Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
adamovicm
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Beograd
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Apr 07, 2016 10:59 am

Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pon Feb 27, 2017 3:56 pm

Pozdrav svima, ovo je moja prva poruka na forumu.

Pre oko godinu dana sam kupio 156 wagon 2001 godiste od jako dobrog prijatelja koji se selio u USA. Doticni mi je rekao da je auto u dobrom stanju (osim sitnih problema sa limarijom), ja sam mu verovao vise nego svojim ocima i utisku, i kupih njegov auto, umesto da odem kod majstora na pregled. Inace se u auta ne razumem, mada me je zabrinula pojava vece kolicine belog gasa iz auspuha kad sam ga kupovao. Ovo mi je prvi auto koji sam licno kupio, u auta se ne razumem, i mislim da sam napravio gresku.

Problemi: od kako je kod mene presao sam sa autom oko 3700km, potrosio je oko 4.5l ulja.
Od skora je poceo da se prilikom paljenja cesto gasi u prvih do 5 minuta dok se ne ugreje motor.

On je auto odrzavao kod Deshe, pa sam ja odlucio da nastavim tamo.
Desha kaze da treba da promenim karike da bi bila normalna potrosnja ulja, a uzrok gasenja motora je drugi.

Ako menja karike, kaze da je cena karika otprilike 12000din, nije preko telefona hteo da precizira sta bi sve radio, i kaze da to ne ispadne ispod 60.000din kad se menjaju karike.

Video sam na forumu da karike kostaju 55eur, on kaze te od 55eur ne valjaju, i kaze kao sto ne sipas ulje od 400din/l nego Seleniu Racing od 1200din/l. Vidim da ljudi na ovom forumu sipaju raznorazna ulja, a u Kit Commerce upadoh malopre i videh na Seleniu Racing 10W-40 ni ne prodaju. U ovo auto je prethodni vlasnik poceo da sipa Castrol 10W-40 pa sam ja bio nastavio, nazalost ispostavilo se da to mozda nije bila najbolja ideja.

To je bio uvod pa sad da pokusam da formulisem pitanja.
1) da li je 12000din previse za karike posto vidim na forumu neko spominje 55eur, mozda me doticni majstor "reze"? Vidim da kad se sredjuje motor rad neretko bude 250-300eur + delovi, ali ovde Desha nije spomenuo konkretno hteo da kaze sta bi uslo u tih 500eur, osim promene karika (same karike 12000din) i obrada glave motora.

2) posto vozim jedno malo dete u auto, a uskoro i dva, ako mu motor nije u dobrom stanju, a dosta je i krut u voznji (prednje viljuske se cuju, amortizeri tvrdi), ima jos nekih sitnih problemcica, a ja prelazim oko 3000km godisnje, da li mislite da mi se isplati sredjivati to auto i i dalje voziti 17 godina staro auto, ili da potrazim nesto mladje sto bi mi valjda bilo sigurnije da me ne ostavi na putu?

Da ponovo napomenem da se u auta ne razumem, koliko vidim po pravilu foruma dozvoljeno je imenovanje majstora, i pokusao sam koliko god mogu jasno da opisem neke svoje dileme.
Poslednja izmena od adamovicm u Pon Feb 27, 2017 4:40 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pon Feb 27, 2017 4:30 pm

Dobrodosao na forum :), ja ti necu direktno odgovoriti na prvo pitanje, ali mogu generalno da ti kazem da s obzirom da tako malo prelazis godisnje, verovatno se isplati da sredis tu Alfu i da nastavis s njome, prema tom sto si ti napisao deluje da je auto relativno zapusten...

U TS motore je najbolje sipati 10w60 ulje, oni su takve kontrukcije da uvek trose ulje pomalo, kod mog caleta recimo 2.0Ts potrosi oko 300g na 1000km ali bez ikakvog dima na auspuhu. Kod tebe je potrosnja prevelika i taj motor je zreo za otvaranje. Na nasem trzistu Castrol je jedno od ulja koje je najrizicnije kupovati jer ima puno falsifikata, sa Selenijom nije bas toliko slucaj a ja ti preporucujem da sipas Syntium Racer 10w60 koji je dosta jeftiniji od Selenije a proizvodi ga ista firma Petronas. Cisto sumnjam da ga iko kopira jer ga je u principu tesko i naci uopste, znam da ima u TopStop auto.

Otidji i kod Brane u Vranic, sponzor je na forumu i potrazi drugo misljenje :) cisto da budes siguran da jedan majstor nije omanuo u dijagnozi (bez ikakve pomisli da omalovazam bilo kojeg majstora).

Sto se tice trapova, skoro svi na forumu godinama ugradjuju reparirane delove iz Kg, pristupacne su cene i veoma dobar kvalitet, tako da te nece previse kostati da utegnes trap.
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pon Feb 27, 2017 5:31 pm

Bolje skuplje karike, pod uslovom da su kvalitetnije, a sigurno psotoji razlika izmedju tih od 100e i 55e, nekad najskuplje nije najbolje. Potrosnja ulja jedefinitivno prevelika.

