1.9 JTDm - zamena hk zgloba do menjaca

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

1.9 JTDm - zamena hk zgloba do menjaca

Sub Sep 23, 2017 10:40 am

Hocu da menjam zglobove, jos ne znam koji je tacno otisao pa cu mozda morati oba da skidam.

Ako je neko vec skidao sam nek napise otprilike redosled i samu proceduru, da li treba eventualno neki specijalan alat i sl. Otprilike znam kako ide ali cisto da proverim.

Hvala unapred!
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

1.9 JTDm - zamena hk zgloba do menjaca

Ned Sep 24, 2017 8:25 pm

Posto sam odradio ovo da napisem ukratko kako je islo pa mozda nekom bude od koristi.

Ispusti se ulje iz menjaca, ima cep sa na kucistu diferencijala, gleda ka zadnjem delu auta.

Skinuti sus pleh, i tocak naravno.

Skinuti deo podkrila koji stiti menjac.

Osloboditi glavcinu tako sto se odvije i izvadi sraf koji ide kroz donju viljusku i usku amortizera, odviti i osloboditi kuglu na donjoj viljusci. Otkaciti stabizator. Gornja viljuska se ne dira, HK zglob do tocka se ne dira. Potrebno je naravno osloboditi crevo kocnice iz drzaca kao i kabal od ABS senzora i senzora za potrosenost plocica. Da se ne bi pokidali prilikom manevrisanja.

Glavcina se povuce napolje i trokraki deo zgloba ce samo izvuci. Naravno prethodno skidanje selni sa manzetne se podrazumeva.


Leva strana.

Slika

Slika

Da bi se svukao ovaj trokraki ulozak prvo se mora skinuti seger osigurac, za to trebaju posebna klesta. Nakon toga se moze koristiti radapciger za svlacenje (kao na slici) ili klasican izbijac i cekic sa tim sto se mora voditi racuna da se napinje homo zglob do tocka jer poluosovina radi u njemu.

Ovo je univerzalno za obe strane.

Sto se tice cupanja flansne iz menjaca, na levoj strani se samo zavuku dva pajsera ili deblja srafcigera i samo se odupre jednako sa obe strane. Na osovini ima prstenasti osigurac koji se samo sabije i sve izlazi napolje.

Na desnoj strani je potrebno prvo odviti tri srafa koje drze lezaj i samo iscupati sve komplet sa osovinom. Ovde nema nikakvig osiguraca, jedini problem moze da pravi lezaj koji se zalepi u kucistu pa nece da izadje. Kod mene nije bilo problema.

Slika

Montaza novih flansni ide lako. Se leve strane se samo ubaci u menjac , do kraja tj dok osigurac ne zabravi. Sa desne strane se takodje samo unaci i stegne drzac lezaja sa ona tri srafa. Potrebno je malo namazati uljem deo osovine gde nalete semering cisto radi zastite.

Na strani do tocka se prvo navlaci manzetna jelte. :)

Pa montaza trokrakog dela zgloba koji sesamo navuce na poluosovinu, ako treba udari cekicem da bi dosao do kraja i vratiti seger osigurac. Nakon toga se malo namaze.

Cela tuba masti se isprazni u flansnu i uz malo gimnastike ubaci trokraki deo unutra. Navuce se manzetna.

Selne mogu da se stave odmah a mogu i kad se vrati glavcina na svoje mesto jer se tad poluosovina, a samim tim i manzetna dovode i neki svoj prirodan polozaj.

Sklapanje i vracanje delova ide obrnutim redosledom.

Naravno - nasuti ulje u menjac! Kod 6b menjaca sipa se odgore kroz rupu za merac.

Od specijalnog alata pozeljno je imati klesta za skidanje seger osiguraca i alat za odvajanje-cupanje kugli.

Moguci problemi su: stabilizator ne moze da se odvije, konus kugle na donjoj viljusci nece da popusti, i lezaj desne poluosovine nece da izadje.

Toliko od mene. Ako sam nesto preskocio slobodno neka neko doda.
Korisnikov avatar
Slash
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v MJet
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155hp
Lancia Ypsilon 1.4 16v Momo Design
Yamaha FZ8-SA
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 587
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 6:02 pm

Re: 1.9 JTDm - zamena hk zgloba do menjaca

Ned Sep 24, 2017 8:39 pm

Alal vera za objasnjenje :)
Posluzice svakome ko se nadje u istom problemu. :drink
Korisnikov avatar
Sule
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1352
Pridružio se: Pon Nov 19, 2012 8:42 pm

Re: 1.9 JTDm - zamena hk zgloba do menjaca

Ned Sep 24, 2017 9:23 pm

Majstorska radionica. :gr8:
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: 1.9 JTDm - zamena hk zgloba do menjaca

Pon Sep 25, 2017 7:34 am

:gr8:

Povratak na “Area Servizio”