Atestiranje folija na staklima

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Pet Apr 13, 2018 11:27 pm

A i nije poenta samo ih zatamniti, ja sam to radio vise zbog UV zracenja, leti da ne przi kroz prozor, sve ostalo je sminkeraj.
Bilo koji procenat zatamnjenosti da odaberes uvek ce isti stepen UV zastite biti, pa cak i kod onih providnih...barem tako proizvodjac tvrdi. Nomralno sunce ce vise prodirati kod providnih, samo przenja nece biti.
I sada se nesto razmisljam, ako se postave totalno providne folije, treba li mi atest i za tako nesto?
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 1:35 pm

Pa realno po zakonu treba (što je debilno) ali takav je zakon.Inače nazad te ne ograničava stepen zatamnjenosti već reflektivnost (ma šta im to značilo).Ali skroz providne vrv nebi niko provalio pa ni pitanje zakona možda nije bitno.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 2:22 pm

Refleksivnost je količina (procenat) svetlosti koji se odbije. Ima smisla da se to kontroliše zbog ometanja drugih učesnika. Mislim da postoji takva norma i za boju automobila. Prosto rečeno ne sme ništa da blješti.

Nisam potpuno siguran, ali mislim da nekada davno auto nije smeo ni da bude šaren, čak ni dvobojan, jer se smatralo da to odvlači pažnju učesnika u saobraćaju.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 2:44 pm

Mogao je biti dvobojan, ali iskljucivo to. Imao je moj rodjak G2 GTI u dve boje pa je imao brdo problema sa tim nekada davno jer je problem bio da je prednjica jedne boje a zadnjica druge, umesto kako su oni zamislili dole jedne a krov druge.

Zakonski mora da se atestira, velika je sansa da ne bi skontali ali na Opelovom forumu je pisao neko da su skontali na tehnickom pregledu i onda je morao da guli i te skroz providne.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Sub Apr 14, 2018 3:28 pm

Što se refleksije tiče sve je to bzvz jer nema tih folija koje su odobrene za postavljanje koje premašuju dozvoljeni stepen. A stepen zatamnjenja (od B stuba) nema ograničenja. Znači državna agencija odredila koje folije možeš postaviti u ovlašćenom servisu za tu namenu i još posle to moraš atestirati jer oni ne veruju sami sebi. Sve je to samo nabacivanje para u državnu kasu i kasu proizvodjača koji idaje te famozne potvrde.

Sent from maj el dži ge-2 manji
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 3:40 pm

Hvala na odgovorima :drink .
Realnost je odavno izgubila svaki smisao ali dobro.
Pa ocekivao sam da se nece primetiti ali eto vidis, neko je i to skontao.
Sto se refleksije tice, pa to je tesko sr..e od drzave, lepo si rekao, prvo dopuste a onda traze dozvolu za svoju dozvolu :glare:
Po gradu se vozikaju ztatni ili bas oni sljastece srebrni automobili, neonske reklame blesnu u trenutku pa narednih 10 minuta si slep ali to ocigledno nikom ne smeta....ali na ovom mogu da se namaknu pare i to je onda kao OK.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Sub Apr 14, 2018 3:47 pm

Ma nebi mi ni smetao atest ali zašto se nabacuju pare fiatu i ostalim koji ni krivni ni dužni uzmu pare za nešto što nigde na svetu nema. Ali imaš pravo u ovoj tragikomediji od države svašta je izgubilo smisao tako da se više i ne vredi nervirati.

Sent from maj el dži ge-2 manji
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 5:21 pm

Besmisleno je ako se nešto testira da se traži prethodno bilo šta drugo. Ako ispitivanje pokaže da zadovoljava uslove kakav je smisao bilo kakvih prethodnih uslovljavanja? Još stari Grci su govorili - što više propisa korumpiranija država. Osim što najčešće ide pod ruku sa selektivnom primenom, pooštravanje propisa ima često i funkciju da drži ljude u ilegalnom stanju čime se smanjuje njihov potencijal da se bune za mnogo bitnije "propuste" onih koji imaju moć.
junky01 napisao:A i nije poenta samo ih zatamniti, ja sam to radio vise zbog UV zracenja, leti da ne przi kroz prozor, sve ostalo je sminkeraj.
Bilo koji procenat zatamnjenosti da odaberes uvek ce isti stepen UV zastite biti, pa cak i kod onih providnih...barem tako proizvodjac tvrdi. Nomralno sunce ce vise prodirati kod providnih, samo przenja nece biti.
I sada se nesto razmisljam, ako se postave totalno providne folije, treba li mi atest i za tako nesto?
UV zrake čovek ne oseća, za "prženje" su zaslužni IR zraci koji se nalaze ispod vidljivog dela spektra. Naravno, UV zraci su mnogo štetniji i oni su ti koji izazivaju opekotine i još gore stvari, jer za razliku od IR imaju sposobnost da menjaju molekule, odnosno ćelijsku strukturu. Imaju višu frekvenciju (iznad vidljivog dela spektra) i prodiru dublje. Imaju veću energiju (po fotonu), ali u ukupnom zbiru na njih otpada mali deo sunčevog zračenja. IR, sa druge strane, samo "vibriraju" molekule (zagrevaju ih) i to u površinskom sloju gde se i nalaze naši receptori za toplotu pa su oni, uz delimično i vidljivu svetlost, glavni krivac za osećaj pečenja. Takođe na njih otpada nešto više od polovine sunčevog zračenja, a druga polovina je vidljivi deo spektra.