Da li auto gubi antifriz? Sagorevanje ulja daje plavkast dim, a vode, antifriza beo.

Amortizeri i treba da budu tvrdi, to je Alfa, sportski auto, ne sme da ljulja i skakuce ,to je znak da su losi. VIljuske, reparirane, oko 2500 je komad gornjih.

Desa vazi za veoma skupog majstora, dodsue i dobrog, ali i za manje para takodje mozes da dobijes dobru uslugu, imas temu servisi, pa vidi koja lokacija ti odgovara.

Selenia racing 10w40 ne postoji. Vrlo moguce da je fals ulje napravilo stetu.

Dok se motor ne otvori, tesko ce majstor da zna konacan spisak svega sto treba promeniti.

Da li da promenis auto, zavisi koliko imas para, vrlo lako moze da se desi da dobijes motor u slicnom stanju.

Poseti nekog majstora, nek ti pregleda auto, komplet i znas sta sve treba da se uradi i koliko ce odprilike da kosta, koje su varijante popravke, pa napravis racunicu.
adamovicm
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Beograd
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Apr 07, 2016 10:59 am

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pon Feb 27, 2017 5:41 pm

Ne gubi antifriz, rekao bi, mada ne mogu biti 100% siguran.

Mozda sam pogresio mozda on sipa Selenia Racing 10w60, knjizica od auta mi je u ostavi pa sad ne mogu lako da nadjem koje ulje preporucuje proizvodjac.

Novopeceni sam vlasnik alfe, a lose se razumem u auta pa se ne snalazim najbolje sa svime...
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pon Feb 27, 2017 6:44 pm

Oko 15000 su kostale karike pre 7 godina kada ih je moj brat menjao.
Kada se otvara motor za zahvat kao kod tebe menja se sve sto moze. To je retkost pa bi bilo lakse za dzep kada je napolju da sve ptomenis i miran si.
Jer mora da se skine usisna grana, glava, karter..
Polira se radilica i menjaju se svi lezajevi na njoj.
Imas nov dihtung koji je oko 35e. Ravnanje glave je oko 10e,ali velika je verovatnoca da ce morati koja vodjica gumica hidropodizac ili ventil da se zamene.
Ruka za sve to je oko 200e,mozda i vise. U vecini slucajeva majstori vade motot napolje kako bi izvadili radilicu. Tad se i menjac skida pa mozes da zamenis i dihtung istog i one gumirane cepove. Tad mozes i veliki servis da odradis jer ce ti biti 50e jeftiniji jer svakako mora da se uzubljuje motor. Elem ima mnogo stvari koje mozes zameniti tad. I racun lako moze da ode do 1000e. Pitanje je sta je ave dotrajalo i koliko si resen da platis.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pon Feb 27, 2017 7:01 pm

Kontaktiraj i Branu,vidi sta ce ti on reci ;)
A Man's Got to Know His Limitations...
moth3
Garaža: d(-_-)b
Lokacija: Beograd
Postovi: 561
Pridružio se: Pet Maj 04, 2012 11:51 pm

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Uto Feb 28, 2017 5:18 pm

Promeni majstora pod hitno.
Nema gorih ljudi od alfista.
Brankog
Garaža: Alfa Romeo 147 (verovatno) xD
Lokacija: Indjija
Postovi: 29
Pridružio se: Sub Okt 01, 2016 7:48 pm

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pet Mar 03, 2017 8:32 pm

Moja alfa 147 1.6ts je trosila preko 1.5l na 1000km i izbacivala plavi dim,cak i zivo ulje kad je turiras na visoke obrtaje :oh:

Mene je kostalo 57 000din da sredim motor.
Karike se secam da su bile neke od 8000din i to kao neke bolje sto je majstor nasao,ne znam koje.
Odradjeno je jos i: glava,lezajevi,dihtung,obe bregaste promenjene.

Moj ti je savet ako ti se auto svidja da ipak odradis sta treba,ja sam zadovoljan kako je majstor odradio posao na mom autu,kapi ulja (bukvalno se nije pomerio nivo) nije potrosio auto za 1600km vec,vuce mnogo bolje.

I da ga prodas pa da uzmes recimo nekog dizela opet ti neko ne garantuje da neces ubrzo raditi turbinu,set kvacila ili nesto slicno sto je isto dosta skupo.

Koga god znam da je u skorije vreme uzeo polovan auto star preko 10 godina imao je ubrzo ulaganja od 500 i vise eura da to sredi.
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Alfa 156 1.8 TS motor - karike, servis, cene

Pet Mar 03, 2017 9:03 pm

Moj prijatelj je skoro uzeo A6 1.9 tdi, silne pare spucao u auto, radio mu generalnu, i opet ne radi kako treba, totalno se razocarao u Audi, inace je pre toga vozio jaje, ali taj A80 i ovaj A6 su dva razlicita sveta.

Povratak na “Area Servizio”