Alfa 166 zaglavljena vrata

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 04, 2016 2:15 pm

Da mi je neko rekao da moze ovoliko problema da bude sa bravama na jednom autu koje je top model neke firme ne bih verovao pa sve i da je Kinez ili Hindus proizvodjac :).

Svi vlasnici 166 verovatno dobro znaju za probleme sa bravama, da motoric nece da otkljuca/zakljuca jer se neke plastike unutra potrose. Te probleme smo resili kupovinom drugih brava (166 je caletova). Takodje i problem sa ispadanjem sajle iz lezista smo resili namotavanjem armirane trake oko kraja sajle umesto plasticne zabice koja pukne.

U principu sam doktorirao te standardne zajebancije sa bravama, ali sada je novi problem - vozacka vrata su se zaglavila. Onaj deo u bravi na strani vrata koji se zabravi za polugu koja je fiksirana na B stubu je zaglavljen. Sama brava radi otkljucav i zakljucava vrata, poluge se mrdaju kad se rucke pomeraju, sajle su zategnute sve je ok, ali negde u samom tom delu koji "zakaci" vrata za sasiju nesto ne radi i nece da pomeri taj deo koji zakaci vrata. Sve sam probao, iznutra otvorio tapacir koliko je moglo, spricao sve zivo na bravu brake claner, odvijac, wd 40, skidao zadnja vrata pokusavajuci da pored B studa necim gurnem taj zub koji zakaci vrata i nema sanse. Da li njega rucka na otkaci unutra pa ni ne mogu da ga skinem sa sipke na stubu ili ne mogu lepo da ga gurnem jer je svega 2mm prostora ne znam, deluje mi da je ovo prvo.

Pitanje je jednostavno, da li je neko imao ovakav problem (AlexV6 ?) ? Meni trenutno kao jedino resenje deluje brusilica i secenje :banghead: , napre B stuba oko dela tu gde se drze vrata jer mi to deluje najlakse da se vrata ne ostecuju.

Gledao sam na stranim forumima, problem je prijavljen par puta i uglavnom su ljudi uspeli da otvore vrata spricanjem nekog odmascivaca pa je taj deo proradio ali ovo u mom slucaju nema sanse. I iznutra i spolja sam spricao ramrdavao ali jednostavno ne radi. Deluje mi da je unutra u tom mehanizmu nesto puknuto/otkaceno a prici je nemoguce.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 04, 2016 3:15 pm

Jedino jos resenje koji mi pada na pamet je da zrtvujem tapacir, izlomim ga da bih oslobodio slobodniji prilaz mehanizmu brave iznutra i onda eventualno ako bih mogao da otvorim/razvalim kuciste brave sta god i da dodjem do tog dela koji je zaglavljen. (Tapacir nije moguce skinuti sa zatvorenim vratima jer ima dva srafa sa donje strane nepristupacna).
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 04, 2016 5:02 pm

Najmanje bolno ti je da razvalis/iseces tapacir, njega mozes zameniti i naci, bolje nego da oštećujes limariju
Korisnikov avatar
Alex V6
Garaža: V6 inside
Lokacija: Srbija
Postovi: 773
Pridružio se: Ned Sep 11, 2011 11:23 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 04, 2016 5:31 pm

Kako bih rekao, postoji samo jedno resenje: cekic i sekac. Moras da polomis vozacev tapacir i onda sekacem da razvalis bravu iznutra. Nazalost njima se ovo desava, cak sam imao licno iskustvo bas sa vozacevim vratima. Jednostavno brava zaglavi i nema drugog izbora nego da se unisti sekacem.

Probaj jos malo da naprskas, mozda eventualno odglavi, ali po opisu mislim da nema nade. 166-ica (i Kappa) najvise imaju problema sa prednjom levom i zadnjom desnom bravom. Na moje poslednje 2 Alfe sam 3 puta menjao zadnju desnu bravu, cak me letos na moru zeznula (vec sam je jednom menjao).

Jednostavno fabrika nije dobro uradila mehanizme. Ona dva donja srafa na tapaciru mozes napamet da odvrnes, ali ima jedan skriven u dovodu vazduha u onoj gumi. Kad se vrata zatvore ne mozes da mu pridjes.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 04, 2016 6:28 pm

Slazem se, upravo sam uzeo jednu staru bravu vec zamenjenu, rastavio je da vidim mehanizam i da skontam sta me ceka kada razbijem beli plasticni poklopac. U srednjem delu je poluga koja mrda "zub" brave i upravo kako sam i mislio, najmanje je bolno da zrtvujem tapacir i razvalim bravu iznutra kako i vi kazete uglavnom nema drugog resenja :).
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 721
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 04, 2016 10:25 pm

Probaj malo da ugrejes fenom. Hladno je pa hoce da zariba. A posle ovog zajeba kreni sa preventivom.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Pon Dec 05, 2016 9:13 am

