159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
Gorandrums
Garaža: Alfa Romeo 159sw
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Avg 22, 2016 10:00 pm

159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Uto Sep 13, 2016 4:27 pm

Znam da je tema vec maksimalno izlizana, procitah bukvalno sve postove kako ne bih postavljao novu temu. Ipak, pisem obzirom da je prosao jedan izvesni period, nabavka nove grane pojeftinela a i mogli su se sumirati utisci na tenane sto se tice voznje sa povadjenim klapnama (znam da su mnogi to uradili).

Skidati klapne vs. kupiti novu granu, radi se o modelu pre restajlinga (aluminijumska) grana.

23960din kosta nova usisna grana, majstori traze za zamenu u oba slucaja i ne bas malu sumu.

U fazonu sam da bih povadio klapne ali se plasim tih prica da auto slabije vuce na nizem broju obrtaja. Nije mi malo nekih 200e za novu granu ali ako je to znatno bolje, meni je automatski prihvatljivije resenje. Nova grana, zatvoren egr, ne verujem da bih ja imao ponovo problem sa granom - mozda neki drugi vlasnik za par godina. Inace, gledam na ovo kao dugorocno resenje, ne planiram prodavati auto.

Hvala unapred na predlozima, savetima itd.
Poslednja izmena od Gorandrums u Uto Sep 13, 2016 5:10 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Ne postoji toliko jednostavan posao da se isti ne moze lose odraditi.
Korisnikov avatar
Sava
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170ks
Lokacija: Beograd
Postovi: 1235
Pridružio se: Sre Dec 28, 2011 12:59 pm

Uto Sep 13, 2016 4:54 pm

Evo ja se nudim ako si blizu Batajnice da vidis kako vuce bez klapnica, imam noviju granu plasticnu Marelli i povadjene su.

Iskreno, ja nisam siguran da li vuce losije, otkad sam procitao ovde da postoji sansa da vuce losije sve se nesto tripujem, ali sve to moze da bude subjektivni osecaj bas zato sto sam procitao.

U teoriji bi trebalo da smanje protok vazduha pri nizim obrtajima da bi otislo vise goriva i samim tim bolje povuce, ali mislim da se to u praksi ne vidi toliko. Ali opet je to od coveka do coveka...

Sent from my LG G4
Korisnikov avatar
Relja
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 159Ti
Alfa Romeo 147Ti
Alfa Romeo MiTo QV
Alfa Romeo GTV 1750
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 652
Pridružio se: Ned Mar 22, 2009 3:49 am

Re: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Usisna grana - Molim update!

Uto Sep 13, 2016 7:21 pm

Ja sam vozio sa i bez klapni. Sa klapnama auto mnogo bolje vuce u nizim obrtajima(do 2000rpm). Posle 2000rpm nema razlike.

159ka je tezak auto i ako nema dovoljno snage/momenta na nizim obrtajima onda je kao krava.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 9:05 am

Bez klapni je tromiji na niskim obrtajima,jer u tom rezimu rada,varijabilni usis koristi duze,a uske usisne kanale,pri cemu se dobija veca brzina fluida i vise momenta.
Preko 2000rpm,sve klapne se otvaraju i koriste se svi kanali za usisavanje.
Ako imas mogucnosti,zameni varijabilni usis funkcionalnim,jer se kod masivnijih vozila i te kako oseti razlika.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 9:14 am

Eto, iskustva iz prve ruke :)

I ja bih se priključio istom mišljenju, t.j., da sam u situaciji, osposobio bih taj sistem :)
Korisnikov avatar
Gorandrums
Garaža: Alfa Romeo 159sw
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Avg 22, 2016 10:00 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 9:30 am

Ja sam identicnog misljenja-kupio bih bez razmisljanja novu granu. Trojicu majstora sam zvao vezano za resavanje problema i svi insistiraju na vadjenju klapni. Napomenem da mi nije problem kupiti nov usis ali dzabe. Imaju identicnu pricu - nema sanse da osetis razliku sa i bez flaps-ova. Najbitnije je da se sve dovode u normalu, zatvore rupe, ocisti sve i videces kako to lepo funkcionise. Mozes a i ne moras i chip da uradis koji ne bi zloupotrebljavao vec da imas malo agilniji auto i to je to.
Da se pravim pametan i idem dalje ubedjujuci se sa njima bilo bi bezobrazno-vid nepostovanja, onda bolje sam da to uradim.
Zvao sam majstore koji su na najboljem glasu u Beogradu, i to da napomenem.
Ne postoji toliko jednostavan posao da se isti ne moze lose odraditi.
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 9:43 am

