj tip viljuske :)
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
vnov
Garaža: Ex Alfa Romeo 147 1.6TS 120ks+chip
Ex Alfa Romeo Sprint QV 1.7 8v
Ex Škoda Octavia A5 FL 1.4TSI
Ex Fiat Punto Sporting 1.2 16v
Ex Alfa Romeo GT 1.9jtd 16v
Alfa Romeo Giulietta Sprint 1.4 tb 2020
Škoda Kodiaq
Peugeot speedfight 3
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 3407
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:27 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 10:37 am

Naravno da može da se napravi ima već takvih viljuški po netu.
Slika
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 10:38 am

YUgisa ima univerzalne šrafove za štelovanje nagiba...jeftinija opcija od viljuške
viewtopic.php?f=123&t=63297
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 10:49 am

Imam ali tako nesto nazalost ne moze kod njih, moze mozda pozadi, ali ni to nije sigurno jer dvoje ljudi molim da mi izmere na njihovim 147micama sirinu usica na amortizerima i uvek me ispale xD Razmisljao sam na temu stelujucih silen blokova kao neki kompromis zbog cene, ali moram nabaviti kompletnu gornju viljusku sa tim nosacem da bih video tacno sta mogu da uradim zbog dimenzija. Takodje ono sto ja mogu je da uradim je od poliamida sto bi mozda mnoge odbilo, pa bih morao da vidim sa clanom jerotije, ako se ne varam on je nesto spominjao da radi sa poliuretanom.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
medrano
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 84
Pridružio se: Čet Sep 08, 2011 12:00 am

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 10:57 am

Sad se setih da pitam, jel postoji mogucnost da se poremete uglovi nagiba kad se repariraju viljuske, jer ako sam dobro razumeo one su te koje diktiraju sva podesavanja na trapu
skile86
Garaža: Opel Astra J 2.0cdti
ex Lancia Delta 2.0mjet
ex Fiat Stilo 1.9jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 27
Pridružio se: Sub Okt 01, 2016 11:14 am

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 11:51 am

Brat je na Bravu imao slican problem i sredio ga je promenom amortizera...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 1:34 pm

Amortizer moze biti problem kad imate McPherson sistem oslanjanja napred. Ali kod 156ice amortizer nije konstruktivan element, odnosno oslanjanje moze da radi i bez njega ako izuzmemo cinjenicu da pridrzava oprugu tj daje visinu autu.

Sto se tice viljuski i reparacije, teoretski mogu da budu drugaciji nagibi pre i posle reparacije, nisu silen blokovi jednako pohabani, ako su menjane kompletne viljuske a koriste se reparirane, mogu da budu mozda krive ako su sa lupanog auta i slicno. Cak i kad se novi delovi uzimaju, uvek moze biti par mm tolerancije pa da se razlikuje. Zato nije lose koristiti uvek iste proizvodjace komponenti sa leve i desne strane. Ali ako internet ne laze, a ne vidim ni razlog da nije tako, rukavac kod 156ice je jako dugacak i kompleksnog oblika i manje vise tu je slaba tacka. Kao sto se kod nekih vozila iskrivi amortizer, a kod nekih je recimo problem da se iskrive viljuske.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
vnov
Garaža: Ex Alfa Romeo 147 1.6TS 120ks+chip
Ex Alfa Romeo Sprint QV 1.7 8v
Ex Škoda Octavia A5 FL 1.4TSI
Ex Fiat Punto Sporting 1.2 16v
Ex Alfa Romeo GT 1.9jtd 16v
Alfa Romeo Giulietta Sprint 1.4 tb 2020
Škoda Kodiaq
Peugeot speedfight 3
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 3407
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:27 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 1:59 pm

YUgisa napisao:Imam ali tako nesto nazalost ne moze kod njih, moze mozda pozadi, ali ni to nije sigurno jer dvoje ljudi molim da mi izmere na njihovim 147micama sirinu usica na amortizerima i uvek me ispale xD Razmisljao sam na temu stelujucih silen blokova kao neki kompromis zbog cene, ali moram nabaviti kompletnu gornju viljusku sa tim nosacem da bih video tacno sta mogu da uradim zbog dimenzija. Takodje ono sto ja mogu je da uradim je od poliamida sto bi mozda mnoge odbilo, pa bih morao da vidim sa clanom jerotije, ako se ne varam on je nesto spominjao da radi sa poliuretanom.
Mogu ja da doniram staru gornju viljušku i rukavac ili šta ti treba hoćeš komplet sa šoljom i amortizerom.
Slika
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Kriva glavcina

Pet Jan 26, 2018 2:44 pm

Pa ako je takva situacija, ja bih ti bio zahvalan, meni treba usustini gornja viljuska i taj nosac/solja na koju se ona montira, javi mi se najbolje na privanu poruku da se dogovorimo :drink :arflag Mozda i bude nesto narednog meseca ;)
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."

Povratak na “Area Servizio”