Nije do hladnoce, problem je sa mehanizmom unutar brave, ima vise polugica koje jedna drugu mrdaju, povlace, guraju i jedan kao valjak koji radi 5mm gore dole i on pomera taj zub spoljni, a njega mrda jedna prilicno kilava i tanka poluga... Podmazivane su brave ranije kad smo neke menjali jer je crkvavao motor, unutrasnjost brave svakako nije moguce podmazati tu gde je motor i mehanizam. Gledam ovu jednu staru bravu rasturenu, unutra izgleda bukvalno ko juce iz fabrike da je izasla, sve ko novo i bez trunke prasine i prljavstine a ne radi :).
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Pet Dec 09, 2016 3:16 pm

updejt: pocepao tapacir, sacuvao samo srednji kozni deo za prepakivanje na novi, razbio plasticno kuciste brave sekacem i 3h pokusavao da odglavim vrata ali nema sanse, koliko moze da se vidi skontao sam i sta je problem najverovatnije deo koji pomera donji kontra zub brave i koji blokira glavni zub kad se zakaci za auto se rasklimao, opruga pukla i ne funkcionise otkacivanje brave... koliko god pokusavao ne mogu da pomerim i jbg... auto u ponedeljak ide kod limara pa sta bude moralo da se radi da bi se vrata otvorila neka tako bude thinkof:
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 11, 2016 3:27 pm

Finalno: brava je popustila :), nakon jos 1h mucenja jutros uspeo sam da otvorim. Za sve one koji ne daj boze budu imali isti problem:
- bitno je razbiti bravu skoro kompletnu i doci do zuba (dva - jedan koji se zakaci za osovinicu na sasiji i drugi donji koji ima ulogu kontre ovom prvom da mu ne da se sam od sebe otkaci i zabiti srafciger izmedju njih i gurnuti donji zub da otpusti gornji glavni)
- da bi se to uspelo nakon razbijanja komplet belog plasticnog kucista brave potrebno je skloniti tri polugice koje su ulezistene na jedan mali pin u gornjem delu brave i onda razbiti crnu plastiku ispod svega toga da bi se prislo tim "zubima" i onda pokusavati naci ugao pod kojim se donji zub moze pomeriti srafcigerom.
- meni je pomoglo sto sam imao jednu staru bravu sa drugih vrata koju sam paralelno razbijao u krilu da bi mogao lakse da vidim sta sam otvorio i dokle sam stigao jer u vratima se tesko vidi tacno dokle se stiglo nakon razbijanja i sta se sve otvorilo...
Korisnikov avatar
alaza
Garaža: ex AR 166 2.4 jtd 2005.g.,
ex AR 155 2.0 16v Super '98,
ex AR 155 1.7ts '94,
ex AR 164 2.0ts '89,
ex AR 164 2.0ts '91,
ex AR 164 2.5td Super '96,
ex AR 164 2.0tb Super '96,
ex AR 164 2.0ts Super '98.
Lokacija: Pecinci
Postovi: 1147
Pridružio se: Uto Jan 20, 2009 11:01 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 11, 2016 3:37 pm

DjomlaN napisao: a njega mrda jedna prilicno kilava i tanka poluga...
Da li moze preventiva neka da se uradi, da se recimo da tanka poluga zameni jacom ili sl.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 11, 2016 4:02 pm

Ne moze se nista menjati jer se brava ne moze otvoriti bez lomljena plastike. Ali nije bio problem do te polugice vec do tog valjka i polugice na kojoj se on nalazi, tu je nesto puklo i nije pomeralo donji zub tako da je on stalno drzao gornji glavni zabravljenim. Dakle poenta je dospeti sraficgerom izmedju dva zuba, prakticno zabiti ga tu i onda njime nekako pomeriti donji zub na dole da bi se gornji otkacio. Muka je prilicno, mali prostor nepristupacno...
Korisnikov avatar
Darkoni
Garaža: Alfa Romeo 164 ts ex,
Alfa Romeo 166 busso
Lokacija: Rio de Borca
Lokacija: Rio de Borca ;-)
Postovi: 1582
Pridružio se: Sub Dec 13, 2008 7:10 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Ned Dec 11, 2016 4:51 pm

Svo vreme pratim temu i ... Uf!
remblender
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4JTD 110kw
Lokacija: Visegrad RS BiH
Postovi: 49
Pridružio se: Sub Sep 03, 2016 1:28 pm

Re: Alfa 166 zaglavljena vrata

Čet Apr 05, 2018 11:02 am

Jeste stara tema ali mene je zadesilo :(... citajuci ovo negine razvaljivanje....
ja cu svoj postupak poslikati u etapama pa da lakse bude sljedecim pokoljinjima :) :)

Povratak na “Area Servizio”