Pričaću ja danas sa Srđanom na tu temu ;)
pa ti se javim :)
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 10:00 am

Ja se, pored svih modifikacija, nosim mišlju da uzmem ponovo granu sa krilcima, čisto da probam i vidim da li ima dobitaka na niskim i gubitaka na visokim obrtajima.
Na tvom mestu, ne bih se dvoumio. U niskim obrtajima ćeš definitivno osetiti razliku. Skidanje swirl flaps-ova je ekonomski isplativije, ali definitivno nije bolje.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Gorandrums
Garaža: Alfa Romeo 159sw
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Avg 22, 2016 10:00 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 10:01 am

Hvala svima na odgovorima, Flaviu na konsultaciji i Savi na ponudi da probam njegovu Alficu.

Nisam pametan, nervira me konfuzija koju sam sebi stvorio. Zelim resiti problem a iz minuta u minut mi se menja misljenje. Taman kazem sebi "ma poslusacu savet pametnijih i iskusnijih", vec u drugom trenutku mi navire ideja da je nemoguce da vadjenje bude bolje od stavljanja novog dela i vracanja u funkciju onako kako je to najpre i zamisljeno.
Shvatam da je pre nekog vremena vadjenje flaps-ova bilo prihvatljivije zbog same cene grane ali sada kada to i nije neki nenormalni izdatak, ne znam sta da kazem...
Ne postoji toliko jednostavan posao da se isti ne moze lose odraditi.
Korisnikov avatar
Sava
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170ks
Lokacija: Beograd
Postovi: 1235
Pridružio se: Sre Dec 28, 2011 12:59 pm

Sre Sep 14, 2016 10:18 am

Nema na cemu :)

Ja nisam skidao klapnice zato sto je bila jeftinija varijanta, vec ne zelim da vozim sa tim rizikom da moze svaki dan da se odlomi u mom slucaju metalna i da uleti i da napravi haos po klipovima i glavi.

Puno vozim i za 2 i po godine sam presao nepunih 80.000km pa mi je na prvom mestu pouzdanost i ne zelim niti o jednoj stvari da razmisljam u voznji.

Sve zavisi kako gledas na to :)

Sent from my LG G4
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 10:19 am

Evo i ja da podelim moje iskustvo... 2.0JTDm, otkazao mi je aktuator (motorić) koji pokreće klapne na usisnoj grani, pri čemu je otkazao u open položaju, tj. isto kao kada se povade klapne. Pošto je postojala minijaturna naprslina na usisnoj grani, zamenio sam je (nekih 57k je za 2.0JTDm). Razlika pre (open) i posle svakako postoji, ali verujem da je većini ljudi zanemarljiva. Meni znači, jer je na nižim obrtajma motor mirniji i ima bolji odziv, tako da bi moj glas svakako bio za zamenu i povratak na fabrički dizajn.
Korisnikov avatar
Gorandrums
Garaža: Alfa Romeo 159sw
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Avg 22, 2016 10:00 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 10:39 am

Gledam pouzdanost, tu nema dileme ali gledam da mi auto bude maksimalno funkcionalan i nekih dobrih perfomansi.
Iskreno, ne razumem logiku da zbog nepunih 200e vozim osakacen auto. Naravno da mi je bitno da bolje povlaci u nizim obrtajima - to automatski znaci manje stiskanja gasa u gradskoj voznji a samim tim i manja potrosnja. Naravno, tu je feeling koji je i bitniji od te ekonomske strane.
Pouzdanost - nova grana bez EGR-a - ne verujem da cu doziveti da otkaze ili napravi havariju u motoru dok je u mom vlasnistvu.
Kada sve sumiram, nova grana bez dileme. Samo ako je situacija takva kako je opisuju majstori za vadjenje flaps-ova, scenario se menja. Za manje novca resis trajno problem, ima razlike ako bi se ona merila ali u praksi nema sanse da osetis. I ako bi osetio, chipom bi se to nadomestilo.
Ne postoji toliko jednostavan posao da se isti ne moze lose odraditi.
Korisnikov avatar
FantomX
Garaža: ex Julija 156 SW JTDm / 159.88whp

ex VW Passat 4motion B5.5 131hp tuned

AR 156 JTD 8v 158.9hp - numero duo :) '04
Lokacija: Beograd
Postovi: 869
Pridružio se: Pon Sep 03, 2012 7:11 pm