Nemam pojma o folijama i filterima, ali zdravorazumski dobar filter bi svakako morao da blokira UV i IR. Prve iz zdravstvenih, a druge iz razloga spuštanja temperature. Treći problem - vidljivi deo spektra - koji smeta prvenstveno očima, može da se donekle reši dobrim naočarama.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 5:54 pm

Vrlo verovatno i moguce da si u pravu za ovo oko UV i IR zracenja. Nisam istrazivao pa i ne zelim dublje da ulazim u pricu, da ne ispdane da "lupetam" nesto. Ono sto znam je da je proizvodjac naveo podatke za UV i da sam na predhodnom autu napred stavio blago, skoro jedva primetno zatamnjenje a da se razlika izmedju otvorenog i zatvorenog prozora na kozi bas dobro osecala.
Nisam siguran sta utice na IR filtraciju, tonalitet folije ili sama folija po sebi.
Da li sa porastom zatamljenja raste i IR zastita ili je dovoljno samo staviti prozirnu za koju pouzdano znam da ima UV zaztitu od 99%.
Vredi istraziti...ako u opste postoje podaci o tome.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 6:06 pm

Ma i ja sam morao da se dobrog dela teorije prvo podsetim. Evo malo sad gledam i izgleda da je IR filtriranje stvarno tema: https://www.safelite.com/windshield-aut ... ield-glass
Evo još jednog zanimljivog linka: http://solutions.3m.com.sg/wps/portal/3 ... Rejection/

Uz put sam nabasao i na firmu koja prodaje providne folije za tablice koje blokiraju noćne (IR) kamere. :D

EDIT:
Propusnost folije za vidljivi deo spektra (zatamnjenost) može i ne mora da ima veze sa propusnošću za druge delove spektra (UV, IR). Zavisi koliki frekventni opseg supstanca koja se koristi blokira, odnosno, koliko različitih vrsta zračenja. Ako blokira samo vidljivi deo onda zatamnjenost ne znači ništa za UV i IR.
Poslednja izmena od Macola u Sub Apr 14, 2018 6:27 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 6:19 pm

Da, veci deo dolazi od IR zracenja ali i ostali delovi spektra imaju uticaj.
Po ovom sto proizvodjac LLumar folija konkretno, tvrdi, da stepen zatamljenosti ne utice direktno na kolicinu toplote koja prolazi kroz staklo, sto se donekle slaze sa ovim gore navedenim iz tvojih linkova
http://w3.llumar.com/skinprotection/dis ... iewer.html
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Atestiranje folija na staklima

Sub Apr 14, 2018 6:29 pm

Ono što bi bilo logično je da se koristi više različitih slojeva sa različitim osobinama.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: Atestiranje folija na staklima

Ned Jun 16, 2019 12:20 am

Evo društvo jedan savet oko atestiranja folija iz ličnog iskustva.

Ako uvozite automobil, možete skratiti proceduru i proći nešto jeftinije (čak i značajno jeftinije)...

Kao što verovatno znate, nakon carinjenja, da bi se auto mogao registrovati potrebno je izvršiti AMSS pregled i dobiti onu potvrdu od njih.

Možete slobodno ugraditi folije po našim propisima i one će biti atestirane pri ovom pregledu AMSS nakon carine

Taj pregled za uvoz vozila košta 100-110e i svakako morate da ga uradite, pa sam pomislio da bih mogao i folije da podvučem pod ovo, što je na kraju i uspelo....

Meni su u špediciji na kraju tražili još 4800 dinara za "pregled folija", ali pretpostavljam da su mi klasično "oteli" s obzirom da nisam dobio neki račun, uplatnicu ili posebno uverenje za folije, već su folije navedene u napomeni na ovom "glavnom" uverenju koje dobijate.

Tako da smatram da ništa dodatno ne morate da platite i da folije moraju da budu pregledane ... pa budite pametniji od mene i bar insistirajte na tome ako ništa drugo, ništa vas ne košta ... (ja nisam imao živaca jer mi je taj proces carinjenja potrajao pa sam gledao da što pre završim)

Na kraju, ono što na ovaj način možete da uštedite je sledeće:

- nećete platiti 3300 dinara agenciji za bezbednost saobraćaja za obradu dokumentacije

- nećete raditi vanredni tehnički pregled, jer vam auto nije registrovan a tehnički ćete raditi prilikom registracije (par hiljada dinara manje, zavisi kako gde... )

- nije potrebno da idete dva - tri zasebna dana u AMSS predstavništvo niti da vozite auto tamo jer će sve to biti gotovo tamo gde vam pregledaju vozilo iz uvoza a papire ćete dobiti u špediciji ili na kućnoj adresi

- Verovatno možete uštedeti i ovih 4800 dinara za pregled folija koji sam ja platio, jer već plaćate kompletan pregled automobila iz uvoza 100-110e pa mi je nelogično da za folije uzimaju još (pogotovo jer ne dobijate posebno uverenje za folije već je "atest" napisan u napomeni onog "glavnog" uverenja)

Povratak na “Area Servizio”