Sre Sep 14, 2016 11:28 am

Ja bih skinuo to i zaboravio zauvek, ionako ces da startujes sa 2000rpm, sta ce ti malo elastičnosti ispod :)
Korisnikov avatar
Relja
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 159Ti
Alfa Romeo 147Ti
Alfa Romeo MiTo QV
Alfa Romeo GTV 1750
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 652
Pridružio se: Ned Mar 22, 2009 3:49 am

Re:

Sre Sep 14, 2016 12:46 pm

FantomX napisao:Ja bih skinuo to i zaboravio zauvek, ionako ces da startujes sa 2000rpm, sta ce ti malo elastičnosti ispod :)
Ako uzmemo u obzir da se dizel vozi do 4000rpm od toga je auto beskoristan po meni do 2000rpm onda cemu sluzi taj auto ? Kad nemas klapne moras non stop potapas gas do kraja i pritom trosis vise goriva( do 2000rpm). Kad imas klapne dovoljno je samo da dotaknes gas. Za 6-7-8meseci voznje bez klapni ces potrositi vise goriva od 200e..

Problem sa otpadanjem klapni je EGR koji kad zaglavi ubacuje garez u usis i onda napravi zezanciju.
Iskljuci EGR, izbaci DPF, turi novu usisnu gradnu i neces imati problema.
Ja sam kod mene uradio pre 60000km i pre 20ak dana sam kontrolisao usis, savrseno cist!
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Sre Sep 14, 2016 12:53 pm

Mislim da je sada vec samo na tebi, da preseces sta hoces. Posle svega, mislim da je vadjenje krilca neopravdana akcija :)

Sent from G620s using Tt
Korisnikov avatar
FantomX
Garaža: ex Julija 156 SW JTDm / 159.88whp

ex VW Passat 4motion B5.5 131hp tuned

AR 156 JTD 8v 158.9hp - numero duo :) '04
Lokacija: Beograd
Postovi: 869
Pridružio se: Pon Sep 03, 2012 7:11 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 1:45 pm

Sve sto znam je da sam vozio auto sa i bez klapnica, 159 i 147 FL, nisam osetio nikakvu razliku u voznji i malim obrtajima. Gledao uzivo radove, probao kola pre i posle.
Razlika je na nivou placebo-a.

Za dodavanje gasa i teranje u obrtaje se ne bih slozio, sve je isto pre i posle.
Barem iz mog iskustva.

A na sve to, 16v motori svakako traze malo vise gasa u svakodnevnoj voznji, u odnosu na 8v modele, zele da im se malo daje vise po gasu :) :drink
Alfa159newcomer
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 konja 2007 godiste
Lokacija: Podgorica
Postovi: 25
Pridružio se: Sub Apr 23, 2016 9:21 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 2:37 pm

Evo ja vozim bez klapni i vala ne čini mi se da je nešto sad toliko troma na tim nižim obrtajima (ispod 2000 rpm)... Ili sam ja vise navikao da je lagano vozim dok ne dostigne neki razuman broj obrtaja kad mogu da računam na snagu auta. Ali ipak vidim po gradu da nije toliko mrtva na recimo 1500 rpm... ima solidan odziv gasa
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 3:00 pm

FantomX napisao:Sve sto znam je da sam vozio auto sa i bez klapnica, 159 i 147 FL, nisam osetio nikakvu razliku u voznji i malim obrtajima. Gledao uzivo radove, probao kola pre i posle.
Razlika je na nivou placebo-a.

Za dodavanje gasa i teranje u obrtaje se ne bih slozio, sve je isto pre i posle.
Barem iz mog iskustva.

A na sve to, 16v motori svakako traze malo vise gasa u svakodnevnoj voznji, u odnosu na 8v modele, zele da im se malo daje vise po gasu :) :drink
Zapravo obrnuto, kad je 16v potpuno ispravan, ako pričamo o Alfi 159.

16v je odzivniji od 8v na niskim obrtajima, a na višim pogotovo. Ko voli da vozi ko baba, ko ja što vozim najčešće po gradu, 16v bolji izbor.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 3:31 pm

Ponoviću opet,da za prosečnog vozača u Srbiji, nema neke velike razlike u vožnji sa ili bez ispravnog varijabilnog usisa.Zabludu povećava činjenica,da je retko ko imao 100% ispravan,čist i bez opstrukcija varijabilan usis pre demontaže klapni,čišćenja iste i zatvaranja egr ventila.Što bi ih neko vadio,ako sve savršeno radi,klapne nisu labave i grana je bez gomile masnih naslaga,koje poluispravni egr sve više i više nagomilava i guši motor?
E onda dođe do demontaže klapni,detaljnog čišćenja usisne grane i zatvaranja egr ventila,koji kada je u funkciji,ubacuje izduvne gasove i masnoću direkt u usis.
Gle sada čuda,auto ne ide lošije naprotiv,vozači su presrećni,pare su ostale u džepu,a svi su prezadovoljni jer su prozreli malignu fabriku,koja vara nesrećne potrošače ugrađujući bespotrebne i dabome skupe delove :D
Majstora kuješ u zvezde,hvališ na forumu i zoveš na slavu,jer ti je mudrim nesebičnim savetom,spasao silne teško zarađene novce :D
Niko se u toj euforiji naravno ne zapita,kakav bi efekat bio kada bi bio zatvoren egr,sve ispravno i čisto,a varijabilni usis radio sa 100% kapaciteta :)
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 3:46 pm

:podrzava Bravo, Goxy...
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 3:49 pm

:podrzava

Kod mene je od početka zatvoren EGR i remapiran motor, a usisna grana je zamenjena kasnije. Generalno vozim od 2.000rpm pa na više, ali u gradskoj vožnji kad tad se čovek zaglavi na 1.500rpm, i tu osećam razliku. Možda je finesa u pitanju, ali meni je bila bitna.
Korisnikov avatar
Gorandrums
Garaža: Alfa Romeo 159sw
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Avg 22, 2016 10:00 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 7:21 pm

Koliko sam hteo da napisem slican komentar. Stvarno Goxy svaka na mestu. Svi uporedjuju vec nefunkcionalan sistem sa povadjenim klapnama, ociscenom granom itd. sto je krajnje neobjektivno.
Meni je snaga na malom broju obrtaja bas bitna. Da nije vozio bih klasicnog benzinca i zbog mnogih stvari mirno spavao.

Pitanje oko kupovine novog usisa... Kada kupim Pierburg novu granu, da li ima problema oko stavljanja starog motorcica (aktuatora) posto sam na nekim mestima citao o tome ali mi nije jasno? - kao ima nekih problema. Kod mene je motorcici ispravan tako da mi se bas ne kupuje nov pored ostalih troskova.
Hvala Vam jos jednom svima na savetima, impresijama itd.
Ne postoji toliko jednostavan posao da se isti ne moze lose odraditi.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Sre Sep 14, 2016 7:57 pm

Nova grana dolazi sa motorom.

Ima samo 1 motor, na 3 klapni ako se ne varam. Ostale su povezane polugom.

Ajde da uporedimo jednom dva auta sa i bez klapni i da stavimo tačku na diskusiju.

Tapatalk
Korisnikov avatar
Gorandrums
Garaža: Alfa Romeo 159sw
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Avg 22, 2016 10:00 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 7:59 pm

Na svim mestima gde sam naisao na usisnu granu pise da je bez motora. Negde cak pise i bez poluge.
Ne postoji toliko jednostavan posao da se isti ne moze lose odraditi.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: 159 JTDm 16v : Usisna grana - Molim update!

Sre Sep 14, 2016 7:59 pm

Dva auta sa stock mapom vredelo bi upoređivati, ali bi i tu moralo da se vodi računa u generalnom stanju auta.
Jedini validan test je na jednom autu, dve identične mape, na jednoj uključeni, na drugoj isključeni flapsovi... siguran sam da bi mladenke rado pomogao oko ulj/isklj dela
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...

Povratak na “Area Servizio”